عزت نفس و تاثیر آن بر ازدواج موفق

زنی با اضافه‌وزن موضعی در اطراف شکم، چروک‌های ریزودرشت دور چشم و گذشته‌ای که باوجود همه تلاشش، توان پاک کردن بعضی تصاویرش را از ذهن ندارد. این تصویری است که شما از خود دارید؛ تصویری که امروز بر روابط دوستانه، اجتماعی و عاطفی‌تان سایه انداخته و میان شما و همسرتان دیواری ساخته است. چرا باوجود عشقی که از آغاز تا امروز به شریک زندگی‌تان داشته‌اید، گفتن احساسات‌تان را به او ناممکن تصور می‌کنید و توان برقرار کردن رابطه زناشویی با شریک زندگی‌تان را ندارید؟ شاید پایین بودن عزت‌نفس، دلیل درگیر شدن‌تان با این احساسات متناقض است! وقتی در مورد عزت‌نفس در رابطه زناشویی صحبت می‌کنیم، به احساسی که درباره بدن خود دارید، سطح اعتماد به‌نفس‌تان را در رابطه و روش‌تان برای ساختن ارتباط صمیمانه اشاره می‌کنیم. عزت‌نفس شما، همه ابعاد زندگی زناشویی‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد اما یادتان نرود که منظور از زندگی زناشویی، تنها مقاربت شما ما با همسرتان نیست. عزت‌نفس، نگاه‌تان را به‌عنوان یک زن یا مرد تحت تأثیر قرار می‌دهد، بر معیارهای همسرگزینی‌تان تأثیر می‌گذارد و حتی شیوه برقراری رابطه یا شیوه ابزار محبت به شریک زندگی‌تان را تحت تأثیر خود قرار می‌دهد.

 

حسی که به بدنتان دارید

ازدواج موفق

 

چطور احساسی که به بدن خود دارید، می‌تواند شیوه برقراری رابطه زناشویی‌تان را تحت تأثیر قرار دهد؟

 

خودتان را چطور می‌بینید؟ چه تصوری از بدن‌تان دارید؟ نگاه شما به بدن‌تان، می‌تواند بر عزت‌نفس و شیوه برقرار کردن رابطه تأثیر بگذارد. تفاوت‌های ظاهری که ازنظر شما آزاردهنده یا شرم‌آور ارزیابی می‌شوند، بر عزت‌نفس تأثیری جدی می‌گذارند.

 

اگر شما هم مبتلا هستید…

 

از مواجه شد با بدن‌تان اجتناب نکنید. به‌ظاهرتان خوب نگاه کنید. چروک‌های چشم، برجستگی شکم، افتادگی بازوها… به تک‌تک‌شان خیره شوید. به این فکر کنید که چه ویژگی‌های ظاهری از خود را دوست دارید و کدام‌یک آزارتان می‌دهد. آیا شما مدام ظاهر خود را با دیگران مقایسه می‌کنید؟ یا این‌که الگویی ایده‌آل از یکی از سلبریتی‌های دنیای مد و زیبایی را در ذهن دارید و به دلیل این‌که مثل او نیستید، ظاهر خود را تحمل نمی‌کنید؟ اولین راهی که برای خلاص شدن از این مقایسه نابرابر و بالا بردن عزت‌نفس‌تان باید امتحان کنید، آگاه شدن به تفکرات‌تان در مورد ظاهر خود است.

 

سرگذشت ما

 

چیزی از گذشته‌تان امروز میان شما و همسرتان دیوار کشیده؟ همه ما یک سرگذشت ویژه خودمان داریم. از توصیفی که تمام عمر در مورد ظاهرمان به‌عنوان یک زن یا مرد از زبان دیگران شنیده‌ایم گرفته، تا باورهای سنتی، خانوادگی و مذهبی که تصور ما به‌عنوان یک مرد یا زن را شکل داده‌اند و ایده‌آل‌های ما را تعیین کرده‌اند. شاید برخی از ما، روابط تأثیرگذار یا شکست‌های عاطفی را تجربه کرده باشیم، یا بارها طردشده باشیم و همین موضوع باور‌مان به‌عنوان زن یا مرد را تحت تأثیر قرار داده باشد. اصلاً شاید همین رابطه امروزی‌مان، از زمان آغاز شدن تاکنون، بر نگرش روابط زناشویی ما تأثیرات عمیقی گذاشته و تکلیف عزت‌نفسمان را روشن کرده باشد.

 

چطور احساسی که به بدن خود دارید، می‌تواند شیوه برقراری رابطه زناشویی‌تان را تحت تأثیر قرار دهد؟

 

ازدواج موفق

 

خودتان را چطور می‌بینید؟ چه تصوری از بدن‌تان دارید؟ نگاه شما به بدن‌تان، می‌تواند بر عزت‌نفس جنسی و شیوه برقرار کردن رابطه تأثیر بگذارد.

 

اگر شما هم مبتلا هستید…

 

باید با باورهای قدیمی و تجربیاتی که پشت سر گذاشته‌اید، روبه‌رو شوید. اولین بار چه زمانی به تفاوت زن و مرد پی بردید و چطور این موضوع را درک کردید؟ چطور والدین و مربیان‌تان به شما محافظت از بدن‌تان را آموزش دادند یا اینکه اولین بار، چه زمانی و چطور مفهوم عشق را درک کردید؟ باورهای‌تان را به چالش بکشید. مدام آن‌ها را از پس ذهن‌تان بیرون بیاورید و ریشه‌یابی‌شان کنید. باید بفهمید در چه زمانی، چه چیزی را به چه شکلی تجربه کرده‌اید و باید بفهمید که تجربیات قدیمی، چطور نگرش امروزتان درباره خود را تحت تأثیر قرار می‌دهند.

 

میزان درگیری‌تان با آدم‌ها

 

اطرافیان‌تان چه قضاوتی در مورد شما دارند؟

 

ازدواج موفق

 

موضوع فقط ارتباط جسمی یا عاطفی با همسرتان نیست. روابط اجتماعی، خانوادگی و دوستانه شما، می‌تواند بر عزت‌نفس زناشویی‌تان تأثیر بگذارد. نفس کشیدن در حلقه روابطی که تحقیر، طرد یا سلطه‌جویی پایه آن‌هاست، عزت‌نفس شمارا به مخاطره خواهد انداخت. اگر شما به خاطر جنسیت‌تان، کنار گذاشته می‌شوید، محروم یا سرزنش می‌شوید، نمی‌توانید به همراه داشتن این آزردگی‌ها تا سال‌های بعد را انکار کنید و از راه یافتن این احساسات به زندگی زناشویی‌تان به‌سادگی جلوگیری کنید. اگر توان دفاع از خود به خاطر جنسیت‌تان را ندارید و در خانواده‌ای که آرزوی دختردار شدن را داشته‌اند، به‌خاطر پسر متولد شدن، مورد بی‌مهری قرارگرفته‌اید یا در محل کارتان به خاطر زن بودن به درجا زدن محکوم شده‌اید، بعید نیست که عزت‌نفس پایینی داشته باشید.

اگر شما هم مبتلا هستید…

قلم و کاغذ را روی میز بگذارید، خودتان و جنس مخالف خود را معرفی کنید. در ذهن شما، زن یعنی چه؟ مرد یعنی چه؟ حالا نوشته‌های‌تان را به چالش بکشید. این توصیف‌ها تا چه اندازه حاصل افکار منطقی و تا چه حد زاییده باورهایی هستند که محیط اطراف‌تان به شما القا کرده. آیا اگر در جغرافیای دیگری متولد می‌شدید، بازهم همین ویژگی‌ها را برای دو جنس برمی‌شمردید. آیا تابه‌حال به خاطر یکی از این ویژگی‌ها، خجالت‌زده شده‌اید؟ شاید باورهای شما نیاز به بازتعریف دارند. نظر خودتان چیست؟

 

تصویری که شما از بدن خود دارید، نه‌تنها رابطه زناشویی شمارا تحت تأثیر قرار می‌دهد، بلکه به‌مرور بر احساسی که به همسرتان دارید و میزان صمیمیت و همدلی‌تان با او تأثیر می‌گذارد. تصویری که ایجاد شدن و تغییر یافتنش، تنها در اختیار خود شما نیست.

 

نگاهی که به خود دارید، نه‌تنها در زندگی شما، بلکه بر دیگر ابعاد زندگی‌تان هم تأثیر می‌گذارد. این تصویر به شما می‌گوید که در مقام یک مادر ایده‌آل، چطور باید رفتار کنید، به‌عنوان فرزند یک خانواده، چه انتظاراتی را باید برآورده کنید و در مقام یک نیروی کار، شهروند، همسایه یا دوست، چطور باید روابط‌تان را تنظیم کرده و به چه انتظاراتی باید پاسخ دهید. تصور شما از خود به‌عنوان یک جنسیت، در تمام لحظات شبانه‌روز، بر زندگی شما سایه می‌اندازد و نه‌تنها گذشته و امروز، که تصمیمات‌تان برای آینده را هم متأثر از خود می‌کند.

 

در دنیای امروز رسانه‌ها بر همه زندگی ما سایه افکنده‌اند و حتی بر تصویری که از خود داریم نیز تأثیر می‌گذارند. معرفی الگوی ایده‌آل زن و مرد از طریق رسانه‌های مختلف، تصور شما در مورد ویژگی‌های جنسیتی و ظاهری‌تان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و بر عزت‌نفستان تأثیر می‌گذارد. وقتی رسانه‌ها، مرد قدبلند، چهارشانه و توانمند ازنظر مالی را به‌عنوان مرد ایده‌آل معرفی می‌کنند و زنی با ویژگی‌های ظاهری مشخص را در جهان مد به‌عنوان الگوی ایده‌آل به تصویر می‌کشند، تصور شما از خودتان، در جریان مقایسه‌ای که با این الگوهای ایده‌آل صورت می‌دهید، شکل می‌گیرد. شما مدام خود را در مقابل آینه قضاوت می‌کنید و به خاطر تفاوتی که با این الگوهای معرفی ‌شده دارید، دچار اضطراب شده و اعتماد به‌نفس‌تان کاهش می‌یابد.

 

اما تأثیری که رسانه‌ها بر شکل‌گیری الگوی می‌گذارند. به‌ظاهر محدود نمی‌شود. رسانه‌ها نگرش کلی شما به خود و اطرافیانتان به‌عنوان یک زن یا مرد را تحت تأثیر قرار می‌دهند. آن‌ها به شما می‌گویند که در مقام یکی از این دو جنس، چطور باید رفتار کنید و چه سبک زندگی را انتخاب کنید تا ایده‌آل به نظر برسید. فرد موفق، توانمند، شایسته و قابل‌ستایش در ذهن شما، احتمالاً شباهت زیادی به الگویی که از کودکی تا امروز تکرار شده، شکل‌گرفته و شاید درگذر زمان، توسط رسانه‌ها تغییر شکل داده است.

 

منبع: همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *