خواص نمک دریا: ۱۰ فایده نمک دریا برای سلامتی، پوست و مو

نمک دریا به‌واسطه‌ی تبخیر آب دریا تولید می‌شود و حاوی مواد معدنی و خواص آنتی باکتریال است. نمک دریا دارای موارد استفاده زیادی در موضوعات آرایشی است، و شما می‌توانید برای بهبود ظاهر پوست‌تان از نمک دریا استفاده کنید. درمان‌های طبیعی حاوی نمک دریا می‌توانند برای درمان آکنه، پاکسازی پوست، و لایه‌برداری پوست مفید باشند.

نمک بحرالمیت، نوعی دیگر از نمک دریا است که می‌توانید برای پوست‌تان از آن استفاده کنید. نمک بحرالمیت سرشار از مواد معدنی است و می‌تواند برای درمان مشکلات پوستی مانند اگزما، پسوریازیس، و پوست خشک مورد استفاده قرار بگیرد. می‌توان از خواص ضدالتهابی نمک بحرالمیت برای تسکین درد التهاب مفصل در آرتریت روماتوئید نیز استفاده کرد.

ما در این نوشتار شما را با مزایای نمک دریا برای پوست آشنا می‌کنیم.

نمک دریا چیست؟

نمک دریا یک محصول طبیعی است که با تبخیر آب دریا تولید می‌شود. آب دریا به صورت طبیعی حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیوم، برومین، پتاسیم، و مقداری ید است.

کاترین زراتسکی متخصص تغذیه می‌گوید: وقتی آب دریا تبخیر می‌شود، نمک زبر و خشنی باقی می‌ماند که حاوی مواد معدنی مفید زیادی است. از آن‌جایی‌که نمک دریا مستلزم فرآوری کمی است، بسیاری از مواد معدنی را در خود نگه می‌دارد که معمولا در نمک طعام از بین رفته است.

نمک دریای تصفیه نشده، برداشت می‌شود و در پخت و پز، موارد آرایشی، و به‌عنوان نمک حمام برای نرم کردن پوست مورد استفاده می‌گیرد. نمک دریا ممکن است با مقادیر زبری مختلفی ایجاد شود که آن را برای موارد آرایشی مطلوب می‌سازد.

آیا آب نمک برای پوست خوب است؟

دلیل این‌که آب نمک برای پوست خوب است این است که یک سم‌زدای طبیعی است. مواد معدنی موجود در آب نمک دریا به جذب سموم از پوست، تسکین پوست و حفظ رطوبت پوست کمک می کند.

یکی از مزایای استفاده از آب نمک برای پوست این است که یک عامل آنتی میکروبی طبیعی است. مطالعات نشان داده است نمک، به طور کلی، می‌تواند مخمرها و باکتری‌ها را از بین ببرد.

دیگر مطالعات نشان داده‌اند که آب نمک می‌تواند به بهبود پوست آسیب دیده کمک کند. به‌عنوان مثال، محققان دریافته‌اند که آب شور می‌تواند به التیام سریع‌تر زخم‌ها کمک کند. تأثیر نمک بر پوست از بدتر شدن عفونت‌های باکتریایی پیشگیری می‌کند. همچنین، نمک به از بین بردن ناخالصی‌ها از پوست کمک می‌کند که در نهایت به سرعت گرفتن التیام زخم‌ها و جراحات می‌انجامد.

برخی شواهد وجود دارند که نشان می‌دهند استفاده از وان آب نمک که نمک دریا یا بحرالمیت به آن اضافه شده باشد می‌تواند به بهبود مشکلات التهابی پوست کمک کند.

مزایای نمک دریا

۱. نمک دریا برای درمان آکنه

خواص آنتی باکتریال نمک دریا در کنار مواد معدنی موجود در آن به این معنی است که نمک دریا می‌تواند درمان موضعی خوبی برای آکنه باشد.

پزشکان کلینیک مایو گزارش داده‌اند که کمپرس آب نمک می‌تواند به تسکین التهاب پوست و ناراحتی ایجاد شده به واسطه عفونت بیانجامد. بنابراین، نمک دریا نیز می‌تواند به کاهش جوش‌های آکنه‌ای پوست کمک کند.

برای افزایش اثرگذاری نمک دریا در درمان آکنه، شما می‌توانید برخی روغن‌های معطر را به آن اضافه کنید. روغن های معطر دارای خواص ضد آکنه هستند، از جمله روغن هایی که می‌توانید استفاده کنید عبارتند از: روغن درخت چای، روغن اسطوخودوس، روغن لیمو، روغن بابونه، و روغن دارچین.

فواید نمک دریا

۲. نمک دریا برای درمان پوست چرب

تأثیر آبرسانی نمک دریا در گنار مواد طبیعی موجود در آن می‌تواند به مقابله با پوست چرب کمک کند.

یکی از راه‌های بهره بردن از مزایای نمک دریا برای پوست چرب این است که به اسکراب صورت‌تان آب لیمو اضافه کنید. لیمو دارای خواص قابض روی پوست است و می‌تواند به کاهش میزان چربی روی پوست کمک کند.

۳. نمک دریا برای لایه برداری پوست و از بین بردن سلول‌های مرده پوست

بافت زبر نمک دریا می‌تواند به از بین بردن سلول‌های مرده پوست کمک کند و از گرفته شدن منافذ پوست‌تان جلوگیری کند. اضافه کردن روغن حامل به نمک دریا نیز از خشک شدن پوست جلوگیری می‌کند زیرا به حفظ رطوبت پوست کمک می‌کند.

شما می‌توانید با مخلوط کردن دانه‌های زبر با روغن حامل به انتخاب خودتان، لایه بردار نمک دریا بسازید. می‌توانید از روغن نارگیل برای رطوبت رسانی به پوست‌تان استفاده کنید.

۴. نمک دریا برای پاکسازی پوست

تأثیر پاکسازی نمک دریا روی پوست می‌تواند به سم‌زدایی پوست و جلوگیری از عفونت‌های پوستی کمک کند.

شما به راحتی می‌توانید با استفاده از ترکیب ساده‌ی دانه‌های آسیاب شده‌ی نمک دریا و آب یک تونر پوست بسازید.

۵. نمک دریا برای کاهش التهاب پوست

خواص درمانی نمک دریا می‌تواند میزان قرمزی و ناراحتی پوستی مرتبط با التهاب پوست را کاهش دهد.

یکی از راه‌های تسکین التهاب پوست به وسیله نمک دریا این است که از ماسک نمک دریا و عسل استفاده کنید. محققان دریافته‌اند که عسل سرشار از فواید است و اثر مثبتی بر پوست دارد. عسل دارای خواص آنتی باکتریال، ضد التهاب، و آنتی اکسیدانی است. به این ترتیب این ترکیب می‌تواند التهاب‌های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس را درمان کند.

۶. حمام نمک دریا برای درمان اگزما

افزودن نمک دریا به وان حمام می‌تواند نشانه‌ها و علائم اگزما و سطح بزرگ‌تری از پوست ملتهب بدن را درمان کند.

تحقیقات علمی نشان داده‌اند که حمام با نمک دریا می‌تواند نشانه های درماتیت آتوپیک را نیز درمان کند. آب دریا می‌تواند موجب کاهش خارش و تحریک‌های پوستی شود.

آب دریا حاوی مواد معدنی مانند کلسیم، منیزیوم، پتاسیم و آهن است که می‌تواند بروز درماتیت آتوپیک و اگزما را کاهش دهد.

۷. نمک دریا برای بهبود سلامت پوست سر و خلاص شدن از شوره

شما همچنین می‌توانید از نمک دریا برای پوست سرتان استفاده کنید تا آن را سالم نگه دارید و شوره آن از بین برود.

خواص آنتی میکروبی نمک دریا برای از بین بردن پاتوژن‌های زنده روی پوست سر فوق‌العاده است. همچنین، بافت خشن نمک دریا به لایه برداری پوست سر و خلاص شدن از شر سلول‌های پوستی مرده کمک می‌کند. شما می‌توانید مواد دیگری مانند آلوئه ورا نیز به آن اضافه کنید.

۸. نمک دریا برای داشتن ناخن‌های زیبا

شما می‌توانید از نمک دریا برای تقویت ناخن ها و از بین بردن سلول‌های مرده پوست استفاده کنید. خواص آنتی میکروبی نمک دریا می‌تواند به از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌هایی که موجب عفونت می‌شوند کمک کند.

برای بهره گرفتن از مزایای نمک دریا برای ناخن‌های‌تان می‌توانید آن را با مواد دیگر ترکیب کنید تا پوست را پاکسازی کرده و از آن محافظت کند. به‌عنوان مثال، مطالعات نشان داده است که جوش شیرین دارای خواص شد قارچ است که می‌تواند با قارچ‌هایی که پوست و ناخن را مبتلا می‌کنند مقابله کند.

فواید نمک دریا

مزایا و خواص نمک بحرالمیت

۱. نمک بحرالمیت و درمان پوست خشک

نمک بحرالمیت برای پوست‌تان مفید است زیرا می‌تواند از خشکی پوست و بروز علائمی مانند خارش و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کند.

تحقیقات به این نتیجه دست یافته‌اند که غنی بودن این نمک از نظر منیزیوم می‌تواند به رفع مشکلات پوست خشک کمک کند. به‌عنوان مثال، افرادی که به صورت منظم در محلول ۵٪ نمک بحرالمیت حمام می‌کنند، شاهر آبرسانی بهتر پوست، کاهش زبری پوست، و بهبود التهاب بوده‌اند.

۲. نمک بحرالمیت برای نرم کردن پوست

استفاده منظم از لوسیون‌های حاوی نمک بحرالمیت مي‌تواند به نرم شدن پوست‌تان کمک کند و ظاهر جوان‌تری به پوست‌تان ببخشد.

یکی از تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است به این نتیجه رسید که استفاده از ژل مایع نمک بحرالمیت به صورت روزانه می‌تواند در یک دوره ۴ هفته‌ای به کاهش حطوط چهره و چروک کمک کند.

۳. حمام نمک بحرالمیت برای درمان اگزما و پسوریازیس

مواد معدنی موجود در نمک بحرالمیت باعث شده است تا درمان طبیعی فوق‌العاده‌ای برای درمان اگزما و پسوریازیس شود.

مطالعات علمی خاص انجام شده در مورد اثرگذاری حمام نمک بحرالمیت نشان داده است که این محلول می‌تواند مشکلات التهاب پوست را درمان کند.

۴. حمام نمک بحرالمیت برای بهبود نشانه‌های آرتریت روماتوئید

تأثیرات ضد التهابی حمام نمک بحرالمیت می‌تواند التهاب دردناک مفاصل را کاهش دهد.

یک مطالعه نشان داده است حمام نمک بحر المیت به مدت ۲۰ دقیقه هر روز به کاهش التهای مفصل کمک می‌کند. مشارکت کنندگان به این نتیجه رسیدند که خشکی صبحگاهی مفاصل کاهش می‌یابد، و درد مفصل بهتر شده است.

منبع: healthyandnaturalworld

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *