علائم سرطان زنانه: ۱۵ نشانه که نباید به آنها بی توجه باشید

بدن زنان دائما در حال تغییر است. گاهی اوقات این تغییرات که طبیعی هم به نظر می‌رسند می‌توانند علائم سرطان زنانه باشند. نکته حائز اهمیت این است که به بدن خود توجه کنید، زیرا می‌توانید هنگامی که حالتی یا تغییری متفاوت در بدن رخ می‌دهد را متوجه شوید. علائم جدیدی که در بدن ظاهر می‌شوند نشان می‌دهند که چیزی در بدن تغییر کرده است و اتفاقاتی در بدنتان در حال وقوع است. حال اگر می‌خواهید بدانید این اتفاقات چی هستند خواندن این مطلب را از دست ندهید.

علائم سرطان زنانه

تغییرات سینه

همانطور که می‌دانید امروزه سرطان سینه یکی از شایع‌ترین سرطان‌ها در بین زنان است. بیشتر توده‌های سینه سرطان‌زا نیستند، اما به عنوان یکی از علائم سرطان زنانه پزشک همیشه باید آنها را بررسی کنید و هرگونه توده‌ای که در سینه خود مشاهده کردید فورا به پزشک مراجعه کنید. تغییراتی در چنین مواقعی در بدن ظاهر می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم:

برآمدگی پوست یا چروک شدن پوست

فرورفتگی نوک سینه

ترشح نوک سینه

قرمز شدن یا پوسته شدن نوک یا پوست سینه

برای تشخیص و پی بردن به منشاء این نشانه‌ها، پرشک تست‌های فیزیکی انجام می‌دهد و از شما در مورد سابقه پزشکی‌تان خواهد پرسید. همچنین ممکن است آزمایش‌هایی از قبیل ماموگرافی یا بیوسپی، با خارج کردن تکه‌ی کوچکی از بافت برای آزمایش توسط پزشک انجام دهید.

علائم سرطان زنانه

نفخ کردن

به گفته مارلین میرز، متخصص انکولوژی، زنان همیشه به طور طبیعی نفخ می‌کنند. بنابراین مشکلی نیست و باید یک یا دو هفته صبر کنید تا ببینید آیا از بین می‌رود یا خیر.

اگر نشانه‌ها بهتر نشدن یا اینکه اگر با کاهش وزن یا خونریزی همراه بود، حتما به پزشک مراجعه کنید. التهاب دائم، می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان از جمله سرطان سینه، روده بزرگ، دستگاه گوارش، تخمدان، پانکراس یا رحم باشد. با توجه به علائم، پزشک آزمایش‌هایی مانند معاینه لگن همچنین آزمایش خون، ماموگرافی، کولونوسکوپی، سی تی اسکن یا سونوگرافی برایتان تجویز می‌کند، تا بدین وسیله علت نشانه‌ها را پیدا کند.

خونریزی میان دوره‌ای

اگر هنوز پریود می‌شوید و در دوران یائسگی به سر نمی‌برید و بین دوره‌ها لکه بینی دارید حتما برای بررسی علائم سرطان زنانه به پزشک خود بگویید. خونریزی که بخشی از چرخه ماهانه طبیعی شما نیست می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد و شاید مشکوک به سرطان مخاط رحم باشید.

خونریزی بعد از یائسگی هرگز طبیعی نیست و باید فوار بررسی شود.

تغییرات پوست

تغییر در سایز، شکل یا رنگ یک خال یا دیگر لکه‌های روی پوست همچنین افزایش لکه‌های جدید، یکی از نشانه‌های رایج سرطان پوست هستند. به پزشک مراجعه کنید تا آزمایشی بگیرد و بررسی کند. پس هرگز در چنین مواقعی معطل نکنید.

خونریزی در مدفوع

اگر بخشی از بدن شما دچار خونریزی شده است و طبیعی به نظر نمی‌رسد حتما به پزشک مراجعه کنید. به خصوص اگر خونریزی بیشتر از یک یا دور روز طول بکشد. مدفوع خونی اغلب از هموروئید است. اما می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان روده بزرگ نیز باشد. ادرار خونی معمولا اولین نشانه سرطان مثانه یا کلیه است. بنابراین این نشانه‌ها را جدی بگیرید.

تغییرات در گره‌های لنفاوی

گره‌هی لنفاوی کوچک و لوبیا شکل هستند، اکثر تغییرات گره‌های لنفاوی بر اثر عفونت است. اما برخی سرطان‌ها مانند سرطان لوسمی و لنفوم، می‌توانند موجب متورم شدن و تغییر حالت گره‌های لنفاوی شوند. از همین رو توصیه می‌شود اگر هرجای بدن متورم شد یا توده‌ای مشاهده کردید که بیش از چندماه در بدن است حتما به پزشک مراجعه کنید.

مشکل بلع

مشکل بلع زیاد نگران کننده نیست. اما هنگامی که همیشه رخ می‌دهد و به خصوص با استفراغ و کاهش وزن همراه است، پزشک شما را معاینه می‌کند زیرا ممکن است علائم سرطان زنانه باشد مشکوک به سرطان معده یا گلو باشید. او با انجام اندوسکوپی، سی تی اسکن گردن، قفسه سینه و شکم، تست باریم علت این نشانه‌ها را متوجه می‌شود. در طول تست باریم، شما مایع مخصوصی را می‌نوشید. باریم برای بررسی سیستم معده ای – روده ای که که شامل مری ، معده ، روده کوچک و روده بزرگ می باشد استفاده می شود .

سوسپانسیون سولفات باریم (محلول در آب) برای بررسی پوشش مجرا به کار می رود و برای بهتر مشخص شدن و بدست آوردن تصاویر کاملتر از هوا و یا گازهای دیگر نیز استفاده می شود. این آزمون توسط یک رادیولوژیست و یک تکنولوژیست  با استفاده از دستگاه فلوروسکوپی و فیلمهای spot  انجام می شود .. آمادگی های خاصی برای هر یک از آزمونها نیاز می باشد . اگر بیمار دچار صرع یا دیابت باشد باید پزشک را مطلع کند و افراد مبتلا به یبوست باید قبل از آزمون قرص مسهل مصرف کنند .

کاهش وزن ناگهانی

اکثر خانم‌ها به دنبال کاهش وزن هستند. از همین رو با انجام تمرینات یا رژیم غذایی وزن خود را پایین می‌آورند. در برخی مواقع بدون اینکه تمرینی انجام دهید یا رژیم غذایی داشته باشید، وزن خود را به یک باره از دست می‌دهید. در چنین مواقعی نباید خوشحال باشید زیرا این غیرطبیعی است که ناگهانی کاهش وزن داشته باشید زیرا نشان دهنده مشکلی در بدن است. از طرفی نمی‌توان گفت که کاهش وزن ناخواسته از وقوع سرطان خبر می‌دهد. عواملی مانند استرس یا تیروئید می‌توانند دخیل باشند، اما همچنین می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پانکراس باشد. سرطان روده، معده و ریه نیز چنین نشانه‌ای دارند.

باید فوری به پزشک مراجعه کنید و برای تشخیص علائم سرطان زنانه او از شما آزمایش‌های گوناگونی مانند آزمایش خون، معاینات تصویری مانند PET یا سی تی اسکن برای بررسی مشکل برایتان تجویز می‌کند.

سوزش معده

مصرف زیاد غذا، داشتن استرس یا مصرف الکل همگی می‌توانند باعث سوزش معده شدید شوند. از همین رو اگر با چنین حالتی رو به رو شدید به مدت یک یا دو هفته رژیم غذایی خود را تغییر دهید، اگر این نشانه برطرف نشد و بهتر نشدید حتما به پزشک مراجعه کنید. سوزش معده‌ای اگر بدتر شود می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان معده، گلو یا تخمدان باشد. از طرفی سوزش معدی دائمی می‌تواند به مری آسیب بزند و منجر به حالتی که مری بارت می‌نامند شود. این وضعیت خطر ابتلا به سرطان گلو را افزایش می‌دهد.

تغییرات در دهان

اگر سیگا می‌کشید، ممکن است زخم‌ها یا لکه‌های قرمز روشن، سفید یا خاکستری داخل دهان یا روی لب‌های خود مشاهده کنید. همه این نشانه‌ها می‌توانند از وقوع سرطان دهان خبر دهند. البته باید حتما به پزشک مراجعه کنید، شاید دلایل دیگری داشته باشد.

تب

تب معمولا بعد از چند ساعت از بین می‌رود اما تبی که ادامه دارد و علت خاصی هم ندارد می‌تواند به معنای علائم سرطان زنانه (لوسمی یا دیگر سرطان خون) باشد. پزشک باید جزئیات مربوط به سابقه پزشکی شما را دریافت کند و برای بررسی بیشتر آزمایش‌های مورد نیاز را برایتان تجویز کند.

خستگی مفرط

امروزه ممکن است با توجه به شرایط زندگی و کار کردن احساس خستگی کنید. اما همیشه این خستگی بخاطر کار کردن زیاد نیست. بلکه اگر یک خستگی مفرط دارید که همیشه با شماست و غیر طبیعی به نظر می‌رسد حتما زمانی که استراحت می‌کنید از بین نمی‌رود، می‌تواند یک نشانه جدی باشد. از همین حتما با پزشک مشورت کنید و اگر خستگی یا دیگر علائمی مانند خون در مدفوع دارید او را در جریان بگذارید. پزشک از شما سابقه پزشکی‌تان را خواهد پرسید و از شما می‌خواهد که آزمایش خون انجام دهید.

علائم سرطان زنانه

سرفه کردن

اکثر سرفه‌ها معمولا بعد از ۳ یا ۴ هفته از بین می‌روند. اما اگر بیشتر از این زمان طول کشید و ادامه داشتند به آن بی توجهی نکنید. به ویژه اگر سیگار می‌کشید یا اینکه تنگی نفس دارید. اگر سرفه‌های خونی دارید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، سرفه‌های دائم و زیاد می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان ریه باشد.

درد

سرطان باعث درد نمی‌شود، اما درد دائمی می‌تواند نشانه برخی سرطان‌ها باشد. اگر دردی شدید و دائمی در ناحیه از بدن احساس می‌کنید که بیشتر از یک ماه است شما را آزار می‌دهد حتما به پزشک مراجعه کنید.

درد شکم و افسردگی

به عنوان علائم سرطان زنانه ممکن است کم اتفاق بیوفتد، اما درد شکم به علاوه افسردگی می‌تواند یکی از نشانه‌های سرطان پانکراس باشد. آیا باید نگران باشید؟ باید گفت خیر مگر اینکه سابقه سرطان در خانواده داشته باشید. از همین رو باید تحت آزمایش و بررسی‌های پزشک قرار گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *