درمان زخم معده با آب کلم

کلم یکی از درمان های طبیعی معروف برای زخم معده است. این گیاه پیش از در دسترس قرار گرفتن آنتی بیوتیک ها جهت درمان زخم معده، برای دهه ها مورد استفاده پزشکان بوده است. کلم سرشار از ویتامین ث است، آنتی اکسیدانی که به پیشگیری از عفونت های هلیکوباکتر پیلوری و درمان آن ها کمک میکند. این عفونت ها شایع ترین علت زخم معده هستند.

در واقع، تعداد زیادی از پژوهش های انجام گرفته روی حیوانات نشان داده اند که آب کلم در درمان طیف وسیعی از زخم های گوارشی و پیشگیری از آن ها موثر است، از جمله زخم های معده.در انسان ها، پژوهش های اولیه نشان داده است که خوردن روزانه آب کلم تازه به بهبود زخم های معده کمک کرده و از درمان های مرسوم زخم معده، اثربخشی بیشتری دارد.

درمان زخم معده با آب کلم

در یک پژوهش، به ۱۳ فرد مبتلا به زخم های معده و زخم های گوارشی فوقانی، در طول روز حدود یک لیتر (۹۴۶ میلی لیتر) آب کلم تازه داده شد.به طور متوسط، زخم های گوارشی این بیماران پس از ۷ تا ۱۰ روز، درمان شدند. این میزان ۳٫۵ تا ۶ برابر سریع تر از زمان بهبودی گزارش شده در پژوهش های قبلی در بیمارانی بود که از درمان های مرسوم استفاده کرده بودند.

در یک پژوهش دیگر، همین مقدار آب کلم تازه به ۱۰۰ بیمار مبتلا به زخم معده داده شد، در اکثر این بیماران درمان مرسوم بی نتیجه بوده است. ۸۱% از این بیماران طی یک هفته هیچ علایمی نداشتند.

با این حال، پژوهشگران هنوز ترکیباتی که باعث تسریع بهبودی میشوند را شناسایی نکرده اند.به علاوه، هیچ یک از پژوهش های اولیه گروه دارونمای مناسب نداشتند، که باعث شده است درباره این که آیا آب کلم سبب بهبود افراد شده است یا خیر، مطمئن نباشیم.

خلاصه

آب کلم حاوی ترکیباتی است که میتواند به پیشگیری از زخم معده و درمان آن کمک کند. کلم همچنین سرشار از ویتامین ث است که اثرات محافظتی مشابهی دارد.

منبع: همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *