۶ راه برای غلبه بر فشارهای مالی + با بی پولی چه کنیم؟

برای اکثر انسان‌ها، دغدغه‌های مالی منبع همیشگی اضطراب است که با توجه به عدم اطمینان‌هایی که در اقتصاد امروز وجود دارد قابل فهم است. آنچه مهم است این است که نگرانی دردی از ما دوا نمی‌کند اما پاسخ به این سؤال که چگونه باید بر مشکلات مالی غلبه کنیم می‌تواند کمک‌کننده باشد.

منافع مادی حاصل از حل کردن مشکلات مالی – پس‌انداز بیشتر، پرداخت بدهی‌ها – نه تنها سطح زندگی شما را بالاتر می‌برد بلکه حال عمومی‌تان را هم بهتر می‌کند. هر چه کمتر نگران مسائل مالی و پولی باشید لذت بیشتری از زندگی خواهید برد.

غلبه بر مشکلات مالی

این شما و این راه‌‌کارهایی که به شما کمک می‌کند تا از فشارهای مالی رها شوید و کنترل مسائل مالیتان را به دست بگیرید:

۱. نقاط فشار را شناسایی کنید

خیلی مهم است بدانید آنچه باعث نگرانی و اضطراب شما شده دقیقاً چیست. آیا اینکه متوجه شده‌اید باید برای پس‌انداز بازنشستگی‌تان جدی‌تر فکر کنید باعث نگرانی‌تان شده یا نگران تعادل در حساب اعتباری‌تان هستید؟ مهم‌ترین منابع استرس مالی‌تان را بنویسید تا بدانید دقیقاً مشکل چیست. لیست اگر کوتاه باشد از اینکه احساس غرق شدن در مشکلات پیدا بکنید جلوگیری می‌کند.

۲. مثبت فکر کنید

ذهنیت شما می‌تواند به شما کمک کند که باانگیزه باقی بمانید و مشکلات مالیتان را حل کنید. به جای اینکه مدام به این فکر کنید که هرگز نمی‌توانید از شر بدهی‌ها خلاص شوید، تصور کنید چقدر استرستان کمتر می‌شود وقتی میزان بدهی‌تان کمتر و کمتر می‌شود. مهم است که باور داشته باشید که شما می‌توانید.

۳. واقع‌بین باشید

مشخص کنید منطقاً چه هدفی را می‌توانید به دست آورید و سپس خود را وقف انجام آن کار کنید. به خودتان یک قولی بدهید: « هرماه کمتر خرج می‌کنم و مابه‌ازای آن را برای پرداخت بدهی‌ام می‌گذارم تا تراز بدهی‌ام حداقل به ۱۰۰ دلار برسد.» درست مانند رژیم‌های غذایی سفت و سخت یا برنامه‌ی ورزش‌ سنگین که احتمال به هم خوردنش زیاد است اگر اهداف مالی‌تان را هم زیادی بلندپروازانه در نظر بگیرید بعد از چند هفته یا چند ماه آن را رها خواهید کرد.

۴. بیشترین بهره را از درآمدتان ببرید

این فکر که شما آن‌قدر پول ندارید که بخواهید به اهدافتان برسید ممکن است شما را از روبه‌رو شدن با مشکلات مالیتان دور کند. سعی کنید با هزینه‌کرد عاقلانه از درآمدتان بهترین بهره را ببرید.

۵. قدم‌های کوچک مهم هستند

شما نمی‌توانید در یک ماه ۵۰۰ دلار از هزینه‌هایتان کم کنید اما می‌توانید طوری خرج کنید که در عرض ۵ ماه و هر ماه ۱۰۰ دلار صرفه‌جویی کنید. اگر دچار لغزش و اشتباه شدید خودتان را ببخشید. پایبند بودن به بودجه همیشه آسان نیست و ممکن است بعضی روزها دچار تزلزل شوید. اگر این اتفاق افتاد به خودتان یادآوری کنید چقدر مسیر باقی مانده تا رسیدن به اهدافتان دارید. کار دیگری که باید انجام دهید این است که الگوهای پول خرج کردن خود را بررسی کنید تا متوجه شوید چرا و در کجا ولخرجی کرده‌اید. شاید نیاز باشد در بودجه یا رفتارتان تجدیدنظر کنید. اگر نمی‌توانید وقتی فروشگاه لوازم ورزشی می‌شوید بدون خرید خارج شوید، از رفتن به فروشگاه خودداری کنید.

غلبه بر مشکلات مالی

۶. صادق باشید

تکیه بر روابط می‌تواند به شما کمک کند در مسیر باقی بمانید. انجام هر کار سختی با حمایت دوستان و خانواده آسان‌تر می‌شود بنابراین اهداف خود را با دیگران در میان بگذارید. هیچ‌کس به اندازه‌ی کسانی که دوستشان دارید و مورد اعتماد و احترام شما هستند نمی‌تواند شما را مسئولیت‌پذیر نگه دارد و به شما یادآوری کند که برای چه چیزی فداکاری می‌کنید.

منبع: bettermoneyhabits

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *