۷ بدترین اشتباه مادران شیرده که واقعا به کودک آسیب می‌زند

انتظار می‌رود شیردهی کار ساده‌ای باشد، این‌طور نیست؟ منظور من این است که چند روش برای انجام این کار وجود دارد! و دیگر این‌که مگر این‌طور نیست که زن‌ها به‌صورت ذاتی و طبیعی این کار را بلد هستند؟ متأسفانه، ممکن است شیردهی در ظاهر یک عمل بسیار ساده باشد، ولی در عمل این‌طور نیست. در اصل اشتباه مادران شیرده موجب آسیب به کودک می‌شود.

درواقع، تازه مادرها با مشکلات و پستی و بلندی‌های زیادی برای شیردهی به فرزندشان مواجه می‌شوند. بعضی اوقات کودک نمی‌تواند سینه را به درستی به دهان بگیرد، درحالی‌که در برخی مواقع دیگر ممکن است عادت‌های شیردهی مادر مشکل داشته باشند. آیا شما نیز چنین عادت‌هایی دارید؟ در ادامه شما را با ۷ اشتباه مادران شیرده آشنا می کنیم که برخی مادران ناخواسته به آن‌ها دچار هستند.

۱. زمان کافی به کودک نمی‌دهید تا شیر بخورد

به استناد مؤسسه بین‌المللی La Leche League، ترکیب شیر مادر در زمان شیردهی دستخوش تغییراتی می‌شود. در ابتدا، فرزند شما شیر بدون چربی دریافت می‌کند و سپس شیر کامل. فرزند شما به هر دو نوع شیر نیاز دارد، بنابراین لازم است زمان کافی در اختیار او قرار دهید تا شیر هر یک از پستان‌ها را تمام کند یا این‌که دچار سوء تغذیه شود.

۲. تنها طبق برنامه زمانی به او شیر می‌دهید

درحالی‌که رعایت برنامه‌ی زمانی شیردهی بسیار خوب است، ولی صرفا رعایت آن و عدم دقت به نیاز کودک اصلا خوب نیست. دنبال کردن برنامه‌های سخت‌گیرانه می‌تواند موجب شود سرنخ‌ها تغذیه کودک را نادیده بگیرید و حتی در میزان شیری که کودک دریافت می‌کند نیز محدودیت اعمال شود، این امر موجب می‌شود از برآورده شدن نیازهای تغذیه‌ای کودک جلوگیری شود.

۳. در زمان شیردهی به کودک‌تان حواس‌تان پرت می‌شود

شیردادن یکی از راه‌های برقراری ارتباط بین مادر و کودک است و پیوند عمیق‌تری شکل می‌دهد. اگر حواس‌تان پرت تلفن هوشمندتان شود، از عمیق‌تر کردن این ارتباط بازمی‌مانید. کودک شما نیاز دارد وقتی شیر می‌خورد به چشمان او بنگرید، پس حتما این کار را انجام دهید.

۴. مصرف مشروبات الکلی یا مواد مخدر

خواه مواد مخدر مصرف کرده باشید یا نوشیدنی الکلی، این کار می‌تواند هم به شما و هم کودک‌تان آسیب وارد کند. زمانی‌که از چنین موادی استفاده کرده‌اید، شیر پستان‌تان نیز تحت تأثیر قرار می‌کیرد و به چندین روش به کودک‌تان آسیب وارد می‌کند.

۵. فشار وارد کردن به سینه‌های‌تان

زمانی‌که شیردهی می‌کنید لباس‌های تنگ را کنار بگذارید. اگر فشار زیادی روی سینه‌های‌تان اعمال شود، مجرای شیر بسته خواهد شد و حتی ممکن است به ماستیت (عفونت بافت سینه که دردناک است) نیز منجر شود. همچنین مراقب باشید در چه وضعیتی مي‌خوابید و با انگشتان‌تان نیز فشار زیادی به سینه وارد نکنید.

۶. بدون مشورت با متخصص از داروهای گیاهی استفاده می‌کنید

بله، معمولا درمان‌های طبیعی ایمن‌ترین گزینه‌های موجود برای مشکلات شیردهی هستند، ولی شما نباید خود درمانی کنید و بدون مشورت با متخصص از داروهای گیاهی استفاده کنید. اگر بدون مشورت با متخصص از داروهای گیاهی استفاده کنید ممکن است تأثیرات شدیدی بر شیردهی شما داشته باشد.

۷. احساس خجالت به خاطر شیردهی

شیردهی به کودک یکی از زیباترین و طبیعی‌ترین موضوعات روی کره زمین است، بنابراین، هیچ دلیلی برای شرمندگی و خجالت زدگی وجود ندارد. شما باید فارغ از این‌که جامعه چه فکری درباره شما خواهد کرد، هر زمان و هر مکان که کودک‌تان به شیر نیاز داشته باشد به او شیر بدهید. بدون احساس شرمندگی یا خجالت این کار را انجام دهید تا اعتماد به نفس‌تان بالا برود و جلسات شیردهی خوبی برای خودتان و کودک‌تان ایجاد کنید.

 

منبع: momjunction

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *