داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن

علت داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن چیست؟ چگونه می توان راه‌های خنک کردن آن را اجرا کرد؟ در ادامه این مطلب با این راه‌ها آشنا شوید. 

گرم شدن بیش از حد لپ تاپ‌ها معمولا یکی از مشکلات رایجی است که کاربران با آن درگیر هستند. این مشکل چند سالی است که بیشتر به چشم می‌خورد. در سال ۲۰۰۶، گزارش‌هایی مبنی بر آتش سوزی برخی لپ تاپ ها منتشر شد. مسئله داغ شدن لپ تاپ بیشتر مربوط به باتری‌های بی کیفیت آنها است که باعث انفجار می شدند. حرارت داغ برای لپ تاپ می‌تواند آزار دهنده باشد به ویژه برای کاربرانی که آن را روی پای خود قرار می‌دهند. تا آنجایی که ممکن است هارد درایو هم از این حرارت آسیب ببینند.

وصل کردن گوشی به تلویزیون :‌ ۴ راه مختلف

اما اگر مشکل بخاطر باتری نبود، چه عاملی موجب داغ شدن لپ تاپ می‌شود؟

داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن

همانطور که می‌دانید تمام دستگاه الکترونیکی وقتی بیش از حد کار می‌کنند داغ می‌شوند و لپ تاپ هم هیچ فرقی با این دستگاه‌ها ندارد.

در این مطلب می‌خواهیم متوجه شویم که چرا لپ تاپ‌ها خیلی داغ می‌شوند و چه راه حلی می‌توانیم برای خنک شدن آنها بدون اینکه هزینه‌ای کنید ارائه دهیم.

دلیل داغ شدن لپتاپ : انرژی و کوچک بودن

دو دلیل عمده وجود دارند که موجب داغ شدن بیش از حد لپ تاپ می‌شوند. اولین دلیل این است که از آنجایی که لپ تاپ‌ها کوچک‌تر از کامپیوترهای دسکتاپ هستند، این قطعات الکترونیکی در کنار یکدیگر به طور فشرده تر قرار گرفته‌اند و چون نزدیک یکدیگر هستند و چون لپ تاپ بسیار باریک است از همین رو فضای کافی برای رد شدن گرما و خنک شدن لپ تاپ وجود ندارد.

موضوع دیگر انرژی است. از آنجایی که لپ‌ تاپ‌ها پردازنده‌های قدرتمند‌تری دارند و سیستم عامل به پردازش بیشتری برای اجرا نیاز دارد، همین مسئله موجب گرم شدن بیش از حد داخل لپ تاپ می شود. البته، سازنده‌های لپ تاپ این موضوع را می‌دانند و بخاطر همین قطعاتی را داخل لپ تاپ تعبیه کردند که تا جایی که ممکن است این گرما را از بین ببرند. فن‌ها، گرماگیرها و منافذ هوا همه برای خنک شدن لپ تاپ زمانی که درحال اجراست کار می‌کنند.

دلیل داغ شدن لپتاپ: خرابی فن

اما پس از بررسی دلایل اولیه در موضوع داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن باز هم اینها کافی نیستند و شاهد داغ شدن لپ تاپ هستیم. داغ شدن لپ تاپ می تواند زمانی که فن  به درستی کار نمی‌کند اتفاق بیوفتد اما گاهی اوقات کاربران بیشتر مقصر این گرما هستند. قبل از اینکه در مورد راه حل خنک شدن خارجی صحبت کنیم، بیایید ببینیم چگونه خودمان می‌توانیم لپ تاپ را خنک کنیم.

قبل از اینکه کاری انجام دهید باید اطمینان حاصل کنید که قطعات مخصوص خنک کردن لپ تاپ به خوبی کار می‌کنند. بنابراین یکی از بهترین روش‌ها برای جلوگیری از گرم شدن بیش از حد لپ تاپ باید صرفا مراقب آن بود تا این قطعات آسیب نبینند.

اگر متوجه شوید که لپ تاپ‌تان زیاد گرم می‌شود، اگر فن کار نمی‌کند باید آن را تعمیر کنید.

داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن
داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن

چک کردن فن

بهترین روش برای مطمئن شدن از کار کردن فن استفاده از سخت افزار تشخیص است. از آنجایی که فن‌ها داخل لپ تاپ هستند و باز کردن لپ تاپ گاهی اوقات ممکن است کمی دشوار باشد، از همین رو قبل از باز کردن بهتر است به وب سایت سازنده لپ تاپ‌تان سر بزنید و ببنید ابزار برای تشخیص فن که درست است یا خراب برای دانلود وجود دارد یا خیر. شما می‌توانید این ابزار را از دیگر فروشگاه‌های آنلاین معتبر نیز دانلود کنید.

تهویه هوای بیرونی

اکثر لپ تاپ‌ها از جریان هوا برای خنک شدن استفاده می‌کنند. یکی از موضوعاتی که درباره داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن باید بررسی کنید هوای بیرونی است. شرکت‌های سازنده دریچه‌های خروج و ورود هوایی را در لپ تاپ ها تعبیه می‌کنند. گاهی اوقات، این دریچه‌ها ممکن است بر اثر گرد و غبار مسدود شوند و جلوی ورود و خروج هوا را بگیرند. بنابراین یکی از راحترین روش‌ها برای تمیز کردن این دریچه‌ها استفاده از فشار هوا است. شما می‌توانید این محصولات هوای فشرده شده را از فروشگاه های معتبر تهیه کنید. همچنین می‌توانید با یک پارچه تمیز ومرطوب این کار را انجام دهید و آنها را تمیز کنید. فقط به یاد داشته باشید که نباید پارچه خیس باشد.

تنظیمات BIOS را بررسی کنید

تنظیمات نرم افزاری وجود دارند که به شما می‌گویند کامپیوترتان چطور اینقدر داغ شده است و فن چه دمایی برای فن ها مناسب است. با به روز رسانی کردن BIOS، تنظیمات دما عوض می‌شود و به شما در خنک کردن بهینه کمک می‌کنند. از همین رو وب سایت سازنده لپ تاپ را برای به روز رسانی کردن BIOS بررسی کنید.

هنگامی که سیستم خنک کننده کامپیوتر را بررسی کردید و مشکل برطرف شد می‌توانید دوباره از لپ تاپ خود استفاده کنید.

نکات مهم درباره داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن

هیچ وقت لپ تاپ را زیر نور خورشید قرار ندهید. آن را از رادیاتورها  و گرما دور نگه دارید. اگر سیسنم خنک کننده لپ تاپ شما به خوبی کار می‌کردند و مشکلی نداشتند اما باز شاهد داغ شدن لپ تاپ بودید. می‌تواند یک دلیل عجیب داشته باشد. در واقع زمانی که لپ تاپ را روی پای خود قرار می‌دهید و به شلوار یا دامن شما برخورد می‌کند موجب گرم شدن بیش از حد آن می‌شود. هر سطح صافی مانع ورود و خروج هوا از طریق دریچه‌ها می‌شود. اما داغ شدن می‌تواند زمانی که لپ تاپ روی میز است هم اتفاق بیوفتد.

چندین روش برای جلوگیری از این نوع گرم شدن وجود دارد. یکی از روش ها استفاده از استند لپ تاپ است که فاصله‌ای بین لپ تاپ و سطحی که لپ تاپ روی آن قرار دارد ایجاد می‌کند. این وسیله، فضایی ایجاد می‌کند که گرما می‌تواند بیرون رود. انواع مختلفی استند وجود دارند که می‌توانید به دلخواه انتخاب کنید و زیر لپ تاپ خود قرار دهید.

گاهی اوقات یک استند از ماده ای خاص مانند آلومینیوم ساخته می‌شوند که به عنوان یک گرماگیر عمل می‌کند. بنابراین باید در موضوع داغ شدن لپ تاپ و‌ راه‌های خنک شدن آن به این نکته هم توجه کنید. روش دیگر استفاده از کول پد برای زیر لپ تاپ است . ول‌پدها دارای فن داخلی هستند و تضمین می‌‌کنند که عملکرد لپ‌تاپ شما را ازطریق خنک کردن بهتر، ارتقاء ببخشند. برخی از کول‌پدها سرعت فن قابل تظیم دارند، صدای بسیاری کمی تولید می‌کنند.

نرم افزارهای خنک کننده 

شما می‌توانید یکی از این ابزارهای خنک کننده را از فروشگاه‌های معتبر که لوازم جانبی کامپیوتر دارند تهیه کنید. شما همچنین می‌توانید برخی از نرم افزارهای نظارت گرما را برای لپ تاپ خود نصب کنید. این نرم افزار به شما کمک می‌کند از دمای لپ تاپ آگاهی پیدا کنید و بدانید چگونه موقعیت‌های مختلف موجب گرم شدن لپ تاپ شما می‌شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *