آموزش اتصال رم به کامپیوتر : نحوه اضافه كردن رم به كامپيوتر

آموزش اتصال رم به کامپیوتر و راه های اضافه کردن رم به کامپیوتر چیست و نحوه قرار دادن رم جدید در کامپیوتر و عوض کردن رم کامپیوتر

از آنجایی که هر روزه‌ خبرهای زیادی در مورد پیشرفت تکنولوژی رایانه‌ای می‌شنویم و شاهد ظهور رایانه‌های پیشرفته و با کیفیت هستیم، زمانی که دسکتاپ جدیدی را خریداری می‌کنیم از آن توقعات زیادی داریم. از لحظه‌ای که کار خود را با سیستم آغاز می‌کنیم، انتظار داریم همه چیز سریع و راحت کار کند. اجرای برنامه‌ها و جا به جا شدن بین چندین برنامه زمان زیادی را صرف نمی‌کند و عمل باز کردن مرورگر وب در کثری از ثانیه اتفاق می‌افتد.

دلایل ارتقا رم کامپیوتر

در ابتدا ممکن است همه چیز اینگونه باشد. اما با گذشت زمان، شما برنامه‌های جدیدی را اضافه می‌کنید و اطلاعات بیشتری را در هارد درایو ذخیره می‌کنید و در این موقع واکنش کامپیوتر شما بسیار آهسته خواهد بود. بعد از چند وقت، بالا آمدن کامپیوتر و سرعت بوت شدن ویندوز چندین دقیقه طول خواهید کشید. در این لحظه با روزهای اولی راه اندازی کامپیوتر مقایسه می‌کنید. اما این جای هیچ گونه تعجبی ندارد که کامپیوترتان عملکردش کند و آهسته شده است. فقط به این فکر کنید که چه کاری برای بهبود وضعیت آن می‌توانید انجام دهید. آیا شما جز کسانی هستید که دوست دارند تصاویر دیجیتالی را ادیت کنند؟ اگر هستید پس مطمئنا در هارد درایو شما انبوهی از تصاویر و کارت‌های حافظه وجود دارد. یا اینکه دوست دارید ویدئوهای مختلفی را ضبط کنید که در این صورت به فضای ذخیره سازی بیشتری نیاز دارید.

ارتقا رم کاری آسان است

مانند بسیاری از کاربران ممکن است فایل‌های MP3 را در دسکتاپ ذخیره کنید. کامپیوتر شما باید نرم افزاری را که برای کار کردن با این فایل‌ها استفاده می‌کنید را مدیریت کند. اگر تصور می‌کنید که کامپیوترتان مجبور است همه این برنامه‌ها در یک زمان اجرا کند، باید بدانید که چقدر فشار روی دسکتاپ شما ممکن است وارد شود. باید یا عملکرد اهسته دسکتاپ خود را بپذیرید یا می‌توانید برای این وضعیت کاری انجام دهید. خوشبختانه، یک روش راحت و ارزانی برای رفع این عملکرد آهسته کامپیوترتان وجود دارد. در واقع شما می‌توانید به سادگی برای این مشکل، رم خود را به دسکتاپ اضافه کنید یا اینکه آن را ارتقا دهید. با اینکار می‌توانید تفاوت قابل توجه عملکرد دسکتاپ را مشاهده کنید.

آموزش اتصال رم به کامپیوتر

رم کامپیوتر چه وظیفه ای دارد؟

هر زمانی که برنامه‌ای را اجرا می‌کنیم یا به کامپیوتر می‌گوییم وظیفه خاصی را انجام دهد، اطلاعات از زمان دستور در حافظه بارگذاری می‌شوند. با این حافظه در هارد، دسکتاپ می‌تواند کارآمدتر باشد. اما هنگامی که کامپیوترتان کارهای زیادی را انجام می‌دهد در این صورت به پردازش دسکتاپ خود فشار وارد می‌کنید. مثل این می‌ماند که از یک نفر که فقط دو هفته تمرین کرده است یک مسابقه دو ماراتن را کامل انجام دهد. دونده قدرت کافی برای طی کردن این مسافت طولانی را در یک زمان معین ندارد زیرا او آمادگی ندارد.

بنابراین اگر دسکتاپ از حجم کاری زیاد رنج می‌برد، فکر می‌کنید به چه اندازه حجم رم نیاز دارد؟ قبل از اینکه بروید و رم را پیدا کنید و آموزش اتصال رم به کامپیوتر را اجرا کنید، باید از خود بپرسید که معمولا چه کارهایی در دسکتاپ انجام می‌دهید. اگر از دسکتاپ تنها برای کارهای اساسی مانند ایمیل پردازش متن استفاده می‌کنید، کامپیوترتان به رم بالایی نیاز نخواهد داشت و یک رم بین ۳۸۴ تا ۵۱۲ مگابایتی کفایت می‌کند. این نکته را هم بخاطر داشته باشید اگر دسکتاپ کامپیوترتان نسبتا جدید است برخی سیستم‌ها حافظه کافی حتی برای کارهای ساده را هم ندارند.

چه مقدار رم نیاز داریم؟

هرچقدر کامپیوترتان پردازش بیشتری انجام دهد، متقابلا به رم بیشتری نیاز خواهید داشت. اگر از دسکتاپ‌تان برای کارهای محل کار استفاده می‌کنید و چندین برنامه مختلف مانند ایمیل، وب گردی و نرم افزارهای مختلف را همزمان اجرا می‌کنید، دسکتاپ‌تان احتمالا به رم بیشتری نیاز دارد. گیمرهای حرفه‌ای که با قدرت گرافیکی زیادی رو به رو هستند به یک رم ۱ تا ۲ گیگابایتی نیاز دارند. اما حرفه‌ای هایی که از نرم‌افزارهای مدل سازی سه بعدی استفاده می‌کنند به رم ۲ گیگابایتی با بیشتر نیاز خواهند داشت.

بخوانید: اضافه كردن رم به لپ تاپ :‌ آموزش ارتقا رم

اگر مطمئن هستید که چه مقدار رم نیاز دارید، باید به سراغ وب سایت‌هایی مانند Crucial.com بروید که مختص عملکرد حافظه هستند و به شما این امکان را می‌دهند هر نوعی که مایل هستید را برای دسکتاپ خود انتخاب کنید و می‌توانید برای سازگاری بیشتری انواع مختلف رم برای سیستم خود را جستجو کنید.

آموزش اتصال رم به کامپیوتر

هنگامی که رم مورد نظر را انتخاب کردید، وقت آن است که ماژول رم خود را در داخل دسکتاپ نصب کنید. قبل از اینکه شروع کنید، مطمئن شوید که دسکتاپ‌تان خاموش است و از هر گونه پریز برقی کشیده شده است. برای جلوگیری از هر گونه خطر احتمالی برق گرفتگی با دقت کار کنید. باید از تخلیه الکترواستاتیک جلوگیری کنید. حتما این تجربه را تاکنون داشته اید که وقتی پایتان را به فرش می‌کشید یا به شخصی دیگر دست می‌زنید ناگهان جرقه‌ای برایتان رخ می‌دهد. در واقع جرقه زمانی رخ می‌دهد که دو جسم وقتی بارهای مثبت و منفی دارند و بهم برخورد می‌کنند. از همین رو زمان کار کردن با کامپیوتر از این احتمالات جلوگیری کنید.

آموزش اتصال رم به کامپیوتر

اضافه کردن رم به کامپیوتر رومیزی

کامپیوترهای رومیزی، به روش‌های مختلفی طراحی می‌شوند. اما بیشتر آنها درب های جانبی یا بالایی دارند که با کمک یک پیچ گوشتی می‌توانند باز شوند. برای آموزش اتصال رم به کامپیوتر کامپیوتر خود را خاموش کرده و درب Case را باز کنید. سپس Case را طوری قرار دهید که بتوانید به راحتی به قسمت های داخلی سیستم دسترسی داشته باشید. اگر یک کامپیوتر دسکتاپ دارید، با قرار دادن Case در قسمت کناریش راحت تر می توانید ماژولهای رم را نصب کنید (در حالت خوابیده).

گر از قبل رم دیگری در سیستم شما نصب است و میخواهید آن را تعویض کنید، به آرامی گیره های دوطرف سوکت رم را فشار دهید. در این صورت رم  به آرامی بیرون پریده و جداسازی آن راحت می شود.رم جدید را از بسته آن خارج کرده و آن را بر روی بسته اش قرار دهید. همواره یک رم را با فشردن لبه های آن در دست نگه دارید و هرگز تراشه ها یا مدارات موجود در سطح آن را لمس نکنید.

آموزش اتصال رم به کامپیوتر : باز کردن چفت ها

در ادامه آموزش اتصال رم به کامپیوتر برای نصب یک ماژول رم ، ابتدا چفتهای موجود در دو انتهای سوکت رم را با فشردن آرام آنها به طرف پایین باز کنید. شکافهای موجود در پایین حافظه را با برآمدگی های موجود در سوکت حافظه در مقابل هم قرار دهید تا در هم چفت شوند شوند. برای این منظور پس از قرار دادن لبه ها مقابل هم، لبه بالایی ماژول رم را لمس کرده و به آرامی آن را به داخل سوکت فشار دهید که در این صورت چفت‌های واقع در هر دو طرف سوکت بایستی بالا آمده و قفل شوند. در این مرحله برای اطمینان از چفت شدن کامل حافظه در سوکت، به آرامی چفتهای دو طرف سوکت را مجددا فشرده و حافظه را در سوکت قفل کنید.

هنگامی که رم را نصب کردید و پس از آنکه دسکتاپ خود را به درستی بستید، می‌توانید کامپیوتر را راه اندازی کنید. سیستم باید رم جدید را به طور خودکار تشخیص دهد. اکنون دسکتاپ شما سریع‌تر بوت می‌شود و برنامه‌ها را بهتر اجرا می‌کند و جا به جایی بین برنامه‌ها راحتر صورت می‌گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *