۱۳ درمان خانگی سنگ کلیه با داروهای گیاهی

سنگ کلیه یکی از دردناک ترین بیماری ها است. اگر می خواهید درباره سنگ کلیه درمان سنگ کلیه راه های درمان گیاهی سنگ کلیه بدانید مطلب زیر را بخوانید. 

سنگ کلیه عبارت است از رسوبات سخت که در کلیه‌ها شکل می گیرند. این سنگ‌ها از مجرای ادراری عبور می‌کنند تا از بدن خارج شوند. این فرآیند ممکن است بسیار دردناک باشد.

ما در این نوشتار شما را با ۱۳ درمان خانگی و طبیعی سنگ کلیه آشنا می‌کنیم، ولی بهتر است پیش از هر اقدامی با پزشک‌تان مشورت کنید، به ویژه اگر مشکلات سلامتی دارید.

بسیاری از آنتی بیوتیک‌ها، داروهای مدر یا ادرار آور، داروهای فشار خون، کلسترول، و داروهای مربوط به کبد می‌توانند اختلال منفی با درمان‌های طبیعی و گیاهی داشته باشند.

۱. آب

نوشیدن آب یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای جلوگیری و درمان سنگ کلیه است. اکثر متخصصین سلامتی پیشنهاد می کنند روزانه هشت لیوان آب مصرف شود.

نوشیدن ۱۲ لیوان آب در روز ممکن است به تسهیل عبور یا آهسته شدن رشد رسوبات در کلیه کمک کند.

۲. آب لیمو

لیمو حاوی سیترات است. سیترات ترکیبی است که به شکست رسوبات کلسیم کمک می‌کند و رشد آن‌ها را کُند مي‌کند. صبح با معده خالی دو لیوان آب بنوشید و تا قبل از شام چند لیوان دیگر بنوشید، این کار باعث شکست سنگ‌های کوچک‌تر می‌شود.

مهم است که برچسب آب میوه‌ها را قبل از خرید به دقت بخوانید. بسیاری از محصولاتی که حاوی آب لیمو برچسب‌دهی شدخ‌اند مقدار کمی عطاره خالص لیمو دارند و از شیرین کننده زیادی در آن‌ها استفاده شده است، که ریسک ابتلا به سنگ کلیه را افزایش می‌دهد.

۳. ریحان

ریحان حاوی ترکیباتی است که به تثبیت سطوح اسید اوریک کمک می‌کنند، و تشکیل سنگ کلیه را دشوارتر می‌کنند. همچنین، ریحان حاوی اسید استیک است، یک ماده شیمیایی که به حل سنگ‌ها کمک می‌کند.

یک قاشق چایخوری عصاره ریحان یا لیموی خالص در روز می‌تواند به جلوگیری و درمان سنگ کلیه کمک کند.

۴. سرکه سیب

سرکه سیب نیز حاوی اسید سیتریک است که می‌تواند به حل شدن رسوبات کلسیم کمک کند.

دو قاشق چایخوری سرکه سیب به همراه یک لیوان آب می‌تواند نشانه‌های سنگ کلیه را کاهش دهد و از رشد آن‌ها جلوگیری کند. این ترکیب را می‌توان چند مرتبه در روز نوشید و اگر قبل از غذا مصرف شود مؤثرتر است.

۵. آب سبزه گندم

سبزه گندم حاوی ترکیباتی است که تولید ادرار را در بدن افزایش می‌دهد، به این ترتیب امکان حرکت ساده‌تر آن‌ها را فراهم می‌کند و ریسک شکل‌گیری آن‌ها را کاهش می‌دهد.

سبزه گندم همچنین حاوی آنتی اکسیدان است، که به خلاص شدن از شر مواد معدنی و نمک مجرای ادراری کمک می‌کند.

فواید ادرار آوری سبزه گندم با مصرف روزانه آن بیشتر می‌شود. پودر مکمل یا قرص آن نیز در بازار موجود است که می‌توانید از آن‌ها نیز استفاده کنید.

۶. آب کرفس یا دانه آن

کرفس حاوی آنتی اکسیدان و ترکیباتی است که تولید ادرار را افزایش می‌دهند. افزودن دانه کرفس به خوراکی‌ها به صورت منظم می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا به سنگ کلیه کمک کند.

می‌توان یک یا دو ساقه کرفس را مخلوط کرد و آب کرفس گرفت. آب کرفس را می‌توان به صورت روزانه مصرف کرد تا به درمان نشانه‌های سنگ کلیه کمک کند.

۷. آقطی سیاه

خواص ضدعفونی کنندگی و حل کنندگی این گیاه می‌تواند به پاکسازی مجرای ادراری و سهولت حرکت سنگ کلیه کمک کند.

به استناد برخی تحقیقات انجام شده در این زمینه، مصرف ۵۰۰ میلی گرم آقطی سیاه خالص، سه مرتبه در روز می‌تواند برای مبتلایان به سنگ کلیه مفید باشد.

۸. لوبیا قرمز

لوبیا قرمز حاوی مقدار زیادی منیزیوم است، ترکیبی که به کاهش سنگ کلیه و نشانه‌های آن کمک می‌کند.

یکی از راه‌های بهره گرفتن از فواید لوبیا قرمز این است که آن‌ها را از غلاف‌شان خالی کنید و دانه‌های لوبیا قرمز را به مدت ۵-۶ ساعت به آرامی بجوشانید. مایع به دست آمده را می‌توانید صاف کنید، و به صورت سرد یا گرم سرو کنید.

۹. روغن زیتون فرابکر

روغن زیتون فرابکر، روغنی غلیظ و غنی است که می‌تواند به واسطه‌ی لیز کردن مجرای ادراری به تسهیل حرکت سنگ کلیه کمک کند.

نصف فنجان روغن زیتون فرابکر در صبح با شکم خالی و نصف فنجان در شب می‌تواند به کاهش درد و ناراحتی ناشی از سنگ کلیه کمک کند.

۱۰. خارخاسک

نوشیدنی‌های تهیه شده از میوه خارخاسک می‌تواند به پایین آوردن سطح فسفات در ادرار کمک کند و به این ترتیب شکل‌گیری سنگ‌ها را دشوارتر کند.

این گیاه حاوی ترکیباتی است که خروجی ادرار را افزایش می‌دهند و به حل شدن رسوبات مواد معدنی کمک می‌کنند.

تمام بخش‌های این گیاه و میوه‌های آن را می‌توان به صورت خام نیز مصرف کرد. ممکن است این گیاه تنها به صورت قرص یا خشک شده برای تهیه دمنوش در دسترس باشد، اگرچه مکمل‌های مختلفی از آن در بازار وجود دارد.

یک قرص ۵۰۰ میلی گرمی، یا یک فنجان چای ممکن است برای پیشگیری از سنگ کلیه کافی باشد و مسیر آن‌ها را هموار کند.

۱۱. آب انار

خواص قابض و آنتی اکسیدانی انار به کاهش احتمال بروز سنگ کلیه و تسهیل حرکت آن‌ها کمک می‌کند.

آب انار نیز حاوی ترکیباتی است که میزان اسیدی بودن ادرار را کاهش می‌دهد و شکل گیری سنگ‌ها را دشوارتر می‌کند

بهترین راه برای بهره گرفتن از مزایای سلامتی آب انار این است که انار را به صورت کامل با دانه بخورید یا آب آن را بگیرید.

۱۲. عصاره، دمنوش یا آب قاصدک

قاصدک حاوی ترکیباتی است که تولید صفرا و ادرار را افزایش می‌دهد و به خلاص شدن از شر مواد اضافی بدن کمک می‌کند.

یک قرص ۵۰۰ میلی گرمی عصاره قاصدک می‌تواند به نشانه‌های سنگ کلیه را بهبود ببخشد یا از شکل‌گیری آن جلوگیری کند. مصرف ۳ تا ۴ فنجان دمنوش قاصدک یا آب آن در روز توصیه می‌شود.

شکل‌های مختلف قاصدک در قالب مکمل، عصاره یا دمنوش در دسترس هستند.

۱۳. کاهش وزن

وزن سالم به همراه رژیم غذایی سالم سرشار از مواد مغذی، خوراکی‌های سرشار از فیبر، برای جلوگیری از سنگ کلیه و درمان آن ضروری است.

نوشیدنی‌های گازدار، کافئین‌دار، و نوشیدنی‌های الکلی مي توانند ریسک ابتلای فرد به سنگ کلیه را افزایش دهند.

خوراکی‌های سرشار از قند، نمک یا چربی نیز عامل خطر هستند و به شکل‌گیری سنگ کلیه و تشدید نشانه‌های آن منجر می‌شود.

 

منبع: medicalnewstoday

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *