۴۱ درمان خانگی پوسیدگی دندان + علائم و روش های درمان پوسیدگی دندان

درمان پوسیدگی دندان و دلایل ایجاد پوسیدگی دندان و علائم پوسیدگی دندان و درمان خانگی پوسیدگی دندان و چه چیزهایی برای پوسیدگی دندان خوب است؟

در صورتی که از پوسیدگی دندان رنج می برید باید دلایل اصلی این مشکل را پیدا کنید. در مرحله بعد باید به دنبال شناسایی بهترین روش ها  و درمان های خانگی برای از بین بردن درد و حفره های حاصل از پوسیدگی دندان در دهان خود باشید.

پوسیدگی دندان چیست و چرا رخ می دهد؟

پوسیدگی دندان یک عارضه دهانی است که در آن مینا و ساختار دندان به سبب اسیدهای ایجاد شده در فرآیند تجزیه قند در دهان انسان و به دنبال آن ایجاد شدن پلاک باکتریایی در دهان ، دچار آسیب می شوند. در صورتی که آسیب وارد شده به مینای دندان به موقع درمان نشود ، این کمبود مواد معدنی می تواند به ایجاد سوراخ یا حفره ای در دندان منجر شود. روز به روز این حفره ها یا سوراخ ها در دندان بزرگتر و بزرگتر می شوند. در نتیجه این امر سبب تخریب کامل کل دندان می شود.

اسیدهای پلاکی نیز بر روی لایه دیگری از دندان که دنتین یا عاج دندان نامیده می شود تاثیر می گذارند و سبب ایجاد حفره در قسمت ریشه دندان می شوند. افرادی که دارای پوسیدگی یا حفره های دندانی هستند اغلب هنگام خوردن یا آشامیدن احساس درد در دندان های خود می کنند. در صورتی که در ریشه دندان خود احساس درد و ناراحتی دارید باید به یک متخصص دندان پزشک مراجعه کنید. این علایم یکی از علایم اولیه خراب شدن دندان است که در دندان ها ظاهر می شود.

بخوانید: تعبیر خواب دندان شیری +‌ تعبیر خواب دندان نداشتن

دلایل اصلی پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

پس از پرداختن به مبحث بهترین درمان های خانگی برای پوسیدگی دندان ها، درک دلایل احتمالی و نهفته خراب شدن و پوسیدگی دندان مساله ای بسیار مهم است. پوسیدگی دندان به سبب کاهش مواد معدنی موجود بر روی سطح دندان اتفاق می افتد. این عارضه هم چنین زمانی رخ می دهد که کربوهیدرات های موجود در غذاها بین دندان ها باقی بمانند و به طور مداوم و درست با استفاده از مسواک زدن و نخ دندان از لابلای دندان ها خارج نشوند.

در حقیقت می توان گفت که عوامل اصلی خراب شدن و پوسیدگی های دندان ها استفاده از غذاهای چسبنده و نوشیدنی ها و غذاهای حاوی مقادیر بالای قند است. هر چه فرد قند بیشتری مصرف کند ریسک دچار شدن به پوسیدگی دندان در وی بیشتر می شود. دلیل این امر هم این است که هنگامی که قند با پلاک های دهانی آمیخته می شود می تواند به مینای دندان آسیب برساند. در نتیجه فرد را در معرض خراب شدن دندان قرار دهد. هنگام استفاده از میان وعده ها و خوراکی های حاوی قند ، این ماده قادر است تنها ظرف مدت ۲۰ دقیقه به دندان فرد آسیب وارد کند.

شایع ترین دلایل پوسیدگی و خراب شدن دندان ها

دهان خشک:

بزاق نقش مهمی در از بین بردن پلاک ها از روی دندان ایفا می کند. البته بزاق در عارضه خشکی دهان به میزان اندکی تولید می شود. به همین دلیل در دهان های خشک احتمال خراب شدن و پوسیدگی دندان ها بیشتر است.

تشکیل پلاک:

تشکیل پلاک زمانی رخ می دهد که اسید، باکتری ، بزاق و تکه های غذا همگی در دهان با یکدیگر ترکیب شوند. این پلاک هر روز شکل می گیرد. اسید موجود در این پلاک بر روی مینای دندان اثر گذاشته و سبب شکل گیری سوراخ هایی بر روی سطح دندان می شود.

عدم رعایت کامل بهداشت دهانی:

زمانی که فرد دندان های خود را به طور مداوم مسواک نزند شاهد شکل گیری پلاک و آسیب رسیدن به مینای دندان خواهد بود.

خوردن و آشامیدن:

افراد نمی توانند از خوردن و آشامیدن اجتناب کنند زیرا در صورت عدم خوردن و آشامیدن حیات آنها به خطر می افتد. متاسفانه خوردن و آشامیدن دلایل اصلی و رایج خراب شدن و پوسیدگی دندان ها به شمار می روند. غذا یا نوشیدنی که فرد مصرف می کند می تواند کربوهیدرات هایی را در لابلای دندان های وی جا بگذارد. این کربوهیدرات ها باید با استفاده از مسواک زدن از روی دندان ها پاک شوند.

مسواک زدن جلوگیری می کند؟

البته مسواک زدن نمی تواند همه کربوهیدرات ها و قطعات غذای باقیمانده در بین دندان ها را از بین ببرد. در صورتی که غذاهایی در بین دندان های فرد برای مدت طولانی باقی بماند می تواند سبب پوسیدگی دندان شود. برای جلوگیری از این عارضه باید توجه ویژه ای به رعایت بهداشت مناسب دندان های خود داشته باشید. برای تحقق این امر باید از انتخاب مسواک و خمیر دندان مناسب اطمینان حاصل کرده و بعد از هر غذا یا نوشیدن چیزی دهان خود را شستشو داده و دندان ها را مسواک بزنید. نوشابه ها، شیر، غلات خشک، میوه های خشک شده ، کارامل، آبنبات ، کشمش، شکلات های تافی، شیرینی ها، غلات شیرین، و قرص های خوشبو کننده دهان همگی خوراکی هایی هستند که می توانند سبب خراب شدن یا پوسیدگی دندان ها شوند.

اسید و باکتری:

دهان انسان همیشه دارای باکتری هایی طبیعی درخود است. هنگامی که فرد چیزی می خوردن این باکتری ها می توانند کربوهیدرات های ایجاد شده در دهان و دندان را هضم و تجزیه کنند. در نتیجه این تجزیه اسیدی تولید می شود. علاوه بر کربوهیدرات های حاصل از غذاها ، اسید و باکتری ها نیز یکی از دلایل اصلی ایجاد پوسیدگی در دندان ها هستند.

مشکلات دارویی:

علاوه بر کلیه موراد مذکور مشکلات دارویی نیز می توانند سبب ایجاد خرابی و پوسیدگی در دندان ها شوند. داروها می توانند با ایجاد اسید از معده و بازگشت آن در دهان چنین مشکلاتی را ایجاد کنند. علاوه بر این پرخوری عصبی موسوم به بولیمیا نیز مشکلی است که می تواند منجر به پوسیدگی دندان شود چرا که اسید معده در طول استفراغ غذاهای اضافی به دندان های فرد حمله می کند. علاوه بر این در برخی موارد درمان سرطان ها ، گردن و سر فرد باید در معرض پرتو درمانی قرار بگیرد . این امر سبب تغییر محتویات بزاق دهان شده و رشد باکتری ها را در دهان افزایش داده و در نهایت سبب پوسیده شدن دندان ها می شود.

علایم و نشانه های خراب شدن و پوسیدگی دندان ها

در مرحله بعد نوبت می رسد به بحث پیرامون علایم و نشانه های پوسیدگی و خراب شدن دندان ها که در این مقاله به آن پرداخته می شود. در صورتی که افراد از علایم و نشانه های این عارضه آگاهی داشته باشند می توانند در زمان مناسب به دندان پزشک خود مراجعه کرده و بهترین راه حل ها و درمان های خانگی را برای رفع این عارضه دریافت کنند. هرچه زودتر به علایم این عارضه توجه شود درمان پوسیدگی سریعتر انجام شده و آسیب های کمتری به دندان وارد می شود.

زمانی که فردی دچار پوسیدگی یا خرابی دندان می شود احتمالا احساس دردی در دهان خود می کند که همان دندان درد نامیده می شود. این امر همچنین سبب حساس تر شدن دندان های فرد هنگام گاز زدن چیزی می شود. علاوه بر این پوسیدگی دندان می تواند سبب ایجاد سوراخی قابل ملاحظه در دندان آسیب دیده شود. برخی اوقات این سوراخ ها قابل مشاهده نیستند و تنها با استفاده اشعه ایکس دندان پزشک می تواند آن ها را مشاهده کند. ظاهر دندان در حوالی نقطه آسیب دیده بسیار بیشتر از سایر نواحی می تواند علایم پوسیدگی دندان را نشان دهد.

زمان شایع ترین نشانه ها و علائم

اما رایج ترین و شایع ترین علایم و نشانه ها زمانی خود را نشان می دهند که فرد خوراکی های داغ، سرد یا شیرین را تناول می کند. هنگام مشاهده این علایم و نشانه ها باید در اسرع وقت به متخصص دندان پزشک مراجعه کرد. در صورتی که فرد زمان لازم برای مراجعه به دندان پزشک را نداشته باشد می تواند این درمان های خانگی اعجاب برانگیز برای پوسیدگی و خرابی دندان که در این مقاله به آنها پرداخته می شود را امتحان کند تا به میزان زیادی از درد دندان های خود بکاهد . این نوع درمان های خانگی اعجاب برانگیز که در ادامه به آنها اشاره می شود هیچ نوع عارضه جانبی برای فرد مصرف کننده به همراه نخواهند داشت.

درمان های خانگی مناسب برای تسکین درد حاصل از خرابی و پوسیدگی دندان ها

شستشو با آب نمک:

شستشو با آب نمک یکی از موثرترین درمان های خانگی برای خرابی و پوسیدگی دندان است. آب نمک دارای اجزای ضدعفونی کننده طبیعی در خود است که می تواند باقیمانده اجزای خوراکی گیر کرده در بین دندان ها را از بین ببرد. درمان دندان درد ، خرابی و پوسیدگی دندان با آب نمک سبب از بین رفتن زخم های دهانی و التهابات موجود در دهان می شود.

برای تهیه محلول شستشوی آب نمک باید یک دوم قاشق چایخوری نمک را در یک لیوان آب ریخته و آن را به صورت مداوم به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

 درمان خانگی پوسیدگی دندان

شسشتو با محلول پراکسید هیدروژن :

یکی از راه حل های درمان های خانگی خرابی و پوسیدگی دندان استفاده از محلول شستشوی پراکسید هیدروژن است.

محلول شستشوی پراکسید هیدروژن در کاهش التهابات و درد بسیار موثر است.

پراکسید هیدروژن می تواند لثه هایی که خونریزی دارند را نیز درمان کرده و پلاک های دهانی را نیز از بین ببرد.

برای تهیه این محلول و استفاده از آن برای خرابی و پوسیدگی دندان باید پراکسید هیدروژن ۳ درصد را به میزان برابر آب ترکیب کنید.

سپس از آن برای شستشو دندان های خود استفاده کنید. این محول نباید قورت داده شود.

چای کیسه ای نعنا:

استفاده از چای کیسه ای نعنا راهی است موثر برای کاهش درد و تسکین لثه های حساس. برای استفاده از چای کیسه ای نعنا به عنوان یک درمان اعجاب برانگیز برای خرابی و پوسیدگی دندان باید این چای کیسه ای را در ابتدا در داخل یک فنجان آب داغ ریخته و اجازه دهید برای مدتی در آن باقی بماند . سپس چند دقیقه صبر کنید تا چای کیسه ای بعد از بیرون آورده سشدن از فنجان سرد شود ، در مرحله بعد این چای کیسه ای را بر روی قسمتی از دندان که مشکل دارد قرار دهید. البته توجه داشته باشید که این چای های کیسه ای باید به میزان بسیار کمی گرم باشند.

در درمانی جایگزین این درمان می توانید یک چای کیسه ای نعنای استفاده شده را در فریزر برای مدت کمتر از ۳۰ دقیقه قرار دهید . سپس آن را بر روی دندان آسیب دیده بگذارید ، خواهید دید که درد دندان به طرز قابل توجهی تسکین پیدا می کند.

کمپرس سرد:

کمپرس سرد یکی از درمان های خانگی اعجاب برانگیز برای درد ناشی از خرابی دندان است. کمپرس سرد می تواند به کاهش درد حاصل از خرابی دندان کمک بسیاری کند چرا که باعث می شود رگ های خونی فشرده و باریک شوند. علاوه بر این می تواند التهاب و تورم را کاهش داده و در نتیجه به تسکین درد دندان کمک کند.

برای استفاده از کمپرس سرد به عنوان یک درمان خانگی برای خرابی و پوسیدگی دندان باید تکه هایی از یخ را  در یک کیسه ریخته و آن را به مدت ۲۰ دقیقه بر روی مناطق دردناک دندان قرار دهید.

توصیه می شود این کار را هر چند ساعت یکبار تکرار کنید.

سیر:

سیر حاوی اجزایی دارویی است.

سیر مسئول کشتن باکتری های آسیب زننده ای است که می تواند سبب ایجاد پلاک های دندانی شوند.

سیر می تواند همانند داروی مسکن درد هم عمل کند.

برای استفاده از سیر به عنوان مسکن درد لازم است در ابتدا خمیر سیر را تهیه کنید.

برای این منظور یک بوته سیر را له کنید.

سپس می توانید از این خمیر بر روی ناحیه آسب دیده استفاده کنید.

برای استفاده بیشتر از منافع سیر می توانید مقداری نمک نیز به آن اضافه کنید.

از سوی دیگر جویدن حبه های سیر نیز می تواند سبب تسکین قابل توجه درد دندان شود.

میخک

میخک یکی از انواع شگفت انگیز درمان های خانگی برای خرابی و پوسیدگی دندان و دندان درد است .

روغن میخک در کاهش دادن درد و تورم بسیار موثر است.

علت این امر وجود ترکیبات اوژنول در این گیاه است که حاوی اجزای ضد عفونت در خود می باشد.

نحوه استفاده از میخک برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان

 • از یک توپ پنبه ای کوچک برای آغشته کردن به روغن میخک و گذاشتن روی ناحیه آسیب دیده استفاده کنید
 • این کار را هر روز انجام دهید

می توانید از روغن های دیگری که به عنوان روغن حامل استفاده می شوند همراه با روغن میخک استفاده کنید 

یکی از انواع این روغن ها روغن زیتون است.

یکی از بهترین درمان های خانگی برای خرابی دندان افزودن مقداری روغن میخک به یک لیوان آب و استفاده از آن به عنوان دهانشویه است.

عصاره وانیل

عصاره وانیل خاصیتی الکلی در خود دارد که می تواند درد را تخفیف دهد.

با توجه به اجزای آنتی اکسیدانی موجود در این عصاره می توان گفت که عصاره وانیل یکی از ترکیباتی است که به شدت برای درمان های خانگی پوسیدگی و خرابی دندان توصیه شده است.

برای استفاده از این عصاره کافی است یک توپ پنبه ای کوچک را به این عصاره آغشته کرده و آن را روی نقطه دردناک دندان قرار دهید.

این کار را به مدت چند بار در روز انجام دهید تا تاثیر شگرف آن در بهبود وضعیت دندان خود را ببینید.

برگ گواوا:

برگ های گواوا حاوی ترکیبات ضدالتهابی هستند که می توانند زخم ها را درمان کنند. این درمان همچنین تاثیرات ضدمیکروبی هم دارد که برای مراقبت های دهانی بسیار مفید است. برای تسکین درد باید مقداری از این برگ ها را به صورت تازه تازه جوید. همچنین می توان مقداری از این برگ ها را در آب در حال جوشیدن ریخت و سپس از آن آب به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

سبزه گندم

سبزه گندم یا همان گندم سبز شده اجزای درمانی بسیاری را در خود جای داده است. سبزه گندم حاوی مواد ضدالتهابی است که استفاده آن در دهان می تواند مانع ایجاد عفونت در دهان شود. این ماده غنی از کلروفیل است که می تواند در مقابل باکتری های مضر در دهان مبارزه کند. برای درمان پوسیدگی و خرابی دندان ها می توان دهان را با آب سبزه گندم شستشو داد.

آویشن

آویشن با دارا بودن ترکیبات آنتی باکتریایی و آنتی اکسیدانی خود می تواند دندان درد و خرابی دندان را درمان کند. علت اینکه ما علاقمند به بیان خواص آویشن در این مقاله بودیم همین کارکردهای این گیاه بسیار مفید است. برای استفاده از آویشن به عنوان دارویی برای درمان پوسیدگی و خرابی دندان مقداری از روغن آویش را با میزان کافی آب مخلوط کرده و به وسیله یک توپ پنبه ای آن را روی دندان آسیب دیده قرار دهید.

همچنین می توان مقادیر کافی از این روغن را در یک لیوان آن ریخته و از آن به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

فلفل هندی

اگر بخواهید شگفت آورترین درمان خانگی پوسیدگی و خرابی دندان را بدانید باید با فلفل هندی آشنایی پیدا کنید. فلفل هندی منبع بسیار غنی از کپسایسین است که می تواند درد دندان را کاهش دهد. فلفل هندی خاصیت ضدالتهابی دارد بدین ترتیب می توان از این ماده برای کاهش میزان استفراغ نیز استفاده کرد.

خیار

خیار خاصیت تسکین دهنده دارد. دلیل اینکه از خیار اغلب برای کاهش عوارض بیماری چشم های پف کرده استفاده می کنند نیز همین خاصیت تسکین دهنده خیار است. علاوه بر این خیار در لیست مواد قابل استفاده برای درمان های خانگی پوسیدگی و خرابی دندان ها قرار می گیرد چرا که حاوی ترکیبات هموستاتیک نیز می باشد.

برای استفاده از خیار جهت درمان درد دندان باید یک تکه از خیار را روی دندان آسیب دیده نگه دارید. هم چنین می توانید خیار و نمک را با هم مخلوط کرده و آن را مانند خمیر دندان بر روی دندان دردناک بگذارید.

برای تسریع فرآیند درمان و استفاده بیشتر از منافع خیار می توان خیار را  به مدت ۳۰ دقیق پیش از استفاده به عنوان داروی خرابی و پوسیدیگی دندان در یخچال گذاشت.

پیاز خام:

پیازها حاوی ترکیبات ضدعفونی کننده و ضدمیکروبی هستند.

استفاده از پیاز خام می تواند به خلاص شدن فرد از باکتری های خطرناک آسیبزا به دندان ها می شوند کمک کند.

برای درمان مشکلات دندان با استفاده از این ماده و کاهش درد باید پیاز خام را روی دندان خود نگه دارید.

همچنین باید از پیاز خام به صورت روزانه استفاده کنید تا بهترین نتیجه را از این درمان بگیرید.

زرد چوبه:

زردچوبه یکی از بهترین ادویه هاست.

زردچوبه حاوی فواید و کاربردهای بسیاری است.

این ادویه دارای کورکومین است که ماده فعال درمان کننده بسیاری از مشکلات و مسایل بدن انسان می تواند باشد.

این درمان خانگی شگفت انگیز برای خرابی و پوسیدگی دندان بسیار مفید است.

کروکامین در توقف دندان درد نقش مهمی می تواند ایفا کند و از آبسه و عفونت دندان نیز می تواند جلوگیری کند.

می توان از زردچونه به عنوان درمانی برای مشکلات پوسیدگی و خرابی دندان استفاده کرد. برای استفاده از آن ابتدا باید میزان کافی از آب را با یک قاشق چایخوری از پودر زردچوبه مخلوط کرد تا خمیری مانند خمیر دندان به دست آید. سپس از یک توپ پنبه ای برای گذاشتن این ماده خمیری بر روی دندان دردناک باید استفاده کرد. همچنین می توان عسل را روی این خمیر گذاشت تا طعم آن بهبود یافته و مزایای آن نیز افزایش پیدا کند.

زنجبیل:

زنجبیل حاوی تاثیرات قدرتمند ضد عفونی کننده است. علاوه بر این طعم بسیار خوبی هم دارد. زنجبیل مواد فعالی شامل گینگرون و شوگولز و گینگرولز دارد . برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان با استفاده از این گیاه باید زنجبیل را به صورت خام برای چند دقیقه جوید. زنجبیل هم چنین می تواند به رها شدن از باکتری خاصی که در دهان وجود دارد بسیار کمک کند. در صورتی که بخواهید از این گیاه برای جلوگیری از عفونت استفاده کنید می توانید این گیاه را به وعده غذایی خود اضافه کنید.

 درمان خانگی پوسیدگی دندان

ویتامین k2

در بدن انسان پالپ یا مغز دندان ویتامین k  آزاد می کند که پروتئینی است که در مبارزه با تورم های دندانی شناخته شده با عنوان استئوکالسین بسیار موثر است. می توان جذب این ویتامین k  را با خوردن غذاهای غنی از ویتامین k  افزایش داد. ویتامین k  ویتامینی است که در سلامت دندان ها بسیار موثر است. استفاده موضعی از روغن های حاوی این نوع ویتامین یکی از شگفت انگیزترین درمان های خانگی خرابی و پوسیدگی دندان است. در صورتی که می خواهید با استفاده از این نوع ویتامین درد دندان خود را تسکین دهید باید از روغن شترمرغ برای این کار استفاده کنید.

آدامس های فاقد قند

برای تسکین درد دندان و درمان پوسیدگی های دندانی می توانید بعد از هر وعده غذایی آدامس بدون قند بجوید. این امر به جلوگیری از وخیم تر شدن مشکلات دندانی کمک بسیاری می کند. علت این است که آدامس های بدون قند می توانند سبب شوند مینای دندان مجددا برای خود مواد معدنی جدید بسازد. آدامس می تواند ph پلاک را افزایش داده و میزان جریان بزاق را در بدن افزایش دهد و باکتری هایی را به دلیل دارا بودن زایلیتول بکشد.

آدامس های بدون قند یکی از درمان های خانگی بسیار خوب برای مشکلات دندان هستند زیرا ترکیبات فعالی با نام فسفوپپتید کازئین ، فسفات کلسیم آمورفوس را در خود دارند که در کاهش باکتری استرپتوکوس موتانز بسیار موثر است. می تواند آدامس های بدون قند را از مغازه های خوراکی فروشی تهیه کرد.

ویتامین D

ویتامین D نقش بسیار مهمی در کمک به جذب فسفات و کلسیم از غذاهایی مصرفی در بدن ایفا می کند. برخی تحقیقات و مطالعات نشان داده اند که غذاهای غنی از کلسیم و ویتامین D  می تواند به حفاظت از سلامت دندان ها و جلوگیری از پوسیدگی دندان در خردسالان بسیار کمک کنند. برای افزایش جذب این ویتامین باید از لبنیات از قبیل ماست و شیر به طور روزانه استفاده کرد. آفتاب گرفتن در ساعات اولیه صبح نیز در جذب ویتامین D  بسیار موثر است.

خمیردندان های حاوی فلوراید

فلوراید می تواند به بازسازی مینای دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک کند. بنابر نتایج حاصل از برخی مطالعات و تحقیقات مسواک زدن با خمیردندان های حاوی فلوراید به صورت مداوم می تواند به طور قابل توجهی از بروز عارضه پوسیدگی دندان جلوگیری کند. بدین ترتیب استفاده از این خمیردندان ها یکی از درمان های خانگی موثر در درمان خرابی و پوسیدگی دندان ها است. البته در اغلب مطالعات نیز آمده است که فلوراید منافع بسیاری برای سلامت دندان ها در بزرگسالی و خردسالی دارد. بدین ترتیب می توان گفت که خمیردندان های حاوی فلوراید می تواند پوسیدگی و خرابی دندان را در تمام افراد از همه سنین درمان کنند . البته لازم است که مطالعات تکمیلی برای تاثیر این نوع درمان در بزرگسالی انجام شود.

محدود کردن تناول غذاهای قندی:

خوردن بیش از اندازه مواد قندی سبب ایجاد پوسیدگی و خرابی دندان می شود. بنا بر اعلان سازمان بهداشت جهانی خوردن مواد قندی ریسک پوسیدگی و بسیاری از مشکلات دندان را افزایش می دهد. بدین ترتیب به عنوان یکی از شگفت انگیزترین درمان های خانگی خرابی و پوسیدگی دندان باید مصرف روزانه مواد قندی را کاهش داد.

قرقره روغن در دهان

قرقره روغن در دهان از زمان باستان درمانی برای مشکلات دندانی به شمار می رفته است. برای انجام این کار مقداری روغن از قبیل روغن نارگیل یا روغن کنجد را در دهان خود ریخته و بعد از گرداندن آن در دهان به مدت ۲۰ دقیقه آن را از دهان خود خارج کنید. البته شواهد کافی مبنی بر تاثیر این کار بر خلاص شدن از سموم از بدن وجود ندارد. با این وجود آزمایش های کلینیکی کوچک ثابت کرده است که قرقره روغن در دهان با استفاده از روغن کنجد می تواند به ترمیم لثه ، از بین رفتن پلاک های دهانی و باکتری ها از دهان کمک کند. این عمل مانند استفاده از دهانشویه حاوی کلروکسیدین عمل می کند. البته مطالعات و تحقیقات بیشتری باید درباره منافع این روش برای دهان و دندان انجام شود.

لیکوریک یا ریشه خشک شیرین بیان

عصاره ریشه خشک شیرین بیان چینی می تواند در مقابل باکتری هایی که سبب ایجاد پوسیدگی در دندان ها و خراب شدن دندان ها می شود مبارزه کند. مطالعات بسیاری نشان داده است که عصاره گیاه شیرین بیان می تواند باعث کاهش باکتری استروپتوکوکوس موتان در دهان شود. استفاده از عصاره شیرین بیان به طور مداوم می تواند به جلوگیری از پوسیدگی دندان بسیار کمک کند. برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان با استفاده از عضاره شیرین بیان باید عصاره این گیاه را برای چند دقیقه در دهان خود بگردانید و سبب آن را از دهان خارج  کنید. نوشیدن دمنوش ریشه گیاه شیرین بیان به صورت روزانه برای سلامت دندان ها بسیار مفید است.

آلوئه ورا

آلوئه ورا در مبارزه با باکتری هایی که منجر به ایجاد خرابی وپوسیدگی دندان می شوند بسیار موثر و کارآمد است. این گیاه به دلیل دارا بودن ترکیبات حاوی انتی باکتریال یکی از درمان های خانگی شگفت انگیز برای مشکلات دندانی مذکور است. آلوئه ورا می تواند به مینا سازی سطح دندان کمک کند. می تواند از ژل آلوئه ورا برای ترمیم دندان آسیب دیده استفاده کرد. نوشیدن آب آلوئه ورا نیز سبب حفظ سلامت دندان ها می شود.

عدم استفاده از اسید فیتیک در رژیم غذایی

اسید فیتیک بر روی مینای دندان اثر می گذارد. در صورتی که نمی خواهید شرایط دندان های شما بد و بدتر شود باید از خوردن مواد حاوی اسید فیتیک خودداری کنید. بنابر مطالعات انجام شده در سال ۲۰۰۴ اسید فیتیک مانع از جذب مواد معدنی از رژیم غذایی می شود. برخی مطالعات نشان داده اند که اسید فیتیک مواد معدنی موجود در سطح مینای دندان را تجزیه کرده و سبب پوسیدگی و خرابی دندان ها می شود.

اسید فیتیک در غلات و دانه هایی از قبیل آرد سفید، برنج، ذرت، برنج، دانه چاودار، انواع مختلف لوبیاها یافت می شود.

پودرهای منیزیم و کلسیم

پودرهای ترکیبی منیزیم و کلسیم دو خاصیت مهم دارند. نخست اینکه منیزیم و کلسیم می توانند به تولید مواد معدنی روی مینای دندان کمک کنند. دوم اینکه این ترکیب می تواند از تولید اسیدی که سبب آسیب رساندن به دندان ها و پوسیده شدن آنها جلوگیری کند چرا که همیشه محیط دهان را قلیایی نگه می دارد.

برای استفاده از پودرهای ترکیبی کلسیم و منیزیم به عنوان یک درمان خانگی شگفت آور برای مقابله با پوسیدگی و خراب شدن دندان ها به قرص منیزیم ، قرص کلسیم و مسواک نیاز دارید.

دستور استفاده به این گونه است:

 • قرص ها را خرد کنید تا ترکیبی پودری شکل حاصل شود
 • دندان های خود را با این پودر ترکیبی مسواک بزنید

توصیه می شود این کار را به صورت روزانه تکرار کنید تا به نتیجه دلخواه برسید.

روغن کبد ماهی و روغن حاصل از کره

دلایل بسیاری وجود دارد که ثابت می کند چرا باید ترکیب روغن کبدماهی و روغن حاصل از کره را به عنوان یکی از راه های شگفت انگیز درمان خانگی پوسیدگی و خرابی دندان عنوان کرد. روغن کره و روغن کبد ماهی منابعی بسیار غنی از ویتامین A، D  و K است که ویتامین هایی بسیار مهم برای سلامت دندان ها هستند. روغن کبدماهی و روغن حاصل از کره می تواند درد دندان را به طور بسیار شگفت انگیزی درمان  کند مخصوصا وقتی این دو روغن همزمان به صورت ترکیبی با هم مصرف شوند تاثیر آن بیشتر می شود. برای استفاده از این روش درمانی به این مواد نیاز دارید:

 • مکمل های روغن کره
 • مکمل های روغن کبدماهی

برای درمان مشکلات دندان به این روش باید این مکمل ها را بعد از هر وعده غذا مصرف کنید.

استخوان پخته شده ( آبگوشت)

استخوان پخته شده در آبگوشت حاوی مواد مغذی و مفید بسیار زیادی است بدین ترتیب می توان از این ماده به عنوان یکی از درمان های شگفت انگیز خانگی برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان استفاده کرد. استخوان پخته شده دارای ویتامین های بسیار، چربی های مفید و مواد معدنی مفید است . آبگوشت حاوی استخوان پخته شده می تواند سبب تقویت سیستم گوارش بدن شده و مو، ناخن و پوست را نیز تقویت کند. این ماده از منیزیم و کلسیم سرشار است و می تواند خرابی و پوسیدگی دندان را درمان کند.

برای این کار به مقداری استخوان بره ، گاو یا استخوان لگن بره ، و نمک نیازدارید.

دستور کار بدین ترتیب است:

 • استخوان را بجوشانید تا کاملا استخوان پخته شود
 • پودر فلفل سیاه و نمک را به آن اضافه کنید
 • این سوپ را به صورت گرم بنوشید

روغن سبزیجات

روغن سبزیجات می تواند به کاهش درد و عفونت دندان کمک کند. روغن سبزیجات می تواند باعث کاهش استفراغ شده و باکتری ها را از دهان خارج کند. برای درمان پوسیدگی و خرابی دندان باید از روغن سبزیجات برای شستن دهان به مدت ۵ دقیقه استفاده کرد. پس از آن می توانید این روغن را از دهان خود خارج کنید.

کمپرس الکل:

کمپرس الکل می تواند به کاهش درد و خلاص شدن از باکتری هایی که سبب پوسیدگی و خرابی دندان می شود کمک کند. برای این دستور العمل به وودکا، جین و ویسکی و یک پارچه مناسب نیاز دارید. دستور استفاده از این روش بدین ترتیب است:

 • جین، ویسکی، و وودکا را به نسبت یکسان با هم مخلوط کنید
 • از یک پارچه مناسب برای گذاشتن این محلول در محل آسیب دیده استفاده کنید
 • برای پنج دقیقه دستمال را روی دندان نگهدارید

جهت دستیابی به نتیجه مطلوب این درمان را روزی یکبار تکرار کنید.

خردل و سنگ نمک:

هندی ها غالبا از روغن خردل و سنگ نمک در غذاهای خود استفاده می کنند. علاوه بر این اغلب مردم از اینکه این ترکیب می تواند درمانی برای بسیاری از مشکلات بدن باشد اطلاعی ندارند. روغن خردل حاوی ترکیبات ضدمیکروبی است و نمک نیز در تعدیل سطوح PH دهان موثر است.

تعجبی نیست که تلفیق این دو ماده بتواند در فهرست درمان های خانگی شگفت انگیز خرابی و پوسیدگی دندان قرار بگیرد.

برای استفاده از این روش درمانی به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۲ قاشق چایخوری روغن خردل
 • ۲ قاشق چایخوری سنگ نمک

روش استفاده از آن به این ترتیب است:

 • سنگ نمک و روغن خردل را با هم ترکیب کنید
 • از این ترکیب برای ماساژ دندان و لثه های خود استفاده کنید
 • اجازه دهید این ترکیب ۵ دقیقه روی دندان شما بماند سپس آن را از دهان خود خارج کنید

برای مشاهده تاثیر بهتر این درمان باید به طور روزانه تکرار شود تا پوسیدگی دندان به طور کلی رفع شود..

لیمو:

لیمو غنی از ویتامین C است که می تواند به از بین بردن جرم هایی که باعث ایجاد پوسیدگی دندان می شود کمک کند. لیمو می تواند درد ایجاد شده به علت پوسیدگی و خراب شدن دندان را کاهش دهد. برای استفاده از لیمو به عنوان یکی از درمان های شگفت انگیز خرابی و پوسیدگی دندان می توانید یک لیمو را برش دهید . تکه های این لیمو را برای ۵ دقیقه بجوید و سپس با آب تمیز دهان خود را بشویید.

روغن درخت چای

روغن درخت چای در قوی نگه داشتن لثه ها ، حفظ سلامت دهان و عدم پوسیدگی دندان بسیار موثر است. روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضدالتهابی و آنتی باکتریایی است لذا می توان آن را به عنوان یکی از درمان های شگفت انگیز خانگی برای خرابی و پوسیدگی دندان معرفی کرد. دستور استفاده از آن بدین ترتیب است:

 • از مقداری روغن درخت چای برای ماساژ دادن لثه ها و دندان ها استفاده کنید
 • سپس دهان خود را با آب گرم شستشو دهید
 • این درمان را هر دو روز یکبار تکرار کنید.

روغن اورگانو

روغن اورگانو یکی از موثرترین درمان های خانگی برای خرابی و پوسیدگی دندان است چرا که می تواند باکتری های مضر را که سبب ایجاد خرابی و پوسیدگی دندان می شوند از بین ببرد. اغلب مردم به طعم و بوی این گیاه عادت ندارند. البته این نوع درمان را باید همه امتحان کنند تا به ویژگیهای مثبت آن پی ببرند.

برای استفاده از این روش به مواد زیر نیاز دارید:

 • یک قاشق چایخوری آب
 • یک قاشق چایخوری روغن اورگانو
 • کمی نمک
 • مسواک

روش استفاده بدین ترتیب است:

 • روغن اورگانو را با آب و نمک تلفیق کنید
 • این ترکیب را بر روی مسواک خود قرار داده و با آن دندان های خود را مسواک بزنید

این روش درمانی باید حد اقل یکبار در هر روز مورد استفاده قرار گیرد تا نتیجه مورد نظر را بدهد.

چریش

استفاده از چریش یک درمان سنتی برای بسیاری از بیماری های دهان و دندان است که از آن جمله می توان به خرابی، پلاک و پوسیدگی دندان اشاره کرد. بدین ترتیب صحبت درباره درمان های خانگی برای پوسیدگی و خرابی دندان بدون ذکر این نوع گیاه ناقص است. برگ درخت چریش در مبارزه بر علیه باکتری هایی که سبب خرابی دندان می شوند بسیار موثر است. استفاده از این گیاه سبب حفظ سلامت و بهداشت لثه ها و دندان ها می شود. فیبر موجود در این گیاه همچنین به از بین بردن پلاک های دندانی کمک می کند.

برای داشتن لثه ها و دندان هایی سالم فقط لازم است که برگ این درخت را برای چند دقیقه بجوید. انجام این کار به صورت روزانه باعث خنک شدن دهان و تمیز شدن دندان ها می شود.

 درمان خانگی پوسیدگی دندان

عصاره وانیل و بادام

استفاده از عصاره وانیل و بادام برای تسکین درد دندان به شدت پیشنهاد می شود.

همانند بسیاری از درمان های خانگی این مشکل، ترکیب عصاره های بادام و وانیل می تواند سبب تقویت لثه ها و تمیز کردن موثر دندان ها شود.

ترکیب چند قطره از عصاره بادام با چند قطره از عصاره وانیل و استفاده از آن بر روی دندان بسیار موثر است. توصیه می شود که برای حصول نتیجه بهتر این درمان را دو الی سه بار در روز تکرار کنید.

جوش شیرین:

با توجه به خواص قلیایی جوش شیرین این ماده می تواند برای خنثی کردن اسیدهای بیش از اندازه در دهان مورد استفاده قرار گیرد.

دلیل اینکه جوش شیرین به عنوان یکی از درمان های خانگی شگفت انگیز برای خرابی و پوسیدگی دندان در نظر گرفته می شود همین خاصیت قلیایی آن است.

علاوه بر این جوش شیرین حاوی ترکیبات ضدمیکروبی هم هست.

در صورت داشتن مشکلات دهانی یا خرابی دندان می توانید از پودر جوش شیرین بر روی مسواک خود استفاده کنید.

جوش شیرین می تواند پوسیدگی و خرابی دندان را درمان کند.

اما نمی تواند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار گیرد /

که ممکن است سبب آسیب به مینای دندان شود. برای درمان خرابی دندان می توانید از جوش شیرین هر چند روز یکبار استفاده کنید.

لعاب بنتولیت

لعاب بنتولیت یکی از درمان های خانگی شگفت انگیز برای خرابی و پوسیدگی دندان است .

این درمان در جذب ناخالصی ها از دندان ها و از بین بردن آن ها بسیار موثر است.

بدین ترتیب می تواند از لعاب بنتولیت برای مسواک زدن دندان ها استفاده کرد.

برای استفاده از این روش به مواد ذیل نیاز دارید:

 • ۱ قاشق چایخوری روغن نارگیل بکر
 • ۱و نیم قاشق چایخوری لغاب بنتولیت
 • چند قطره روغن ضروری از قبیل رزماری، درخت چای ، فلفل یا میخک

روش استفاده بدین ترتیب است:

 • کلیه مواد فوق را با هم ترکیب کنید
 • مسواک را آغشته به این ترکیب کنید
 • روزانه با استفاده از مسواک این ترکیب را بر روی دندان خود بگذارید

تنتور گردوی سیاه

تنتور گردوی سیاه حاوی ترکیبات ضدقارچ، ضد باکتری و ضدانگلی است.

این تنتور می تواند میکروارگانیزم هایی که در دهان هستند را کاملا از بین ببرد.

برای استفاده از این روش درمانی به مواد زیر نیاز دارید:

 • یک چهارم الی یک دوم فنجان آب
 • ۴ قطره تنتور گردوی سیاه

روش استفاده بدین صورت است:

 • ۴ قطره تنتور گردوی سیاه را درون آب بریزید
 • این محلول را در دهان خود به مدت ۲ دقیقه بگردانید
 • سپس آن را از دهان خود خارج کنید

این کار را هر روز به مدت یک ماه انجام دهید تا نتیجه مطلوب را به دست آورید.

پوست تخم مرغ

پوست تخم مرغ حاوی مقادیر بسیاری زیادی کربنات کلسیم است.

لذا این ماده می تواند به عنوان ماده ای ساینده در از بین بردن خرابی های دندان که به دندان چسبیده است مفید باشد .

علاوه بر این پوست تخم مرغ می تواند دندان های آسیب دیده را درمان کرده و به ساختن مواد معدنی بر روی مینای دندان کمک کند.

برای استفاده از این روش درمانی به مواد زیر نیاز دارید:

 • ۲ الی ۳ قاشق غذاخوری روغن نارگیل
 • یک چهارم فنجان پوست تخم مرغ خرد شده
 • ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین

روش مصرف بدین صورت است:

 • پوست تخم مرغ را در آب برای چند دقیقه بجوشانید
 • گاز را خاموش کرده و منتظر شوید پوست ها سرد و خشک شوند
 • خرده های پوست تخم مرغ را آسیاب کنید تا پودری لطیف حاصل شود
 • این پودر را با روغن نارگیل و جوش شیرین مخلوط کنید
 • از این خمیر دندان نرم به جای خمیر دندان خود استفاده کنید.

استفاده از این ترکیب باید به صورت روزانه باشد تا نتایج مورد نظر حاصل شود.

پراکسید هیدروژن

در جستجو برای یافتن درمان های خانگی شگفت انگیز خرابی و پوسیدگی دندان نباید از پراکسید هیدروژن غافل شد. با توجه به ترکیبات ضد میکروبی موجود در پراکسید هیدروژن ، این ماده می تواند باکتری هایی که سبب ایجاد پوسیدگی دندان در دهان شده اند را از بین ببرند. حتی در صورتی که هیچ نوع پوسیدگی نیز در دندان های خود ندارید استفاده از پراکسید هیدروژن روش بسیار خوبی برای جلوگیری از عفونت های قارچی ، خرابی دندان و پلاک است.

می توان این ماده را برای ۵ ثانیه در دهان گرداند و سپس آن را دور ریخت . اما نکته مهم این است که باید به خاطر داشته باشید این ماده نباید مدت زمان بیشتری در دهان نگه داشته شود چرا که می تواند سبب آسیب رساندن به بافت دهان شود. لذا بهتر است از این ترکیب به مدت کوتاهی استفاد کرد. پس از چند روز می توانید استفاده از این ترکیب را متوقف کرده و بعد از دوماه این درمان رامجددا تکرار کنید.

روغن اوکالیپتوس:

روغن اوکالیپتوس در درمان خرابی و پوسیدگی دندان بسیار موثر است چرا که می تواند از رشد باکتری های دهانی ممانعت به عمل آورد. می توانید چند قطره روغن اوکالیپتوس را بر روی خمیردندان خود ریخته و سپس از این خمیردندان برای مسواک زدن روزانه خود استفاده کنید.

نتیجه گیری:

در این مقاله ۴۱ درمان شگفت انگیز خانگی برای درمان خرابی و پوسیدگی دندان ارائه شد. امید است که این مقاله برای شما مفید و ارائه کننده اطلاعات کاربردی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *