آماده کردن باغچه برای پاییز: ۱۵ گام برای آماده سازی باغچه برای پاییز

پیش از سرد شدن هوا شما می‌توانید به آسانی باغچه را برای فصل پاییز آماده کنید. وقتی هنوز هوا گرم است و می‌شود روی خاک کار کرد، علف‌های هرز و گیاهان مرده و چمن‌های زرد شده را از باغچه پاک کنید. بعد محصولات باقی‌مانده را بچینید، مقداری کمپوست به آن اضافه کنید، باغچه را بکارید و آن را با لاش برگ بپوشانید. برای آماده شدن برای سرما گیاهان چند ساله را با لاش برگ بپوشانید، گیاهان حساس را به داخل خانه بیاورید و روی سطل کمپوست را بپوشانید. با قدری مراقبت باغچه‌ی شما به آسانی برای فصل بعد آماده خواهد بود.

قسمت اول: مرتب کردن باغچه

۱. یک ظرف کمپوست جدید برای فصل روبرو آماده کنید.

آموزش کاشت درختان پاییزی

از یک بیلچه یا ابزار باغبانی برای جمع‌آوری کمپوست‌ استفاده کنید و آن‌ها را در یک سطل بریزید. از کمپوست‌های قدیمی استفاده کنید و مواد ارگانیک جدید را هر ساله به آن اضافه کنید. این کار کمک می‌کند گیاهان شما مواد مغذی غنی دریافت کنند.

 • لازم نیست از همه‌ی ذرات کمپوستی خلاص شوید. فقط مطمئن شوید بیشتر آن را جمع کردید تا هدر نروند.

۲. هرگونه گیاه مرده و بقایای چمن را از باغچه جمع‌آوری کنید.

اطراف باغچه بگردید و هرگونه شاخه مرده، میوه‌ی افتاده و دیگر بقایای گیاهی را جمع‌آوری کنید. همه‌ی گیاهان را بیرون بکشید تا از افت و بیماری‌ها پیشگیری شود. بعد همه‌ی این مواد ارگانیک جمع‌آوری شده را به سطل یا ظرف کمپوستتان اضافه کنید.

آموزش کاشت درختان پاییزی

 • هنگام این کار از دستکش باغبانی استفاده کنید تا دستتان مجروح نشود.

۳. همه‌ی علف‌ها را از باغچه بیرون بکشید.

علاوه بر پاک‌سازی گیاهان مرده و بقایای آن‌ها، خوب است که علف‌ها را از ریشه درآورید تا مانع ریشه دواندن آن‌ها در فصل پاییز شوید. برای این کار دستکش باغبانی بپوشید و علف‌ها را از ساقه و ریشه بگیرید و بیرون بکشید. بعد علف‌های بیرون کشیده شده را در ظرف کمپوست بریزید.

 • اگر علف‌های تخم‌ریزی می‌کنند یا می‌ترسید دوباره رشد کنند علف‌ها را دور بریزید کلاً.
 • خوب اطراف باغچه را بگردید و تمام علف‌ها را از ریشه بیرون بکشید.

۴. به درختان و گیاهان چند ساله سرکشی کنید و به‌دقت آن‌ها را هرس کنید.

به دنبال تغییر رنگ یا تغییرات زائد بر روی برگ‌ها، شاخه‌ها و گل‌های گیاهان چند ساله و درختان بگردید. اگر هرگونه نقطه‌ي بیمار یا آسیب‌دیده‌ای مشاهده کردید آن را با قیچی باغبانی ببرید. علاوه بر این شما می‌توانید بر اساس اقلیم محل زندگی‌تان گیاهان را هرس کنید. برخی گیاهان می‌‌توانند به‌محض رسیدن پاییز هرس شوند. برخی گیاهان را هم باید با فرا رسیدن اولین سرما یا نزدیک شدن بهار هرس کرد. برای اطلاع دقیق از زمان هرس هر گیاه جستجوی آنلاین انجام دهید.

 • برای مثال شما می‌توانید گیاهان چند ساله‌ای مانند رزها، درختان میوه، تمشک‌ها، توت‌های سیاه و غیره را هرس کنید.

قسمت دوم: آماده‌سازی خاک

۱. پیش از شخم زدن خاک همه‌ي سبزیجات و محصولات را برداشت کنید.

آموزش کاشت درختان پاییزی

وقتی تابستان به پاییز می‌رسد، شما می‌توانید محصولات باقی‌مانده در باغچه را برداشت کنید تا از آن‌ها در طول فصول سرد سال استفاده کنید. تا جایی که ممکن است باغچه را تمیز کنید.

 • مثلاً آخرین هویج‌ها و سیب‌زمینی‌ها را بیرون بکشید و آخرین گوجه‌ها و فلفل‌ها را بکنید.
 • شما می‌توانید محصولاتتان را آویزان کنید یا روی زمین بخوابانید تا آن‌ها را خشک‌کنید اگر دوست دارید که از محصولات خشک شده در آشپزی استفاده کنید.

۲. ترکیب مواد مغذی و PH خاک باغچه را با استفاده از یک کیت آزمایشگاهی اندازه‌گیری کنید.

یک کیت آزمایشی بخرید و حدود ۱ تا ۲ قاشق خاک از سطح ۵ تا ۱۰ سانتی‌متری خاک باغچه را در آن بریزید و صبر کنید تا خط نشانگر مشخص شود. بعد آب مقطر را با قطره‌چکان به آن اضافه کنید. ۱ تا ۲ دقیق صبر کنید تا آزمایش خاک تکمیل شود و این کار را هم برای تشخیص مواد مغذی و هم برای تعیین سطح PH خاک انجام دهید.

 • برای تشخیص سطح مواد، رنگ ‌آن‌ها را با توجه به راهنمای روی کیت آزمایشی چک کنید.
 • برای اسیدی‌تر کردن خاک به آن سولفور، سولفات آلومینیوم یا سولفات آهن اضافه کنید.
 • برای بازی کردن خاک به آن پودر آهک یا آهک اضافه کنید.
 • اگر نمی‌خواهید خاک را اصلاح کنید به آن گیاهانی اضافه کنید که در PH خنثی خوب رشد می‌کنند.

۳. برای نرم کردن خاک با استفاده از یک شن‌کش یا ابزار دستی آن را هوادهی کنید.

خاک باغچه احتمالاً در طول ماه‌های تابستان فشرده‌شده است. برای باز کردن خاک از یک ابزار باغبانی برای نرم کردن خاک آن استفاده کنید.

 • جابجایی خاک کمک می‌‌کند گیاهان جدید بهتر ریشه بدوانند و مواد مغذی بیشتری از عمق خاک دریافت کنند.

۴. دو و نیم تا ۵ سانتی‌متر کمپوست یا کود روی خاک بپاشید.

بعد از آنکه خاک باغچه شل شد چند سانتی‌متر کمپوست روی آن بپاشید. یک لایه‌ی غنی از کمپوست موجب تقویت خاک می‌شود و مواد مغذی‌اش را جایگزین می‌کند.

 • بعد از آزمایش مواد مغذی خاک اگر دیدید خاک باغچه دچار کمبود در یک ماده‌ي خاص است می‌توانید از کود مخصوص به جای کمپوست استفاده کنید. این کار می‌تواند آن کمبود را جبران کند تا تعادل دوباره به خاک برگردد.

۵. باغچه را با لاش برگ بپوشانید تا از رشد علف‌های هرز، آفت‌ها و بیماری‌ها جلوگیری شود.

علاوه بر کمپوست و کود، یک لایه‌ی یکدست و نازک از لاش برگ روی باغچه بریزید. این لایه باید در حدود ۱.۳ سانتی‌متر باشد حداکثر. شما می‌توانید لاش برگ را از فروشگاه‌های باغبانی خریداری کنید. چمن خشک شده، ساقه‌ها، تکه‌های چوب و برگ‌های کاج هم خوب است.

 • اضافه کردن مقدار مناسب از لاش برگ برای جلوگیری از رشد آفت و بیماری مهم است. وقتی زمین یخ می‌زند آفات و بیماری‌های معمولاً می‌میرند. اگر بیش‌ازحد لاش برگ ریخته باشید سرما به خاک نفوذ نمی‌کند و آفات نمی‌میرند.
 • لاش برگ از خاک محافظت می‌کنند و مانع رشد علف‌های هرز می‌شوند. وقتی هم لاش برگ تجزیه می‌شود مواد مغذی جدید به خاک اضافه می‌کند.

قسمت سوم: تجهیز باغچه برای دوران انجماد

۱. گیاهان پوششی پاییزی را حداقل ۴ هفته قبل از اولین یخبندان بکارید.

آموزش کاشت درخت پاییزی

کاشتن گیاهان پوششی برای زنده‌ نگاه داشتن میکروب‌های خاک در طول فصل زمستان مفید است. آن‌ها همچنین مانع رشد علف‌های هرز و کاهش فرسایش لایه‌ی بالایی خاک می‌شوند. از گیاهان با ریشه‌ی عمیق استفاده کنید تا مواد غذایی را تا جایی که ممکن است به خاک اضافه کنند.

 • از گیاهان پوششی مانند چاودار، سیر و حبوبات استفاده کنید.
 • هنگام بهار قبل از آنکه گیاهان بهاره‌ي خود را بکارید، گیاهان پوششی را شخم بزنید.

۲. اگر گیاه گلدانی دارید آن‌ها را به داخل خانه بیاورید.

گیاهان به سرما حساس هستند و وقتی مشاهده می‌کنید که دارند دچار سرمازدگی می‌شوند آن‌ها را باید به داخل خانه بیاورید. گلدان‌ها را در نقطه‌ای از خانه بگذارید که نور طبیعی کافی داشته باشد.

 • مثلاً می‌توانید گلدان‌ها را در لبه‌ی طاقچه‌ی آشپزخانه، اتاق پذیرایی و غیره بگذارید.
 • به جای این کار می‌توانید گیاهان را خشک کنید تا از بعداً از آن‌ها استفاده کنید یا بذر و دانه‌شان را استحصال کنید تا در فصل رشد بعدی دوباره آن‌ را بکارید.

۳. ساقه‌ی گیاهان چندساله را به‌اندازه‌ی ۲.۵ تا ۵ سانتی‌متر بالای خاک کوتاه کنید.

اگر گیاه چند ساله‌ای در باغچه دارید مانند برژنیا یا گاوزبان، با استفاده از قیچی باغبانی ساقه‌های آن‌ها را بچینید تا فقط چند سانتی‌متر از آن‌ها قابل‌رؤیت باشند. تکه‌های بریده‌شده را به ظرف کمپوست اضافه کنید. این کار کمک می‌کند گیاه در طی یخبندان سالم بماند.

 • این کار ضمناً باعث می‌شد با پاشیدن لاش برگ روی گیاه از آن و ریشه‌اش در برابر یخ‌زدگی محافظت شود.

۴. گونه‌های گیاهی حساس را یک تا دو ماه قبل از یخبندان به فضای داخلی منتقل کنید.

اگر گیاهان حساسی مانند بگونیا و کوکب دارید بهتر است آن‌ها را به گلدان‌هایی درون خانه منتقل کنید تا در طول فصل سرد سال سالم بمانند. برای این کار برگ‌ها و شاخه‌های بلند آن را بچینید و به آرامی گیاه را از خاک بیرون بکشید. بعد گیاه را داخل گلدانی که به‌اندازه‌ی کافی بزرگ باشد بگذارید و رویش را با شن و کمپوست خشک بپوشانید.

 • مکان‌های مناسب داخل خانه برای نگهداری این گلدان‌ها شامل آشپزخانه، راهروها و اتاق پذیرایی است.
 • اگر در اقلیمی زندگی می‌کنید که پاییز و زمستان خیلی سردی ندارد می‌توانید به‌جای جابجایی گیاهان روی آن‌ها را با لایه‌ی ضخیمی از لاش برگ بپوشانید.

۵. پیش از برف آمدن، کمپوست باغچه را با یک لایه پلاستیک یا کاه بپوشانید.

برای اینکه مواد مغذی کمپوست را سالم نگه دارید و از انجماد محافظت کنید روی آن را یک لایه پلاستیک بپوشانید. می‌توانید چند قطعه‌سنگ در گوشه‌های پلاستیک بگذارید تا جابجا نشود یا با طناب به ستون‌های مجاور ببندینش.

 • اگر لایه‌ی پلاستیکی مناسب ندارید می‌توانید کمپوست را به یک لایه‌ی ۲.۵ تا ۵ سانتی از کاه بپوشانید.

۶. سامانه‌ی آبیاری‌تان را قبل از اولین یخبندان خاموش کنید.

قبل از اینکه یخبندان رخ دهد سامانه‌ی آبیاری خودکار یا شیرهای آب را از هم باز کنید تا در اثر یخ‌زدگی خراب نشوند. اگر آب باران را جمع‌آوری می‌کنید می‌توانید منبع آن را تخلیه کنید. منابع آب خود را در گاراژ یا زیرزمین و انباری ذخیره کنید تا یخ نزنند.

 • اگر در ناحیه‌ای سردسیر زندگی می‌کنید اطمینان حاصل کنید که آبی درون لوله‌های باقی نمانده باشد. می‌توانید از یک کمپرسور هوا برای اسپری کردن آب باقی‌مانده در لوله‌ها استفاده کنید.

منبع: wikihow

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *