راه های تقویت ناخن / روش های جلوگیری از شکستن ناخن

چگونه می توان تقویت ناخن را به راحتی انجام داد؟  کسانی که با شکستن ناخن شان مواجه اند همیشه دنبال راهی برای تقویت ناخن های شان هستند. خشکی، باد و سرما هم به اندازه مواد شیمیایی و بعضی بیماری ها به پوست و ناخن آسیب می زند. پس باید به همان میزان که تغییرات محسوسی را با تغییر فصل روی پوست و موی خود احساس می کنید. به فکر رسیدگی و مراقبت از ناخن ها هم در این ماه های سرد سال باشید. از ظاهر ناخن همه چیز پیداست، این که سطح آن صاف و سالم باشد یا هیچ خبری از شیار، تغییر رنگ و شکل روی آن ها مشاهده نکرده باشید. به این معنی است که مراقبت های شما نتیجه بخش بوده است. در غیر این صورت کمی اطلاعات مفید کافی است تا زیبایی و سلامت ناخن های خود را چهار فصل کنید.

ناخن سالم کاملا مسطح، بدون شیار و فاقد لک، رنگ و البته دارای قوس و برجستگی طبیعی است. در شرایط عادی ناخن چربی و رطوبت مورد نیاز را تامین می کند اما در هوای سرد این امکان تقریبا به صفر می رسد.

 

تقویت ناخن

اولین دشمن تقویت ناخن

همین که هوا به سمت سرد شدن می رود، رطوبت پوست و ناخن ها به حداقل می رسد. همین جاست که مراقبت های شما حیاتی می شود. هوای گرم و خشک محیط منزل، محیط کار و تمام فضاهای بسته و هوای سرد و خشک بیرون در فصل پاییز و زمستان جان ناخن ها را می گیرد و باعث کاهش رطوبت و خشکی آن ها می شود بنابراین سلامت آن ها به خطر می افتد. از طرفی تأثیری که ظاهر سالم و با طراوت ناخن ها روی زیبایی دست شما دارند، اهمیت محافظت و رسیدگی به آن ها را دو چندان می کند. سرما و خشکی ابتدا پوست اطراف ناخن ها را خشک و حساس کرده و در نهایت با ضعیف شدن ساختمان آن، ناخن ها به عضوی شکننده و آسیب پذیر تبدیل می شوند. اگر این روزها ناخن های دستان شما ویژگی های یک ناخن سالم را ندارد، کمی درباره علت آن تحقیق کنید و مراقبت های تازه ای را جایگزین روش های همیشگی خود کنید. ناخن سالم کاملا مسطح، بدون شیار و فاقد لک، رنگ و البته دارای قوس و برجستگی طبیعی است. در شرایط عادی ناخن چربی و رطوبت مورد نیاز را تامین می کند اما در هوای سرد این امکان تقریبا به صفر می رسد.

 

بیشتر بخوانید: مواد غذایی ضروری برای لاغری

 

مراقبت های مخصوص ناخن در هوای سرد

پوسته پوسته شدن، شکنندگی، تغییر شکل، رنگ و نازک یا ضخیم شدن ناخن نشانه هایی است که گاهی به سادگی از کنار آن می گذریم، پس حالا که شرایط آب و هوایی هم به آسیب رساندن آن ها دامن می زند، بهتر است شما با این مراقبت ها سلامت آن ها را تضمین کنید.
به طبیعت ناخن دست نزنید

لاک زدن، مانیکور و پدیکور، کاشت به ده ها شیوه و انواع روش های دیگری که از آن برای شکل دادن به ناخن ها استفاده می کنید، در کنار تمام خطراتی که دارد به اصالت ناخن شما آسیب وارد می کند. لاک و استون ترکیباتی شیمیایی هستند که رطوبت و سلامت را از ناخن ها می گیرند. از طرفی کوتیکول به عنوان مهم ترین محافظت کنندگان اطراف ناخن که محل پیوند ناخن با پوست دست شماست با مانیکور برداشته شده و ناخن ها را در معرض انواع بیماری و قارچ قرار می دهد و با جذب حلال های شیمیایی مانند لاک پاک کن ها باعث شکنندگی ناخن می شود. این خطر در تمام فصول سال ناخن ها را تهدید می کند اما بیشترین آسیب در ماه های سرد سال به آنها وارد می شود.

مرطوب کننده بیشتر مصرف کنید

ناخن ها هم به اندازه پوست دست هربار به رطوبت نیاز دارند. پس توصیه می کنیم کرم های نرم-کننده ای را که برای مرطوب کردن پوست دست ها استفاده می شود، طوری انتخاب کنید که ویژگی تقویت و مراقبت از ناخن ها را هم در خود داشته باشد. به این شیوه با یک تیر دو نشان می زنید و همزمان رطوبت لازم را در این فصل به ناخن های دست هدیه می دهید.

برای شست وشو از دستکش استفاده کنید

همیشه و به ویژه در این فصل تا پایان زمستان بدون دستکش از مواد شوینده استفاده نکنید. این ترکیبات با هدف قرار دادن رطوبت ناخن ها شکنندگی و پوسته پوسته شدن آن ها را تشدید کرده و ظاهری رنگ پریده و نامرتب به آن ها می بخشند.

 

تقویت ناخن

 

راه های تقویت ناخن

اگر مطمئن هستید که این هوای سرد ناخن های شما را سست، شکننده و لایه لایه می کند، در طول شبانه روز برای تامین رطوبت و افزایش انعطاف پذیری حتما از محلول و روغن های استحکام بخش و مغذی ناخن استفاده کنید.

 

بیشتر بخوانید: ۱۰ برترین میوه درخشان کننده پوست که بسیار مغذی هستند

دست ها را گرم نگه دارید

پوشیدن دستکش های گرم مناسب فصل برای بیرون از منزل، بهترین انتخاب برای مراقبت از سلامت ناخن و البته پوست دست هاست، چون سرما و باد سرد ناخن را خشک و آسیب پذیرمی کند.

ناخن ها را مرطوب و بعد کوتاه کنید

ناخن های بلند نسبتا زیباست اما در پاییز و زمستان هرچه کوتاه تر باشند، مستحکم و سالم تر خواهند بود اما یک توصیه موثر و مهم این که قبل از هر بار کوتاه کردن ناخن ها آن ها را برای پنج دقیقه در آب نیمه گرم قرار دهید، کمی آن ها را خشک کنید و بعد آن ها را کوتاه کنید. در نهایت هم دست ها را بشویید و با کرم پوست دست و اطراف ناخن را خوب مرطوب کنید.

با آن ها مهربان باشید

جویدن، کوتاه کردن یا سوهان کشیدن آن ها با هر ابزاری غیر از ناخن گیر نهایت بدرفتاری شما با آن هاست. از طرفی اگر لاک زدن را دوست دارید، در این هوای خشک و سرد هر از گاهی با نزدن آن به سطح ناخن ها برای تنفس و ترمیم فرصت کافی دهید.

کوتیکول به عنوان مهم ترین محافظت کنندگان اطراف ناخن که محل پیوند ناخن با پوست دست شماست با مانیکور برداشته شده و ناخن ها را در معرض انواع بیماری و قارچ قرار می دهد و با جذب حلال های شیمیایی مانند لاک پاک کن ها باعث شکنندگی ناخن می شود.

 

تقویت ناخن

 

مراقبت های خانگی را جدی بگیرید

اگر می خواهید توصیه های ذکر شده موثرتر واقع شود، حتما مراقبت به شیوه طبیعی و خانگی را هم در برنامه روزانه خود بگنجانید. راه هایی ساده و بدون هزینه که سلامت ناخن ها را در برابر آسیب های احتمالی ضمانت می کند. برای مثال بسیاری از پژوهشگران معتقدند اگر می خواهید ناخن های مستحکم داشته باشید و به رشد و سلامت آن ها کمک کنید، می توانید از روغن خالص زیتون یا شی باتر کمک بگیرید. این روغن ها را یک یا دو بار در هفته با قرار دادن در معرض بخار کتری به صورت نیمه گرم درآورده و برای افزایش انعطاف پذیری، رشد و تقویت روی ناخن ها و پوست اطراف آن به آرامی ماساژ دهید. توصیه دیگر مصرف ویتامین ها و سبزیجات بیشتر در ماه های سرد پاییز و زمستان است که به خوبی رطوبت و پروتئین های لازم برای رشد و سلامت ناخن ها را تامین کنید. مدت زمان حمام گرفتن خود را کوتاه تر کنید تا پوست دست و ناخن کمتر از آب گرم و خشکی پس از آن صدمه ببیند. به عنوان توصیه آخر هم بهتر است مصرف هشت لیوان آب در برنامه روتین خود را حتی با سرد شدن هوا ادامه دهید. چون با وجود سرما و خشکی آب و هوا بدن شما نیاز بیشتری به آب خواهد داشت.

محصولاتی که سلامت ناخن شما را تضمین می کند

همراه داشتن کرم های مراقبت و مرطوب کننده ناخن در روزهای سرد می تواند آسیب های این روزهای خشک و خشن را به حداقل برساند. محصولاتی که ضمن سپری شدن در برابر صدمه ها، وظیفه تقویت و مراقبت از ناخن ها را به بهترین نحو انجام دهد.

غذای مقوی کوتیکول و سطح ناخن

خشکی پوست اطراف ناخن به معنی نبود آب کافی در لایه شاخی پوست است که باعث اختلال در عملکرد طبیعی این لایه می شود اما این کرم با داشتن روغن بادام شیرین، فاکتورهای طبیعی مرطوب کننده پوست و تامین آن برای سلامت ناخن ها را دارد. وجود روغن های گیاهی و ترکیبات مرطوب کننده موجب طراوت و تغذیه پوست و از همه مهم تر سلامت کوتیکول ناخن می شود. روغن بادام شیرین به عنوان یک نرم کننده قوی بسیار پایدار و موثر است و رایحه مطلوبی هم دارد. پس از هر بار شست وشو و تماس دست با آب و مواد شوینده و بعد از مانیکور و پدیکور استفاده و تجدید کنید.

محافظت از ناخن با عصاره های طبیعی

با عصاره های طبیعی رطوبت رسانی باید به دفعات روی پوست دست استفاده شود تا ناخن ها هم بتوانند از سلامت خود محافظت کنند. کرم دست و ناخنی که غنی از پلی فنول های آنتی اکسیدان انگور، آووکادو و کره درخت شی است، تمام فاکتورهای لازم و مغذی برای محافظت و ترمیم پوست دست و ناخن ها را دارد و احساس چربی روی پوست باقی نمی گذارد. ۹۸ درصد ترکیبات طبیعی این کرم باعث می شود بدون ایجاد حساسیت در تمام فصول کمبودهای ناخن را جبران کرد.

ترمیم و تغذیه بافت پوست و ناخن

محصولی با رطوبت رسانی مناسب و نرم کننده عالی پوست، ناخن و کوتیکول به شکل موثر می تواند از سلامت و زیبایی دست های شما مراقبت کند. با ترکیباتی سرشار از امگا۶ و امگا ۹ و ویتامین های E،D،A و F قدرت استثنایی در تقویت و براق شدن ناخن ها دارد و هر گونه ناصافی و شکنندگی را برطرف می کند. برای کاهش اثر تحریکات محیطی بر روی ناخن و پوست اطراف آن تا جذب کامل کرم را روی دست و ناخن ها خوب ماساژ دهید.

تامین تمام نیازهای ناخن

هوای سرد، آب و چربی ضروری برای اتصال سلول های صفحه ناخن به یکدیگر را از بین می برد و در نهایت ناخن ها آسیب دیده و خشک می شوند. این کرم با نفوذ به ریشه ناخن از راه پوست مواد ضروری را تامین می کند با مصرف محصولی حاوی ویتامین ها، پروتئین ها و تمام مواد ضروری برای رشد ناخن، ناخن ها نرم و انعطاف پذیر شده، دیگر خرد نمی شوند. بهترین زمان استفاده از این کرم و ماساژ آن روی پوست دست و ناخن شب ها پیش از خواب است.

ویتامینه کردن ناخن ها

گلیسیرین به عنوان رطوبت رسان، کره شی باتر برای تغذیه و محافظت، ویتامین «A» با هدف بازسازی و نوسازی و ویتامین «E» با داشتن آنتی اکسیدان در یک محصول کرمی از پوست دست و ناخن در برابر آسیب های محیطی و فصلی مراقبت می کند. پس شما به یک مرطوب کننده و تقویت-کننده ناخن با ترکیب مجموعه ای از ویتامین ها و روغن های طبیعی نیاز دارید تا با ایجاد رطوبت با دوام در لایه های پوست مراقب سلامت و زیبایی باشد.

 

منبع: همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *