۱۶ درمان خانگی خون دماغ در کودکان و بزرگسالان

خون دماغ یک مشکل رایج است که بسیاری از افراد حداقل یک بار در زندگی‌شان آن را تجربه می‌کنند. درمان خون دماغ کار زیاد سختی نیست. این مشکل به خاطر محل قرار گیری بینی روی صورت و ازدیاد رگ‌های خونی در بینی رایج است. اکثر خونریزی‌های خفیف را می‌توان در خانه حل کرد درحالی‌که خون دماغ‌های شدید یا حاد به مداخله اسفنج‌های شیمیایی یا ابزارهای گرمایی، یا کاربست داروهای موضعی نیاز دارد که لخته شدن خون در محل را بهبود ببخشد. علیرغم این که خون دماغ غالبا بی‌ضرر است و به سادگی قابل کنترل است، بسیاری از افراد هنوز نگران آن هستند و می‌خواهند بدانند چگونه در خانه خون دماغ را درمان کنند.

خون دماغ چیست؟

خون دماغ شرایطی است که در آن رگ‌های بسیار کوچک خونی در قسمت‌های داخلی بینی تحریک می‌شوند، و به جاری شدن خون از یک یا هر دو سوراخ بینی منجر می‌شود. مدت زمان خونریزی بینی در افراد متفاوت است. ممکن است چند ثانیه یا در حدود ۱۵ دقیقه خون بیاید. این مشکل ممکن است در کودکان و بزرگسالان رخ دهد.

در واقع، دو نوع خون دماغ وجود دارد. خونریزی درونی و بیرونی.

خونریزی درونی شرایطی است که خون به خاطر شکستگی بینی از رگ‌ها جاری می‌شود.

خونریزی بیرونی متفاوت است. این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که رگ‌های خونی پشت بینی دچار پارگی شوند. در این مورد، خونریزی رد پشت گلو رخ می‌دهد.

دلایل خونریزی بینی چیست؟

اگر غالبا به خونریزی بینی دچار می‌شوید، مهم است که دلیل آن را بدانید. در واقع، دلایل مختلفی برای خون دماغ وجود دارد.

اولین و رایج‌ترین دلیل خون دماغ عبارت است از خشکی هوا. اگر در معرض هوای خشک قرار دارید، باید بدانید که هوای خشک موجب خشک شدن غشای بینی‌تان می‌شود. در نتیجه به خون دماغ دچار می‌شوید.

دوم، برخی عوامل دیگری که ممکن است شما را با خون دماغ مواجه کند عبارت است از فین کردن یا گرفتن مکرر بینی، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی، ابتلا به آلرژی، نوشیدن مشروبات الکلی و سیگار کشیدن. وارد کردن یک جسم خارجی درون بینی، ضربه به صورت یا بینی، اسپری‌های بینی که مکررا مورد استفاده قرار می‌گیرند، استفاده از داروهای رقیق کننده خون، و محرک‌های شیمیایی نیز از دیگر عوامل خون ریزی بینی هستند.

در برخی موارد، خونریزی بینی به خاطر کمبود مواد مغذی، تغییرات هورمونی در زنان باردار، عفونت سیستم تنفسی و غیره رخ می‌دهند.

در مورد عوامل خطر خون ریزی بینی، این شرایط در کودکان ۲ تا ۱۰ سال و بزرگسالان ۵۰ تا ۸۰ سال شایع‌تر است. اگرچه، خونریزی بینی در تمام سنین ممکن است رخ دهد. برای خونریزی های بینی خارجی، فاکتورهای اصلی ریسک عبارتند از فشار خون بالا، دست کردن در بینی، و پا به سن گذاشتن.

نشانه‌های خون دماغ

اگر غالبا خون دماغ می‌شوید، باید بدانید با چه نشانه‌هایی روبرو هستید. اساسا، برخی نشانه‌های رایج وجود دارند، مانند گیجی، ضعف، و غیره.

نشانه‌های خون دماغ جدی نیستند. بااین‌حال، بسیار شما را آزار خواهند داد. اگر نشانه‌های شما سبک هستند و زیاد رخ نمی‌دهند، می‌توانید از درمان‌های طبیعی برای خلاص شدن از این وضعیت استفاده کنید. بااین‌حال، اگر مشکلات غیر عادی دارید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

۱۶ مؤثرترین درمان خانگی خون دماغ در کودکان و بزرگسالان

۱. گرفتن بینی

اولین کاری که باید در زمان ابتلا به خون دماغ انجام دهید این است که آرام بمانید، سپس به جلو خم شوید و بینی‌تان را بگیرید. حفظ آرامش بسیار مهم است، ولی باعث بند آمدن خون ریزی بینی نمی‌شود. در چنین مواردی، خون دماغ‌تان را می‌توانید با گرفتن بینی‌تان کاملا حل کنید. در اثربخشی این روش باید گفت که وقتی بینی‌تان را می‌گیرید، بر نقاط خونریزی درون بیني‌تان فشار وارد می‌آورید. در نتیجه، خون ریزی بلافاصله متوقف می‌شود. به یاد داشته باشید که کمی به جلو خم شوید تا خون به حلق‌تان وارد نشود.

راهنمای گرفتن بینی برای متوقف کردن خون ریزی بینی:

– روی یک صندلی بنشینید و سرتان را بالا بگیرید.

– قسمت نرم بینی‌تان را که زیر تیغه استخوانی بینی‌تان قرار دارد با انگشت اشاره و شست بگیرید.

– این فرآيند را به مدت ۱۵ دقیقه انجام دهید.

– به یاد داشته باشید برای تنفس از دهان‌تان استفاده کنید.

– فشار را متوقف کنید.

– چنددقیقه‌ای در همان وضعیت بمانید.

– در صورت نیاز این کار را تکرار کنید.

نکته: از دراز کشیدن و فین کردن اجتناب کنید. مادامی‌که سوراخ‌های بینی‌تان گرفته است، به آرامی از طریق دهان‌تان نفس بکشید.

۲. کمپرس سرد

کمپرس سرد در دسترس‌ترین و فوری‌ترین درمان خانگی خون دماغ است. معمولا از این روش برای بند آمدن خونریزی بینی استفاده می شود. این روش خود مراقبتی هیچ هزینه‌ای ندارد. سردی کمپرس سرد موجب می‌شود رگ‌های خونی به سرعت بسته شوند؛ بنابراین،خونریزی بینی‌تان متوقف می‌شود. سردی کمپرس موجب تحریک رگ‌های داخلی بینی و در نتیجه باریک‌تر شدن آن‌ها می‌شود و به توقف خونریزی کمک می‌کند. شما می‌توانید از کیسه یخ نیز استفاده کنید و آن را پشت گردن‌تان بگذارید.

۳. سرکه سیب

سرکه سیب نیز در زمره‌ی بهترین درمان‌های خانگی خون دماغ قرار دارد. این درمان خانگی در مدت چند دقیقه خونریزی را متوقف می‌کند. همچنین باعث می‌شود از خونریزی بیش از حد جلوگیری شود و رگ‌های خونی آسیب دیده را درمان کند. سرکه سیب سرشار از پروتئین، باکتری‌های سالم و آنزیم‌هایی است که برای مقابله با برخی مشکلات سلامتی مفید هستند. به‌علاوه، سرکه سیب حاوی اسید استیک است که برای از بین بردن باکتری‌های بد بسیار خوب است. قدرت درمان و ضدعفونی کنندگی قوی آن برای درمان مشکلات سلامتی و پوستی بسیار عالی است.

۴. فلفل کاین

کاین یک ماده طبیعی دیگر است که می‌توانید برای مقابله با خون ریزی بینی از آن استفاده کنید. کاین سال‌ها است برای مقاصد پزشکی مورد استفاده قرار مي‌گیرد. در آشپزخانه زیاد محبوب نیست ولی برای بند آمدن خونریزی بینی بسیار خوب است. کاین به فشار وارد کردن بر جریان خون شما کمک می‌کند. به عبارت دیگر، انعقاد پیدا کردن خون یک راه حل خوب است. بنابراین، برای مبارزه با مشکلات سلامتی، از جمله سوزش سر دل، نقرس، تب، حالت تهوع و غیره مفید است.

۵. پیاز

برخی افراد پیاز دوست ندارند چرا که پوست آن باعث تحریک چشمان‌شان می‌شود. بااین‌حال، برای کنترل خون ریزی بینی بسیار مفید است. در واقع، پیاز یک ماده محبوب در آشپزخانه است. و مزایای سلامتی زیادی دارد. پیاز یک ماده عالی برای انعقاد خون است، می‌تواند باعث بند آمدن فوری خون ریزی بینی‌تان شود. به لطف رایحه‌های طبیعی می‌توان خونریزی بینی را متوقف کرد. به‌علاوه، سرشار از مواد شیمیایی گیاهی و ویتامین C است که عوامل کلیدی برای تقویت سیستم ایمنی هستند. دیگر مزیت پیاز این است که حاوی عنصری به نام کرومیوم است که سطح قند خون‌تان را کنترل می‌کند. به‌علاوه، به لطف توانایی پیاز در مقابله با التهاب و میکروب‌ها، برای کاهش التهاب و عفونت مؤثر است.

۶. آب نمک

همان‌طور که در بالا ذکر شد، اگر غشای بینی‌تان خشک است، بینی‌تان مستعد خونریزی است. بنابراین، مرطوب نگه داشتن غشای بینی یکی از فوق‌العاده‌ترین روش‌های مقابله و پیشگیری از خون ریزی بینی است. همه‌ی ما می‌دانیم که آب نمک بهترین راه حل برای مرطوب کردن غشای بینی است. همچنین به سم زدایی چیزهای سمی از بدن و بهبود سیستم گوارش‌تان کمک می‌کند. به علاوه، آب نمک به تنظیم سطح قند خون و حفظ سلامت استخوان کمک می‌کند.

۷. گزنه

گزنه یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی خون دماغ است. قدرت قابض آن بالا است، گزنه باعث انعقاد خون و در نتیجه توقف خون ریزی می‌شود. به‌علاوه، در مقابله با آلرژی که یکی از دلایل اصلی خون دماغ است مفید است. علاوه بر این، برگ گزنه سرشار از فلاونوئید است، از جمله کاروتنوئید، کوئرستین و مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری، مانند ویتامین C، ویتامین B، و غیره. برخی مشکلات سلامتی را می‌توان با استفاده از این ماده بسیار ساده تحت کنترل درآورد، مانند فشار خون بالا، دیابت، مشکلات پوستی و غیره.

۸. شنبلیله

اگر خون دماغ، خیلی آزارتان می‌دهد، شنبلیله برای این مشکل شما عالی است. این ماده طبیعی در درمان آیورودا برای متوقف کردن خون دماغ استفاده می‌شود. به لطف توانایی آن در تسکین و خنک کردن می‌تواند در مدت چند دقیقه خون ریزی بینی را متوقف کند. به علاوه، شنبلیله یک آنتی هیستامین عالی است. بنابراین، می‌تواند با آلرژی‌هایی که به خون دماغ شدن‌تان منجر می‌شوند مقابله کند.

۹. ریحان مقدس

یکی از درمان‌های خانگی خون دماغ عبارت است از برگ‌های ریحان مقدس. از این روش در طب آیورودا برای درمان خون دماغ استفاده می‌شود. وقتی از خون دماغ رنج می‌برید، این برگ‌ها برای تسکین اعصاب‌تان عالی است. ریحان مقدس حاوی روغن‌های معطر است. ریحان مقدس سرشار از مواد مغذی گیاهی است. این ترکیب‌ها مزایای سلامتی زیادی برای شما دارد. یک آنتی بیوتیک خوب است که خواص ضدعفونی کنندگی دارد. بنابراین، برای درمان عفونت و التهاب مفید است. تعدادی از مشکلات سلامتی را می‌توان با این ماده‌ی ساده درمان کرد، مانند درمان تب، مبارزه با آسم، کاهش استرس، و به حداقل رساندن ریسک سنگ کلیه.

۱۰. ژله پترولیوم

ژله پترولیوم می‌تواند در درمان خون دماغ به شما کمک کند. ژله پترولیون در میان بهترین راه حل‌ها برای رطوبت‌رسانی به بینی است. نه تنها برای رطوبت‌رسانی به بینی مؤثر است بلکه راه فوق‌العاده‌ای برای متوقف کردن خون ریزی بینی است. علاوه بر این، شما می‌توانید آزادانه از آن استفاده کنید زیرا هیچ تحریکی در مسیر بینی‌تان ایجاد نمی‌کند.

۱۱. انگور فرنگی هندی

آمله یا انگور فرنگی هندی یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی برای خون دماغ است. مدت‌ها است دانه‌های آن برای توقف خون ریزی مورد استفاده قرار می‌گیرد. آمله یا انگور فرنگی سرشار از مواد معدنی ضروری است، مانند کلسیم، آهن، فسفر و ویتامین‌هایی مانند ویتامین C، ویتامین B، و غیره. به‌علاوه سرشار از آنتی اکسیدان است. بنابراین، شما می‌توانید از آمله برای مقابله با برخی مشکلات سلامتی استفاده کنید، مانند کنترل دیابت، بهبود التهاب و عفونت، پیشگیری از بیماری قلبی و غیره.

۱۲. جوش شیرین

شما می توانید از جوش شیرین به‌عنوان یک درمان خانگی ساده برای خون دماغ در کودکان و بزرگسالان استفاده کنید. همان‌طور که می‌دانید، جوش شیرین برای درمان مشکلات سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. بنابراین، عجیب نیست که جوش شیرین بتواند خون دماغ را درمان کند.

۱۳. بخار

بخار نیز یکی از بهترین درمان‌های خانگی خون دماغ است. این روش برای افرادی که به‌خاطر خشکی به خون دماغ مزمن دچار هستند مؤثر است. بخار در رطوبت‌رسانی به مخاط بینی‌تان خوب است. بخار نتایج حیرت انگیزی دارد.

۱۴. خوک طلایی

خوک طلایی دیگر گیاهی است که خون دماغ را به آسانی متوقف می‌کند. به لطف مواد ضدعفونی کننده قدرتمندی که در آن وجود دارد و توانایی آن در مقابله با میکروب‌ها، برای درمان خون دماغ و همچنین پیشگیری از وقوع مجدد آن بسیار خوب است. این گیاه به‌خاطر ضدعفونی کنندگی آن، کمک می‌کند بینی‌تان عفونی نشود. به علاوه، خوک طلایی دارای توان تسکین دهندگی و خنک کنندگی است که برای درمان رگ‌های خونی مفید است.

۱۵. روغن های معطر

شما می‌توانید برای درمان خون دماع و دیگر زخم‌ها از روغن‌های معطر استفاده کنید، مانند روغن سرو یا روغن اسطوخودوس. به ویژه، روغن اسطوخودوس در فرآیند التیام رگ‌های خونی عالی است.

۱۶. فندق افسونگر

فندق افسونگر قابض است و برای درمان خون دماغ عالی است.

نکات پیشگیرانه

خون دماغ به راحتی قابل تکرار است. بنابراین، باید از بروز مجدد آن جلوگیری کنید. در این‌جا چند پیشنهاد مطرح شده است.

– مایعات کافی مصرف کنید.

– زیاد از کولر استفاده نکنید، زیرا بینی‌تان را خشک می‌کند.

– نوشیدنی‌های کافئین دار استفاده نکنید.

– خوراکی‌های سرشار از آهن مصرف کنید.

– خوراکی‌ها و میوه‌های سرشار از ویتامین C مصرف کنید.

– خوراکی‌های سرشار از ویتامین K مصرف کنید.

 

منبع: trueremedies

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *