تفسیر آزمایش LDL و TC: تفسیر آزمایش چربی و کلسترول خون

در این مطلب اطلاعاتی در مورد تفسیر آزمایش LDL و تفسیر آزمایش چربی خون و تفسیر آزمایش تری کلیسیرید و آزمایش کلسترول خواهیم داد.

چربی خون یا همان کلسترول و تری گلیسیرید بالا یکی از بیماری های شایعه میان مردم است که برای آن انواع آزمایش ها وجود دارد.

تفسیر آزمایش های چوبی و کلسترول خون

کلسترول کلی (TC)

به طور مستقیم با خطر بیماری‌های قلبی وعروق خونی مرتبط است .

 مقادیرهدف :

۱۶۹-۷۵ میلی گرم در دسی لیتر برای افراد ۲۰ ساله و کمتر

۱۰۰۰-۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برای افراد بالاتر از ۲۱ سال

نحوه آزمایش کلسترول کلی

این آزمایش ممکن است هر زمانی از روز بدون نیاز به ناشتا بودن انجام شود . با این حال , اگر آزمایش برای اندازه گیری بخشی از مشخصات کل چربی در نظر گرفته شود , نیاز دارد فرد به مدت ۱۲ ساعت ناشتا باشد ( بدون غذا یا نوشیدنی ، به جز آب) . برای دقیق‌ترین نتایج , حداقل دو ماه پس از حمله قلبی , جراحی , عفونت , جراحت یا بارداری برای بررسی سطوح کلسترول , باید صبر کنید . سپس این آزمایش را انجام دهید.

کلسترول بالا
همبرگر یکی از غذاهای مضر برای کلسترول بالا است

کلسترول یک نوع چربی است که در خون شما یافت می‌شود و توسط بدن شما تولید می‌شود و نیز از غذاهایی که می‌خورید ( محصولات حیوانی ) بدست می آید . بدن شما برای حفظ سلامتی سلول‌های خود  به کلسترول نیاز دارد . کلسترول بیش از نیاز بدن منجر به بیماری های عروق کرونر می‌شود . سطح کلسترول خون شما به غذاهایی که می‌خورید یا شرایط ژنتیکی ( از نسل‌های دیگر اعضای خانواده منتقل می‌شود ) ارتباط دارد .

لیپوپروتئین با چگالی بالا ( HDL ) کلسترول خوب

 سطوح بالا این کلسترول با کاهش خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی ارتباط دارد. سطح بالاتر HDL در بدن گزینه ای مناسب است.

مقادیر هدف  از کلسترول خوب در آزمایش:

بیش از ۴۰ میلی گرم در دسی لیتر

نحوه آزمایش کلسترول خوب

 این تست ممکن است هر زمانی از روز بدون نیاز به ناشتا بودن اندازه‌گیری شود . با این حال , اگر آزمایش به عنوان بخشی از کل مشخصات چربی در نظر گرفته شده باشد نیاز دارد فرد به مدت ۱۲ ساعت ناشتا باشد ( بدون غذا و نوشیدن ، به جز آب ). برای دقیق‌ترین نتایج , حداقل دو ماه پس از حمله قلبی , جراحی , عفونت , جراحت یا بارداری برای بررسی سطح HDL صبر کنید .

HDL یک لیپوپروتئین (ترکیبی از چربی و پروتئین ) است که در خون یافت می‌شود و کلسترول خوب نامیده می‌شود چون کلسترول اضافی را از خون می‌زداید و آن را به کبد می‌رساند . سطح HDL بالا با خطر کم‌تر بیماری قلب و عروقی ارتباط دارد .

لیپوپروتئین با چگالی پایین ( LDL ) ” کلسترول بد “

سطوح بالا این لیپوپروتئین با افزایش خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی از جمله بیماری عروق کرونر، حمله قلبی و مرگ مرتبط است .. کاهش سطح LDL یک هدف درمانی عمده برای داروهای کاهش‌دهنده کلسترول است .

تفسیر آزمایش LDL و مقادیر هدف

کمتر از ۷۰ میلی گرم در دسی لیتر برای کسانی که مبتلا به بیماری قلبی و عروقی هستند و برای سایر بیماران بیماری قلبی ( سندروم متابولیک ) بسیار خطرناک است

کمتر از ۱۰۰ میلی گرم در دسی لیتر برای بیماران پرخطر به عنوان مثال برخی از بیمارانی که چندین عامل بیماری های قلبی را دارا هستند

کمتر از۱۳۰ میلی گرم در دسی لیتر برای افرادی که در معرض خطر ابتلا به بیمار عروق کرونر هستند

نحوه آزمایش LDL کلسترول بد

آزمایش خون باید پس از ۱۲ ساعت ناشتا بودن  ( بدون غذا یا نوشیدنی )گرفته شود

برای گرفتن نتیجه دقیق حداقل دو ماه پس از حمله قلبی ، جراحی، عفونت،آسیب یا حاملگی برای کنترل سطح LDL  صبر کنید

LDL  یک لیپوپروتئین ( ترکیبی از چربی و پروتئین ) موجود در خون است . این نوع کلسترول، کلسترول بد نامیده می شود زیرا کلسترول را از خون گرفته و آن را به سلول منتقل می کند .سطح بالای LDL خطر ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی را بالا می برد .

تفسیر آزمایش تری گلیسرید ( TG )

 در بیماران چاق یا دیابتی افزایش می یابد . خوردن قندهای ساده و یا نوشیدن الکل باعث افزایش سطح آن میشود  و با بیماریهای قلبی و عروقی ارتباط دارد .

مقادیر هدف

کمتر از ۱۵۰ میلی گرم در دسی لیتر

نحوه آزمایش تری گلیسرید

آزمایش خون باید پس از ۱۲ ساعت ناشتا بودن  ( بدون غذا و نوشیدن ، به جز آب ) گرفته شود برای دقیق ترین نتایج ، حداقل دو ماه پس از حمله قلبی ، جراحی،عفونت، جراحت یا بارداری ، برای بررسی میزان تری گلیسیرید منتظر بمانید

تری گلیسرید یک نوع چربی موجود در خون است . سطح این نوع چربی بیشتر تحت‌تاثیر غذاهایی است که می‌خورید ( مانند شکر , چربی و یا الکل ) اما ممکن است مقدار سطح آن به خاطر اضافه‌وزن , داشتن تیروئید یا بیماری کبد و شرایط ژنتیکی بالا باشد . مقادیر بالای تری گلیسرید با خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و عروق ارتباط دارد .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *