فهمیدن فتوشاپ بودن عکس:‌تشخیص فیک بودن عکس

پردازش عکس از طریق نرم افزار فتوشاپ به قدری آسان و مطلوب شده‌است که حتی یک کاربر متوسط کامپیوتری می‌تواند آن را در یک ثانیه انجام دهد. بنابراین راه‌های فهمیدن فتوشاپ بودن عکس هم ضروری شده است. غیر ممکن است که بتوانیم به سادگی متوجه شویم  آیا تغییراتی روی عکس اعمال شده است یا نه. قابلیت‌های رو به رشد دستگاه‌های کامپیوتری و موبایل باعث ایجاد این ابزار رایج و سرگرم‌کننده شده‌است. کودکان امروزه می‌توانند در سنین خیلی کم با فتوشاپ نیز کار کنند.

خوشبختانه امروزه ابزارهایی وجود دارد که می توان با استفاده از آنها این تغییرات را شناسایی کرد و هم چنین با انجام  مشاهدات نزدیک می توان عکس واقعی را از تقلبی تشخیص داد. پس بیایید شروع کنیم.

بخوانید: ویروس کشی کامپیوتر: راه‌های از بین بردن ویروس در لپ تاپ

راه‌های فهمیدن فتوشاپ بودن عکس

بررسی بصری

مشاهده دقیق  اولین و مهم‌ترین راه برای فهمیدن این است که آیا عکسی دستکاری شده‌است یا خیر. فردی که این بررسی را انجام می دهد باید برخی اصول اولیه بازبینی و بازرسی عکس از قبیل آنچه در ادامه ذکر می شود را بداند:

سطح محدب یا خمیده

 پس‌زمینه  را با دقت بررسی کرده و به دنبال آن خطوط ریز, لبه‌های صاف, دانه‌های چوبی, گوشه‌ها یا کناره ها باشد. درست کردن یک زاویه دید صحیح در فتوشاپ  کاری دشوار می‌شود.

تغییر نور

این یک روش جالب برای تشخیص یک تصویر ویرایش شده از ویرایش نشده  نیز هست. اثر نور و سایه در تصویر دخالت خواهند کرد. برای مثال, اگر یک شی اضافه یا حذف شود, سایه‌ها یا هایلایت ها از یک جهت متفاوت در نور در عکس قابل تشخیص هستند.

فهمیدن فتوشاپ بودن عکس با افت کیفیت

 زمانی که کیفیت تکنیک کاهش می‌یابد, به وضوح در تصویر خود را نشان می دهد. در این حالت فرد به راحتی می توان تشخیص دهد که در یک عکس هماهنگی لازم میان اجزای مختلف وجود نداشته و قسمت های تغییر داده شده کیفیت پایین تری دارند.

 تصاویر رایج

 گاهی اوقات استفاده از اندکی تغییر ضرری ندارد. اما دست یا پای حذف شده, اضافه کردن انگشت یا اضافه کردن بال به بدن افراد خیلی خوب قابل تشخیص است و خود را نشان می دهد. هنرمند دیجیتال خطاهای این چنینی را به خوبی تشخیص می دهد .

فهمیدن فتوشاپ بودن عکس
فهمیدن فتوشاپ بودن عکس

برنامه‌های کاربردی مبتنی بر وب برای فهمیدن فتوشاپ بودن عکس

 بسیاری از برنامه‌های کاربردی وجود دارند که به راحتی می‌توانند تصویرتغییر داده شده را تشخیص دهند. دوربین‌های قدرتمندی هستند که  فقط تصویر کامل را ضبط نمی کنند بلکه اطلاعات زیادی در مورد تصویر ذخیره می‌کنند. تعداد کمی از برنامه‌های کاربردی وب برای تشخیص نور اصلاح‌شده طراحی شده اند.

Fotoforensics

 یک برنامه رایگان و ساده برای فهمیدن فتوشاپ بودن عکس است که از روش معروف به تحلیل سطح خطا استفاده می‌کند. بهترین چیز در مورد برنامه این است که به تصاویر خام  و پردازش نشده وابسته نیست و تنها بر روی تکنیک آن کار می‌کند.

Izitru

 این برنامه داده‌های تصویری را در شش سطح مختلف مورد بررسی قرار می دهد. این برنامه به فراداده ها وابسته است و در مرحله نهایی گواهی اعتبار می‌دهد.

جستجو در  گوگل

این روش  یک روش ساده و آسان است. این کار ممکن است در سطح تخصصی به شما کمک نکند, اما ممکن است فرد اصلی را که حذف یا اضافه شده است را پیدا کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *