۴ روش برای زیباسازی باغچه های قدیمی

سبز و شاداب نگه داشتن چمن برای بیشتر صاحب‌خانه‌ها کار دشوار و خسته‌کننده‌ای است. حتی با داشتن سیستم آبیاری پیشرفته و محصولات با کیفیت نگه‌داری از چمن، بازهم ممکن است لکه‌های زرد و قهوه‌ای اینجا و آنجا پیدا شوند. در اینجا با چند ترفند و راهکار آشنا می‌شویم که با استفاده از آن‌ها چمن‌های در حال از بین رفتن دوباره احیا می‌شوند.

۱. از شر علف‌ها و شاخ‌ و برگ‌های مرده خلاص شوید

زیبا سازی باغچه های قدیمی

همه‌ی گیاهان دیگری که در باغچه‌ی شما وجود دارند بر سر آب و مواد غذایی با چمن رقابت می‌کنند. به همین دلیل مهم است که مرتباً علف‌های هرز را از ریشه در بیاورید. همچنین باید شاخ و برگ‌های مرده را از روی چمن‌ها بردارید چون مانع رسیدن نور آفتاب به آن‌ها می‌شوند.

۲. بذرپاشی مجدد

زیبا سازی باغچه های قدیمی

مهم نیست چقدر وقت و انرژی برای سرزنده نگه داشتن چمن‌های باغچه‌تان بکنید، بهر حال حداقل هرچند سال یک‌بار نیاز است که بذرپاشی مجدد انجام دهید. اگر در اقلیمی گرم یا کم‌باران زندگی می‌کنید ممکن است سالی دو بار هم عمل بذرپاشی را لازم باشد انجام دهید. عملیات بذرپاشی حتماً باید در فصل بهار یا پاییز صورت بگیرد تا بذرها فرصت کافی برای رشد در آب‌وهوای معتدل را داشته باشند.

۳. کود دهی

زیبا سازی باغچه های قدیمی

فسفر، نیتروژن و پتاسیم سه ماده‌ی مغذی اصلی هستند که همه‌ی انواع چمن به آن‌ها احتیاج دارند. برای تغذیه‌ی مناسب چمن‌ها نوع باکیفیت این سه نوع کود را تهیه کنید و باهم ترکیب کنید. پیش از استفاده از کودها، چمن را برای استفاده از هر نوع کود آزمایش کنید تا متوجه شوید به کدام نوع احتیاج بیشتری وجود دارد. اگر این کار برایان سخت است می‌توانید از یک کارشناسی باغبانی محلی برای نحوه‌ی ترکیب کردن کودها کمک بگیرید.

۴. تغییر دادن زمان آبدهی

زیبا سازی باغچه های قدیمی

اکثر چمن‌های سالم به بیش از چند دقیقه آبدهی در هفته نیازی ندارند. به‌عنوان یک قاعده‌ی کلی، چمن‌ها را یا باید قبل از طلوع آفتاب آب داد یا بعد از غروب خورشید. این کار به این خاطر است که ریشه‌ی گیاه فرصت کافی برای جذب رطوبت داشته باشد بدون آنکه خاک بیش‌ازحد غرق در آب شود. لازم است زمان‌های مختلف آبدهی را امتحان کنید تا به بهترین برنامه‌ی آبدهی برسید.

اگر با انجام این کارها هنوز هم نمی‌توانید چمن باغچه را احیا کنید بهتر است با یک کارشناس باغبان محلی صحبت کنید. یک متخصص نگهداری چمن می‌تواند به شما کمک کند اقدامات لازم را انجام دهید.

 

منبع: youramazingplaces

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *