چطور محبوب خانواده شویم: ۱۴ گام برای اینکه شخصیت محبوبی باشیم

خانواده مهمترین دارایی در جهان است. بعضی اوقات کنار آمدن با آن‌ها دشوار است، ولی بعضی اوقات عاشق آن‌ها هستیم. در ادامه چند نکته و نشانگر آمده است که به بهتر شدن رابطه‌تان با والدین و آشنایان کمک می‌کند.

الف. بیان کردن نارضایتی‌ها

۱. صحبت کردن با آن دسته از اعضای خانواده که با آن‌ها مشکل پیدا کرده‌اید

صحبت کردن درباره‌ی مشکلات در تلاش برای حل کردن موضوعات، به شناسایی بهتر مشکل واقعی درک شده توسط اعضای خانواده کمک مي‌کند و به تلاش دسته جمعی برای حل این مسئله می‌انجامد.

۲. از یک شخص بی‌طرف درخواست کنید بین شما داوری کند

آن‌ها می‌توانند حد وسط را بگیرند و در تنگناهای پیش آمده، پیشنهاداتی برای بهبود شرایط مطرح کنند.

چطور محبوب خانواده شویم

۳. درک کنید در برخی موارد، افراد با مشکلات و داستان‌های ناراحت کننده‌شان زندگی می‌کنند

در این مورد، قرار نیست نقطه نظر آن‌ها را در زندگی تغییر دهید ولی شما می‌توانید واکنش آن‌ها را نسبت به گله‌ها و شکایت‌های‌شان تغییر دهید. به نگرانی‌های آن‌ها توجه کنید و به موارد مهم برای آن‌ها ارزش بگذارید، ولی خودتان را در جایگاه مخالف مشکلات‌شان قرار ندهید. آن‌ها مشکلاتی دارند و شما نه بخشی از مشکلات آن‌ها هستید نه راه حل آن. مؤدب و مهربان باشید.

ب. زمان بیشتری را کنار هم بگذرانید

۱. به میزان زمانی فکر کنید که با خانواده‌تان گذرانده‌اید

آیا این زمان کافی است؟  اگر کافی نیست، برای بهبود اوضاع و بیشتر کردن زمان دورهمی‌تان، چه کاری می‌توانید انجام دهید؟

۲. وقتی همه‌ی افراد خانواده وقت آزاد دارند برنامه‌ریزی کنید و کارها را با هم انجام دهید

به پیک نیک بروید، از یک موزه دیدن کنید، مسابقه‌ی ورزشی را با هم تماشا کنید و غیره. از موضوعات مورد علاقه‌ی مشترک استفاده کنید و برنامه‌های سرگرمی منظمی را برنامه‌ریزی کنید.

۳. دور هم باشید

در کنار هم به موسیقی گوش کنید، مطالعه کنید، فیلم یا تلویزیون ببینید. فعالیت‌های روزانه می‌توانند راهی برای گذراندن وقت باشند و کارها را جذاب‌تر کنند.

ج. درون روابط را ببینید

۱. ببینید ناسازگاری‌های شما چه تأثیری بر دیگران دارد

چطور محبوب خانواده شویم

آیا به طریقی به دیگران سخت می‌گیرید؟ آیا عمدا شرایط را برای برخی اعضای خانواده دشوار می‌کنید؟ آیا پشت سر آن‌ها حرف می‌زنید، حامی نیستید یا نگرانی‌های اعضای خانواده را نادیده می‌گیرید؟ اگر این چنین است، به این موضوع فکر کنید که چرا این کارها را انجام می‌دهید و برای برطرف کردن آن‌ها چه کاری باید انجام داد؟

۲. خودتان را بهتر کنید

نگرش و کارهای‌تان را در مورد چیزهایی که اعضای خانواده درباره‌شان نظر می‌دهند بهبود دهید. شاید در شکایت‌های آن‌ها درباره‌ی نمرات، گرایش‌های کاری، تعهدات‌تان در مورد یک رابطه یا فقدان هدف، ذره‌ای حقیقت وجود داشته باشد. همه‌ی آن‌ها را غر زدن درنظر نگیرید. بسیاری از حرف‌های آن‌ها به‌خاطر خودتان است، آن‌ها تلاش می‌کنند  از شما در برابر سختی‌های زندگی محافظت کنند و کمک کنند بهترین نسخه‌ی خودتان باشید.

د. صادق باشید

۱. اجازه دهید اعضای خانواده بدانند قابل اعتماد هستید

در مقابل، از آن‌ها انتظار داشته باشید همین‌گونه باشند. استانداردهای‌تان را به‌گونه‌ای تنظیم کنید که قابل اعتماد باشند.

۲. از شایعه، غیبت، و صحبت کردن پشت سر دیگران پرهیز کنید

تلاش کنید در مواجهه با دنیای دیگران محکم باشید، تا دیگران اعضای خانواده‌تان را یک واحد پشتیبان و منسجم ببینند. آدم‌هایی وجود دارند که آماده هستند زندگی را برای‌تان دشوار کنند.

۳. به دیگران احترام بگذارید

از سیاست به دیگران احترام بگذار تا به تو احترام بگذارند پیروی کنید؛ حتی چیزهای ساده‌ای مانند یک “صبح بخیر” ساده می‌تواند تفاوت زیادی ایجاد کند.

۴. کمک‌رسان و یاور باشید

به اعضای خانواده‌تان کمک کنید. اگر والدین‌تان دیر به خانه می‌آیند و تا دیروقت سر کار هستند؛ سعی کنید برای آن‌ها یک شام ساده درست کنید نه این‌که مادرتان مجبور باشد برای شما غذا درست کند. اگر خواهر و برادرتان در مدرسه خوب ظاهر نمی‌شود، به او نشان دهید چطور در پروژه‌ها و درس‌هایش موفق شود. اگر مثلا پسر عموی‌تان مورد زورگیری قرار گرفته است، راه‌های مقابله با زورگیرها را به او توضیح دهید. اگر مادر بزرگ یا پدر بزرگ‌تان با مشکل مالی دست و پنجه نرم می کند، در اموری مانند مدیریت کردن هزینه‌ها و بودجه‌بندی، به آن‌ها کمک کنید.

۵. تا جایی که مناسب سن‌تان است مستقل باشید

به‌عنوان مثال، از پدرتان نخواهید صبح شما را بیدار کند؛ به جای این کا ساعت بگذارید. یا انتظار نداشته باشید والدین‌تان همیشه از نظر مالی هوای شما را داشته باشند، به‌ویژه زمانی‌که دیگر کودک نیستید.

۶. عاشق خانواده‌تان باشید

پدر و مادر، خواهر و برادر، عموزاده‌ها، خاله و عمه، دایی و عمو، پدر بزرگ و مادربزرگ و غیره. ببینید چه چیزی آن‌ها را خوشحال می‌کند، پس تلاش کنید و دل آن‌ها را شاد کنید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *