کاهش کلسترول ، ۹ روش طبیعی درمان چربی خون

در این مقاله درباره راه‌های طبیعی برای کاهش کلسترول، درمان چربی خون با استفاده از مکمل‌های غذایی، اصلاح رفتارها برای درمان کلسترول، کاهش کلسترول با رژیم غذایی خواهید خواند.

کلسترول در کبد شما ایجاد می‌شود و وظایف مهمی دارد. برای مثال, به حفظ دیواره سلول‌های شما کمک می‌کند و برای تولید چند نوع هورمون به کلسترول در بدن نیاز داریم.

با این حال, مانند هر چیزی در بدن, کلسترول بیش از اندازه یا تجمیع آن در مکان‌های نادرست باعث ایجاد مشکلاتی می‌شود.

کلسترول مانند چربی, در آب حل نمی‌شود. در عوض, انتقال آن به بدن به مولکول‌هایی به نام لیپوپروتئین ها بستگی دارد که کلسترول, چربی و ویتامین‌های محلول در چربی را در خون حمل می‌کنند.

انواع مختلف لیپوپروتئین ها اثرات متفاوتی بر روی سلامتی دارند. برای مثال, سطوح بالای لیپوپروتئین با چگالی پایین (LDL) موجب افزایش کلسترول در دیواره عروق خونی می‌شود که می‌تواند منجر به مسدود شدن عروق خونی, سکته قلبی و نارسایی کلیه شود.

در مقابل, لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) به حمل کلسترول از دیواره رگ ها کمک می‌کند و به جلوگیری از بیماری کمک می‌کند.

این مقاله به بررسی شیوه‌های طبیعی افزایش کلسترول خوب HDL و کاهش کلسترول بد LDL می‌پردازد.

کاهش کلسترول

رابطه بین رژیم غذایی و کلسترول خون

کبد کلسترول را به اندازه نیاز بدن تولید می‌کند. این سیستم حاوی کلسترول با چربی در لیپوپروتئین با چگالی بسیاری کم (VLDL) است.

هنگامی که VLDL چربی را به سلول‌ها در سراسر بدن می‌رسانند, به LDL چگالتر و یا لیپوپروتئین با چگالی کم تغییر می‌کند که هر جا که نیاز است کلسترول را حمل می‌کند.

همچنین کبد لیپوپروتئین با چگالی بالا (HDL) را آزاد می‌کند که کلسترول بدون استفاده را به کبد منتقل می‌کند. این فرآیند انتقال معکوس کلسترول نامیده می‌شود و در مقابل شریان‌ها و انواع دیگر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

برخی از لیپوپروتئین ها به ویژه LDL و vLDL مستعد آسیب رادیکال‌های آزاد در فرآیندی به نام اکسیداسیون هستند. LDL اکسید شده و vLDL حتی برای سلامتی قلب مضر هستند.

اگرچه شرکت‌های غذایی اغلب محصولات را با کلسترول پایین تبلیغ می‌کنند, کلسترول رژیم غذایی تنها تاثیر اندکی بر میزان کلسترول بدن دارد.

این به این دلیل است که کبد مقدار کلسترول را تغییر می‌دهد و این امر به میزان غذا بستگی دارد. زمانی که بدن شما کلسترول بیشتری را از رژیم غذایی خود جذب می‌کند, در کبد کم‌تر می‌شود.

به عنوان مثال, یک مطالعه به طور تصادفی روی ۴۵ بزرگ‌سال انجام شد و از آنها خواسته شد با خوردن روزانه دو عدد تخم مرغ کلسترول بیشتری در یافت کنند. در پایان, آن‌هایی که کلسترول بیشتری استفاده کرده بودند سطح کلسترول کلی بالاتری نداشتند یا  در مقایسه با آن‌هایی که کلسترول کمتری استفاده کرده بودند, تغییراتی در لیپوپروتئین های آنها ایجاد نشده بود.

در حالی که کلسترول به دست آمده از رژیم غذایی تاثیر کمی بر سطح کلسترول دارد, غذاهای دیگری که در رژیم غذایی شما وجود دارند می‌تواند اوضاع کلسترول را در بدن بدتر کند داشتن سابقه خانوادگی در داشتن کلسترول بالا، سیگار کشیدن و داشتن سبک زندگی ساکن و بدون تحرک از عوامل دیگری است که بر سطوح کلسترول در بدن اثر می گذارد.

همچنین, انتخاب سبک زندگی می‌تواند به افزایش HDL مفید و کاهش LDL مضر کمک کند. در زیر راه‌هایی برای بهبود سطح کلسترول ارائه شده است:

راه‌های کاهش کلسترول

روی چربی‌های اشباع نشده به عنوان نقطه مقابل چربی‌های اشباع‌شده تمرکز کنید

 چربی‌های اشباع‌نشده حداقل یک پیوند شیمیایی دوگانه دارند که نحوه تجزیه چربی‌های اشباع‌شده را تغییر می‌دهد. چربی‌های اشباع‌شده فقط یک پیوند دوگانه دارند.

اگرچه برخی توصیه می‌کنند که یک رژیم کم‌چرب برای کاهش وزن داشته باشید، اما مطالعه بر روی ۱۰ مرد در یک رژیم ۶ هفته‌ای نشان داد که رژیم های کم چربی سطح کلسترول مضر را کاهش می دهد، اما سطح HDL مفید را نیز کاهش داد .

در مقابل، رژیم غذایی حاوی چربی‌های تک غیر اشباعی LDL مضر را کاهش داد، اما سطح بالاتری از HDL سالم را حفظ کرد.

مطالعه ۲۴ بزرگ‌سال با کلسترول خون بالا نیز نتیجه مشابهی را نشان داد که در آن داشتن یک رژیم غذایی حاوی چربی‌های تک غیر اشباعی در مقایسه با رژیم غذایی حاوی چربی های کم اشباع‌شده (۱۲ درصد)، سطح HDL مفید را افزایش می‌دهد

چربی‌های تک غیراشباعی همچنین می تواند اکسیداسیون لیپوپروتئین ها را کاهش دهند که این امر به بازشدن شریان‌های مسدود کمک می‌کند. مطالعه ۲۶ نفر نشان داد که جایگزین چربی‌های چندگانه غیر اشباع‌ه با چربی‌های تک غیر اشباع در رژیم غذایی، اکسیداسیون چربی و کلسترول را کاهش می‌دهد

به طور کلی، چربی‌های تک غیراشباعی خوب هستند چون کلسترول LDL را کاهش داده، کلسترول HDL را افزایش داده و اکسیداسیون مضر را کاهش می‌دهد.

در اینجا چند منبع عالی از چربی‌های تک غیر اشباعی ارائه شده است. برخی نیز منابع خوبی از چربی های چندگانه غیر اشباع هستند: زیتون و روغن زیتون ، روغن کانولا، بادام، گردو، ، فندق و آواکادو

خلاصه: چربی‌های تک غیر اشباعی مثل روغن زیتون، روغن کانولا، آجیل و آواکادو، LDL را کاهش داده، HDL “خوب” را افزایش داده و اکسیداسیون را کاهش می‌دهد که به باز شدن شریان‌های مسدود کمک می‌کند.

از چربی های چندگانه اشباع نشده یا چنداشباع نشده ها استفاده کنید

چربی‌های اشباع نشده یا جنداشباع نشده ها  شامل پیوندهای دوگانه هستند که باعث می‌شود نسبت به چربی‌های اشباع‌شده در بدن رفتار متفاوتی داشته باشند. تحقیقات نشان می‌دهد که چربی‌های چند اشباع‌نشده “کلسترول بد” را کاهش داده و خطر بیماری قلبی را کاهش می‌دهند.

به عنوان مثال، در یک مطالعه چربی‌های اشباع‌شده در رژیم غذایی ۱۱۵ فرد بالغ با چربی‌های چند اشباع‌نشده برای مدت ۸ هفته چند جایگزین می‌شود. در پایان، سطح کلسترول LDL و کلسترول کلی این افراد به میزان ۱۰ % کاهش یافت.

یک مطالعه دیگر شامل ۱۳,۶۱۴ بزرگ‌سال می‌شود. در این مطالعه آن‌ها رژیم غذایی حاوی چربی های اشباع‌شده را با چربی اشباع‌نشده را جایگزین کردند و حدود ۱۵ درصد از کالری را از این چربی ها تامین کردند. خطر بیماری عروق کرونر حدود ۲۰ درصد در آنها کاهش یافت.

همچنین به نظر می‌رسد که چربی‌های چند اشباع‌نشده نیز خطر سندروم متابولیک و دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهند.

در مطالعه دیگر، رژیم غذایی بزرگسالان ۴۲۲۰ فرد تغییر داده شد و ۵ درصد کالری آن‌ها را از کربو هیدرات‌ها با چربی‌های چنداشباع‌نشده جایگزین کرد. میزان گلوکز خون و میزان انسولین ناشتا این افراد کاهش‌یافته و خطر کاهش دیابت نوع ۲ در این افراد ارزیابی شد.

اسیدهای چرب امگا ۳ یک نوع خاص از چربی اشباع‌نشده هستند. آن‌ها در مکمل‌های غذای دریایی و روغن ماهی یافت می‌شوند.

چربی‌های امگا ۳ در ماهی‌های چرب مثل قزل‌آلا، ماهی خال خالی، شاه‌ماهی و سالمون ماهی تون و میگو یافت می‌شود.

منابع دیگر امگا ۳ شامل دانه‌ها به جز بادام‌زمینی و مغزهای درختی هستند.

خلاصه: چربی‌های چند اشباع‌نشده چربی هایی سالم هستند و ممکن است خطر ابتلا به دیابت را کاهش دهند. چربی‌های امگا ۳ یک نوع از این چربی های چنداشباع‌نشده هستند که دارای مزایای قلبی فراوانی هستند.

راه‌های کاهش کلسترول

از چربی‌های ترانس استفاده نکنید

 چربی‌های ترانس، چربی‌های اشباع‌نشده ای هستند که با یک فرآیند به نام هیدروژناسیون تغییر یافته‌اند.

این کار برای درست کردن چربی‌های اشباع‌نشده از روغن های گیاهی به عنوان یک جز تشکیل‌دهنده و تثبیت کننده این روغن ها ، انجام می‌شود. بسیاری از مارگارین ها از روغن‌های نسبتاً هیدروژنه ساخته شده‌اند.

چربی‌های ترانس به‌دست‌آمده به طور کامل اشباع‌شده نیستند، اما در دمای اتاق جامد هستند. به همین دلیل است که شرکت‌های غذایی از چربی‌های ترانس در محصولاتی مثل شیرینی‌ها استفاده کرده‌اند – چرا که آن‌ها بافت منسجم تری نسبت به چربی اشباع‌نشده و  روغن مایع، ایجاد می‌کنند.

متاسفانه، چربی‌های ترانس نسبتاً هیدروژنه در مقایسه با سایر انواع چربی هایی که وارد بدن می شوند به طور متفاوت در بدن به کار گرفته می‌شوند و شرایط مساعدی را برای بدن ایجاد نمی کنند. چربی‌های ترانس کلسترول کل و LDL را افزایش می‌دهند، اما سطح HDL مفید را تا حد ۲۰ درصد کاهش می‌دهند .

مطالعه الگوهای بهداشتی جهانی برآورد شده نشان می دهد که چربی ترانس ممکن است مسئول ۸ درصد مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی در سراسر جهان باشد. مطالعه دیگر تخمین زده‌است که قانون محدود کردن چربی‌های ترانس در نیویورک مرگ و میر ناشی از بیماری‌های قلبی را تا ۴.۵ % کاهش می‌دهد .

در ایالات‌متحده و تعداد رو به افزایشی از کشورها، شرکت‌های غذایی موظف هستند مقدار چربی ترانس را در محصولات خود بر روی برچسب‌های تغذیه لیست کنند.

با این حال، این برچسب‌ها می‌توانند گمراه‌کننده باشند، چون زمانی که مقدار چربی ترانس در هر وعده غذایی کم‌تر از ۰.۵ گرم باشد، مجاز به دور انداختن آن‌ها هستند. این به این معنی است که برخی غذاها حاوی چربی‌های ترانس هستند اگرچه برچسب‌های آن‌ها می‌گویند: “۰ گرم چربی ترانس در هر وعده” .برای جلوگیری از افتادن در این دام، مواد اولیه را علاوه بر برچسب مواد غذایی بخوانید. اگر یک محصول حاوی “نسبتا هیدروژنه” باشد، چربی‌های ترانس داشته و باید از آن اجتناب کرد.

راه‌های کاهش کلسترول

فیبر  قابل حل استفاده کنید

این نوع فیبرها یک گروه از ترکیبات مختلف در گیاهان هستند که در آب حل می‌شوند و توسط انسان در حالت طبیعی نمی‌تواند هضم شود.

با این حال, باکتری‌های مفید که در روده شما زندگی می‌کنند می‌توانند فیبر محلول را هضم کنند. در واقع, آن‌ها برای تغذیه خود به آن نیاز دارند. این باکتری‌های خوب, پروبیوتیک نیز نامیده می‌شوند که هر دو نوع لیپوپروتئین ها, LDL و vLDL را کاهش می‌دهند.

مطالعات انجام شده بر روی ۳۰ فرد بزرگسال که روزانه و به مدت ۱۲ هفته ۳ گرم فیبر محلول را در رژیم غذایی خود دریافت می کردند نشان داده که میزان کلسترول بد آنها تا ۱۸ درصد کاهش یافت.

مواد و روش‌ها: این مطالعه به صورت کارآزمایی بالینی بر روی ۶۰ نفر از افراد بزرگ‌سال مبتلا به دیابت نوع ۲ انجام شد.

یک مطالعه متفاوت در مورد استفاده از غلات غنی شده در صبحانه  نشان داد که فیبر محلول اضافه شده از پکتین, LDL را تا ۴درصد کاهش داده و فیبر حاصل از اسفرزه باعث کاهش ۶ درصدی کلسترول بد افراد شده است.

فیبر محلول نیز می‌تواند به افزایش منافع کلسترول برای افرادی که استاتین ها را مصرف می کنند منجر شود.

یک مطالعه ۱۲هفته ای بر روی ۶۸ فرد بزرگسال که روزانه ۱۵ گرم فیبر حاصل از اسفرزه به رژیم آنها در عین استفاده از  داروهای کاهش‌دهنده چربی – منیزیم سیمواستاتین اضافه شده بود نشان داد که استفاده از این مقدار فیبر محلول می تواند به اندازه استفاده از یک دوز ۲۰ میلی گرمی از استاتین فاقد فیبر مفید  و موثر باشد.

فیبر محلول, خطر بیماری را کاهش می‌دهد. بررسی گسترده‌ای در چندین مطالعه نشان داد که دریافت فیبر بالا به صورت هر دو نوع فیبر محلول و غیرمحلول باعث کاهش خطر مرگ در طول ۱۷ سال گذشته تا حدود سالانه ۱۵ درصد شده‌است.

مطالعه دیگری بر روی ۳۵۰ هزار فرد بالغ نشان داد که آن‌هایی که بیش‌ترین فیبر را از دانه‌های غلات و غلات دیرهضم تر دریافت می کردند, بیشتر عمر می‌کردند, و احتمال مرگ آن‌ها ۱۵ الی ۲۰ درصد در طول مطالعه ۱۴ ساله کمتر از سایر افراد هست.

برخی از بهترین منابع فیبر محلول شامل دانه های لوبیا, نخود و عدس, میوه ها, جو دوسر و غلات کامل هستند. مکمل‌های فیبر مانند اسفرزه یا پسیلیوم نیز ایمن و ارزان می‌باشند.

خلاصه: اضافه کردن فیبر قابل حل در رژیم سبب افزوده شدن باکتری های پروبیوتیک شده و کلسترول را از بدن دفع می‌کند, LDL و vLDL را کاهش می‌دهد. منابع خوب شامل انواع دانه های لوبیا, نخود, عدس, میوه, و دانه‌های کامل شامل جودوسر هستند.

راه‌های کاهش کلسترول

تمرین ورزشی

ورزش یک فعالیت برد – برد برای سلامت قلب است. ورزش نه تنها تناسب اندام را بهبود می‌بخشد و به مبارزه با چاقی کمک می‌کند، بلکه LDL مضر را کاهش داده و HDL مفید را افزایش می‌دهد .

در یک مطالعه، دوازده هفته تمرین ترکیبی هوازی و ضد مقاومت باعث کاهش قابل‌توجه LDL یعنی در ۲۰ زن با اضافه‌وزن شد .

این زنان هر هفته ۱۵ دقیقه هر یک از فعالیت‌های هوازی شامل پیاده‌روی و پروانه پریدن، تمرین مقاومت در گروه مقاومت و رقص با شدت کم تمرین می‌کردند.

در حالی که حتی ورزش با شدت کم مانند راه رفتن سطح HDL را افزایش می‌دهد، ورزش طولانی تر منافع بیشتری را برای شما به ارمغان می آورد.

براساس بررسی های انجام شده بر روی نتایج ۱۳ مطالعه، ۳۰ دقیقه فعالیت در پنج روز از هفته، کافی است تا سطح کلسترول را بهبود بخشیده و خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

به طور ایده‌آل، فعالیت هوازی باید ضربان قلب را به حدود ۷۵ درصد از حداکثر خود افزایش دهد. در تمرین های ورزشی مقاومتی ضربان قلب باید ۵۰ درصد افزایش یابد.

فعالیتی که ضربان قلب را تا ۸۵ % ماکزیمم افزایش می‌دهد HDL را افزایش می‌دهد و همچنین LDL را کاهش می‌دهد. هرچه طول مدت این تمرین ورزشی طولانی‌تر باشد، اثرات آن بیشتر است.

تمرینات مقاومتی حتی با شدت کم نیز می‌تواند LDL را کاهش دهد. در حالت حداکثری این تمرینات، سطح HDL را افزایش می‌دهد. افزایش تعداد تمرینات یا تکرار آنها مزیت این تمرین ها را افزایش می‌دهد.

خلاصه: هر نوع ورزش کلسترول را بهبود می‌بخشد و سلامتی قلب را ارتقا می‌دهد. هرچه ورزش طولانی‌تر و شدیدتر باشد، فایده آن بیشتر خواهد بود.

راه‌های کاهش کلسترول

کاهش وزن

رژیم گرفتن برای کاهش وزن بر روشی که بدن شما کلسترول را جذب و تولید می‌کند، تاثیر می‌گذارد.

یک مطالعه دو ساله بر روی ۹۰ فردبزرگ‌سال به طوری که به صورت رندوم به یک سوم آنها رژیم غذایی کاهش وزن داده شد نشان داده شد که در افرادی که از رژیم کاهش وزن پیروی می کردند جذب کلسترول از رژیم غذایی افزایش یافته و تولید کلسترول جدید در بدن آنها کاهش یافته بود.

طی این دو سال HDL “خوب” افزایش یافت در حالی که LDL تغییر نکرد در نتیجه پیروی از رژیم کاهش وزن خطر بیماری قلبی را کاهش داد.

در یک مطالعه مشابه دیگر بر روی ۱۴ مرد مسن، LDL بد نیز کاهش یافت و حتی حفاظت قلبی بیشتری نیز برای این افراد فراهم کرد.

یک مطالعه بر روی ۳۵ زن جوان، ایجاد کلسترول جدید در بدن را در طول شش ماه کاهش وزن نشان داد.

به طور کلی، کاهش وزن یک مزیت دوگانه بر کلسترول با افزایش HDL مفید و کاهش LDL مضر به همراه دارد.

خلاصه: کاهش وزن، کلسترول کلی را کاهش می‌دهد و بخشی از ایجاد کلسترول جدید در کبد را کاهش می‌دهد. کاهش وزن تاثیرات متفاوتی دارد ، اگرچه به طور کلی مفید است، اثرات مثبتی نیر بر افزایش HDL و کاهش  LDL را در مطالعات مختلف نشان داده است.

راه‌های کاهش کلسترول

سیگار نکشید

سیگار کشیدن در عرض چند روز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد. یکی از دلایل اصلی این امر ایجاد تغییراتی در کلسترول بدن است.

سلول‌های ایمنی در سیگاری‌ها قادر به بازگرداندن کلسترول از دیواره‌های رگ ها به خون برای انتقال به کبد نیستند. این آسیب به قطران توتون به جای نیکوتین مرتبط است.

این سلول‌های ایمنی ناکارآمد شده می‌توانند به رشد سریع‌تر شریان‌های مسدود کننده در سیگاری‌ها کمک کنند.

در یک مطالعه گسترده بر روی چندین هزار فرد بزرگ‌سال در منطقه آسیا-اقیانوسیه نشان داد که سیگار کشیدن همراه با کاهش سطح HDL و افزایش کلسترول بد همراه است ،

 وخلاصه: سیگار کشیدن همراه با کاهش سطح HDL و افزایش کلسترول بد همراه است و توانایی بدن در ارسال کلسترول به کبد جلوگیری می کند و باعث انباشته شدن کلسترول می‌شود . ترک سیگار می‌تواند این اثرات را معکوس کند.

راه‌های کاهش کلسترول

استرول های گیاهی و استانول ها را در رژیم غذایی خود اضافه کنید

انواع مختلف مکمل ها ابزارهایی برای مدیریت کلسترول به شمار می روند.

استانول ها و استرول های گیاهی نسخه‌های گیاهی کلسترول هستند. چون آن‌ها شبیه کلسترول هستند، در رژیم غذایی مانند کلسترول جذب می‌شوند.

اما چون بخش‌هایی از شیمی آن‌ها متفاوت از کلسترول انسانی هستند، به مسدود کردن شریان‌ها منجر نمی شوند.

در عوض، آن‌ها سطح کلسترول را با رقابت با کلسترول انسانی کاهش می‌دهند. هنگامی که استرول های گیاهی مورد استفاده قرار گیرند جذب آنها توسط بدن جایگزین جذب کلسترول از سایر مواد می شود.

مقادیر کمی از استرول های گیاهی و استانول ها معمولی در روعن های نباتی یافت می شود  همچنین به روغن‌های خاص و جایگزین کره نیز اضافه می‌شوند.

یک مطالعه بر روی  ۶۰ نفر از مردان و زنان  مصرف کننده ماست حاوی یک گرم از استانول های گیاهی نشان داد که این رژیم در مقایسه با مصرف داروهای مشابه کاهش دهنده LDL سبب کاهش ۱۵ درصدی LDL در آنها شده است.. مطالعه دیگری نشان داد که استفاده از استانول های گیاهی LDL را به میزان ۲۰ % کاهش داد.

علی‌رغم این فواید موجود در کلسترول، مطالعات موجود ثابت نکرده است که استانول ها یا استرول های گیاهی خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند. دوزهای بالاتر این کلسترول های گیاهی در مکمل‌ها همچنین به اندازه دوزهای کم موجود در روغن گیاهی  مورد آزمایش های گسترده  قرار نگرفته است.

خلاصه: استانول ها و استرول های گیاهی در روغن گیاهی یا مارگارین با جذب کلسترول رقابت می‌کنند و LDL را تا ۲۰ درصد کاهش می‌دهند. البته هنوز ثابت نشده که آن‌ها می توانند بیماری قلبی را کاهش ‌دهند.

راه‌های کاهش کلسترول

مکمل های دارویی را استفاده کنید

شواهد قوی وجود دارد مبنی بر اینکه روغن ماهی و فیبر محلول، کلسترول را بهبود بخشیده و سلامت قلب را ارتقا می‌دهند. مکمل دیگر،  آنزیم کوکیوتن،است که تاثیر بسیار مثبتی بر بهبود کلسترول است، با این حال منافع بلند مدت آن هنوز مشخص نشده است.

روغن ماهی

روغنی ماهی سرشار از اسیده‌ای چرب امگا ۳ و دوکوساهگزائنوئیک اسید (EPA) و ایکوساپنتائنوئیک اسید  (EPA)است.

یک مطالعه بر روی ۴۲ بزرگ‌سال نشان داد که روزانه ۴ گرم روغن ماهی مقدار کل چربی موجود در خون را کاهش می‌دهد. در مطالعه‌ای دیگر، ۶ گرم روغن ماهی سطح HDL را افزایش داد.

مطالعه بیش از ۱۵۰۰۰ بزرگ‌سال همچنین نشان داد که اسیدهای چرب امگا ۳ شامل مکمل‌های روغن ماهی، خطر بیماری قلبی و امید به زندگی طولانی را کاهش می‌دهند .

پسیلیوم یا اسفرزه

پسیلیوم یا اسفرزه نوعی از فیبر محلول در دسترس به عنوان مکمل است.

یک مطالعه چهار هفته‌ای از ۳۳ بزرگ‌سال نشان داد که مصرف شیرینی های حاوی ۸ گرم از این فیبر محلول، کلسترول کلی و کلسترول LDL را نزدیک به ۱۰درصد کاهش می‌دهند.

مطالعه دیگر نتایج مشابهی را با استفاده از یک مکمل ۵ گرم اسفرزه به صورت روزانه نشان داد. کلسترول کلی و کلسترول بد حدود ۵ % در طول یک دوره طولانی‌تر، ۲۶ هفته ای کاهش یافت.

کوکیوتن

 کوکیوتن یک ماده شیمیایی غذایی است که به تولید انرژی کمک می‌کند. آن شبیه به ویتامین است، به جز این که بدن می‌تواند میزان مورد نیاز خود را تولید کند و مانع از کمبود آن شود.

حتی اگر کمبود وجود نداشته باشد، کوکیوتن اضافی به شکل مکمل ممکن است در برخی از موقعیت‌ها مزایایی داشته باشد.

مطالعات متعددی بر روی تعداد ۴۰۹ شرکت‌کننده نشان داد که مکمل کوکیوتن کل کلسترول را کاهش داده‌است. در این مطالعات LDL و HDL مورد بررسی قرار نگرفته است .

مکمل‌های کوکیوتن ممکن است در درمان نارسایی قلبی نیز مفید باشد، اگرچه مشخص نیست که آیا آن‌ها خطر توسعه قلب یا حملات قلبی را کاهش می‌دهند یا خیر .

خلاصه: مکمل‌های روغن ماهی و مکمل‌های غذایی محلول در فیبر، کلسترول را بهبود بخشیده و خطر بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهند. مکمل کوکیوتن میزان کلسترول را کاهش می‌دهد، اما مشخص نیست که آیا این بیماری از بیماری‌های قلبی جلوگیری می‌کند یا خیر.

کلسترول پایین، عملکردهای مهمی در بدن دارد، اما می‌تواند باعث مسدود شدن شریان‌های عروق و بیماری‌های قلبی شود که از کنترل خارج می‌شود.

لیپوپروتئین با چگالی کم (LDL) در معرض آسیب رادیکال آزاد قرار دارد و بیشتر به بیماری‌های قلبی کمک می‌کند. در مقابل، لیپوپروتئین چگالی بالا (HDL) با حمل کلسترول از دیواره رگ و بازگشت به کبد، در برابر بیماری‌های قلبی محافظت می‌کند.

اگر کلسترول شما از تعادل خارج‌شده، مداخلات سبک زندگی اولین روش درمان هستند.

چربی‌های اشباع‌شده، فیبر قابل‌حل و استرول های گیاهی و استانول ها می‌توانند HDL خوب را افزایش داده و LDL را کاهش دهند. ورزش کردن و کاهش وزن نیز می‌تواند کمک کند.

خوردن چربی‌های ترانس و سیگار کشیدن مضر است و باید از آنها اجتناب کرد.

اگر نگران سطح کلسترول خود هستید، آن‌ها را توسط پزشک خود چک کنید. یک آزمایش ساده خون، که بعد از یک شب روزه گرفته می‌شود(شب قبل از آزمایش چیزی نخورده باشد)، تمام چیزی است که لازم است تا از میزان کلسترول خود مطلع شوید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *