۵ جایگزین برای مارگارین/ به جای مارگارین چه موادی استفاده کنیم؟

اگر می‌خواهید بهترین جایگزین مارگارین در آشپزی و شیرینی پزی را بشناسید با ما همراه شوید.

یکی از مهم‌ترین کار‌هایی که برای کاهش مصرف چربی‌های ناسالم و پرهیز از مواد حساسیت‌زا باید انجام داد یافتن جانشین مناسب برای مارگارین و استفاده از آن در پخت‌وپز و تهیه‌ی صبحانه است.
مارگارین
 
مارگارین اولین‌بار در قرن نوزدهم در فرانسه اختراع و استفاده از آن به‌جای کره به‌شدت فراگیر شد. این ماده‌ی زردرنگ اساساً از روغن‌های گیاهی به‌دست می‌آید، مثلاً از روغن سویا، روغن کلزا، روغن گلرنگ، و ررغن زیتون. این روغن‌ها را گاهی تا حدودی و گاهی به‌طور کامل هیدروژنه می‌کنند. هیدروژنه‌کردن فرایندی است که باعث افزایش غلظت مارگارین می‌شود و دمای ذوب آن را هم بالا می‌برد. مارگارین یکی از ارزان‌ترین چربی‌های مورد مصرف در آشپزی است و در دستور تهیه‌ی بسیاری از کیک‌ها، کلوچه‌ها، و دیگر شیرینی‌ها حاضر است. در خیلی از برند‌های مارگارین هیچ عنصر حیوانی وجود ندارد و برای همین برای مصرف گیاه‌خواران نیز مناسب است.
 
جایگزین‌های مارگارین
 
اخیراً، جانشین‌های مارگارین خیلی مورد توجه قرار گرفته‌اند. دلیل این اتفاق این است که این روز‌ها سالم‌بودن مارگارین زیاد زیر سوال می‌رود. در بعضی تحقیقات مشخص شده که مارگارین حاوی مواد مصنوعی و چربی‌های ترانس ناسالم است و به‌همین‌خاطر، باعث افزایش خطر بیماری‌های قلبی می‌شود. همچنین، از آنجا که خیلی از انواع مارگارین حاوی روغن سویا یا کلزا هستند، کسانی که به این روغن‌ها حساسیت دارند مجبورند دنبال جایگزینی برای مارگارین بگردند. خوشبختانه، جایگزین‌های مارگارین به‌راحتی در دسترس هستند. از جمله‌ی این جایگزین‌ها می‌توان به کره، پنیر خامه‌ای، روغن زیتون، و پوره‌ی سیب شیرین‌نشده اشاره کرد.
 
جایگزین برای کره
 
کره
 
کره محصولی است که مارگارین به‌عنوان جانشین آن پا به میدان گذاشته بود، اما اکنون مشخص شده که مزایای آن برای سلامتی زیاد است. به‌جای اینکه صبح‌ها روی نان خود مارگارین بمالید، از همان کره استفاده کنید، و در دستور غذا‌هایی که نیاز به مارگارین است، با آسودگی از کره استفاده کنید.
 
پنیر خامه‌ای
 
این پنیر نرم به‌طور کلی چربی کمتری از مارگارین دارد، علی‌الخصوص انواع کم‌چرب آن. از پنیر خامه‌ای، به‌عنوان جایگزین مارگارین، هم برای صبحانه می‌توان استفاده کرد و هم در پخت‌وپز.
 
جایگزین برای مارگارین
 
روغن زیتون
 
جانشینی برای مارگارین که مناسب گیاه‌خواران نیز هست. این روغن سالم را می‌توانید روی نان بریزید و ساندویچ درست کنید. همچنین می‌توانید آن را به‌جای مارگارین در دستور پخت‌هایی که نیازمند مارگارین هستند به‌کار ببرید. اگر روغن زیتون را قبل از مصرف داخل یخچال گذاشته باشید، غلظت‌اش به‌حدی می‌رسد که می‌توانید مثل کره آن را روی نان بمالید.
 
پوره‌ سیب شیرین‌نشده
 
برای تهیه‌ی غذا‌های گیاه‌خواری می‌توانید به‌جای مارگارین از این جایگزین شیرین استفاده کنید. از آنجا که پوره‌ی سیب چربی ندارد، کسانی که قصد کاهش مصرف چربی را دارند این ماده را سالم‌ترین جایگزین برای مارگارین خواهند یافت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *