۱۳ نکته برای افزایش سریع قد در دوران بلوغ و پس از آن

بسیاری از افراد آرزو دارند قدشان بلندتر باشد چرا که در جامعه مدرن امروزی قد بلند بودن یک ویژگی مطلوب است. حتی اگر دلیلی برای افزایش قد نداشته باشید، قد بلند بودن مزایایی دارد. نه تنها اعتماد به نفس‌تان را بالا می‌برد، بلکه شما را از پوشیدن کفش‌های پاشنه بلند راحت می‌کند. همچنین، قد بلند بودن باعث می‌شود برای دستیابی به قفسه‌های بالا با مشکل مواجه نشوید.

امکان بلندتر شدن قد پس از دوره بلوغ دغدغه‌ی تعداد زیادی از افراد است. ما در این نوشتار شما را با چند راه افزایش سریع قد در دوران بلوغ و پس از آن آشنا می‌کنیم.

عوامل تعیین کننده قد یک فرد چیست؟

قد عمدتا به واسطه‌ی ترکیب پیچیده‌ای از عوامل ژنتیکی و محیطی تعیین می‌شود. اصل اساسی فرمول قد افراد به این شرح است:

تنش – (هورمون‌ها + مواد مغذی + ژنتیک)

چه زمانی رشد قد ما متوقف می‌شود؟

انسان از نظر ژنتیکی به گونه‌ای تنظیم شده است که پس از مرحله بلوغ، رشد نخواهد کرد. در این زمان، نقش پیچیده مواد مغذی، ژن، و هورمون‌ها به بالاترین حد خود می‌رسد. زمانی که ژن‌های ما، رشد بدن را تا به این نقطه می‌رسانند که قادر باز تولید است، مقصود رشد به دست آمده است و به پایان رسیده است. این امر غالبا برای پسران در سن ۱۸ سالگی و برای دختران در سن ۱۶ سالگی رخ می‌دهد.

آیا پس از سن بلوغ امکان بلند شدن قد وجود دارد؟

در واقع، شواهد زیادی مبنی بر بلندتر شدن قد پس از بلوغ وجود ندارد. انسان در کودکی و نوزادی بیشتر و سریع‌تر رشد می‌کند.

جهش رشد با افزایش سریع قد و وزن مرتبط است، که معمولا در دوران بلوغ رخ می‌دهد. در مرحله نوجوانی، به اندازه قابل توجهی رشد می‌کنند تا به قد نهایی‌شان می‌رسند.

افزایش قد در دوران بلوغ

۱۳ نکته برای افزایش سریع قدر در دوران بلوغ و پس از آن

۱. برنامه غذایی صحیح

چیزی که می‌خورید بسیار اهمیت دارد. در واقع، مواد غذایی به دست آمده از خوراکی‌ها، شالوده تمام چیزهای خوبی است که در بدن‌مان رخ می‌دهد، از جمله افزایش قد. به این ترتیب باید رژیم غذایی داشته باشید که هورمون‌های محرک رشد را در بدن‌تان تحریک کند و سلول‌های از دست رفته را جبران کند. برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در خوراکی‌ها که می‌توانند قدتان را افزایش دهند عبارتند از کلسیم، ویتامین B1، ویتامین D، فسفر و روی. این ویتامین‌ها و مواد معدنی را می‌توانید از میوه ها و سبزیجات، غلات، لبنیات و گوشت بدون چربی به‌دست بیاورید.

۲. تمرینات ورزشی

ورزش کردن برای همه مهم است. انجام تمرینات ورزشی می‌تواند پایانه‌های عصب را که مستقیما با غده هیپوفیز در ارتباط هستند، تحریک کند. ساده‌ترین تمرینات ورزشی که می‌توانید انجام دهید دویدن و شنا رفتن است.

۳. خوابیدن به اندازه کافی

خوابیدن برای عملکرد هورمون‌های رشد بسیار مهم است. بنابراین، خوب و به اندازه کافی خوابیدن کمک می‌کند تا به هدف‌تان برای سریع‌تر رشد کردن برسید. خواب ناکافی باعث پایین آمدن سطح هورمون‌های رشد می‌شود. ۸ تا ۱۰ ساعت خواب، بازسازی و جوان‌سازی بافت‌های بدن‌تان را تضمین می‌کند.

۴. ورزش کردن

این مورد به نکته شماره ۲ شبیه است. ولی تفاوت آن‌ها در این است که این مورد مشخص‌تر است. تا به‌حال دقت کرده اید شناگران و بازیکنان بسکتبال چه قد بلندی دارند؟ بخشی از علت بلند قد بودن آن‌ها نوع ورزشی است که انجام می‌دهند.

۵. پرخوری نکنید

شاید به نظرتان بی ربط باشد. بااین‌حال، باید بدانید که پرخوری موجب آهسته شدن هضم می‌شود و در نتیجه بدن‌تان در به دست آوردن مواد مغذی مورد نیاز خود به شیوه مؤثر باز می‌ماند. این مسئله بر قد شما تأثیرگذار خواهد بود.

۶. آب زیاد بنوشید

افزایش قد در دوران بلوغ

نوشیدن حجم زیاد آب از شما یک غول بلند قد نمی‌سازد، ولی بدن انسان به آب نیاز دارد و هیدراته نگه داشتن بدن به دستیابی به رشد قدی کمک می‌کند.

۷. به حالت بدن‌تان دقت کنید

حالت بدن تأثیر قابل توجهی بر رشد قدتان دارد. خمیده بودن باعث می‌شود بر ستون فقرات‌تان فشار وارد شود و به این ترتیب بر قد شما اثر می‌گذارد. همیشه راست بایستید یا راست بنشینید.

۸. به فضای آزاد بروید

دریافت نور خورشید ساده‌ترین راه برای جذب ویتامین D است که به جذب کلسیم کمک می‌کند. بنابراین هر چه نور خورشید بیشتری جذب کنید، سلامت و استقامت استخوان‌تان بهتر خواهد بود.

۹. سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنید

سیستم ایمنی نقش بسیار مهمی در افزایش قد دارد. اگر سیستم ایمنی قوی داشته باشید، کمتر به بیماری مبتلا می‌شوید و فرآیند رشد شما کمتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

۱۰. از بازدارنده‌های رشد دوری کنید

برخی بازدارنده‌های رشد موجب می‌شوند قد شما به اندازه کافی بلند نشود. شما می‌توانید با دوری کردن از چنین فاکتورهای خارجی، از اثرگذاری آن‌ها بر قدتان جلوگیری کنید.

الکل و مواد مخدر از جمله موارد بازدارنده رشد هستند که در فرآيند طبیعی رشد اختلال وارد می‌کنند.

استروئیدها نیز اگر در سنین نوجوانی استفاده شوند می‌توانند بر رشد ما اثرگذار باشند.

همچنین باید بدانید که کافئین نیز بازدارنده رشد است، به‌ویژه در کودکان.

۱۱. گیلاس زمستانی

طبق طب آیورودا، گیلاس زمستانی می‌تواند قد را افزایش دهد. این گیاه سرشار از مواد معدنی است که برای توسعه اسکلت استخوانی و تراکم استخوان‌ها بسیار مفید است.

۱۲. حفظ شاخص توده بدنی

بهتر است وزن‌تان را در کنترل نگه دارید تا به افزایش قدتان کمک کند. ممکن است چاقی موجب بروز عوارض جانبی در بدن شود. چاقی می‌تواند مانع رسیدن‌تان به قد دلخواه‌تان شود.

۱۳. انجام تمرینات کششی

انجام تمرینات کششی و حتی آویزان شدن می‌تواند موجب تقویت پشت و افزایش ماهیچه‌های بدن‌تان شود. انجام تمرینات کششی به شما کمک می‌کند حالت بدن بهتری داشته باشید و تراکم عضلات بین مهره‌های بهبود یابد.

منبع: trueremedies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *