۱۳ نکته برای مقابله با وحشت بعد از تماشای فیلم ترسناک

اگر فیلم ترسناک دیده‌اید و اکنون ترس و اضطراب وجودتان را فرا گرفته است، نگران نباشید! با انجام دادن کارهایی مانند تماشای یک نمایش خنده‌دار یا گوش دادن به موسیقی با ریتم تند پس از تماشای فیلم ترسناک می‌توانید ترس‌تان را متوقف کنید. با مقداری اطمینان بخشی و اعتماد، شما می‌توانید به سادگی از ترس فاصله بگیرید و آرامش را تجربه کنید.

الف. کاستن از اضطراب در زمان تماشای فیلم

۱. فیلم را صبح ببینید تا از ترسناک بودن آن کاسته شود

به جای این‌که فیلم را پس از غروب آفتاب تماشا کنید، در ابتدای روز فیلم ببینید. زمانی‌که موعد خواب است، به اندازه‌ی تمام فعالیت‌هایی که در طی روز انجام داده‌اید حواس‌تان از موضوع فیلم پرت می‌شود. در نتیجه، ترس زیادی از فیلم نخواهید داشت.

– اگر در زمان تاریکی هوا فیلم ببینید، بیشتر می‌ترسید.
– این ترس به این معنی نیست که باید فیلم ترسناک دیدن را فراموش کنید.

۲. تنهایی فیلم ترسناک نبینید

اغلب مواقع، فیلم‌های ترسناک وقتی تنها هستید و عامل حواس‌پرت کنی زیادی در اطراف‌تان قرار ندارد، ترسناک‌تر به نظر می‌رسند. برای جلوگیری از این موضوع، حداقل با یک نفر دیگر به تماشای فیلم ترسناک بپردازیو هر چه بیشتر، بهتر!

– به این ترتیب، احتمال کمتری وجود دارد که پس از تمام شدن فیلم بترسید.

۳. برای این‌که ذهن‌تان را تسکین دهید، در طول مدت فیلم با خودتان یا دیگران حرف بزنید

فیلم ترسناک

اگر با دیگران به تماشای فیلم مشغول شده‌اید، درباره‌ی طرح فیلم، مکان و شخصیت‌های فیلم با دوستان‌ یا افراد خانواده صحبت کنید. اگر به تنهایی فیلم می‌بینید، جملاتی مانند “چه احمقانه!” را با خودتان تکرار کنید. به این ترتیب، به خودتان (و دیگران) اطمینان خاطر می‌دهید و تنش‌های ایجاد شده به خاطر فیلم را از بین می‌برید.

– اظهار نظر در مورد فیلم به کاهش استرس کمک می‌کند و احساس آرامش به شما می‌دهد.
– می‌توانید جملاتی مانند “چه مدل موی قشنگی” یا “دیدی چه‌قدر آرام می‌دوید” را با لحن مسخره تکرار کنید.

۴. در مدت پخش بخش‌های ترسناک فیلم بخندید تا نترسید

وقتی موسیقی پخش می‌شود و می‌دانید یک اتفاق ترسناک در حال وقوع است، بخندید یا یک چیز خنده‌دار بگویید. حتی اگر آن قسمت از فیلم خنده‌دار نیست باز هم این کار را انجام دهید. خندیدن موجب بهبود تنش‌ها می‌شود و لحظات ترسناک، زیاد وحشتناک به نظر نمی‌رسند.

– این کار باعث می‌شود خلق و خوی کلی‌تان نیز بهتر شود، بنابراین اگر با دیگران به تماشای فیلم می‌پردازید این کار موجب آرامش یافتن آن‌ها نیز می‌شود.

۵. جلوه های ویژه ببینید تا در مورد فیلم اطلاعات کسب کنید

اگر نحوه‌ی ساخت فیلم را ببینید، از میزان ترسناک بودن و واقعی بودن فیلم کاسته می‌شود. اکثر DVD ها، بخش پشت صحنه دارند و شما می‌توانید جلوه‌های ویژه‌ی آن را ببینید. جلوه های ویژه به جزئیات شخصیت‌ها می‌پردازد، که موجب غیرواقعی‌تر شدن آن می‌شود.

– شما می‌توانید بازبینی‌های مربوط به فیلم را نیز مطالعه کنید تا درک بهتری از فیلم داشته باشید.

ب. پس از تماشای فیلم به خودتان آرامش دهید

فیلم ترسناک

۱. به خودتان یادآوری کنید این فیلم واقعی نیست و جای‌تان امن است

تا زمانی‌که باورتان شود این عبارت‌ها را با خودتان تکرار کنید “این واقعی نیست” و “جای من امن است”. این کار به تکرار و خوداعتمادی نیاز دارد، ولی خوب است به خودتان اطمینان بدهید که این فیلم زاییده‌ی داستان است. شما می‌توانید بخش‌هایی از فیلم را که واقعی نیستند به یاد بیاورید تا خودتان را متقاعد کنید. اگر قفل کردن درب به آرامش یافتن شما کمک می‌کند حتما این کار را انجام دهید.

– حتی فیلم‌های ترسناکی که تحت عنوان “بر مبنای داستان واقعی” تبلیغات می‌کنند نیز مبالغه شده و برای ترسناک‌تر کردن آن شرایط را تشدید کرده‌اند.

– به‌عنوان مثال، ممکن است شخصیت منفی داستان آرایش صورت بدی داشته باشد تا همواره هویت واقعی او را به یاد داشته باشید.

– یا شاید شخصیت‌های فیلم در زندگی واقعی، غیرواقعی باشند، مانند زامبی یا هیولای برکه. این جزئيات می‌توانند شما را به سمت داستانی بودن فیلم هدایت کنند.

۲. برای این‌که از شر انرژی مازاد خلاص شوید،‌۵۰۱۰ دقیقه ورزش کنید

پس از تماشای یک فیلم ترسناک، در وضعیت جنگ یا گریز قرار می‌گیرید. ورزش کردن می‌تواند در کاهش استرس به شما کمک کند. کارهایی مانند رقصیدن، درجا زدن در محل، بالا و پایین پریدن یا جنگ بالشتی را انجام دهید.

– از تمرین بیش از اندازه قبل از خواب اجتناب کنید. این کار ممکن است خوابیدن را برای‌تان دشوار کند.

۳. ذهن‌تان را با سریال‌ها، فیلم‌ها یا کتاب مشغول کنید

یک راه آسان برای این‌که نترسید این است که حواس‌تان را پرت کنید. بلافاصله یک فیلم دیگر یا برنامه‌ی تلویزیونی پخش کنید و مطمئن باشید موضوع آن برنامه خوب است و لحن مثبتی دارد. به این ترتیب، بر موارد مثبت متمرکز می‌شوید و احساس نگرانی و اضطراب نخواهید داشت.

– به عنوان مثال یک مستند الهام بخش یا کمدی ببینید.

– شما می‌توانید یک کتاب یا مجله نیز بخوانید یا نقاشی کنید.

– به‌علاوه، بر رویدادهای آتی مثبت تمرکز کنید تا حواس‌تان را پرت کنید.

۴. با دوستان یا خانواده‌تان وقت بگذرانید تا احساس تنهایی نکنید

اگر با دیگران فیلم را تماشا کرده‌اید، همچنان با آن‌ها وقت بگذرانید. اگر تنها به تماشای فیلم پرداخته‌اید و پس از آن ترسیده‌اید، نزد یکی از دوستان یا اعضای خانواده بروید. مثلا از آن‌ها دعوت کنید با هم بیرون بروید. بودن دیگر در کنار شما باعث اطمینان خاطر شما می شود.

– می‌توانید غذایی درست کنید و درباره‌ی روزتان صحبت کنید یا با هم بازی کنید.

ج. آماده شدن برای خواب

۱. اگر احساس آرامش خواهید کرد با لامپ روشن بخوابید

در نزدیک‌ترین پریز برق‌تان یک چراغ خواب بزنید، و در زمان خواب بگذارید روشن باشد. به این ترتیب، شما می‌توانید اطراف را ببینید و شاهد این موضوع باشید که هیچ روح یا هیولایی به سمت شما نمی‌آید. این کار را به زمانی محدود کنید که فیلم ترسناک دیده‌اید تا خوابیدن شما به روشن بودن چراغ خواب منوط نشود.

– به‌عنوان مثال، شما می‌توانید از یک نور شب تزیینی، مانند ماه یا ستاره، یا یک لامپ خواب ساده استفاده کنید.

۲. اگر در به‌خواب رفتن دچار مشکل شدید، موسیقی آرامش بخش پخش کنید

موسیقی پس زمینه می‌تواند شما را به خواب ببرد، حتی اگر نگران فیلم ترسناکی باشید که دیده‌اید. پیش از خواب، یک صدای طبیعی، مانند امواج دریا یا پرندگان در جنگل پخش کنید. سپس، با آرامش بخوابید.

– شما همچنین می توانید به موسیقی‌های مخصوص خوابیدن نیز گوش کنید.

– شما می‌توانید از طریق هدفون یا سیستم صوتی موسیقی را پخش کنید.

۳. اگر اواسط شب از خواب بیدار شدید به خودتان بگویید “صرفا یک فیلم بود”

اگر خواب‌تان برد ولی اواسط شب از ترس بیدار شدید، به خودتان یادآوری کنید که صرفا یک کابوس دیده‌اید و واقعی نیست. سپس، با خودتان تکرار کنید احساس ترس شما صرفا به خاطر فیلم بوده ست. تا زمانی‌که مجددا خواب‌تان برد این کار را ادامه دهید.

– همزمان با تکرار آن، نفس‌های عمیق بکشید. این کار به آرامش یافتن شما و خوابیدن‌تان کمک می‌کند.

۴. از دوست یا یکی از اعضای خانواده بخوابید شب را در خانه‌ی شما بماند

اگر نمی‌توانید بخوابید، بهتر است از یک نفر بخواهید شب را در خانه شما سپری کند. به این ترتیب، شما با آرامش بیشتری به خواب خواهید رفت.

– اگر واقعا ترسیده‌اید و هیچ روشی جواب نمی‌دهد، این کار را انجام دهید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *