۱۰ نشانه سرطان در مردان که نباید از آن‌ها غفلت کرد

علائم سرطان معمولاً مبهم هستند. برای مثال سرطان پروستات که شایع‌ترین سرطان بین مردان است پنهان‌ترین علائم را دارد.بنابراین متخصصان توصیه می‌کنند مردان علائم سرطان را نادیده نگیرند و به‌طور مرتب معاینات کامل علائم سرطان را انجام دهند.شناخت علائم سرطان کمک می‌کند پزشک زودتر و در زمانی که سرطان هنوز قابل درمان است به وجود آن پی ببرد.

درد کمر، سوء هاضمه، تکرر ادرار، شاید شما این‌ها را به‌عنوان مسائلی کم‌اهمیت در نظر بگیرید که نیازی به مراجعه به پزشک ندارند اما دوباره فکر کنید.

 

برخی از شایع‌ترین علائم سرطان در مردان را با هم مرور می‌کنیم:

۱. توده‌ غیرطبیعی

آیا اخیراً متوجه یک توده‌ی غیر طبیعی درست زیر پوستتان شده‌اید؟ این ممکن است یکی از علائم سرطان باشد. توده‌ها معمولاً در سینه، بیضه‌ها، غدد لنفاوی و بافت‌های نرم خود را نشان می‌دهد. در صورت مشاهده‌ی چنین مواردی فوراً آن را به پزشک خود گزارش دهید.

۲. تغییرات در بیضه‌ها

آیا اخیراً متوجه تغییراتی در اندازه‌ی بیضه‌های خود شده‌اید مثلاً یکی از آن‌ها یا هر دو بزرگ‌تر نشده‌اند؟ شاید توده‌ای در کار باشد یا بیضه‌ها دچار ورم شده باشند. هر کدام از این علائم را دیدید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. سرطان بیضه شایع‌ترین سرطان در بین مردان جوان و میان‌سال است.

۳. تغییرات در عادات دفع

آیا اخیراً مجبور می‌شوید زیاد از دستشویی استفاده کنید؟ یا هنگام استفاده از دستشویی دچار درد و ناراحتی می‌شوید؟ این ممکن است نشانه‌ی سرطان مثانه یا پروستات باشد. دیگر نشانه‌ها شامل وجود خون در ادرار و مدفوع است. تغییر در حالت‌های همیشگی مدفوع مثلاً یبوست یا اسهالی که برطرف نمی‌شود هم جزو علائم می‌تواند باشد.

۴. تغییرات در پوست

اگر ساعات زیادی را زیر نور آفتاب سر می‌کنید یا سابقه‌ی آفتاب‌سوختگی شدید دارید، پوست خود را با دقت بیشتری زیر نظر داشته باشید. آنچه شما فکر می‌کنید نشانه‌ی زیاد ماندن در زیر آفتاب است شاید نشانه‌ی سرطان باشد. به دنبال خونریزی‌های غیر عادی، زخم‌هایی قدیمی که خوب نمی‌شوند و یا بزرگ‌تر می‌شوند بگردید. دیگر نشانه‌ها شامل زگیل و خال‌هایی می‌شود که رنگ و اندازه و شکلشان تغییر کرده است. خلاصه اینکه اگر هر چیز عجیبی روی پوست خود مشاهده کردید به متخصص پوست مراجعه کنید.

۵. سوء هاضمه یا مشکل در بلع غذا

حس سوزش دردناک مزمن در گلو یا قفسه‌ی سینه را نباید دستکم بگیرید. نباید فکر کنید مشکلات گوارشی یا مشکل در بلع بخشی طبیعی از پا به سن گذاشتن است. این‌ها ممکن است نشانه‌های سرطان مری، معده یا حنجره باشد.

۶. سرفه‌ و خشکی گلوی مداوم

آیا سرفه‌های آزاردهنده‌ای دارید که بیش از ۳ هفته طول کشیده‌اند؟ شاید نشانه‌ای از یک بیماری خطرناک باشد. چه سیگاری باشید چه نباشید سرفه‌های مزمنی که خوب نشوند می‌توانند نشانه‌ی سرطان ریه باشند. خشکی مدام گلو، خس خس کردن، کم آوردن نفس یا خون سرفه کردن هم جزو نشانه‌هایی هستند که در صورت مشاهده حتماً باید بلافاصله با پزشک خود در میان بگذارید.

۷. تغییرات در دهان

اگر سیگار می‌کشید یا تنباکو می‌جوید باید توجه بیشتری به تغییرات داخل دهانتان داشته باشید. لکه‌های سفید داخل دهان یا روی زبان ممکن است سلول‌های پیش‌ سرطانی باشند. اگر درمان نشوند ممکن است به سرطان دهان تبدیل شود. زخم‌ها، خونریزی‌های بی‌دلیل، کرختی یا حساسیت در نواحی دهان و اطرافش مانند زبان، لب و گونه باید جدی گرفته شوند.

۸. کاهش وزن غیرطبیعی

آیا بدون اینکه ورزش کنید یا عادات تغذیه‌ای خود را تغییر دهید دچار کاهش وزن شدید شده‌اید؟ با پزشک خود مشورت کنید حتی اگر وزنی که از دست دادید جزو اضافه وزن شما بوده باشد. کاهش وزن شدید غیرطبیعی می‌تواند نشانه‌ای از سرطان‌های ریه، مری، معده یا پانکراس باشد.

۹. خستگی مداوم

آیا خسته‌تر از آنی هستید که بخواهید با بچه‌های خود بازی کنید یا بعد از کار با دوستانتان بیرون بروید؟ آیا صرف‌نظر از اینکه چقدر استراحت کرده‌اید همیشه احساس خستگی می‌کنید؟ این‌ها را نادیده نگیرید. خستگی مزمن یا همیشگی می‌تواند نشانه‌ی سرطان خون، روده و معده باشد.

۱۰. درد همیشگی

درد پشت آزاردهنده، سردردی که خوب نمی‌شود، دردهای شکمی؛ پزشک شما باید از این‌ها مطلع شود. درد مزمن مهم نیست در کجا ظاهر شود می‌تواند اولین نشانه از این باشد که یک جای کار ایراد دارد.

به یاد داشته باشید داشتن یک مورد یا بیشتر از این نشانه‌ها به این معنی نیست که شما سرطان دارید اما اگر آن‌ها ماندگار هستند باید معاینه شوید.

به دیدار پزشک خود بروید و از او بخواهید از نظر ابتلا به سرطان شما را ارزیابی کند. این ارزیابی به شما کمک می‌کند متوجه شوید احتمال چه سرطان‌هایی در شما بیشتر وجود دارد. با این آگاهی بهتر می‌توانید سلامتی خود را حفظ کنید و از ابتلا به سرطان پیشگیری کنید.

 

منبع: mdanderson

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *