۵ جایگزین جالب برای تره‌ فرنگی/تره فرنگی چیست و چه کاربردی دارد؟

اگر می‌خواهید جایگزین‌های تره فرنگی را در آشپزی بشناسید با ما همراه شوید.

خوب است برای وقت‌هایی که فصل این عضو خانواده‌ی پیاز نیست، یا به‌هرحال دسترسی به تره‌فرنگی نداریم، چند جایگزین در ذهن داشته باشیم.

جایگزین‌های تره‌فرنگی

جایگزین‌های تره‌فرنگی را معمولاً راحت می‌توان پیدا کرد، چون سبزیجات زیادی هم‌خانواده‌ی تره‌فرنگی هستند. تره‌فرنگی سبزی‌ای از سرده‌ی Allium است و نزدیکی زیادی به پیاز، سیر، موسیر، و پیازچه دارد. این گیاه ساقه‌ای سفید و متراکم در پایین دارد که به برگ‌هایی سبز و پهن در بالا ختم می‌شود. تمام این گیاه را می‌توان خورد، اما پایین آن معمولاً بیشتر استفاده می‌شود. تره‌فرنگی طعمی شبیه به پیاز شیرین دارد، و معمولاً آن را به سوپ و خورشت اضافه می‌کنند. همچنین به‌صورت خردشده در سالاد یا به‌عنوان زینت در کنار بشقاب نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به‌طورکلی، تره‌فرنگی تازه کمتر از دیگر اعضای خانواده‌ی پیاز در سبزی‌فروشی‌ها پیدا می‌شوند، به‌خصوص در ماه‌های تابستان. ضمن اینکه وقتی هم به بازار می‌آیند، معمولاً نسبت به دیگر هم‌سرده‌ای‌های خود گران‌تر هستند. بسته به اینکه چه غذایی می‌خواهید درست کنید، می‌توانید یکی دیگر از اعضای خانواده‌ی پیاز را جایگزین تره فرنگی کنید، مثلاً پیازچه، موسیر، تره‌فرنگی یخ‌زده، سیر، و پیاز شیرین را در بسیاری از دستور‌های غذایی به‌راحتی می‌توان جایگزین تره‌فرنگی کرد.
 
تره‌فرنگی یخ‌زده
 
بعضی از مغازه‌های مخصوص در بخش مواد یخ‌زده‌ی خود تره‌فرنگی خردشده و یخ‌زده عرضه می‌کنند. در غذا‌هایی مثل سوپ، که تره‌فرنگی باید در آن‌ها حتماً بپزد، نوع یخ‌زده‌ی آن جایگزین راحت و مناسبی برای نوع تازه‌ی آن است.
 
تره فرنگی
 
 
پیازچه
 
نزدیک‌ترین گیاه به تره‌فرنگی به‌لحاظ مزه و ظاهر پیازچه است. پیازچه را می‌توان به‌جای تره‌فرنگی در سالاد، تزئینات کنار بشقاب، و هر دستور غذایی‌ای که نیاز به تره‌فرنگی تازه دارد به‌کار برد.
 
موسیر
 
این حبه‌های پیازی‌شکل کوچک و معتدل در بسیاری از غذا‌ها می‌توانند همان کار تره‌فرنگی را بکنند، اما بهترین زمانی که از موسیر می‌توان به‌جای تره‌فرنگی استفاده کرد وقتی است که نیاز به تره‌فرنگی تف‌داده داریم. موسیر نیز قیمت ارزانی ندارد، به‌همین‌خاطر اگر برای سوپ و خورشت نیاز به مقدار زیادی تره‌فرنگی داشته باشید، موسیر نمی‌تواند جایگزین مفیدی برای آن باشد.
 
تره فرنگی
 
سیر
 
سیر طعم و بوی تیزتری نسبت به تره‌فرنگی دارد، برای همین مقدار کمی سیر خردشده یا سرخ‌شده همان طعم و بو را به همه‌ی غذا‌ها می‌دهد.
 
پیاز شیرین
 
پیاز شیرین بیشتر از تره‌فرنگی طعم پیاز می‌دهد، اما پیاز شیرین فراگیرترین جایگزین برای تره‌فرنگی است، ضمن اینکه از ارزان‌ترین جایگزین‌های آن هم به‌حساب می‌آید. پیازشیرین خردشده بهترین جایگزین برای تره‌فرنگی در خورشت، سوپ، و دیگر غذا‌های معمول سفره‌ها است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *