۴۰ شگفت انگیزترین فواید آب و لیمو برای سلامتی

می‌خواهید تنها با نوشیدن یک نوشیدنی ارزان، سلامت‌تان را ارتقا دهید، پوست‌تان را درخشان کنید، سیستم گوارش‌تان را تنظیم کنید، و شاید وزن کم کنید؟ شما می‌توانید تمام این فواید را با نوشیدن آب و لیمو به دست آورید.

۴۰ فایده آب و لیمو برای سلامتی

۱. انرژی را افزایش می‌دهد

فنجان قهوه‌ی روزانه‌تان را با یک لیوان آب و لیمو جایگزین کنید تا انرژی بیشتری به دست بیاورید. لیمو به خاطر یون‌های باردار منفی که دارد، یک خوراکی طبیعی انرژی‌زا است.

۲. گلو درد را درمان می‌کند

آب و لیمو می‌تواند گلو درد را درمان کند. لیمو مخاط تحریک شده را از بین می‌برد. لیمو در ترکیب با عسل و آب گرم، خاصیت تسکین دهندگی بیشتری دارد و برای گلودردهای سخت‌تر مناسب‌تر است.

۳. سرفه را تسکین می‌دهد

وقتی سازندگان شربت های ضد سرفه، شربت عسل و لیمو تولید کرده‌اند حتما چیزی وجود داشته است. لیمو به صورت طبیعی سرفه را از بین می‌برد. نصف یک لیمو را در یک لیوان آب گرم بچکانید و به آن عسل اضافه کنید تا سرفه را تسکین دهد.

۴. مخاط را از بین می‌برد

مقدار بالای اسید سیتریک موجود در آب و لیمو موجب از بین رفتن خلط و مخاط می‌شود. آنتی اکسیدان‌ها و مقدار زیاد ویتامین C در درجه‌ی اول، به از بین بردن ویروس ایجاد کننده‌ی مخاط کمک می‌کند. برای این‌که بهره‌ی بیشتری از آن ببرید، مقداری آبلیمو را به آب گرم و عسل اضافه کنید.

۵. با سرماخوردگی و آنفولانزا می‌جنگد

به استناد کلینیک مایو، مصرف ویتامین C پیش از سرماخوردگی می‌تواند به کوتاه‌تر شدن مدت نشانه‌های سرماخوردگی کمک کند. نوشیدن روزانه‌ی آب و لیمو موجب دریافت ویتامین C می‌شود که از شدت نشانه‌های سرماخوردگی و آنفولانزا می‌کاهد و با ویروس‌هایی که این بیماری را ایجاد می‌کنند می‌جنگند.

۶. سیستم ایمنی را تقویت می‌کند

تحقیقات نشان داده است مصرف ویتامین C فواید زیادی برای سیستم ایمنی دارد. کمبود ویتامین C موجب می‌شود مستعد ابتلا به ویروس و عفونت باشید.

فواید آب و لیمو برای سلامتی

۷. عفونت‌ها را کاهش می‌دهد

مصرف منظم مقادیر بالای ویتامین C به استناد تحقیقات انجام شده در کلینیک ریوردان برای درمان عفونت‌ها مفید است. لیمو نه تنها سرشار از ویتامین C است بلکه دارای خواص ضد میکروبی است که برای کاهش عفونت‌ها مفید است.

۸. التیام زخم‌ها را سرعت می‌بخشد

با وجود این‌که اضافه کردن لیمو به زخم، دردناک به نظر می‌رسد، نوشیدن آب و لیمو می‌تواند التیام زخم‌ها را سرعت دهد. تحقیقات چاپ شده در ژورنال بین‌المللی علوم و تحقیقات نشان داده است که آبلیمو به‌خاطر خواص آنتی باکتریایی‌اش، به افزایش سرعت التیام زخم کمک می‌کند.

۹. الکترولیت‌های‌تان را مجددا پر می‌کند

پس از یک تمرین سخت، برای این‌که الکترولیت‌های‌تان را مجددا پر کنید به سراغ نوشیدنی‌های لیمویی با قند مصنوعی نروید. به جای آن از آب و لیمو برای بازیابی الکترولیت‌های‌تان استفاده کنید. با وفور ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در لیمو، یک روش ساده و مقرون به صرفه برای ساخت نوشیدنی پسا ورزش است. عصاره لیمو را به یک فنجان آب سرد و مقداری نمک دریا و عسل اضافه کنید.

۱۰. بدن را قلیایی می‌کند

به گزارش وبگاه وب ام دی، خوراکی‌هایی که بدن را قلیایی می‌کنند به چندین روش برای شما مفید هستند: بدنی که مقداری قلیایی باشد از تولید سنگ کلیه جلوگیری می‌کند و استخوان‌ها و مخاط‌تان را سالم نگه می‌دارد.

۱۱. آسم را بهبود می‌بخشد

بسیاری از ویتامین‌ها و مواد معدنی موجود در لیمو از جمله ویتامین C، منیزیوم، و کولین می‌توانند شدن نشانه‌های آسم را تخفیف دهد.

۱۲. قند خون را تنظیم می‌کند

به استناد مرکز سلامت هاروارد،‌لیمو می‌تواند نرخ تبدیل نشاسته به قند را کاهش دهد. هرچه این تبدیل با سرعت کمتری انجام شود، سطح قند خون به میزان کمتری افزایش می‌یابد، که برای دیابتی‌ها و افرادی که به دنبال تثبیت سطح قند خون‌شان هستند تا از بالا رفتن قند خون یا افزایش وزن جلوگیری کنند، مفید است.

۱۳. مغز را تغذیه می‌کند

لیمو سرشار از پتاسیم است، که برای مغز عالی است.

۱۴. pH را تنظیم می‌کند

اگر بدن بسیار اسیدی شود، نمی‌تواند به خوبی کار کند. به‌عنوان مثال، روده‌ها نمی‌توانند در یک محیط به شدت اسیدی غذا را هضم کنند.

۱۵. به صورت طبیعی بدن را سم‌زدایی می‌کند

اسید سیتریک موجود در لیمو به همراه فیبر به شکست باکتری‌های انباشته در بدن کمک می‌کند. نوشیدن آب اضافی این سموم را از بدن‌تان خارج می‌کند.

۱۶. با سرطان می‌جنگد

در حالی‌که لیمو یک درمان کامل برای سرطان نیست، شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهند لیمو دارای خواص مقابله با سرطان است. در برخی مطالعات، لیمو در مقابله با سرطان قدرتمند ظاهر شده است.

۱۷. رادیکال‌های آزاد را خنثی می‌کند

رادیکال‌های آزاد موجب آسیب بدن می‌شوند. ویتامین C و ویتامین E، هر دو در آبلیمو وجود دارند، و هر دو به کاهش و وارونگی آسیب‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

۱۸. از سلامت قلب محافظت می‌کند

پتاسیم موجود در آب و لیمو به محافظت از قلب کمک می‌کند. پتاسیم عضلات قلب و دیگر عضلات بدن را تقویت می‌کند، و به حرکت آزاد خون کمک می‌کند.

۱۹. فشار خون بالا را کاهش می‌دهد

ممکن است ویتامین C به تسکین رگ‌های خونی کمک کند. وقتی رگ‌های خونی آرامش بیشتری داشته باشند، فشار خون به صورت طبیعی کاهش می‌یابد.

فواید آب و لیمو برای سلامتی

۲۰. سیستم لنفاوی را هیدراته می‌کند

سیستم لنفاوی دو برابر بزرگتر از سیستم قلبی و عروقی است که مأمن رگ‌ها و سرخرگ است. این سیستم ضایعات را از بدن خارج می‌کند. با آب و لیموی قلیایی موجب هیدراته شدن آن می‌شود و به راحتی و مؤثر کار می‌کند.

۲۱. نظم را ترویج می‌کند

این ترکیب کمک می کند سیستم گوارش‌تان به خوبی کار کند و روده‌های‌تان تنظیم شوند. آب به تنهایی می‌تواند مدفوع را نرم کند و حرکت آن را روان کند ولی اسید سیتریک و فیبر موجود در لیمو، ضایعات هضم نشده را از روده بزرگ حرکت می‌دهند. در واقع، آب گرم و لیمو برای درمان یبوست توصیه می‌شود.

۲۲. سلامت چشم را در دیابتی‌ها افزایش می‌دهد

بسیاری از دیابتی‌ها در نیتجه‌ی شکل‌گیری قند در عرق خونی چشم، با مشکل زوال بینایی مواجه می‌شوند. مطالعات نشان داده است که فلاونوئیدهای موجود در لیمو به جلوگیری از کوری و آب مروارید در دیابتی‌ها کمک می‌کند.

۲۳. از سنگ کلیه جلوگیری می‌کند

به استناد وبگاه وب ام دی، سیترات موجود در لیمو به جلوگیری از شکل‌گیری کریستال‌های اگزالات کمک می‌کند. این کریستال‌ها موجب ایجاد سنگ کلیه می‌شود. نوشیدن آب و لیمو میزان سیترات موجود در ادرار را افزایش می‌دهد، که از شکل‌گیری سنگ کلیه جلوگیری می‌کند.

۲۴. سطح اسید اوریک را کاهش می‌دهد

پتاسیم و سیترات موجود در لیمو از بالا رفتن اسید اوریک در بدن جلوگیری می‌کند. اسید اوریک زیاد در بدن می‌تواند موجب تورم، حملات نقرس، عفونت، و سنگ کلیه و مثانه می‌شود. زیرا آب و لیمو ادرارآور هستند، و این مایع ناخواسته را از بدن خارج می‌کند. درواقع، بسیاری از کسانی که از نقرس رنج می‌برند با معده‌ی خالی آب و لیمو می‌نوشند تا از حملات ناراحت کننده‌ی نقرس جلوگیری کنند.

۲۵. از عفونت مجاری ادراری جلوگیری می‌کند و آن را درمان می‌کند

نوشیدن آب زیاد به جلوگیری از عفونت مجاری ادراری کمک می‌کند و به درمان نشانه‌های آن کمک می‌کند. آب موجب رقیق شدن ادرار می‌شود، که از آزار دهنده بودن دستشویی رفتن در زمان ابتلا به عفونت مجای ادراری می‌کاهد. به علاوه، خواص آنتی باکتریال طبیعی آبلیمو به از بین بردن باکتری‌های درون مثانه کمک می‌کند.

۲۶. اسکوربیا را درمان می‌کند و از آن پیشگیری می‌کند

اسکوربیا بیماری است که مستقیما از کمبود ویتامین C ناشی می‌شود. در حالی‌که وجود این ویتامین از احتمال بروز این بیماری می کاهد. آب و لیمو می‌تواند به درمان و پیشگیری این وضعیت کمک کند.

۲۷. سلامت سیستم گوارش را بهبود می‌بخشد

نوشیدن آب قبل از غذا به از بین رفتن ضایعات و حرکت آن‌ها کمک می‌کند. نوشیدن آب گرم قبل از اولین وعده‌ی غذایی‌تان در روز بسیار مؤثرتر است.

۲۸. جایگزین نوشیدنی‌های ناسالم است

بسیاری از آدم‌ها به این دلیل از نوشیدنی‌های گازدار یا آبمیوه‌های قندی استفاده می‌کنند که نوشیدن آب ساده را دوست ندارند. اضافه کردن لیمو به آب، طعم فوق‌العاده‌ای به آن مي‌بخشد که گزینه‌ی خوبی برای نوشیدن است.

۲۹. متابولیسم را تسریع می‌کند

هیدراته شدن بدن می‌تواند به تسهیل متابولیسم بدن بپردازد. لیمو، فیبر و اسید سیتریک را افزایش می‌دهد که به هضم مناسب غذا کمک می‌کند، عملکرد متابولیسم را در سطح خوبی نگه می‌دارد. این امر یکی از مزایای آب و لیمو است که می‌تواند به کاهش وزن کمک کند.

فواید آب و لیمو برای سلامتی

۳۰. از پرخوری جلوگیری می‌کند

آب و لیمو می‌تواند از پرخوری جلوگیری کند. نوشیدن یک لیوان آب و لیمو می‌تواند ولع را از بین ببرد و شکم‌تان را با آب پر کند و باعث می‌شود تشنگی را با گرسنگی اشتباه نگیرید. به علاوه این‌که فیبر موجود در لیمو شما را سیر می‌کند.

۳۱. کم کردن وزن را تسریع می‌کند

جای تعجب نیست که نوشیدن آب و لیمو به کاهش وزن کمک می‌کند، چرا که هم متابولیسم را تسریع می‌کند، ولع را از بین می‌برد و فیبر وارد بدن می کند. همچنین خاصیت مدر بودن لیمو می‌تواند به از بین بردن نفخ کمک کند.

۳۲. ممکن است در مبارزه با افسردگی مفید باشد

اگر هر روز با رایحه‌ی تازه‌ی لیمو در چای‌تان بیدار می‌شوید، حتما با خاصیت انرژی‌زایی آن آشنا هستید. تحقیقات نشان داده است که آب و لیمو در از بین بردن نشانه‌های افسردگی کارآمد است.

۳۳. بدن را هیدراته نگه می‌دارد

طعم آب و لیمو، آنتی اکسیدان‌ها و ویتامین‌های موجود در آن موجب می‌شود نوشیدن آن ساده‌تر شود و به این ترتیب هیدراته شدن بدن را تسریع می‌کند.

۳۴. غضروف‌ها را ترمیم می‌کند

مصرف روزانه‌ی آب و لیمو می‌تواند مقادیر مورد نیاز ویتامین C بدن‌تان را تأمین کند و سلامت غضروف را حفظ کند.

۳۵. استخوان را تقویت می‌کند

از آن‌جایی‌که ویتامین C به غضروف کمک می‌کند، می‌تواند سلامت استخوان را بیشتر کند. ویتامین C برای توانایی بدن‌تان و سالم ماندن استخوان و دندان‌های‌تان ضروری است، بنابراین، نه تنها باید بر دریافت کلسیم تمرکز کنید، بلکه باید مصرف ویتامین C را نیز افزایش دهید و آب و لیمو می‌تواند در این مورد به شما کمک کند.

۳۶. پوست را شفاف می‌کند

اگر به دنبال بهتر شدن پوست‌تان هستید، آب و لیمو می‌تواند در این مورد نیز به شما کمک کند. نوشیدن آب و لیمو به خارج شدن سموم از بدن کمک می‌کند و به این ترتیب بر سلامت پوست‌تان تأثیرگذار است. همچنین تولید کلاژن را نیز تسریع می‌کند.

۳۷. از پوست در برابر آسیب‌های نور خورشید محافظت می‌کند

سرطان پوست یکی از دلایل مرگ و میر در کسانی است که در معرض اشعه‌ی فرابنفش قرار می‌گیرند. مطالعات نشان داده است که آنتی اکسیدان‌های یافت شده در ویتامین C به محافظت از سلول‌های پوستی در برابر اشعه‌ی مضر کمک می‌کند.

۳۸. از کبد محافظت می‌کند

شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد کمبود ویتامین C با بیماری کبد و توقف عملکرد کبد مرتبط است. بالا بردن مصرف ویتامین C به واسطه‌ی نوشیدن آب و لیمو می‌تواند به عملکرد صحیح کبد کمک کند.

۳۹. دریافتی پتاسیم را بالا می‌برد

به گزارش وبگاه مدیکال نیوز تودی، پتاسیم یک میکرومغذی ضروری است. بدن روزانه به ۱۰۰ میلی گرم پتاسیم نیاز دارد تا بتواند از عملکرد طبیعی بدن پشتیبانی کند، ولی بالا بردن مصرف پتاسیم ریسک مرگ را کاهش می‌دهد. مصرف بالای پتاسیم همچنین خطر ابتلا به سکته را کاهش می‌دهد، فشار خون بالا را پایین می‌آورد، از عضلات محافظت می‌کند و تراکم استخوان را حفظ می‌کند.

۴۰. به کنترل دیابت کمک می‌کند

تحقیقات نشان داده است که پلی فنول‌های موجود در لیمو می‌توانند به پیشگیری از تجمع چربی‌ها در ناحیه‌ی شکمی کمک کنند. کاهش جربی شکمی با مقاومت انسولینی پایین و مدیریت بهتر دیابت در ارتباط است.

 

منبع: livin3

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *