تشخیص پول تقلبی: ۸ روش برای تشخیص دلار تقلبی

با نگاه کردن به مشخصات فیزیکی اسکناس ها می‌توانید جعلی بودن آن‌ها را تشخیص دهید.

جاعلان می‌توانند یک یا دو مشخصه‌ی امنیتی اسکناس‌ها را جعل کنند ولی به ندرت اتفاق می افتد بتوانند هر ۸ مورد را جعل کنند. بنابراین، اگر این ۸ مشخصه را بررسی کنید به سرعت می‌توانید اسکناس جعلی را تشخیص دهید.

۱. جوهر رنگی متغیر

تشخیص دلار تقلبی

یکی از نخستین چیزهایی که باید برای بررسی جعلی بودن اسکناس‌ها در نظر بگیرید این است که نام نوشته شده در سمت راست پایین را بررسی کنید و اطمینان حاصل کنید از جوهر متغیر رنگی صحیح برخوردار است. تمام اسکناس‌ها از این ویژگی برخوردار هستند.

مثلا شما وقتی از بالا و به صورت مستقیم به این نام نویسی نگاه می‌کنید یک رنگ می‌بینید و وقتی زاویه‌تان را تغییر می‌دهید این رنگ نیز تغییر می‌کند.

۲. چاپ برجسته

تمام اسناد معتبر ذخیره‌ی ایالات متحده چاپ برجسته دارند. جاعلان برای جعل این مورد به مشکل بر می‌خورند. به منظور شناسایی این چاپ برجسته، انگشت‌تان را به آرامی روی اسکناس می‌کشید بافت ناهمواری زیر انگشت‌تان حس می‌کنید و به‌خاطر این ارتعاشات با لرزش ناخن‌تان مواجه مي‌شوید. اگر این طور نبود بهتر است بیشتر دقت کنید و بررسی بیشتری انجام دهید.

۳. متن، چاپ یا حاشیه‌های مات

اگر شاهد متن، چاپ یا حاشیه‌های خیلی مات بودید، یک چراغ قرمز به حساب می‌آید. اسکناس‌های معتبر به شدت با دقت تهیه می‌شوند، از ورق‌های چاپ خوب برش خورده استفاده می‌کنند و خطوط به شدت مرتب و تمیزی دارند. چاپگرها به ندرت چنین قابلیتی دارند. یک نگاه دقیق بیاندازید، به‌ویژه به حاشیه‌ها، تا ببینید آیا نقاط تار و مات در آن دیده می‌شود.

مورد دیگری که باید به آن دقت داشته باشید میکرو چاپ است. اسکناس‌های معتبر دارای نوشته‌های بسیار دقیقی هستند که در قسمت‌های مختلف آن دیده می‌شود. در اکثر مواقع، جاعلان دستگاه‌های دقیق در اختیار ندارند تا بتوانند میکروچاپ را با ظرافت انجام دهند. اگر یک ذره بین بردارید و اسکناس را زیر یک ذره بین قرار دهید، می‌توانید به راحتی میکرو چاپ را تشخیص دهید. اگر قابل خواندن نبود، احتمالا جعلی است.

۴. نقاط قرمز و آبی

اگر به اسکناس‌های معتبر نگاه دقیقی بیاندازید، می‌بینید که تارهای قرمز و آبی در بافتار آن پیچیده شده‌اند. چاپگرها تلاش می‌کنند چنین ترکیبی با الگوی مشابه تولید کنند. ولی با نگاه دقیق به آن‌ها در می‌یابید که چاپ آن ها سطحی است و جعلی هستند.

۵. واترمارک

تشخیص دلار تقلبی

مشخصه‌ی امنیتی دیگری که باید به دنبال آن باشید، وارت مارک است. در بسیاری از اسکناس‌های جدید، واترمارک اسکناس‌ها همان تصویر اسکناس است که تکرار شده است. در برخی موارد، تنها یک نقطه بیضی شکل است.

زمانی‌که واترمارک را بررسی می‌کنید چند نکته را باید به خاطر داشته باشید:

– واترمارک تنها زمانی مشهود است که اسکناس را در برابر نور می‌گیرید.

– واترمارک روی سمت راست اسکناس است.

– اگر واترمارک یک چهره باشد، باید دقیقا با چهره‌ی روی اسکناس یکسان باشد.

– اگر واترمارک وجود نداشته باشد یا بدون قرار گرفتن در برابر نور، مرئی باشد، به احتمال زیاد جعلی است.

۶. نخ امنیتی

نخ امنیتی دیگر مشخصه‌ی یک اسکناس معتبر است.

اگر اسکناس را جلوی نور بگیرید، شاهد نوار امنیتی روی آن خواهید بود. روی این نوار امنیتی عبارت USA (ایالات متحده) و عدد آن اسکناس حک شده است.

آزمایش نهایی این است که اسکناس را در زیر اشعه فرابنفش یا نور سیاه بگیرید و اطمینان حاصل کنید که رنگ درستی دارد. این گزینه‌ی امنیتی مضاعف برای کمک به کافه‌دار ها طراحی شد تا بتوانند راحت‌تر واقعی بودن اسکناس را تشحیص دهند.

مکان و رنگ نخ های امنیتی روی اسکناس‌های مختلف:

– ۵ دلاری – سمت راست. درخشش آبی زیر نور فرابنفش.

– ۱۰ دلاری – سمت راست. درخشش نارنجی زیر نور فرابنفش.

– ۲۰ دلاری – سمت چپ. درخشش سبز زیر نور فرابنفش.

– ۵۰ دلاری – دقیقا در مرکز. درخشش زرد زیر نور فرابنفش.

– ۱۰۰ دلاری – سمت چپ. درخشش صورتی زیر نور فرابنفش.

۷. روبان امنیتی

اسکناس‌های ۱۰۰ دلاری جدیدا چاپ شده دارای ویژگی امنیتی اضافه‌ای هستند. یک ربان امنیتی مرئی آبی رنگ در قسمت وسط اسکناس است که سه بعدی است. اگر آن را جلو و عقب کنید، شاهد این خواهید بود که عدد ۱۰۰ و مقداری زنگ از یک سو به سوی دیگر تغییر می‌کنند.

۸. همخوانی شماره سریال باید با سال/سری چاپ

آخرین چیزی که باید برای تشخیص پول تقلبی روی اسکناس چک شود، این است که شماره سریال را با سری/سال چاپ اسکناس چک کنید و اطمینان حاصل کنید با هم سازگار هستند. هر حرفی که در ابتدای شماره سریال می‌آید برای یک سال خاص است.

اطمینان حاصل کنید که سری سال عنوان شده روی اسکناس با آن حرف سازگار باشد.

۱. E = ۲۰۰۴

۲. G = ۲۰۰۴A

۳. I = ۲۰۰۶

۴. J = ۲۰۰۹

۵. L = ۲۰۰۹ A

منبع: fitsmallbusiness

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *