یبوست در کودکان: ۳ روش درمان خانگی مؤثر برای یبوست در کودکان

آیا تابه‌حال پیش آمده کودکتان از درد هنگام قضای حاجت شکایت کند؟ علت این درد به احتمال زیاد یبوست است، مشکلی بسیار رایج در کودکان.

از کجا باید فهمید که بچه یبوست دارد؟

به غیر از احساس درد و رنج هنگام مدفوع کردن، به دنبال علائم رایج زیر هم بگردید:

درد شکم و نفخ

خونریزی هنگام دفع

خراب‌کاری در لباس (بی‌اختیاری در دفع)

بعضی وقت‌ها کودک مبتلا به یبوست ممکن است به نظر برسد که اسهال دارد که این قضیه برای والدین گیج‌کننده است. آنچه در این موارد اتفاق می‌افتد این است که یک توده‌ی بزرگ مدفوع در راست‌روده‌ی بچه گیر کرده و بعد یک مدفوع مایع‌شکل از کنار آن عبور می‌کند و خارج می‌شود.

وقتی کودکی یبوست دارد تعداد دفعات قضای حاجتش کم می‌شود و مدفوعش خشک و سفت و عمل دفعش هم دردناک می‌شود. یبوست علل احتمالی زیادی دارد ازجمله:

  • نگه‌داشتن مدفوع: یعنی کودک از مدفوع کردن پرهیز می‌کند به دلایل متعدد ازجمله استرس داشتن در دوران آموزش توالت رفتن، یا نخواهد در برخی مکان‌های خاص از توالت استفاده کند یا شاید هم از درد عمل دفع می‌ترسد.
  • رژيم غذایی کم فیبر یا نوشیدن کم مایعات
  • عوارض جانبی برخی داروها

درمان یبوست

سه درمان اصلی برای اکثر موارد یبوست وجود دارد که معمولاً هم به کمک یکدیگر اثرگذار خواهند بود.

۱. رژیم غذایی پر از فیبر به همراه مایعات.

باید وعده‌های غذایی کودکتان را پر کنید از میزان فراوانی زا میوه و سبزیجات، غلات پر فیبر، نان سبوس‌دار و مجموعه‌ای از لوبیا و حبوبات. دو منبع خوب فیبر که بچه‌ها خیلی دوست دارند آجیل میوه و پاپ‌کرن ( با نمک و کره‌ی کم) است. غذاهای حاوی پروبیوتیک مانند ماست هم به سلامت دستگاه هاضمه کمک می‌کنند. از مایعات هم غافل نشوید. اگر کودک شما فیبر فراوان دریافت کند اما مایعات کافی برای شستن و رد کردن آن‌ها ننوشد وضعیت یبوستش ممکن است بدتر شود.

۲. کودک باید در کنار شیر در طول روز مقدار زیادی آب بنوشد.

نوشیدنی‌های شیرین شده را در بچه‌های کوچک‌تر تا ۱۱۵ گرم در روز محدود کنید. این میزان در بچه‌های بزرگ‌تر در سنین مدرسه می‌تواند بین ۱۷۰ تا ۲۲۶ گرم باشد.

۳. ملین برای پاک‌سازی روده‌ها.

این محصولات برای کودکان بی‌خطر هستند اما باید تحت نظر پزشک کودک مصرف شود. دو اشتباه رایجی که والدین هنگام استفاده از نرم‌کننده‌ی مدفوع به کودکانشان مرتکب می‌شوند این است که از دز و اندازه‌ی کافی استفاده نمی‌کنند یا خیلی زود دادن آن را متوقف می‌کنند. مثلاً شاید فکر کنید بعدازاینکه اولین مدفوع نرمال بچه را مشاهده کردید دیگر باید خوراندن نرم‌کننده‌ی مدفوع را متوقف کنید اما زود متوقف کردن موجب می‌شود بچه دوباره وارد دور جدیدی از یبوست شود. بعضی بچه‌ها نیاز دارند تا چند هفته نرم‌کننده‌ی مدفوع مصرف کنند. پزشک می‌تواند شما را در مورد میزان و زمان درست مصرف آگاه کند.

زمان منظم دستشویی رفتن بچه را تشویق می‌کند که اولین کار اول صبحش و همچنین بعد از وعده‌های غذایی و میان وعده‌هایش رفتن به دستشویی باشد. در مورد بچه‌های کوچک‌تر به‌خصوص اگر به آن‌ها فرمان دهید به جای اینکه ازشان درخواست کنید، نتایج بهتری خواهید گرفت. به‌جای اینکه به او پیشنهاد دهید که « آیا نیاز داری که به دستشویی بروی؟» صریحاً به او بگویید « حالا وقت دستشویی رفتنه!»

اگر هر سه روش را با هم ترکیب کنید بهترین نتیجه را خواهید گرفت. یک رژيم پر فیبر احتمالاً به‌تنهایی و بدون کمک ملین نمی‌تواند موارد جدی یبوست را درمان کند. از طرف دیگر اگر کودک بعد از قطع مصرف ملین به رژيم کم فیبر ادامه دهد و مایعات کافی ننوشد احتمال اینکه یبوست برگردد زیاد خواهد بود.

 

منبع: webmd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *