آموزش روش طعم دار کردن روغن زیتون

روغن زیتون طعم دار شده با سبزیجات یک روش ساده و خوش ططعم برای افزودن طعم به بسیاری از انواع غذاها است. از این روش می‌توان در پخت یا تزیین غذاها استفاده کرد. درست کردن روغن طعم دار سرد و گرم در خانه بسیار ساده است، ولی این فرآیند مستلزم توجه دقیق به مواد اولیه است تا از رشد میکروب در شیشه جلوگیری شود.

الف. طعم دهی قوی

۱. روغن زیتون فرا بکر با کیفیت بالا را انتخاب کنید

در سوپرمارکت‌ها یا به ویژه فروشگاه‌ها، به دنبال بطری‌های روغن زیتون با رنگ سبز تیره بگردید، که برای محافظت از طعم روغن به این رنگ درآمده‌اند. برچسب روی شیشه را بخوانید و اطمینان حاصل کنید روغن زیتون “فرابکر” است، که باکیفیت‌ترین روغن زیتون موجود در بازار است. سعی کنید بطری روغن زیتونی خریدرای کنید که مشخصا به نام منطقه پرورش زیتون‌ها و تاریخ برداشت آن اشاره کرده باشد.

  • اگر روغن فرابکر در دسترس‌تان نیست می‌توانید از روغن زیتون “بکر” نیز استفاده کنید، که کیفیت آن کمی پایین‌تر است، ولی همچنان طعم خوبی دارد و می‌توان آن را طعم دار کرد.
  • حتما به تاریخ انقضای روغن زیتون خریداری شده‌تان دقت کنید تا اطمینان حاصل کنید در زمان مقرر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آموزش روش طعم دار کردن روغن زیتون

۲. برای این‌که طعم قوی و زیادی به روغن بدهید، یک ماده را به تنهایی درون آن بیاندازید

بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تنها ۱ ماده را به روغن زیتون اضافه کنند تا طعم مجزایی داشته باشد. برای این‌که روغن زیتون طعم دار خوبی داشته باشید می‌توانید روغن زیتون با طعم رزماری، روغن زیتون با طعم آویشن، روغن زیتون با طعم سیر، روغن زیتون با طعم دنبلان، روغن زیتون با طعم لیمو، یا روغن زیتون با طعم ریحان درست کنید.

– به عنوان مثال، اگر معمولا غذای ایتالیایی درست می‌کنید، می‌توانید از روغن زیتون با طعم سیر برای پخت و پزتان استفاده کنید.

– اگر دوست دارید روی سالادتان روغن زیتون بریزید، از روغن زیتون با طعم لیمو یا زنجبیل استفاده کنید.

۳. با استفاده از ۲ ماده یک طعم ترکیبی درست کنید

از طعم دهنده‌ها و گیاهانی استفاده کنید که در دستور تهیه‌های‌تان با هم استفاده می‌کنید، آن‌ها بهتر با هم کار می‌کنند. روغن های طعم دار چند مزه‌ای محبوب عبارتند از: روغن زیتون سیر – چیلی، روغن زیتون با سبزیجات ایتالیایی، و روغن زیتون رزماری – سیر.

– به‌عنوان یک قانون کلی، سعی کنید از بیش از ۲ ماده برای طعم دار کردن استفاده نکنید. مواد بیشتر ممکن است طعم متضادی به روغن زیتون‌تان بدهد.

– اگر قصد دارید روغن زیتون‌تان را چند طعمی (بیش از ۲ طعم) کنید، سعی کنید ابتدا مقدار اندکی روغن زیتون طعم دار آماده کنید و آن را مزه کنید. این کار باعث می‌شود از هدررفت مواد و رضایت از طعم به دست آمده اطمینان حاصل کنید.

۴. برای سبزیجات تازه و مواد ارگانیک از طعم دار کردن سرد استفاده کنید

اگر مواد اولیه‌تان سبزیجاتی مانند ریحان، اورگانو، گشنیز و جعفری هستند، یا از مواد کوچکی مانند دانه فلفل استفاده می‌کنید، آن‌ها به راحتی با خرد کردن یا له کردن طعم‌شان را آزاد می‌کنند و می‌توان آن‌ها را برای طعم دار کردن سرد استفاده کرد. این روش همچنین برای موادی مانند لیمو نیز، که باید خنک نگه داشته شوند تا از فسادشان جلوگیری شود، عالی است.

– اگر نمی‌دانید از طعم دار کردن سر استفاده کنید یا گرم، ابتدا طعم دار کردن سرد را استفاده کنید. این روش برای بسیاری از مواد نتیجه خوبی به دست می‌دهد و طعم ملایمی فراهم می‌کند.

۵. برای سبزی‌های سخت و مواد دارای نگهدارنده از طعم دار کردن گرم استفاده کنید

اگر از سبزی‌های چوب‌دار، مانند رزماری و مریم گلی، استفاده می‌کنید، طعم دار کردن گرم برای آزاد کردن تمام طعم آن‌ها بهتر جواب می‌دهد. این روش برای مواد دارای نگهدارنده مانند قارچ خشک و چیلی نیز خوب است.

– برای سبزی‌های چوب‌دار، مانند رزماری، مریم گلی و آویشن، تنها به مقدار کمی از این گیاه برای طعم دار کردن نیاز دارید، چرا که قوی‌تر هستند و روغن داغ باعث آزاد شدن طعم آن‌ها می‌شود.

ب. طعم دار کردن سرد برای مواد تازه

۱. سبزی‌های تازه و مواد ارگانیک را بشویید و خشک کنید

طعم دار کردن سرد برای مواد نازک، مانند جعفری، شنبلیله، و چیلی تازه، یا مواد کوچک مانند دانه فلفل تازه، بسیار خوب است. آن‌ها را با آب گرم بشویید و اجازه دهید در طول شب خشک شوند تا از انتقال آب به مایع مربوط به طعم دار کردن روغن زیتون جلوگیری شود.

– با وجود این‌که در روغن زیتون باکتری رشد نمی‌کند، ولی در مواد خیسی که به مایع طعم‌دار کردن اضافه می‌شوند ممکن است باکتری رشد کند.

۲. سبزی‌ها را در غذاساز بریزید، و آن‌ها را به مدت ۳۰ ثانیه خرد کنید

برای طعم دار کردن هر ۹۵۰ میلی لیتر روغن، از ۱ فنجان (۲۴۰ میلی لیتر) سبزی تازه استفاده کنید. مواد را در غذاساز بریزید، و اجازه دهید به مدت ۳۰ ثانیه کار کند تا سبزی‌ها خرد شوند.

  • این کار باعث می‌شود سبزی‌ها طعم‌شان را به روغن بدهند و فرآیند طعم دار کردن را تسریع می‌کند.

آموزش روش طعم دار کردن روغن زیتون

۳. سبزی‌ها را در بطری بریزید و روی آن‌ها روغن زیتون بریزید

سبزی‌ها را در یک بطری خشک و تمیز بریزید، و روغن زیتونی که در دمای محیط بوده است را روی آن بریزید و بطری را پر کنید. تا جایی‌که ممکن است شیشه را پر کنید و فضای خالی روی آن قرار ندهید، سپس درپوش آن را محکم بگذارید. چند مرتبه بطری را برگردانید تا مواد کاملا با هم مخلوط شوند.

– مراقب باشید در پوش کاملا محکم بسته شده باشد تا از ورود هوا به شیشه در زمان طعم‌گرفتن آن جلوگیری شود.

۴. روغن را به مدت ۱-۲ هفته در یخچال بگذارید تا طعم بگیرد

یخچال مکان مناسبی برای طعم دار کردن سرد روغن زیتون است زیرا دما در آن تنظیم می‌شود و تا زمانی‌که درب یخچال باز نشود فضای داخلی آن تاریک است. هر ۲-۳ روز، مقداری روغن روی آن بریزید و طعم آن را بررسی کنید تا ببینید فرآیند طعم‌دهی چطور انجام می‌شود.

– روغن‌هایی که با طعم دار کردن سرد مزه‌دار می‌شوند را باید تمام مدت در یخچال گذاشت تا از فساد آن جلوگیری کرد.

۵. وقتی طعم روغن به اندازه کافی قوی شد، آن را صاف کنید و روغن را در یک بطری دیگر بریزید

زمانی‌که طعم روغن به میزان دلخواه‌تان رسید، روغن زیتون آماده است. روغن را از صافی بگذرانید تا مواد جامد آن گرفته شود، سپس روغن طعم دار شده را با قیف در یک بطری تمیز و خشک بریزید و درب آن را ببندید. بطری روغن زیتون طعم دار شده را مجددا در یخچال بگذارید.

– روغن طعم دار شده به روش سرد ۲-۳ هفته در یخچال سالم می‌ماند. اگر متوجه تغییر طعم روغن‌تان شدید، بلافاصله روغن را دور بریزید.

ج. طعم دار کردن گرم

۱. روغن را در یک ظرف متوسط تا دمای ۱۵۰ درجه فارنهایت (۶۶ درجه سانتی گراد) حرارت دهید و سپس از روی حرارت بردارید

وقتی روغن روی حرارت است، شعله را کم کم زیاد کنید تا به ۱۵۰ درجه فارنهایت (۶۶ درجه سانتی گراد برسد). سپس، ظرف را بردارید و کنار بگذارید تا خنک شود.

– گرم کردن روغن بیش از ۱۵۰ درجه فارنهایت (۶۶ درجه سانتی گراد) باعث تغییر طعم آن می‌شود. سعی کنید دما را در این میزان یا کمتر از آن نگه دارید تا نتیجه بهتری بگیرید.

– وقتی روغن داغ است مواد را به آن اضافه نکنید. این کار باعث پخته شدن مواد و تغییر طعم روغن می‌شود.

۲. سبزی‌های چوب‌دار و مواد دارای نگهدارنده را در زمان خنک شدن روغن به آن اضافه کنید

زمانی که دمای روغن پایین آمد، مواد را، مانند رزماری، آویشن، مریم گلی، چیلی یا قارچ خشک شده، به آن اضافه کنید. برای ترکیب کردن آن‌ها در روغن از قاشق استفاده کنید و سپس اجازه دهید روغن خنک شود.

– پس از ترکیب کردن اولیه‌ی مواد، سعی کنید زمانی‌که در حال طعم دادن به روغن هستند به آن‌ها دست نزنید. این کار باعث تغییر طعم روغن می‌شود و باعث می‌شود با سرعت بیشتری خنک شود.

۳. موادی که برای طعم‌دهی به روغن اضافه کرده بودید را پس از رسیدن روغن به دمای محیط صاف کنید

پس از حدود ۱ ساعت، احتمالا دمای روغن به ۷۲ درجه فارنهایت (۲۲ درجه سانتی گراد) می‌رسد. روغن را از صافی بگذرانید و مواد جامد موجود د ران را بگیرید، و روغن را در یک بطری خشک و تمیز بریزید و درب آن را محکم ببندید.

  • به یاد داشته باشید که هرچه مواد مدت طولانی‌تری در روغن بمانند، طعم قوی‌تری خواهید داشت. اگر طعم قوی‌تری می خواهید، اجازه دهید روغن‌تان پیش از صاف کردن، ۱-۲ ساعت بیشتر در همان وضعیت بماند.

آموزش روش طعم دار کردن روغن زیتون

۴. روغن طعم دار شده به روش گرم را در دمای اتاق یا در یخچال نگهداری کنید

از آن‌جایی‌که روغن گرم شده بود و هیچ ماده دیگری نیز در شیشه وجود ندارد، می‌توان روغن طعم دار را خارج از یخچال و در کابینت نیز استفاده کرد. بااین‌حال، شما می‌توانید در صورت تمایل روغن را در یخچال نیز بگذارید و به صورت سرد از آن استفاده کنید.

  • روغن طعم دار شده گرم به مدت ۱ ماه بعد از طعم دار شدن قابل استفاده است. اگر متوجه تغییر طعم آن شدید، بلافاصله روغن را دور بریزید.

 

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *