افکت موشن بلور در دوربین : انواع تنظیمات

افکت موشن بلور در دوربین چیست و چگونه می‌توان آن را ایجاد کرد؟ راه حل گرفتن عکس های لرزشی و یا عکس های موشن بلو چه می باشد؟ زوم انفجاری چیست؟

وقتی تقریبا همه لوکیشن‌ها برای هزارمین بار عکاسی می‌شوند، معمولا عکاس‌ها به دنبال ایجاد یک موقعیت منحصر به فرد برای عکاسی هستند که تکراری نباشد. گاهی اوقات آنها تصمیم می‌گیرند از تکنیک‌های جالب عکاسی برای ثبت یک تصویر استفاده کنند تا هم به نوعی یک موقعیت جدید باشد و هم تصویری زیبا داشته باشند. یکی از جنبه‌های عکاسی دیجیتال این است که موجب ظهور تکنیک‌های جدید شده است. یکی از این تکنیک‌ها که نظر بسیاری از عکاسان را به خود جلب کرده است تکنیک حرکت عمدی دوربین که به آن ICM هم شناخته می‌شود است. هرچند این تکنیک سال‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفت اما امروزه به شیوه‌های جدیدتری انجام می‌گیرد.

تصویر لرزشی

شما با این تکنیک به نوعی با یک سرعت آهسته شاتر و حرکت دوربین یا لنز، تصویر لرزشی خلق می‌کنید. نتیجه این تکنیک،تصاویر پویا و انتزاعی است که بسیار فوق العاده به نظر می‌رسند. این روش می‌تواند تصاویری زیبا و لطیف خلق کند. این تکنیک زمانی که خوب از کار درآید بسیار زیباست. در عین حال وقتی نتیجه خوبی به دست ندهد، تنها مانند عکسی است که  در آن دوربین لرزیده است و ارزشی ندارد. برخی نیز می‌گویند تمامی تصاویر ثبت شده با تکنیک حرکت عمدی دوربین، تنها نوعی لرزش دوربین هستند.

بخوانید: آموزش اتصال رم به کامپیوتر : نحوه اضافه كردن رم به كامپيوتر

حال شما هم می‌توانید چنین عکس‌های هنرمندانه‌ای بگیرید و لذت ببرید. کافی است این مطلب را با دقت بخوانید.

افکت موشن بلور در دوربین

زوم انفجاری (zoomburst)

این تکنیک می‌تواند عکس جذابی را ایجاد کند. به این صورت که زوم روی ک شی خاص به بیرون یا داخل باشد و موجب تار شدن تصویر از مرکز به بیرون می‌شود و نوعی حس انفجار و ترکیدن را به بیننده منتقل می‌کند. بخش مرکزی تصویر قابل تشخیص است در حالیکه مناطق بیرونی تار می‌شوند. علاوه بر این شما می‌توانید با استفاده از تکنیک زوم انفجاری نوعی حرکت را به عکس خود اضافه کنید و حس انتزاعی به آن ببخشید.

قاب عمودی

این نوع از حرکت عمدی دوربین یا ICM اغلب از صحنه‌هایی گرفته می‌شود که عناصر عمودی دارند. مانند درختان یا جاده‌ها و یک حرکت شارپ کوتاه دوربین در طول نمایش است. این حالت عمودی را می‌توان به یک قاب افقی تبدیل کرد که معمولا با آن می‌توان تصاویر انتزاعی در ساحل با استفاده از خط افق بیرون دریا به عنوان نقطه کانونی گرفت.

چرخش دوربین

چرخش دوربین متفاوت‌تر از دیگر حرکاتی است که تاکنون در افکت موشن بلور در دوربین گفتیم. به این صورت که دوربین را به سمت چپ تا زمانی که بتوانید می‌چرخانید و قبل از چرخاندن دوربین و رها کردن شاتر فوکوس خودکار می‌کنید. این تکنیک به یک قاب خیلی صافی نیاز دارد و ممکن است برای ایجا این تصویر به تلاش بیشتری نسبت به سایر تکنیک‌ها باشد.

تکنیک حرکت عمدی دوربین یا ICM

برای انجام این تکنیک نیاز به تنظیماتی است که موجب می‌شود بدون در نظر گرفتن نوع حرکت دوربین که دوست دارید ثبت کنید، تصویر جذابی را بگیرید. زمانیکه تجربه و اعتماد به نفس استفاده از این تکنیک را پیدا کردید، می‌توانید حتی سرعت‌های شاتر آهسته را نیز امتحان کنید. اما قبل از انجام آن می‌بایست تکنیک ICM خود را با تنظیماتی که در ادامه گفته می‌شود کامل کنید.

سه پایه یا دستی

این تکنیک، به غیر از چرخشی، می‌تواند با دوربین چسبیده شده به سه پایه برای کاهش تار در محور مخالف به ICM اجرا شود. وقتی می‌خواهید از یک قاب عمودی عکس می‌گیرید، به حرکت افقی و بالعکس نیاز ندارید. تصویر برداری با پایه دستی هم آسان است و برای موازنه تصویر می‌تواند مفید باشد. اما اگر تصاویرتان بیش از اندازه دچار تاری شده‌اند ممکن است بتوانید با قرار دادن دوربین روی تری پاد این مشکل را حل کنید.

تنظیمات دوربین

این تنظیمات همیشه موجب نتایج خوب از عکاسی افکت موشن بلور در دوربین می‌شوند. از همین رو باید ابتدا اولویت تنظیم دوربین خود را روی شاتر بگذارید و سرعت شاتر را بین ۱٫۸ تا ۱٫۱۵ ثانیه تنظیم کنید. از ۱٫۱۰ ثانیه برای نقطه شروع استفاده کنید. با تغییر مقدار ISO، می‌توان مقدار نور نهایی روی تصویر را کنترل نمود. مقدار پایین ISO به معنای نور کمتر و مقدار بالاتر به معنی نور زیاد است. ایزو (ISO) را روی ۱۰۰ قرار دهید و دوربین  گشادی لنز را تنظیم می‌کند. یک شات سریع برای ارزیابی هدف مورد نظر انجام دهید و تنظیمات ضروری دیگر برای روشن یا تیر کردن تصویر اضافه کنید. از هیستوگرام برای تنظیم سایه ها و هایلایت‌ها استفاده کنید.

حرکات عمدی دوربین

این یکی از مهم‌ترین بخش‌ها محسوب می‌شود و موفقیت شما را از تصویر تعیین می‌کند. حرکت آرام و یکنواخت دوربین و لنز بسیار ضروری است. فوکوس خودکار روی شیء انجام دهید و دکمه شاتر را برای قفل کردن فوکوس تا نیمه فشار دهید و سپس دوربین یا حلقه زوم را در موقعیت شروع حرکت دهید. بعد حرکت را آغاز کنید و در یک آن شاتر را رها کنید. همانطور به حرکت ادامه می‌دهد تا بعد از اینکه شاتر بسته می‌شود.

سرعت چرخش یا زوم

 با سرعت شاتری بین محدوده ۱٫۸ و ۱٫۱۵ ثانیه کار کنید. باید اطمینان حاصل کنید که حرکت دوربین برای سرعت شاتر مناسب است. در تصویر اول، شما مشاهده خواهید کرد که تاری حرکت بسیار کوتاه است. در حالیکه در تصویر دوم این تاری طولانی‌تر است و این خود موجب تصویری جذاب می‌شود.

مقدار حرکت دوربین و لنزها را می‌توانید در یک مورد آزمون و خطا بدست بیاورید که این خود به کلی اساس تکنیک است. ممکن است چندین بار عکسبرداری کنید تا در نهایت تصویر مورد نظرتان ثبت شود. شاید کمی این کار دشوار باشد اما ارزش تلاش کردن دارد و سرانجام تصویر زیبایی را در صفحه ال سی دی دوربین خود مشاهده خواهید کرد.

نتایجی که از این نوع تکنیک به ثبت می‌رسند می توانند برای مبتدیان و حتی عکاسان حرفه‌ای کاری جذاب و سرگرم کننده باشد. این نوع تکنیک‌ها تنها منحصر به طبیعت نیست بلکه موضوعات مختلفی را می‌توان با این روش عکسبرداری کرد. مانند چیزهای بسیاری در عکاسی، احتمالات بی حد و اندازه هستند و تنها محدودیت، ذهن و تخیل شماست. با رعایت این نکات مطمئنا تصویر زیبایی را با افکت موشن بلور در دوربین خلق می‌کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *