نقد و بررسی پورشه ۹۱۱ هیبریدی

وونن که در کالیفرنیا ساخته می‌شود مجهز به یک مبدل هیبرید-الکتریک هوشمند است که قدرتی معادل ۳۵۰ اسب بخار دارد.

می‌دانیم که مدل هیبریدی پورشه ۹۱۱ در راه است. الیور بلوم مدیرعامل پورشه پیش از این گفته بود مدل هیبریدی ۹۱۱ در چند سال آینده و هم‌زمان با عرضه‌ی مدل ۹۹۲ به بازار خواهد آمد. شرکت وونن نخواستند این همه‌وقت صبر کنند و اگر شما ۷۵ هزار دلار دارید و البته یک پورشه ۹۱۱ لازم نیست خیلی صبر کنید تا پورشه‌تان را هیبریدی کنید.

شرکت وونن در کالیفرنیا واقع است و کارش به طور خلاصه این است که یک باتری، یک موتور الکتریکی ساده به موتور و یک اینورتر قدرت در پشت باتری به مدل پورشه ۹۱۱ اضافه می‌کند. درست است که در عمل کاری که انجام می‌دهد پیچیده‌تر از این حرف‌ها است اما اگر بخواهیم ساده بگوییم همین است.

پورشه ۹۱۱

نصب و راه‌اندازی باتری و اینورتر کار خیلی سختی نیست. آنچه توجه ما را جلب کرد موتور بود که نوآورانه بود- این موتور در چرخ لنگر ۹۱۱ به شکل مناسبی جا داده شده است. خنک‌کننده‌ی اضافی برای خنک کردن موتور الکتریکی و باتری در نظر گرفته شده و یک کامپیوتر جداگانه برای راه‌اندازی آن‌ها تعبیه شده است. بعد از به کار افتادن سیستم هیبریدی وونن ۱۷۵ اسب بخار و ۲۰۰ نیوتن-متر به قدرت و گشتاور ۹۱۱ افزوده می‌شود. اگر این اندازه هم کافی نیست نصب دو سیستم هیبریدی می‌تواند ۳۵۰ اسب بخار و گشتاور بیشتری را اضافه کند.

شاید تحسین‌برانگیزترین کار وونن وزن کم تجهیزات آن‌هاست. دستگاه تبدیل فقط ۵۵ کیلوگرم به وزن ۹۱۱ اضافه می‌کند.

چطور چنین چیزی ممکن است؟ جدا از خود سیستم که جمع‌وجور است دستگاه تبدیل چند قطعه سنگین پورشه ۹۱۱ را هم حذف می‌کند. چرخ لنگر مشخصاً حذف می‌شود اما علاوه بر آن استارت موتور بنزینی هم حذف می‌شود چون وظیفه‌ی آن را موتور الکتریکی انجام می‌دهد. باتری خود ۹۱۱ هم از آن جدا می‌شود و باید بگوییم که وونن این کار را برای بالا بردن بهره‌وری نکرده بلکه به‌عنوان ارتقاء عملکرد این کار را کرده است. باتری و موتور الکتریکی به آن بزرگی که در تجهیزات هیبریدی دیده‌اید کوچک‌تر است.

وونن تاکنون یک دستگاه ۹۱۱ هیبریدی ساخته و آماده است که محصول خود را عرضه‌ی عمومی کند. در حال حاضر تجهیزات وونن با همه‌ی پورشه‌های ساخت ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ چه باکستر و چه کایمن سازگار است. تجهیزات برای دیگر نسل‌های ۹۱۱ هم از جمله مدل‌های خنک شونده با هوا در حال ساخت هستند و تجهیزات در آینده بر روی مدل‌های دو دیفرانسیل هم نصب خواهند شد گرچه نصب آن‌ها کمی مشکل‌تر است.

شاید راندن ۹۱۱ هیبریدی به آن کم صدایی که ما از پورشه انتظار داریم نباشد اما شکی نیست که ظرفیت و عملکرد آن تقویت شده است.

منبع: motor1

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *