۵۰ راز پزشکی ضد پیری که شما را جوان نگه می‌دارد

همه‌ی ما هر کاری از دست‌مان بر بیاید برای جوان شدن و جوان ماندن انجام می‌دهیم، مثلا هزینه کردن برای داشتن صورت بدون چین و چروک. آهسته‌تر کردن فرآیند پیری بسیار ساده‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید.

ما هر روز عادت‌هایی را تکرار می کنیم که بر پوست و سلامتی‌مان اثرگذار هستند، و موجب پیری می‌شوند. تصمیم‌های کوچک، از غذایی که می‌خوریم تا روش شستشوی صورت‌مان، ممکن است به سال‌ها پیرتر شدن‌مان در بلند مدت منجر شود.

۱. به برنامه‌ی عادی‌تان مقداری ویتامین A اضافه کنید

یکی از ساده‌ترین راه‌های عقب کشیدن زمان این است که رتینوئیدهای موضعی را به برنامه‌ی مراقبت از پوست‌تان اضافه کنید. با وجود این‌که ممکن است برای پوست های حساس آزار دهنده ابشد، ولی می‌تواند در برابر چین و چروک از شما محافظت کند. رتینوئید تجویز شده توسط پزشک، یک ایده‌ی خوب برای مراقبت از پوست و جلوگیری از پیری است.

۲. از اضافه شدن وزن جلوگیری کنید

اجازه ندهید اضافه وزن چند گرمی‌تان به چندین کیلو تبدیل شود، اگر به اضافه وزن زیاد دچار شوید شاهد پیرتر دیده شدن خودتان خواهید بود.

۳. از خوراکی‌های قندی پرهیز کنید

قند نه تنها موجب فساد دندان‌های‌تان می‌شود، بلکه به از دست دادن کشسانی پوست نیز منجر می‌شود. دکتر فرد پسکاتور، پزشک عمومی، مي گوید از یک رژیم متعادل با پروتئین خالص زیاد و سبزیجات استفاده کنید و از قند پرهیز کنید. رژیم غذایی نامناسب سرشار از قند با محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته (AGEs) مرتبط هستند، این محصولات با چین و چروک و از دست دادن کلاژن و کشسانی پوست منجر می‌شود.

۴. آب بنوشید و بدن‌تان را هیدراته نگه دارید

نوشیدن مقدار مناسب آب در طول روز می‌تواند به سالم و جوان نگه داشتن پوست‌تان کمک کند. در حالی‌که مقدار آبی که نیاز دارید به اندازه بدن‌تان و سطح فعالیت‌تان بستگی دارد، آب نوشیدن در طول روز و این که اجازه ندهید تشنه‌تان شود بسیار مفید است.

آب ننوشیدن به اندازه کافی می‌تواند به افزایش چین و چروک، خشک شدن و تیره شدن پوست بیانجامد.

۵. از شب بیداری اجتناب کنید

شب بیداری‌هایی که در دوران تحصیل‌تان تجربه کردید هیچ کمکی به پوست‌تان نکرده‌اند. در واقع، ممکن است پوست‌تان به این خاطر زیاد خوب نیست که این شب بیداری‌ها را گذرانده‌اید. دکتر سارا گینفیلد متخصص تغذیه می‌گوید: “خواب یکی از مهمترین فرآیندهای فیزیولوژیکی بدن است. زمانی‌که می‌خوابیم، بدن‌مان به بازیابی، سم‌زدایی و ایجاد تعادل بین هورمون‌ها می‌پردازد. پوشش سیستم گوارش تغییر می‌کند تا اطمینان حاصل کند بدن‌تان تمام مواد مغذی را که دریافت می‌کنید جذب می‌کند تا پوست‌تان را سالم و شاداب نگه دارد. خواب کافی گردش خون در اطراف چشم را افزایش می‌دهد و پف و خشکی چشم را کاهش می‌دهد.”

۶. آسیب‌های خورشید را جدی بگیرید

هر آفتاب سوختگی مهم است. در واقع، به گفته‌ی دکتر دیوید شافر، جراح پلاستیک، “مطالعات زیادی نشان داده‌اند که آفتاب سوختگی در کودکی می‌تواند به مشکلات بزرگ سرطان پوست و آسیب‌های پوستی در بزرگسالی منجر شود”. بنابراین هر زمان در معرض خورشید قرار می‌گیرید نکات ایمنی را رعایت کنید. انجام این کار می‌تواند بروز نشانه‌های اولیه‌ی پیری را به تعویق بیاندازد. این کار را باید از کودکی آغاز کرد، از ضد آفتاب مناسب یا لباس‌های محافظ استفاده کنید.

۷. با لباس مناسب از پوست‌تان حفاظت کنید

زمانی‌که پای دور نگه داشتن چین و چروک‌های پوستی در میان است، بهترین حمله، یک دفاع خوب است. همان‌طور که دکتر شافر اشاره کرده است، استفاده از ضد آفتاب مناسب یکی از بهترین کارهایی است که می‌توانید برای آهسته‌تر کردن فرآیند پیری انجام دهید. “نخستین راه دفاع، پیشگیری است. خواه استفاده از ضد آفتاب باشد یا یک مانع فیزیکی محافظ مانند لباس یا کلاه، استفاده از پوشیدني‌ها برای محافظت در برابر آفتاب بسیار مهم است.”

۸. بعد از ورزش دوش بگیرید

اصلا مگر می‌شود بعد از ورزش، دوش نگرفت؟ شستن صورت‌تان پس از ورزش می‌تواند از ورود پوست مرده و جرم‌های روی پوست به درون منافذ جلوگیری کند، ورود این مواد به منافذ موجب بزرگ‌تر شدن منافذ می‌شود که یکی از نشانه‌های پیری است. “صورت‌تان را دو مرتبه در روز بشویید، به‌ویژه پس از ورزش یا فعالیت سنگین و عرق کردن”.

۹. از استعمال دخانیات اجتناب کنید

قطعا تعجبی ندارد که سیگار کشیدن برای سلامت‌تان خوب نیست، چرا که احتمال ابتلا به به سرطان و دیگر مشکلات جدی سلامتی را افزایش می‌دهد، ولی همه این موضوع را درک نمی‌کنند که چه تأثیری بر ظاهرشان دارد. حتی اگر بعضی مواقع سیگار می‌کشید، با هر پُک که می‌زنید خودتان را پیرتر و بیمارتر می‌کنید. دکتر شافر می‌گوید: “گزینه‌هایی مانند سیگار کشیدن، تأثیر عمیقی بر پوست‌تان دارد چرا که سیگار و نیکوتین موجب می‌شود اکسیژن و مواد غذایی به سلول‌ها نرسد”.

۱۰. هرگز برای شروع مراقبت‌های فردی دیر نیست

فکر نکنید برای از بین بردن و اصلاح نشانه‌های پیری خیلی دیر شده است، دیر اقدام کردن بهتر از هرگز اقدام نکردن است.

دکتر کولکر، جراح پلاستیک، می‌گوید: “هرچند هرگز دیر نیست، ولی هرچه زودتر اقدام کنید بهتر است. اگر فرد، برای رفع مشکلات دیر اقدام کند، راه حل‌ها اثربخشی کمتری خواهند داشت.”

۱۱. یک برنامه‌ی مشخص مراقبت از پوست داشته باشید

خواه در مرحله‌ای باشید که آماده‌ی تزریق فیلر یا پرکننده‌های پوستی هستید، یا به دنبال حفظ ظاهر فعلی‌تان هستید، روش مراقب از پوست‌تان بسیار مهم است. دکتر شافر می‌گوید: “داشتن یک برنامه‌ی مراقبت از پوست در منزل بسیار مهم است چرا که می‌تواند به بهبود وضعیت پوست‌تان منجر شود.”

۱۲. از اسکراب زبر و خشن اجتناب کنید

با وجود این‌که می‌خواهید صورت‌تان را تمیز نگه دارید، ولی ممکن است اسکراب کردن آن موجب تشدید شرایط درماتولوژیک موجودتان، از جمله چین و چروک، شود. دکتر بن جانسون، بنیانگذار برند Osmosis، می گوید: “آیا می‌دانستید اسکراب کردن پوست می‌تواند موجب پیر شدن پوست شود؟ با لایه‌برداری بیش از حد پوست، تنها مانع محافظ پوست‌تان را از بین می‌برید”.

۱۳. از درون‌تان شروع کنید و به بیرون برسید

کرم‌های ضد پیری مفید هستند، ولی اگر می‌خواهید تغییر معناداری در سلامت و ظاهر پوست‌تان شاهد باشید، با گزینه‌های غذایی آغاز کنید و به سمت بیرون حرکت کنید. باید از درون حرکت کنید و مشکلات را حل کنید.

۱۴. به برنزه کردن “نه” بگویید

درخششی که به دنبالش هستید در بلند مدت هیچ ارزشی نخواهد داشت. اگر قصد دارید گرد روزگار را از چهره‌تان بکاهید، باید فکر برنزه کردن را از سرتان بیرون کنید. هر مرتبه‌ای که پوست‌تان برنزه می‌شود، زودتر پیر می‌شود.

۱۵. امگا – ۳ به برنامه غذایی‌تان اضافه کنید

ماهی‌های چرب و دانه‌های سرشار از امگا – ۳  می‌توانند به بهبود و تازه شدن پوست‌تان کمک کنند، و در زمان کوتاهی شما را جوان‌تر کنند. چربی‌های امگا – ۳ موجود در ماهی و روغن ماهی، تخم کتان، دانه چیا و گردو، یک مؤلفه‌ی کلیدی غشای سلولی است و بدن شما برای ترمیم سلول‌های پوست، به آن‌ها نیاز دارد. از آن‌جایی‌که، بسیاری از افراد از رژیم‌های کم چرب استفاده می‌کنند و به این دلیل این چربی سالم را دریافت نمی‌کنند و به پوستی خشک، ترک خورده یا متورم منجر می‌شود.

۱۶. دریافتی آنتی اکسیدان‌های‌تان را افزایش دهید

آنتی اکسیدان زیاد مصرف کنید، خواه از طریق مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه باشد یا مکمل‌ها، این کار موجب سالم‌تر ، ارتجاعی‌تر و جوان‌تر شدن پوست‌تان می‌شود. اضافه کردن آنتی اکسیدان و مکمل‌ها به مواد غذایی روزانه‌تان موجب بهبود ارتجاعی شدن و آبرسانی به پوست می‌شود.

۱۷. روبالشی خوب بگذارید

تعویض روبالشی چیزی فراتر از یک خواب خوب شبانه است. خوابیدن روی یک روبالشی ابریشمی نیز می‌تواند از بروز خطوط چین و چروک جلوگیری کند. دکتر نینا واتسون می‌گوید: “روبالشی ابریشمی می‌تواند رطوبت طبیعی پوست‌تان را حفظ کند و چین و چروک صورت را کاهش دهد. تا زمانی‌که از یک روبالشی ابریشمی استفاده نکردم به مزایای واقعی آن پی نبردم”.

۱۸. گردو بخورید

ماهی‌های چرب تنها راه افزایش میزان دریافتی امگا – ۳ نیست؛ گردو نیز یک گزینه‌ی خوب برای کسانی است که از پروتئین‌های حیوانی استفاده نمی‌کنند. به گفته‌ی دکتر فیصل تواب “امگا – ۳ موجود در گردو به افزایش ویژگی ارتجاعی پوست  کمک می‌کند. گردو نیز تولید کلاژن را افزایش می‌دهد”.

۱۹. خنک بمانید

شاید حمام بخار آرامش بخش باشد، ولی رطوبت ضروری برای پوست‌تان را از بین می‌برد و موجب می‌شود در این فرآیند پیرتر به نظر برسید. از حمام آب داغ اجتناب کنید؛ این کار موجب خشک شدن پوست‌تان می‌شود.

۲۰. روغن خوب استفاده کنید

نباید از مصرف روغن‌های سالم در خوراکی‌های‌تان بترسید، و روغن را بدون ترس در برنامه‌ی مراقبت از پوست‌تان نیز بگنجانید. درواقع، محصولات مبتنی بر روغن می‌توانند پوست‌تان را مرطوب نگه دارند و احتمال آسیب را بکاهند.

دکتر دندی انگلمن جراح درماتولوژیک، می‌گوید: “من عاشق آبرسانی به پوست با روغن هستم. روغن در عمق پوست نفود می‌کند و بدون این‌که حس چرب شدگی ایجاد کند پوست را به خوبی مرطوب می‌کند. به دنبال روغن‌های حاوی ویتامین E، و پرو ویتامین B5 باشید تا به پوست‌تان آبرسانی کنید و بلافاصله رطوبت را در پوست نگه دارید بنابراین با وجود این‌که این محصول را از پوست‌تان پاک مي‌کنید ولی همچنان از مزایای آن بهره می‌برید. به‌علاوه، این روغن با روغن پوست (سبوم یا چربی) پیوند می‌خورد در حالی‌که روغن طبیعی پوست را از بین نمی‌برد و در نتیجه از صابون‌های پاک کننده ملایم‌تر است.”

۲۱. تنش‌زدایی کنید

با وجود این‌که احتمالا نمی‌توانید کودکان گریان در هواپیما، ترافیک، یا صدای ماشین حمل زباله را که ساعت ۵ صبح مشغول به کار است از بین ببرید، تلاش کردن برای تنش زدایی تا حد امکان و هر زمان که ممکن است می‌تواند به شما کمک کند تا چهره‌ی جوان‌تری داشته باشید. خوب خوابیدن، ورزش کردن، و مراقبه می‌توانند به کاهش استرس شما کمک کنند. دکتر تارا نایاک، پزشک، می‌گوید: “استرس موجب آزاد شدن هورمون‌های استرس می‌شود و به این ترتیب مستقیما بر بیوشیمی بدن تأثیر می‌گذارد. این هورمون‌ها مستقیما موجب افزایش التهاب می‌شوند و توانایی بدن را برای بهبود آسیب‌ها کاهش می‌دهند. التهاب مضاعف موجب شکسته شدن کلاژن‌ها می شود”.

۲۲. از یک پاک کننده‌ی ملایم استفاده کنید

ممکن است غیرمنتظره به نظر برسد، ولی پاک کردن بیش از حد صورت مي‌تواند روند پیری را تسریع کند، و کرم‌های چربی که برای مقابله با خشکی پوست مورد استفاده قرار می‌گیرند موجب شکست پوست می‌شوند. به گفته‌ی دکتر سینتیا بیلی، درماتولوژیست، “یکی از اشتباهات رایج این است که از یک صابون نامناسب و خشن برای پوست استفاده شود، سپس پوست خشک می‌شود و آن‌گاه از مرطوب کننده‌های قوی برای پوست استفاده می‌شود.”

۲۳. به دقت از پوست‌تان مراقبت کنید

فکر می‌کنید فراموش کردن برنامه‌ی مراقبت از پوست‌تان آن‌قدرها هم مهم نیست. متأسفانه، می‌تواند فرآیند پیر شدن را تسریع کند. دکتر شافر می‌گوید: “بهداشت، فاکتور دیگری است که می‌تواند به پوست‌تان کمک کند یا به آن سیب برساند، چرا که وقتی پوست‌تان را نادیده بگیرید و نسبت به آن بی اعتنا باشید نشانه‌های پیری و تروما را بسیار سریع‌تر از دیگران نشان می‌دهد.”

۲۴. از مشروبات الکلی دوری کنید

مشروبات الکلی، به‌طور کلی، دشمن سلامتی و پوست هستند.

۲۵. از چربی نترسید

با وجود این‌که نسل گذشته هر زمان که می‌توانستند از مصرف چربی غذایی اجتناب می‌کردند، تحقیقات جدید نشان داده است که استفاده از چربی های سالم می‌تواند سلامت قلبی و عروقی، و گردش خون را بهبود ببخشد و موجب می‌شود پوست‌تان جوان به نظر برسد. سامانتا اسکروگز متخصص تغذیه می‌گوید: “مصرف روغن‌های سالم یک فاکتور بسیار مهم برای پوست است. سلول‌های پوستی مکررا تجدید می‌شوند، و بنابراین به شدت تحت تأثیر چیزهایی قرار دارند که مصرف می‌کنید. یکی از نخستین تغییرات دیده شده در افرادی که رژیم غذایی‌شان را ، به ویژه افزایش مصرف چربی‌ها، تغییر می‌دهند بهبود وضعیت پوست‌شان است، پوست آن‌ها شاداب‌تر، جوان‌تر و انعطاف‌پذیرتر می‌شود”.

۲۶. سختگیر نباشید

اگر می‌خواهید از بروز جای اسکار یا جوش که باعث پیرتر دیده شدن‌تان می‌شود جلوگیری کنید، فورا از دستکاری پوست‌تان دست بکشید. دکتر جانسون می‌گوید: “به این جوش‌ها دست نزنید و اجازه دهید روال طبیعی‌شان را طی کنند یا از محصولات طبیعی برای از بین بردن آن‌ها استفاده کنید. هر زمان که پوست‌تان را دستکاری کنید موجب بروز آسیب می‌شوید و پوست‌تان را تحریک می‌کنید و اسکار و حتی چین و چروک ایجاد می‌کنید”.

۲۷. مقداری عسل استفاده کنید

شیرینی هیچ فایده‌ای برای پوست‌تان نخواهد داشت، ولی به این معنی نیست که نمی‌توانید در برخی مواقع از شیرینی لذت ببرید. در واقع، عسل به ورآمدن پوست‌تان و حفظ ظاهر کم سن و سال پوست کمک می‌کند. دکتر کریستوفر کالاپای می‌گوید: “این شیرینی یک جاذب طبیعی رطوبت است، به این معنی که آب را جذب می کند. زمانی‌که پای پوست‌تان در میان است، مصرف عسل به کشیده شدن آب بافت‌های معدنی به سطح پوست کمک می‌کند و به این ترتیب پوست را مرطوب، مغذی و بدون پوسته نگه می‌دارد.”

۲۸. سلامت روده را در اولویت بگذارید

مشکلات پوست عمیق‌تر از آن چیزی است که فکرش را می‌کردید. سالم نگه داشتن سیستم گوارش و روده نخستین گام برای داشتن پوستی جوان است. دکتر نایاک می‌گوید: “اکثر افراد، سلامت پوست‌شان را در ارتباط مستقیم با گوارش‌شان نمی‌دانند. ولی ما می‌دانیم اگر رژیم غذایی‌مان سالم نگه داریم، سیستم گوارش‌مان را تقویت کنیم و حرکات روده روال عادی دااشته باشند، باکتری‌های سالم روده بازگردانده می‌شوند، و پوست به صورت طبیعی بهبود می‌یابد”.

۲۹. التهاب را از بین ببرید

التهاب یکی از دلایل اصلی چروکیده شدن پوست پیش از موعد است. دکتر باری سیرز می‌گوید: “بهترین راه برای سالم نگه داشتن پوست و آهسته کردن فرآیند پیر شدن پوست این است که از تورم در بافت پوست جلوگیری شود. التهاب، جریان خون را در بافت کاهش می‌دهد، موجب زوال الاستین و کلاژن در بافت می‌شود (که به چین و چروک منجر می‌شود)، و چربی پوست را از بین می‌برد”.

۳۰. از رطوبت ساز استفاده کنید

همان درمانی که برای سرماخوردگی معمولی استفاده می‌شود قادر است مزایای خوبی برای هیدراته و شاداب نگه داشتن پوست داشته باشد. دکتر نویتن می‌گوید: “استفاده از رطوبت‌ساز می‌تواند به شما کمک کند هم مشکلات درونی را درمان کنید و هم مشکلات بیرونی را”.

۳۱. مصرف ویتامین C را افزایش دهید

مقداری آب پرتقال و چند قطره آب لیمو شما را به سمت بافت نرم‌تر و انعطاف‌پذیرتر هدایت می‌کند. ویتامنی C یک بخش مهم از کلاژن است، پروتئینی که سلول‌های بدن‌تان را به هم پیوند می‌دهد تا کشسانی پوست را ایجاد کنند. دقت کنید هر روز مرکبات استفاده کنید و به اندازه کافی ویتامین C به بدن‌تان برسانید  تا کلاژن مورد نیاز برای پوست تأمین شود.

۳۲. فلفل دلمه‌ای بخورید

فلفل دلمه‌ای سرشار از آنتی اکسیدان است، قرار دادن آن‌ها در برنامه غذایی می‌تواند زمان را برای شما عقب بشد و آسیب‌های آتی را از بین ببرد. دکتر تواب می گوید: “فلفل دلمه‌ای سبز، زرد، و قرمز احتمال بروز چین و چروک در اطراف چشم را از بین می‌برد. همچنین به دلیل وجود آنتی اکسیدان در آن، از پوست‌تان در برابر خورشید محافظت می‌کند”.

۳۳. ضد آفتاب را به خوبی روی پوست‌تان پخش کنید

صرفا به این خاطر که پوست‌تان به‌صورت طبیعی سبزه است یا این‌که در یک روز ابری به گردش می‌پردازید نباید استفاده از ضد آفتاب را فراموش کنید. هر گونه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب بدون ضدآفتاب می‌تواند به پوست‌تان آسیب وارد کند و شما را پیرتر نشان دهد. دکتر لوی می گوید: “زمانی‌که بیرون از خانه هستید، ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ یا بالاتر بزنید و کلاه بپوشید”.

۳۴. از گردن‌تان محافظت کنید

زمانی‌که از ضد آفتاب یا مرطوب کننده استفاده می‌کنید، به قسمت‌های پایینی صورت‌تان توجه ویژه داشته باشید. پوست‌های نازک‌تر روی گردن و سینه‌تان زودتر از پوست صورت‌تان پیر می‌شوند و اگر به خوبی از آن‌ها مراقبت نشود، می‌توانند شما را پیرتر نشان دهند. دکتر زاکرمن می‌گوید: “ضروری است در زمان استفاده از مرطوب کننده و ضد آفتاب ناحیه گردن را فراموش نکنید”.

۳۵. از لب‌های‌تان غافل نشوید

حتی آن دسته از افرادی که به صورت مرتب از ضد آفتاب استفاده می‌کنند نیز بخش مهمی از صورت به نام لب‌ها را فراموش می‌کنند، این بخش می‌تواند به صورت آنی سن‌تان را تغییر دهد. برای مقابله با چین و چروک لب‌ها، از بالم لب SPF دار، حداقل ۳۰، استفاده کنید. هر دو ساعت بالم لب را تجدید کنید.

۳۶. ظاهرسازی‌ها را باور نکنید

اجازه ندهید بسته‌بندی‌های زیبا یا سلبریتی‌های حاضر در پیام‌های بازرگانی شما را اغفال کنند، هیچ یک از کرم‌های موجود در فروشگاه‌ها و داروخانه‌ها معجزه‌ی ضد پیری نیستند. دکتر شافر می‌گوید: “افرادی که از داروهای بدون نسخه‌ی موجود در قفسه‌های فروشگاهی استفاده می‌کنند نمي‌دانند که از یک محصول مناسب استفاده نمی‌کنند و این محصول می‌تواند برای پوست‌شان مضر باشد.”

۳۷. یک رویکرد جامع‌گرایانه برگزینید

با وجود این‌که مراقبت از پوست می‌تواند شما را جوان‌تر نشان دهد، تمرکز بر سلامت کل بدن نتایج بسیار بیشتری به همراه خواهد داشت. دکتر جانیش می‌گوید: “چیزهایی که برای سلامتی‌تان مفید هستند برای پوست‌تان نیز مفید است. بدن‌تان را هیدراته نگه دارید و رژیم غذایی خوبی داشته باشید. تا حد امکان فعال باشی. مثبت‌نگر باشید – به این ترتیب تک تک سلول‌های بدن‌تان از مزایای آن‌ها بهره‌مند خواهند شد”.

۳۸. میکرونیدلینگ را امتحان کنید

ممکن است میکرونیدلینگ برای شما ناخوشایند باشد، ولی این درمان یک روش نسبتا بدون درد و مؤثر برای افزایش تولید کلاژن طبیعی است، که خطوط موجود و جای آکنه را از بین می‌برد.

۳۹. زردچوبه را به رژیم غذایی‌تان اضافه کنید

با گنجاندن زردچوبه در گزینه‌های انتخابی ادویه‌ی غذای‌تان از التهاب جلوگیری کنید. دکتر کارن رایت می‌گوید: “زردچوبه، که به درمان التهاب داخلی کمک می‌کند، ممی‌تواند التهاب‌های بیرونی را نیز از بین ببرد”.

۴۰. ادامامه استفاده کنید

این خوراکی محبوب را به برنامه ضد پیری‌تان اضافه کنید. دکتر کالاپای می گوید: “کلاژن، پروتئینی که پوست را سفت می‌کند و چروک آن را از بین می‌برد، در دهه ۲۰ کم کم کاهش می یابد. مصرف ادامامه،  یک سویای سرشار از مواد مغذی، مي‌تواند به حفظ کلاژن کمک کند. سویا حاوی ایزوفلاون است، یک ترکیب طبیعی که می‌تواند تأثیرات شبه استروژن داشته باشد”.

۴۱. از دستان‌تان غافل نشوید

دست‌ها غالبا از جمله بخش‌هایی از بدن هستند که نشانه‌های پیری را زودتر نشان می‌دهند، از لک‌های تیره تا پوست چروکیده. برای این‌که پوست جوان‌تر و شاداب‌تری داشته باشید پس از شستن دست‌های‌تان مرطوب کننده بزنید و بیرون از خانواده دستکش بپوشید.

۴۲. روغن نارگیل را کنار بگذارید

اگر از روغن نارگیل به عنوان مرطوب‌کننده استفاده می‌کنید، باید بدانید که به پوست‌تان ظلم می‌کنید و فرآیند پیر شدن را تسریع می‌کنید. دکتر نایاک می‌گوید: “برخی افراد برای رطوبت‌رسانی به پوست و موی‌شان از روغن نارگیل خالص استفاده می‌کنند. ممکن است روغن نارگیل به‌خاطر این‌که آب را جذب می‌کند نرم‌کننده باشد. بهرحال، استفاده از روغن نارگیل می‌تواند رطوبت پوست‌تان را از بین ببرد زیرا نارگیل به شدت آب‌دوست است”.

۴۳. در اسرع وقت لکه‌های تازه ایجاد شده را بررسی کنید

وقتی لکه‌ی جدیدی روی پوست‌تان ایجاد می‌شود صبر نکنید تا زمان بگذرد و مشخص شود که تنها یک لکه است یا یک اتفاق بد. بروز هر لکه‌ی جدید باید توسط درماتولوژیست بررسی شود. دکتر لوی می‌گوید: “تمام ‘نقاط ناشی از پیری’ صرفا لکه‌های پیری نیستند. تنها راه تعیین تفاوت بین یک مشکل پوستی جدی و یک نشانه‌ی پوستی بی‌خطر این است که توسط یک درماتولوژیست متخصص مورد ارزیابی قرار گیرد”.

۴۴. لازم است عرق کنید

بله، اگرچه ممکن است دوست داشته باشید در هوای گرم تابستان، کم لباس بپوشید، ولی باید بدانید پوشیدن لباس‌های بیشتر برای پوست‌تان بهتر است. در تابستان لباس‌های نخی آستین بلند و شلوار بلند بپوشید.

۴۵. از مزایای لیزر بهره مند شوید

درمان های لیزر امروزی بدون درد هستند و می‌توانند نتایج بسیار خوبی برای پوست‌تان داشته باشند. دکتر کاهان می‌گوید بسیاری از افراد برای از بین بردن مشکلات پوستی مرتبط با بالا رفتن سن از مزایای لیزر بهره‌مند می‌شوند. لیزر نور شدید (IPL) یک روش درمانی عالی برای آسیب‌های ناشی از خورشید، لکه‌های قهوه‌ای پوست و خطوط چین و چروک است، تمام این موارد می‌توانند شما را پیرتر نشان دهند.

۴۶. نوشابه را کنار بگذارید

دندانپزشک شما تنها کسی نیست که از عادت نوشابه نوشیدن شما متنفر است؛ این نوشیدنی بر سلامت پوست‌تان نیز تأثیر گذار است و روند پیر شدن را تسریع می‌کند. گرینفیلد می‌گوید: “زمانی یک کتاب می‌خواندم که از نوشابه به عنوان شیطان مایع یاد کرده بود، این عبارت موجب خنده‌ام شد. نوشابه هیچ مزیتی برای بدن ندارد، در واقع، ضرر آن از هر چیزی بیشتر است. حجم بالای شکر موجود در آن موجب تغییر ریزاندامگان همزیست (میکروبیوم) در روده می‌شود و موجب افزایش باکتری‌های بد در بدن و در نیتجه افزایش التهاب می‌شود. این شرایط برای پوست‌تان خوب نیست.”

۴۷. از پاک کردن بیش از حد پوست اجتناب کنید

شستن پوست خوب است، ولی تمیز کردن بیش از حد آن (این‌که صدای جیر جیر بدهد!) اصلا چیز خوبی نیست. چنین شرایطی ممکن است درماتیت منجر شود. به دنبال موادی مانند فندق افسونگر و گلاب باشید که چربی اضافی پوست را از بین ببرند ولی آن را خشک نکنند.

۴۸. با آب سرد بشویید

پس از پاکسازی پوست ۱۵ مرتبه آب سرد به صورت‌تان بپاشید. این کار موجب آبرسانی بهتر به پوست می‌شود و منافذ را می‌بندد و آلودگی‌ها به درون آن نفوذ نمی‌کنند.

۴۹. آب گیلاس و آلبالو بنوشید

مصرف مقداری آب گیلاس و آلبالو می‌تواند چین و چروک پوست را کمتر کند. این میوه‌ها حاوی ملاتونین هستند. ملاتونین خواب را بهبود می‌بخشد. همان‌طور که می‌دانید استراحت کافی می‌تواند به بازسازی و احیای بدن کمک کند و باعث جوان‌تر شدن پوست‌تان می‌شود.

۵۰. زیاده‌روی نکنید

زمانی‌که پای پیر شدن در میان باشد، استفاده‌ی زیاد از کرم‌ها اصلا خوب نیست. در واقع، برخی کرم‌ها ممکن است موجب خشک‌تر شدن پوست بشوند و آن را مستعد چین و چروک کنند. دکتر شافر می‌گوید: “مهم است در مورد محصولات مفید برای پوست‌تان با پزشک یا متخصص پوست‌تان مشورت کنید. همیشه درصد بالاتر، بهتر نیست و در برخی موارد ممکن است به آسیب پوستی یا خشک شدن پوست منجر شود”.

 

منبع: eatthis

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *