کلسترول بالا و تری گلیسیرید: صفر تا صد عوامل، علائم و راه تشخیص

اختلال کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید چیست ؟

اگر پزشک شما می‌گوید شما اختلال چربی دارید ، این بدان معنی است که شما سطح کلسترول خونی بالایی از کلسترول  LDLو چربی‌ها به نام تری گلیسیرید یا هر دو را دارید . سطوح بالای این مواد و کلسترول بالا خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد .

کلسترول

 برای درک اینکه اختلال چربی به چه معنی است , باید در مورد کلسترول اطلاع داشته باشید . دو شکل اصلی کلسترول که در بدن شما یافت می‌شود , لیپوپروتین با چگالی کم ( LDL ) و لیپوپروتین با چگالی بالا ( HDL ) هستند .

صفر تا صد عوامل، علائم و راه تشخیص کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید

LDL که گاهی به نام “کلسترول بد” شناخته می‌شود توسط بدن شما تولید می‌شود و هم چنین بدن شما کلسترول را از غذاهای غنی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می‌کند . LDL میتواند با سایرچربی‌ها و مواد موجود در خون شما ترکیب شود و باعث ایجاد انسداد  در رگ‌های شما شود .

انسداد در شریان‌ها می‌تواند جریان خون شما را کاهش دهد و موجب مشکلات جدی سلامتی مانند بیماری‌های قلبی ، حمله قلبی و یا سکته  مغزی شود . به دلیل اثرات بالقوه آن ، پزشکان سطح پایین از LDL را توصیه می‌کنند .

HDL که گاهی به نام ” کلسترول خوب ” شناخته می‌شود ، اثر حفاظتی بر روی قلب شما دارد . HDL کلسترول مضر را از شریان‌ها بیرون می‌آورد . پزشکان معمولا ً توصیه می‌کنند که سطح بالاتری از کلسترول HDL داشته باشید .

تری گلیسیرید

 تری گلیسیرید نوعی چربی است که بیشتر از غذاهایی که می‌خورید تولید می شود . بدن شما وقتی که کالری اضافی دریافت می کنید آن را  به چربی برای ذخیره‌سازی تبدیل می‌کند برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد خاص سلول ضروری هستند اما بسیار ناسالم است . همانند LDL ، سطوح پایین‌ تر تری گلیسیرید در بدن بهتر است.

صفر تا صد عوامل، علائم و راه تشخیص کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید

عوامل بالا رفتن کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید

غذاهایی که دارای انواع خاصی از چربی‌ها هستند ، شرایط پزشکی خاص و دیگر عوامل موثر می‌توانند باعث کلسترول خون بالا و تری گلیسیرید بالا شوند .

غذا

دو نوع چربی برای افزایش سطح کلسترول شناخته شده اند .

چربی اشباع‌شده

چربی‌های اشباع‌شده می‌توانند سطح LDL شما را افزایش دهند . برخی از غذاهای گیاهی مانند روغن نخل و روغن نارگیل حاوی چربی‌های اشباع‌شده هستند . اما چربی اشباع‌شده عمدتا ً در محصولات غذایی مبتنی بر حیوانات مانند : پنیر ، شیر ، کره و استیک

چربی های ترانس

چربی های ترانس بدتر از چربی اشباع هستند  ، زیرا آن‌ها می‌توانند سطح LDL را افزایش و سطح HDL شما را پایین بیاورند. برخی از چربی‌های ترانس به طور طبیعی در محصولات حیوانی یافت می‌شوند . برخی دیگر در غذاهایی فرآوری شده  که تحت فرایندی به نام هیدروژناسیون بوده اند مانند برخی از انواع کره نباتی و چیپس سیب زمینی یافت می‌شوند

شرایط پزشکی

برخی از شرایط پزشکی می‌تواند بر سطح کلسترول بالای شما تاثیر بگذارد . سطوح بالای کلسترول خون می‌تواند ناشی از: دیابت , کم کاری تیرویید , سندرم متابولیک ,سندروم کوشینگ، سندرم تخمدان پلی کیستیک ،بیماری کلیوی باشد

سایر علل

علل دیگر سطح کلسترول بالا عبارتند از:

فقدان فعالیت ورزشی: ورزش به اندازه کافی میتواند باعث افزایش سطح LDLمی‌شود . ورزش , سطح HDLرا افزایش می‌دهد .

 سیگار کشیدن: سیگار کشیدن هم می‌تواند کلسترول بد شما را افزایش دهد و باعث ایجاد پلاک در شریان‌های شما می‌شود .

صفر تا صد عوامل، علائم و راه تشخیص کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید

 ژنتیک : اگر کلسترول بالا در خانواده شما وجود دارد , شما در معرض افزایش خطر ابتلا به کلسترول بالا هستید

داروها : برخی داروها مانند داروهای ادرار آور می‌توانند سطح کلسترول شما را افزایش دهند .

علایم کلسترول بالا و تری گلیسرید بالا

کلسترول بالا و تری گلیسرید بالا معمولا ً باعث هیچ علائمی نمی‌شود . علایم ممکن است تنها پس از اینکه افزایش کلسترول باعث آسیب قابل توجهی شده است ظاهر شوند .

برای مثال , علایم ممکن است به صورت علایم بیماری قلبی مانند درد قفسه‌سینه یا تهوع و خستگی باشد . حمله قلبی یا سکته مغزی ممکن است ناشی از کلسترول کنترل‌نشده یا چیزهای دیگرباشد .

راه های تشخیص کلسترول بالا و تری گلیسرید بالا

برای بررسی میزان کلسترول خود , پزشک شما یک آزمایش خون به نام پروفایل لیپیدی و یا پانل چربی ترتیب خواهد داد. این تست کلسترول کل شما ( هم LDL و هم HDL ) و تری گلیسرید را اندازه‌گیری می‌کند . قبل از این آزمایش , پزشک ازشما می‌خواهد که از خوردن و آشامیدن مایعات به غیر از آب به مدت حداقل ۸ تا ۱۲ ساعت خودداری کنید .

مشخصات لیپید , کلسترول را در ( mg / dl ) اندازه‌گیری می‌کند . سطح کلسترول کل شما نباید بالاتر از mg / dl 200 باشد .

راه های درمان کلسترول بالا و تری گلیسرید بالا

ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی یک برنامه درمانی رایج برای اصلاح کلسترول و تری گلیسیرید است . پزشک شما ممکن است مکمل‌های مشخصی را پیشنهاد کند .

صفر تا صد عوامل، علائم و راه تشخیص کلسترول خون بالا و تریگلیسیرید

داروها

داروهای مختلفی برای درمان اختلالات چربی به کار می‌روند .

استاتین ها: این داروها یک ماده در کبد ایجاد می‌کندکه کلسترول را تولید ‌کند . کبد شما کلسترول را از خون شما می‌زداید . استاتین ها می‌توانند کلسترول را در رگ‌های شما جذب کنند . استاتین ها همچنین میتوانند کلسترول بالا را که در شریان ها به دام افتاده را جذب کند. معمولا استاتین های تجویز شده عبارتند از  

آتورواستاتین (لیپیتور)

فلوواستاتین (لسکول)

سیمواستاتین(زوکور)

پروستاتین

مهار کننده جذب کلسترول بالا :این داروها با محدود کردن جذب کلسترول از غذا ، میزان کلسترول را پایین می آورد.و گاهی در ترکیب با استاتین ها استفاده میشوند

جدا کننده اسید صفراوی: این داروها موادی به نام رزین‌های صفراوی دارند که حاوی کلسترول هستند و مانع از افتادن آن‌ها در روده کوچک شما می‌شوند

فیبرها :این داروها باعث کاهش سطح تری گلیسیرید خون می شود

مکمل

این داروها به میزان تری گلیسیرید در خون شما کمک می‌کنند .

مکمل اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در داروخانه ها معمولا ً برای کاهش سطوح تری گلیسرید و LDLاستفاده می‌شوند . اسیدهای چرب امگا ۳ اسیدهای چرب غیراشباع هستند که به طور طبیعی در ماهی چرب مانند ماهی آزاد دیده می‌شوند . روغن‌های گیاهی مانند کلزا و روغن زیتون حاوی اسیدهای چرب امگا ۳ هستند .

افزایش نیاسین میزان تولید HDL را افزایش می دهد . نیاسین در داروخانه ها یا به صورت تجویزی در دسترس است .

امگا ۳

تغییر سبک زندگی به دنبال رژیم غذایی سالم و ورزش کافی می‌تواند به شما در کاهش سطح کلسترول کمک کند . این مراحل می‌تواند به پیش‌گیری از اختلالات چربی در وهله اول کمک کند .

راه های پیشگیری از کلسترول و تری گلیسرید بالا

انجمن قلب آمریکا ( AHA ) توصیه می‌کند که بیش از ۶ درصد از کالری روزانه خود را از چربی اشباع‌شده به دست نیاورید . این انجمن همچنین توصیه می‌کند که هر زمان که ممکن است از چربی‌های ترانس جلوگیری کنید . خوردن بسیاری از حبوبات , میوه‌ها و سبزیجات نیز می‌تواند کلسترول بالا را کاهش دهد .

راههای دیگر که می تواند به شما در حفظ سطح کلسترول سالم و تری گلیسیرید کمک می کند عبارتند از:

خوردن مرغ بدون پوست و بدون چربی قابل مشاهده

خوردن گوشت خوک در مقادیر متوسط

خوردن محصولات لبنی کم چرب یا بدون چربی

مصرف چربی های غیر اشباع شده و چربی های مشتق به جای چربی های اشباع شده و ترانس

ورزش برای حداقل ۳۰ دقیقه به مدت ۴ روز در هفته

اجتناب از فست فود ، غذاهای ناسالم و گوشت فرآوری شده

خوردن غذاهای کبابی و برشته شده به جای غذاهای سرخ شده

نوشیدن کمتر الکل ، الکل باعث افزایش سطح تری گلیسیرید می شود .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *