انواع کلسترول چیست؟ + عوامل و علائم چربی خون بالا

اگر می خواهید بدانید انواع کلسترول چه چیزهایی هستند و عوامل و علائم چربی خون بالا چیست و عوارض چربی خون بالا چیست ادامه مطلب را بخوانید.

کلسترول یک ماده مومی شکل است که در خون یافت می شود ؛ بدن شما به کلسترول نیاز دارد، تا سلول های سالمی بسازد اما سطح بالایی کلسترول، ممکن است ریسک بیماری قلبی را افزایش دهد. کلسترول بالا، رسوبات چرب را در رگ های خونی شما گسترش می دهد.

عوارض چربی خون بالا

در نهایت، این رسوبات افزایش می یابد و برای جریان خون مناسب از طریق شریان ها مشکل ایجاد می کند. گاهی اوقات این رسوبات می توانند به طور ناگهانی تجزیه شوند و یک لخته را شکل دهند که باعث حمله یا سکته قلبی می شود.

کلسترول بالا را می توان به ارث برد، اما اغلب نتیجه انتخاب های سبک زندگی ناسالم است که آن را قابل پیش گیری و قابل درمان می سازد و یک رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و گاهی اوقات دارو ممکن است که منجر به کاهش کلسترول بالا شود.

کلسترول بالا هیچ نشانه ای ندارد. آزمایش خون تنها راه تشخیص است که آیا آن را دارید یا خیر.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم؟

از پزشک خود بخواهید که آزمایش کلسترول بدهید.

کودکان و بزرگسالان جوان بدون هیچ گونه عوامل خطری برای بیماری های قلبی معمولاً زمانی بین سنین ۹ تا ۱۱ سال و دوباره بین سنین ۱۷ تا ۱۹ مورد آزمایش قرار می گیرند.

برای بزرگسالان بدون هیچ گونه عوامل خطری برای بیماری های قلبی معمولاً هر پنج سال یک بار انجام می شود.

اگر نتایج تست شما در محدوده مطلوبی قرار گیرد، پزشک ممکن است اندازه گیری های بیشتری را توصیه کند. اگر شما سابقه خانوادگی کلسترول بالا، بیماری های قلبی و یا دیگر عوامل خطر مانند سیگار کشیدن، دیابت یا فشار خون بالا را داشته باشید، پزشک ممکن است آزمایش های بیشتری را پیشنهاد کند.

عوامل و علائم چربی خون بالا

عوامل چربی خون

انواع کلسترول چیست؟ + عوارض و علائم چربی خون بالا

کلسترول در خون شما حمل می شود و به پروتئین ها وصل می شود ؛ این ترکیب از پروتئین ها و کلسترول ساخته شده است که لیپوپروتئین نامیده می شود. انواع مختلفی از کلسترول وجود دارد که براساس آنچه که لیپوپروتئین حمل می کند، وجود دارد

لیپوپروتئین کم چگالی LDL)

LDL یا کلسترول بد در بدن شما حمل می شود. کلسترول LDL در دیوارهای رگ ها ایجاد می شود و آن ها را سخت و باریک می کند.

لیپوپروتئین چگالی بالاHDL

. HDL یعنی کلسترول خوب، کلسترول اضافی را بر می دارد و آن را به کبد شما باز می گرداند.

همچنین به طور معمول با تری گلیسیرید اندازه گیری می شود که نوعی چربی در خون است. داشتن سطح بالای تری گلیسیرید می تواند خطر ابتلا به بیماری های قلبی را افزایش دهد.

 عواملی که شما می توانید کنترل کنید – از قبیل عدم فعالیت، چاقی و رژیم غذایی ناسالم، منجر به کاهش کلسترول بد و کلسترول HDL می شود.

 عوامل فراتر از کنترل شما نیز ممکن است نقش ایفا کنند. به عنوان مثال، آرایش ژنتیکی شما ممکن است سلول های کلسترول LDL را از خون به طور موثر و یا باعث شود که کبد شما کلسترول زیادی تولید کند.

عوامل خطر چربی خون

عواملی که می توانند ریسک کلسترول بد را افزایش دهند، عبارتند از:

 رژیم غذایی نامناسب

خوردن چربی اشباع شده، که در محصولات حیوانی و چربی های ترانس دار یافت می شود، در برخی از شیرینی های پخته شده تجاری و کراکر و ذرت بو داده پیدا می شود، و می تواند سطح کلسترول شما را بالا ببرد.

انواع کلسترول چیست؟ + عوارض و علائم چربی خون بالا

غذاهایی که غنی از کلسترول هستند، مثل گوشت قرمز و محصولات لبنی کم چرب، کلسترول شما را نیز افزایش می دهد.

 چاقی

داشتن شاخص توده بدنی BMI) 30) یا بیشتر شما را در معرض خطر کلسترول بالا قرار می دهد.

چربی خون در چاق ها

افزایش چربی خون در چاقی

چه عاملی موجب چربی خون بالا می شود؟

 ورزش نکردن

ورزش کردن به افزایش سطح HDL کمک می کند و کلسترول خوب را افزایش و کلسترول بد را کاهش می دهد.

 سن

از آنجا که شیمی بدن با افزایش سن تغییر می کند، ریسک کلسترول بد بالا می رود.

سیگار کشیدن

سیگار کشیدن به دیوارهای رگ های خونی شما آسیب می رساند و آن ها را بیشتر در معرض تجمع ذخایر چربی قرار می دهد. در بخش های قبلی سلامت نمناک گفتیم که سیگار کشیدن هم چنین ممکن است سطح HDL و یا “کلسترول خوب” را کاهش دهد.

مشکلات چربی خون

کلسترول بالا می تواند باعث تجمع خطرناکی از کلسترول و دیگر رسوبات روی دیواره ای عروق شما شود (آترواسکلروز). این رسوبات (پلاک ها) می توانند جریان خون را از طریق شریان ها کاهش دهند، که می تواند موجب مشکلاتی نظیر این موارد شود:

 درد قفسه سینه

اگر رگ هایی که خون قلب را با (شریان های کرونری) تامین می کنند مشکل دار شوند، ممکن است درد سینه و دیگر علائم بیماری عروق کرونری ایجاد شود.

چربی خون و عوارض

حمله قلبی

اگر پلاک ها پاره یا قطع شود، یک لخته خونی می تواند در محل اتصال روی پلاک ایجاد شود نتیجه مسدود کردن جریان خون و یا اتصال آزاد و وصل کردن سرخرگ به سمت پایین دست است. اگر جریان خون بخشی از قلبتان متوقف شود، دچار حمله قلبی خواهید شد.

 سکته مغزی

همانند حمله قلبی، سکته زمانی رخ می دهد که یک لخته خونی جریان خون را به قسمتی از مغز شما مسدود می کند.

پیش گیری از چربی خون

همان تغییر سبک زندگی سالم که می تواند کلسترول شما را کاهش دهد، می تواند به جلوگیری از داشتن کلسترول بالا در وهله اول کمک کند. برای کمک به جلوگیری از کلسترول بالا می توانید این کارها را انجام دهید:

یک رژیم غذایی با نمک کم بخورید که بر میوه ها، سبزیجات و دانه های کامل تاکید دارد.

مقدار چربی حیوانی را محدود کرده و از چربی های خوب در اعتدال استفاده کنید.

کاهش وزن اضافی و حفظ وزن سالم.

ترک سیگار.

تمرین در بیشتر روزه ای هفته برای حداقل ۳۰ دقیقه.

مدیریت استرس

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *