درمان کلسترول بالا + روش های پیش‌گیری از چربی خون

وقتی که نوبت به درمان کلسترول بالا می‌رسد ، دو کلمه وجود دارد که ارزش دانستن را دارد . برای درمان کلسترول بالا و روش های پیشگیری از چربی خون ادامه را بخوانید. هیپرلیپیدمی به این معنی است که خون شما لیپیدهای زیادی ( یا چربی‌ها ) ، مانند کلسترول و تری گلیسیرید را دارد . یک نوع هیپرلیپیدمی  ،هیپوکلسترولمی است ، به این معنی است که LDL یعنی کلسترول ( بد ) در خون شما وجود دارد . این شرایط ذخایر چربی در شریان‌ها و خطر انسداد را افزایش می‌دهد .

خطر کلسترول و راه های پیشگیری و درمان کلسترول بد بالا

یک مساله دیگر که می تواند سبب شود میزان کلسترول شما از تعادل خارج شود چیست؟ سطح HDL یعنی کلسترول خوب نیز می‌تواند بسیار پایین باشد . با کم‌تر شدن HDL ، به منظور حذف کلسترول از شریان‌ها ، خطر ابتلا به پلاک آترواسکلروز و انسداد آن‌ افزایش می‌یابد .

اگر هیپرلیپیدمی تشخیص داده شود ، سلامت کلی و خطرات شناخته‌شده ( مانند سیگار کشیدن یا فشار خون بالا ) به هدایت درمان کمک خواهد کرد . این عوامل می‌توانند با کلسترول LDL یا کلسترول HDL پایین ترکیب شوند تا بر سلامت قلبی و عروقی شما تاثیر بگذارند . پزشک شما ممکن است از یک آزمایش مستمر برای برآورد خطر ریسک ابتلا به بیماری عروق کرونری استفاده کند تا ریسک ابتلا به یک رویداد عروقی را در ۱۰ سال آینده ارزیابی کند .

درمان کلسترول بالا

خبر خوب این است که کلسترول بالا را می‌توان پایین آورد و خطر بیماری قلبی و سکته  را کاهش داد . اگرشما یک فرد بالغ ۲۰ ساله یا بالاتر هستید ، کلسترول تان را چک کنید و با پزشک خود مطرح کنید تا در صورت لزوم کلسترول شما را تنظیم کند .

اغلب , تغییر رفتارها در مدت طولانی باعث کاهش سطح کلسترول خواهد شد. ( اگر تغییر سبک زندگی به تنهایی میزان کلسترول شما را بهبود نبخشد , ممکن است شما نیاز به دارو داشته باشید ) تغییراتی که در سبک زندگی ممکن است ازشما خواسته شود عبارتند از:

 داشتن یک رژیم غذایی سالم

از لحاظ رژیم غذایی, بهترین راه برای کاهش کلسترول شما , کاهش مصرف چربی اشباع‌شده و چربی ترانس است . انجمن قلب آمریکا توصیه می‌کند که چربی اشباع‌شده به ۵ تا ۶ درصد کالری روزانه را محدود کرده و مقدار چربی های ترانس را به حداقل برسانید .

درمان کلسترول بالا

کاهش این چربی‌ها به معنی محدود کردن مصرف گوشت قرمز و محصولات لبنی با شیر کامل است . ( انتخاب شیر بدون چربی ، محصولات لبنی کم‌چرب و یا بدون چربی ) این امر به معنی محدود کردن مواد غذایی سرخ‌شده و پخت‌وپز با روغن‌های سالم مثل روغن گیاهی است .

مشخصات رژیم غذایی سالم برای پیشگیری و درمان کلسترول بالا

یک رژیم غذایی سالم بر میوه‌ها ، سبزیجات ، غلات ، مرغ خانگی ، ماهی و آجیل تاکید دارد در حالی که از غذاها و نوشیدنی‌های قندی جلوگیری می‌کند . خوردن این روش همچنین ممکن است به افزایش مصرف فیبر شما کمک کند که مفید است . یک رژیم غذایی با فیبر بالا می‌تواند میزان کلسترول را تا اندازه ۱۰ درصد کاهش دهد .

بسیاری از رژیم‌های غذایی این توصیف کلی را مناسب می دانند . به عنوان مثال ،  DASH ( روش تغذیه ای مناسب برای توقف فشار خون )طرح رژیم غذایی که توسط موسسه ملی قلب ، ریه و خون و نیز رژیم غذایی که توسط وزارت کشاورزی آمریکا و انجمن قلب آمریکا پیشنهاد شده‌است ، همگی دارای رویکرد سلامت قلب هستند . چنین رژیمی را می‌توان با اولویت‌های فرهنگی و غذایی خود تطبیق داد .

برای اینکه نسبت به آنچه می‌خورید دقیق تر باشید ممکن است نیاز به توجه بیشتر به برچسب‌های مواد غذایی داشته باشید . به عنوان نقطه شروع :

* چربی‌های خوب را بشناسید . دانستن اینکه چه چیزهایی کلسترول LDL ( بد ) را افزایش می‌دهد بسیار مهم است  البته باید دانست که این چربی ها تنها کلید کاهش خطر بیماری قلبی شما نیستند .

آشپزی به همراه کلسترول پایین . یک برنامه تغذیه سالم می‌تواند به شما کمک کند درمان کلسترول بالا را مدیریت کنید .

فعالیت فیزیکی بیشتر

یک شیوه زندگی بی تحرک کلسترول HDL ( خوب ) را کاهش می‌دهد . داشتن زندگی کم تحرک به معنی این است که کلسترول خوب کمتری برای حذف کلسترول LDL یعنی کلسترول بد  از شریان‌ها وجود دارد .

فعالیت فیزیکی مهم است . تنها ۱۵ دقیقه ورزش ایروبیک با شدت متوسط کافی است تا هم کلسترول و هم فشار خون بالا را کاهش دهد و به درمان کلسترول بالا کمک کند.

و گزینه‌های زیادی وجود دارند : پیاده‌روی سریع ، شنا کردن، دوچرخه‌سواری و یا حتی یک کلاس رقص می‌تواند مناسب باشد .

ترک سیگار

سیگار کشیدن کلسترول HDL ( خوب) را کاهش می‌دهد .

سیگار و کلسترول بالا

بدتر این که ، زمانی که یک فرد با سطح کلسترول ناسالم نیز سیگار می‌کشد، خطرابتلا به بیماری قلبی و عروقی  افزایش می‌یابد . سیگار کشیدن همچنین خطر ابتلا به برخی عوامل خطر دیگر بیماری‌های قلبی مانند فشار خون بالا و دیابت را بالا می برد .

با ترک کردن، افراد سیگاری می‌توانند سطح کلسترول خود را پایین بیاورند و به درمان کلسترول بالا کمک کنند . افراد غیر سیگاری باید از قرار گرفتن در معرض دود سیگار اجتناب کنند .

کاهش وزن و درمان کلسترول بالا

چاقی به افزایش LDL کلسترول بد و پایین آوردن HDL کلسترول خوب منجر می‌شود .

از دست دادن وزن اضافی می‌تواند سطح کلسترول شما را بهبود بخشد . کاهش وزن تا ۱۰ درصد می‌تواند به بهبود سطح کلسترول شما کمک کند .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *