۴ راه جلوگیری از هک شدن وای فای (Wi-Fi)

جلوگیری از هک شدن وای فای و نفوذ به آن چه روش هایی دارد؟ مخفی کردن SSID روتر و تغییر اطلاعات ورودی مودم و رمز مناسب برای هک نشدن وای فای.

امروزه اینترنت بخش مهمی از زندگی انسان شده است و تقریبا در همه جا می‌توان دستگاه‌های شاخک داری را مشاهده کرده که باعث می‌شوند در هر جایی که هستیم به سراسر دنیا دسترسی داشته باشیم. امروزه نسبت به گذاشته اینترنت با سرعت بیشتر و بدون نوسان و همیشگی در دسترس است. مطمئنا با مودم و روتر آشناییت دارید و می‌دانید که برای برقرار کردن اتصال اتصال چه با سیم چه بی سیم به اینترنت ضروری هستند.

ضرورت جلوگیری از هک شدن وای فای

از آنجایی که امروزه مودم به یکی از وسایل شخصی اعضای یک خانه تبدیل شده است و آن را با رمز‌های مختلف قفل نگه می‌دارند تا هر کسی از اینترنت استفاده نکند. اما بعضا در گاهی اوقات نمی‌‌توانیم این قفل را همیشه بسته نگه داریم و مورد هک واقع می‌شود.

بخوانید: امنیت وای فای خانگی :‌ چه کار کنیم تا وای فای هک نشود؟

رمز وای فای یکی از چیز‌های هیجان انگیز است که همه دوست دارند آن را داشته باشند. شاید این حرف را بارها شنیده‌اید یا خودتان تجربه کرده‌اید که رمز وای فای را هک کردند. در واقع با جهش در تعداد روترهای وای‌فای در طول سال‌ها، اگر وای‌فای خود را به درستی ایمن نکنید، برای فرد دیگری امکان‌پذیر است که از آن استفاده کند. اما چطور ممکن است فردی با وای‌فای شما آشنا و از آن استفاده کند؟

در این مطلب قصد داریم به شما بگوییم که چگونه می‌توان از وای فای برای جلوگیری از هک شدن محافظت کرد و چگونه می‌توان فهمید که وای فای تان هک شده است بنابراین با ما همراه باشید.

جلوگیری از هک شدن وای فای

روش های هک نشدن وای فای

اگر اتصال اینترنت آهسته است

با وجود اینکه سرعت اینترنت خوبی را خریداری کرده‌اید اما شاهد کند شدن سرعت آن هستید؟ شاید عده‌ای تصور کنند شارژ اینترنت آنها رو به اتمام است و دوباره باید خریداری کنند اما در مواقعی که تازه چند روز خرید اینترنتتان می‌گذرد و متوجه می‌شوید که سرعت یا اتصال اینترنت ضعیف عمل می‌کند پس از آنکه تمام دلایل اعم از مشکلات سرور، قطع شبکه یا سیم‌های مودم را بررسی کردید و عیبی نیافتید در این صورت ممکن است کسی به اینترنت شما دسترسی پیدا کرده و بدون اجازه از آن در حال استفاده است.

دستگاه‌های ناشناس متصل به اینترنت

هر دستگاهی که با سیستم خصوصی شما مرتبط باشد، یک آدرسIP  و آدرسMAC  دارد. آن‌ها ممکن است یک نام دل‌خواه مانند کامپیوتر ABC داشته باشند (که توسط مالک نامیده) و می‌شود می‌تواند در فهرست دستگاه‌های متصل از طریق تنظیمات سوییچ پیدا شود. بنابراین، درصورتی که شما یک نام ناآشنا را در سیستم خود پیدا می‌کنید که تشخیص نمی‌دهید، به احتمال زیاد، همان فرد متجاوز است. بنابراین اگر نامی ناشناس به صورت تصادفی در شبکه خود پیدا کردید ممکن است یک هکر باشد و برای جلوگیری از هک شدن وای فای با آن مقابله کنید.

۴ روش محافظت از شبکه وای فای

۱-تنظیم یک رمز عبور WPA2 طولانی و پیچیده

WPA2 یک پروتکل رمزنگاری و خلاصه عبارت «Wi-Fi Protected Access» است. WPA2 جدیدتر و امن‌تر از پروتکل‌های قدیمی مانند WPA، WEP و غیره است. به عنوان یک کاربر، شما می‌بایست امنیت WPA2 روی روتر وای فای راه اندازی و از آن با یک پسورد قوی محافظت کنید. گفتنی است هرچه رمز مورد نظرتان پیچیده و طولانی‌تر باشد حدس زدن آن مشکل تر خواهد بود.

جلوگیری از هک شدن وای فای

۲-اطلاعات ورودی روتر را تغییر دهید

اکثر روترهای وای فای دارای دو نشانی آی پی (IP) « ۱۹۲٫۱۶۸٫۱٫۱ و ۱۹۲٫۱۶۸٫۲٫۱» هستند و می‌توانند از هر مرورگری دسترسی داشته باشند. بیشتر سازنده‌های روتر از کلماتی مانند root و adminبرای لاگین و پسورد استفاده می‌کنند، زمانی که شما وارد می‌شوید می‌توانید به تنظیمات روتر دسترسی داشته باشید. از آنجایی این لاگین کردن بسیار ساده و راحت است از همین رو هرکسی می‌تواند وارد تنظیمات روتر شما شود. برای جلوگیری از هک شدن وای فای سعی کنید اطلاعات لاگین روتر را تغییر دهید.

۳-مخفی کردن SSID روتر

یکی از موثرترین روش‌ها برای جلوگیری از هک شدن وای فای مخفی نگه داشتن SSID روتر است. این کار باعث می‌شود وای فای را به عنوان یک شبکه قابل دسترس نشان نمی‌دهد. شما باید آدرس را به طور دستی وارد کنید.

۴- از نرم افزار نظارت بر اینترنت استفاده کنید

برخی نرم افزارها مانند AirSnare وجود دارند که شما می‌توانید از آنها برای محافظت از شبکه وای فای خود استفاده کنید. این نرم افزارها زمانی که دستگاه ناشناسی را شناسایی کند به شما هشدار می‌دهند.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *