آموزش انتخاب سیستم صوتی خانگی مناسب

سیستم صوتی خانگی چیست و به چه دردی می خورد؟ انتخاب سیستم خانگی مناسب و انواع گزینه های موجود برای خرید این سیستم صوتی چیست؟

اگر جز کسانی هستید که علاقه وافری به تماشای فیلم یا گوش دادن موسیقی دارید، مطمئنا تمایل دارید سیستم صدای دستگاه‌تان واضح و عالی باشد تا تجربه صوتی خوبی داشته باشید. با وجود پیشرفت‌های تکنولوژی اخیر، باز هم به دنبال سیستم صوتی هستید که خروج صدا از آن به قدری خوب باشد که از تماشای فیلم یا شنیدن موسیقی لذت ببرید. در این مطلب قصد دارید در مورد سیستم صدای فراگیر با شما صحبت کنیم. در واقع این سیستم یکی از تنظیمات معروف است که باعث می‌شود شنودگان احساس کنند در میان آن اجرا موسیقی یا صحنه فیلم هستند.

بخوانید: رفع اخطار USB در ویندوز : بررسی انواع خطا و راه حل

سیستم صوتی خانگی چیست؟

صدای فراگیر از طریق استفاده چندین اسپیکر یا بلندگو کار می‌کند که هرکدام یک کانال صوتی متفاوت دارند. این سیستم به شما اجازه می‌دهد گام کامل صدا را بشنوید. در واقع به خوبی صداها را می‌توانید احساس کنید. با وجود پنج بلندگو می‌تواند به طور شگفت انگیزی عملکرد فیلم و دیالوگ‌ها را به گونه‌ای اطراف شما پخش کند و یک فضای نسبتا واقعی را به وجود آورد. در سیستم‌های ضبط Surround ، میکروفون‌های خاصی وجود دارد که صدای محیطی را ضبط می‌کند. (با ضبط صدا در سه یا چند جهت)، اما این روشی استاندارد برای تولید یک تراک صوتی نمی‌باشد. تقریباً تمام تراک‌های صوتی فیلم در یک استودیویی به نام Mixing Studio ترکیب و ایجاد می‌شوند.

اصطلاحات سیستم صوتی خانگی

دانستن برخی اصطلاحات در مورد سیستم صوتی می‌تواند در درک این سیستم به شما کمک کند. به عنوان مثال، ۵٫۱ یعنی ۵ بلندگو به علاوه یک ساب ووفر که صداهای با فرکانس پایین را پخش می‌کند. دیگر سیستم‌های رایج صدای فراگیر معمولا ۶٫۱ و ۷٫۱ هستند که یک بلندگو عقب اضافی نیز دارند. صدای استریو منظم با ۲٫۰ شناخته می‌شود که شامل دو بلندگو است و هیچ ساب ووفری ندارد.

اگر تاکنون تجربه صدای فراگیر سینما را داشته‌اید و می‌خوا‌هید آن را در خانه‌تان نیز تجربه کنید.نیازی نیست فوری به فروشگاه بروید، می‌توانید از گزینه‌های در دسترس هم برای سیستم صوتی خانگی نیز استفاده کنید. محدودیت مهمی که باید به آن توجه کنید اندازه اتاقی است که می‌خواهید این سیستم صوتی را در آن اجرا کنید. هرچه اتاق بزرگ ‌تر باشد به انرژی بیشتری نیاز است. گیرنده خروجی صوتی می‌تواند در محدوده ۵۰ وات در هر کانال باشد که معمولا مقدار خوبی برای یک اتاق کوچک است. برای اتاق بزرگ‌تر باید به دنبال ۱۵۰ وات یا بیشتر باشید و این نکته را در نظر داشته باشید که بلندگوهایی که تهیه می‌کنید باید برای این قدرت ساخته شده باشند.

انتخاب سیستم صوتی خانگی

در نظر گرفتن هزینه ها برای خرید

البته ممکن است بودجه‌تان گزینه‌های شما را محدود کنند.از همین رو قبل از خرید هزینه‌ها را درنظر بگیرید. یکی از جنبه‌های مثبت تهیه یک مدل سیستم فراگیر ساده می‌تواند تنظیم راحتر آن باشد.

حال که قرار است این سیستم را راه اندازی کنیم باید نحوه قرار گرفتن آنها در اطراف اتاق را در نظر بگیریم. مشکل انتقال سیم‌ها در طول دیوارها و سقف می‌تواند ذهن شما را مشغول کند. برخی بسته‌های صدای فراگیر گزینه‌های بی سیمی برای بلندگوهای عقب ارائه می‌دهند. اگرچه آنها به طور کامل وایرلس نیستند زیرا هنوز به سیم برق نیاز دارند. اما می‌توانند در کاهش سیم‌هایی که ممکن است در اتاق جمع شوند کمک کنند.

بخوانید: اضافه كردن رم به لپ تاپ :‌ آموزش ارتقا رم

اگر پول زیادی برای خرج کردن سیستم صوتی خانگی ندارید و هنوز اطلاعات پیشرفته‌ای در مورد این تکنولوژی ندارید، نگران نباشید بازهم راه حل ساده ای برای داشتن یک سیستم فراگیر ساده وجود دارد. در واقع شما می‌توانید یک سیستم کوچک و کیفی را خریداری کنید و هنگامی که با این تکنولوژی آشنا شدید به تدریج آن را پیشرفته‌تر کنید. فقط مطمئن شوید که گیرنده شما خروجی و ورودی کافی برای مدیریت دارد. گفتنی است مدل‌های صدای فراگیر زیادی وجود دارند که قبل از خرید بهتر است کمی در مورد آنها تحقیق کنید.

نکات راه اندازی سیستم صوتی در خانه

هنگام راه اندازی یک سیستم صوتی خانگی باید به نکات بسیاری توجه کنید و از اجزای با کیفی بالا استفاده کنید. به عنوان مثال در مورد سیم‌های اتصال دقت کنید زیرا تاثیر قابل توجهی بر کیفیت صدا می‌گذارند. کمی قبل‌تر در مورد راه اندازی بی سیم صحبت کردیم. روش دیگری نیز وجود دارد و این است که از صدای فراگیر مجازی استفاده کنید. زمانی که صحبت از سینما خانگی می‌شود، بیشتر افراد به یک تصویر بزرگ و شنیدن صدایی بلند از یک تلویزیون با صفحه نمایش بزرگ و با مجموعه‌ای از اسپیکر‌ها فکر می‌کنند. اما قرار دادن تئاتر خانگی، با بلندگوهای صدای فراگیر و یک ساب ووفر، برای هر خانه ای مناسب نیست. بعضی افراد فضای کافی برای همه تجهیزات آنها را ندارند. برخی هم تمایل ندارند اتاق نشیمنشان پر از کابل باشد.

اینجاست که virtual surround sound بسیار مفید خواهد بود. اون مثل یک سیستم صدای فراگیر چند بلندگو عمل می‌کند، اما با استفاده از بلندگوهای کمتر و کابل های کمتر.این سیستم ها دارای دو نوع اصلی ۲٫۱ surround و digital sound هستند. اغلب اوقات سیستم ۲٫۱ surround با استفاده از دو بلندگو در مقابل شنونده و یک ساب ووفر قرار داده شده در جایی دیگر در اتاق استفاده می‌شود. این باعث ایجاد یک سیستم ۵٫۱ surround sound می شود که پنج بلندگو و یک ساب ووفر دارد. از سوی دیگر، سیستم digital sound از یک نوار تک بلندگو برای ایجاد صدا استفاده می کند. بسیاری از سیستم هایی صدای دیجیتال ساب ندارند. هرچند ممکن است نتیجه صدای با کیفیت بالا نداشته باشد. اگر صدای فراگیر مجازی یا HTB را انتخاب نکردید، مجبور هستید از بلندگوهای جداگانه استفاده کنید.

انتخاب سیستم صوتی خانگی

آموزش تهیه بلندگو برای سیستم صوتی خانگی

برای تهیه بلندگو سیستم صوتی خانگی سعی کنید از برندهای ناشناخته استفاده نکنید به ویژه وقتی حرف از بلندگوهای جلو چپ، جلو راست و مرکز می‌شود. اگر گوش دادن به موسیقی بیشتر برایتان اهمیت دارد بهتر است مقدار بیشتر بودجه خود را روی بلندگوی‌های چپ جلو، راست جلو استریو بگذارید. همانطور که انتظار می‌رود، موقعیت مناسب بلندگوها در اتاق برای بهره بردن از سیستم صدای فراگیر ضروری است. نکته‌ای دیگری که باید در نظر بگیرید این است که باید از بلندگو‌های ایستاده استفاده کنید. این نوع بلندگوی بهترین تجربه صوتی را برایتان ارائه می‌دهند. از دیگر مزایای این بلندگوها این است که حرفه‌ای تر و امکانات تعادلی کاملی دارند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *