۳۷ شگفت انگیزترین ابزار جاسوسی دوران جنگ سرد

دوران جنگ سرد به خاطر عملیات جاسوسی دو سرویس اطلاعاتی بزرگ آن زمان یعنی سیا و کاگ‌ب علیه یکدیگر مشهور است. در این عملیات‌ها آن‌ها از ابزارها و فناوری‌های مختلفی استفاده می‌کردند. برخی از این ابزارهای جاسوسی تا همین اواخر به علت محرمانه بودن برای عموم مردم عادی ناشناخته مانده بود. در اینجا می‌خواهیم شما را با برخی از این ابزارها آشنا کنیم.

ابزار جاسوسی دوران جنگ سرد

۱. مته‌ی فوری

سازمان سیا از این ابزار در اوایل دهه‌ی ۶۰ میلادی استفاده می‌کرد. این ابزار که اجزاء زیادی دارد برای سوراخ کردن درودیوار به‌منظور جاگذاری ابزار شنود و استراق سمع به کار می‌رفته است.

ابزار جاسوسی دوران جنگ سرد

۲. نامه دزد

از این ابزار مخصوص برای بیرون کشیدن نامه از درون پاکت بدون اینکه مهروموم پاکت دست بخورد استفاده می‌شده است. سر انبرک مانند آن وارد پاکت می‌شود و نامه را لوله می‌کند و از پاکت خارج می‌کند.

ابزار جاسوسی دوران جنگ سرد

۳. استریواسکوپ و جعبه‌اش

این ابزار طی جنگ جهانی دوم ساخته شد و برای تحلیل عکس‌های هوایی به صورت ۳ بعدی به کار می‌رفت.

۴. سنجاقک جاسوس

ابزار جاسوسی سازمان سیا در دهه‌ی ۷۰ که می‌توان آن را اولین UAV یا پهباد جاسوسی دنیا دانست. این ابزار به دوربین عکس‌برداری مجهز بود و اگر زمان ساخت و ابعاد کوچک آن را در نظر بگیریم واقعاً ابزار شگفت‌انگیزی بوده است.

۵. شبه زیردریایی سیا

سازمان سیا این شبه زیردریایی را در ۱۹۵۰ طراحی و استفاده کرد. این وسیله هیچ‌گونه سلاحی با خود حمل نمی‌کند اما می‌تواند دو سرنشین داشته باشد؛ به همین خاطر از آن برای انتقال و نجات مأموران در نواحی تحت کنترل دشمن استفاده می‌شده است.

۶. دوربین میکرو دات

این دوربین میکرو دات فوق‌العاده برای عکس‌برداری از اسناد سری در ابعاد بسیار کوچک استفاده می‌شده است. حلقه‌ی فیلم این دوربین به‌قدری کوچک است که می‌توان آن را در یک سکه‌ی توخالی یا یک پاکت نامه‌ی معمولی پنهان کرد. عکس‌هایی که این دوربین می‌گیرد را می‌توان بعداً با ابزار سری مخصوص مشاهده کرد.

۷. دوربین قوطی کبریتی

شرکت ایستمن کداک این دوربین را برای دایره‌ی خدمات راهبردی آمریکا ساخت. سایز این دوربین دقیقاً اندازه‌ی یک قوطی کبریت است و بنابراین می‌توان آن را با انواع پوشش‌ها شکل کبریت کشورهای مختلف درآورد تا دقیقاً شبیه یک جعبه کبریت به نظر برسد.

۸. صفحات رمز‌گذاری یک‌بارمصرف

از صفحات رمزگذاری یک‌بارمصرف برای رمزگذاری پیام‌ها به‌وسیله‌ی یک کلید سری استفاده می‌شده است. این صفحات به‌صورت جفتی توسط سازمان سیا ساخته می‌شده که از یکی برای کدگذاری و از دیگری برای کدگشایی استفاده می‌شده است. وقتی یک صفحه یک‌بار مورد استفاده قرار می‌گرفت نابود می‌شد تا امنیت پیام‌ها تضمین شود.

۹. میخ جاسوسی

این ابزار برای ارتباط بین مأمور اطلاعاتی یا جاسوس با رابطش مورداستفاده قرار می‌گرفته است. به این شکل که مأمور اسنادی که می‌خواسته به دست رابط برساند را درون این میخ می‌گذاشته و آن را در زمینی که قبلاً مشخص‌شده بود فرومی‌کرد، رابط به محل می‌آمد و اسناد را از داخل میخ برمی‌داشت.

۱۰. جعبه رمز M-209

ارتش آمریکا از این جعبه رمز برای رمزگذاری پیام‌ها در طول جنگ جهانی دوم استفاده می‌کرده است. جمع‌وجور بودن و قابلیت حمل این ابزار عالی است.

۱۱. دوربین کبوتری

سازمان سیا متوجه شد که کبوترها می‌توانند بدون این‌که کسی به آن‌ها شک کند در نزدیکی اهداف موردنظر پرواز کنند. بنابراین دوربینی طراحی کرد که بشود آن را بر روی کبوتر سوار کرد و از آن برای عکس‌برداری از مواضع و مکان‌های موردنظر از فاصله‌ی خیلی کم استفاده کرد. با این دوربین تصاویر باکیفیت و پر جزئیاتی به دست می‌آمد.

۱۲. لباس جاسوسی

یک لباس مجلسی زیبای زنانه که برای جاسوس‌های زن توسط سیا طراحی‌شده است. با دوربین و میکروفون تعبیه شده در این لباس جاسوس به‌راحتی می‌تواند عکس‌برداری و ضبط صدا کند.

۱۳. بسته‌ی رمز زنانه

یک مأمور جاسوسی زن می‌توانست رمز‌های سری را از آینه‌ی این وسیله بخواند درحالی‌که ظاهراً در حال آرایش خود بود. کدهای نوشته شده در این وسیله فقط از یک زاویه خاص قابل رؤیت هستند.

۱۴. نقشه‌ی فرار

این نقشه‌ی خارق‌العاده‌ی ساخت سیا بر روی ابریشم چاپ شده و به‌راحتی می‌شده آن را جمع، تا و مخفی کرد. حتی می‌شده آن را مثل یک روسری پوشید. رنگ‌های این نقشه حتی اگر مأمور از طریق آب هم می‌خواسته فرار کند دست‌نخورده باقی می‌مانده است.

۱۵. دلار نقره‌ای مخفی کننده

میان این سکه‌ی ساخت سیا خالی است و می‌شده از آن برای مخفی کردن پیام‌ها یا فیلم‌های کوچک استفاده کرد.

۱۶. چاقوی نبرد فربرن-سیکز

این چاقو توسط دو افسر بریتانیایی به نام فربرن و سیکز در سال ۱۹۴۱ ساخته شد. این چاقو طوری طراحی شده که بتوان از آن برای ضربه زدن به قسمت‌های آسیب‌پذیر دشمن استفاده کرد.

۱۷. دوربین مینوکس

این دوربین زمانی پراستفاده‌ترین دوربین جاسوسی دنیا بود. این دوربین را یک مهندس لتونیایی در ۱۹۳۷ طراحی کرد. به‌راحتی می‌شد این دوربین را در کف دست نگه داشت. در زمان خودش دوربین مینوکس یک شاهکار فناوری محسوب می‌شده است.

۱۸. حسگر لرزه‌ای مخفی

این ابزار ساخت سیا که می‌توانست کاملاً در محیط استتار شود آن‌قدر حساسیت داشت که بتواند هرگونه حرکتی را تا شعاع ۳۰۰ متری شناسایی کند. انرژی این ابزار توسط یک باتری تأمین می‌شد و مجهز به آنتن برای فرستادن اطلاعات به شکل‌ پالس‌های رمزی بود.

۱۹. میخ لاستیک

مهم نیست این ابزار ساخت سازمان سیا از کدام طرف روی زمین قرار بگیرد بهر حال می‌تواند لاستیک وسایل حمل‌ونقل را در جاده و خیابان به‌راحتی پنچر کند.

۲۰. دوربین در جعبه‌ی توتون

این دوربین توسط سويسی‌ها ساخته شد و به‌راحتی می‌شد آن را داخل یک جعبه توتون مخفی کرد.

بعد از این می‌خواهیم ابزارهای جاسوسی ساخت شوروی سابق را که عمدتاً توسط کاگ‌ب ساخته و استفاده‌شده است را معرفی کنیم.

۲۱. تپانچه‌ی مشتی سدگلی

این دستکش درون خود یک تپانچه با یک گلوله‌ی ۳۸ میلی‌متری دارد. در موقعیت‌های اضطراری که جاسوس محاصره شده می‌تواند با بالا بردن دست‌هایش و بعد شلیک با دستکش به هدف در تیررس خود را از مهلکه برهاند.

۲۲. پیپ با سلاح مینیاتوری مخفی

این پیپ یک اسلحه مینیاتوری با یک گلوله درون خود دارد که از آن می‌توان در مواقع اضطراری استفاده کرد.

۲۳. چتر بلغاری

مأمور اطلاعاتی می‌تواند با استفاده از این چتر به دشمن خود دارت‌های سمی شلیک کند.

۲۴. کفش جاسوسی با یک پاشنه‌ در نقش فرستنده

این کفش که انرژی‌اش را از یک باتری می‌گیرد مجهز به ضبط کننده‌ی صدا و فرستنده است. سوژه این کفش‌ را می‌پوشد و تمام مکالماتش به یک دستگاه گیرنده‌ی نزدیک مخابره می‌شود.

۲۵. جعبه‌ابزار سیا در دهه‌ی ۶۰ میلادی

این جعبه‌ابزار همه‌کاره می‌بایست در مقعد مأمور جاسازی می‌شده تا از آن در موقع لزوم استفاده کند.

۲۶. تفنگی در سر یک رژ لب

این تفنگ ۴.۵ میلی‌متری در سر یک رژ لب مأمور کاگ‌ب تعبیه‌شده است.

۲۷. ساعت دوربینی

این ابزار را سرویس اطلاعاتی آلمان‌ها مورداستفاده قرار می‌داده است. یک دوربین می‌تواند درون این ساعت به شکلی مخفی تعبیه شود.

۲۸. عینک‌ سمی

سازمان سیا این دوربین‌ها را به مأموران خود می‌داد تا وقتی‌که لو می‌رفته‌اند برای اینکه دستگیر و شکنجه نشوند از این عینک‌ها برای خودکشی استفاده کنند. سم مهلک درون دسته‌های این عینک جاسازی‌شده بود.

۲۹. رادار شنود و سیستم دفاع هوایی

این سیستم ساخت کا‌گ‌ب است و از آن برای پایش ارتباطات دشمن استفاده می‌شده است.

۳۰. اسلحه‌ی سیانوری

از این اسلحه‌ی سیانوری برای حمله به فرد دشمن از فاصله‌ی نزدیک و شلیک مرگبار سیانور به او استفاده می‌شده است.

۳۱. قلم مجهز به دوربین مخفی

این قلم یک دوربین مخفی بسیار کوچک در سر خود دارد که به‌منظور عکس‌برداری از اسناد محرمانه از آن استفاده می‌شده است.

۳۲. دکمه سردست‌های کاگ‌ب

این دکمه‌ سردست‌های کاگ‌ب دارای یک فضای خالی در میانشان هستند.

۳۳. سکه‌ی توخالی شوروی

این سکه‌ی توخالی شوروی برای جاسازی اسناد محرمانه و فیلم‌های عکاسی به کار می‌رفته است.

۳۴. دوربین دکمه‌ای

در دهه‌ی ۷۰ از این دوربین‌های دکمه‌ای برای عکس‌برداری مخفیانه استفاده می‌شده است.

۳۵. بمب مخفی سیا

این جعبه‌رنگ استتار شده درواقع یک بمب است.

۳۶. بمب قمقمه‌ای

این قمقمه درواقع یک بمب مخفی است.

۳۷. قطب‌نمای سری

این دو قطعه اگر به هم متصل شوند می‌توانند یک قطب‌نما بسازند.

 

منبع: oldpicsarchive

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *