خواص کلروفیل:۲۰ فایده کلروفیل برای پوست و سلامتی و سرطان

اگر می خواهید بدانید خواص کلروفیل چیست و چرا کلروفیل مفید است و خواص کلروفیل برای پوست و بدن و سرطان چیست ادامه این مطلب را بخوانید.

کلروفیل چیست؟

عامل اصلی رنگ و ویژگی‌های خاص گیاهان را کلروفیل می‌گویند. کلروفیل نفش مهمی را در جذب نور از خورشید به بدنه گیاه ایفا می‌کند. می‌تواند انرژی نور را به شکل ارزشمندی تبدیل کند که از فرآیندهای مختلفی مانند فوتوسنتز حمایت کند و به خاطر ساختار منحصر به فرد مولکولی‌اش که به هموگلوبین شبیه است برای سلامت انسان نیز مفید است. سلول‌های گیاه، کلروفیل را در خودشان ذخیره می‌کنند، به این معنی که وقتی برگ سبز می‌خورید این ماده را دریافت می‌کنید.

چرا کلروفیل مفید است؟

فواید سلامتی کلروفیل عبارتند از تحریک جریان خون به سمت تمام اندام‌ها، تأمین اکسیژن برای کل سیسم بدن، پیشگیری از کم خونی، پیشگیری از ریسک ابتلا به سرطان، مقابله با سنگ کلیه، سینوزیت، ورم لوزالمعده، درمان بیماری‌های دندان و بی‌خوابی، که تمام این‌ها به خاطر وجود آنتی اکسیدان‌ها است. با خواص درمانگری که دارد، فرآيند درمان زخم‌ها، سم‌زدایی بدن، تعادل سطح هورمون و تسریع سلامت سیستم گوارش را موجب می‌شود در حالی‌که خواص ضد میکروبی و ضد پیری آن می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تقویت کند.

۲۰ خواص کلروفیل برای پوست و سلامتی

۱. گلبول‌های قرمز خون را تجدید می‌کند

یکی از مهمترین فواید کلروفیل برای سلامتی عبارت است از بازیابی و تولید گلبول‌های قرمز در بدن. نکته قابل توجه این است که کلروفیل برای جوانسازی بدن در سطح مولکولی و سلولی عمل می کند. کلروفیل سرشار از آنزیم‌های زنده است و به پاکسازی خون و اکسیژن رسانی به اندام‌ها کمک می‌کند. کلروفیل همچنین یک خون‌ساز است که از شما در برابر کم خونی ناشی از کمبود گلبول‌های قرمز خون حمایت می‌کند.

بیش تر بخوانید: خواص کلم: ۲۰ خواص کلم برای سلامتی، سرطان و پوست + عوارض

۲. پیشگیری از سرطان

پیشگیری از خطر ابتلا به سرطان یکی دیگر از فواید کلروفیل برای سلامتی است. در واقع،‌ کلروفیل می‌تواند موجب آپوپتوز یا مرگ سلولی شود و به این ترتیب برخی انواع سرطان مانند سرطان روده بزرگ را در انسان محدود می‌کند. به علاوه، کلروفیل مي‌تواند از نفوذ مواد سرطان‌زای مختلف موجود در گوشت پخته، غلات، و حتی هوا جلوگیری کند که برای پیشگیری از سرطان بسیار خوب است. به استناد مطالعاتی که پیشتر در این زمینه انجام شده است، کلروفیل، جذب سموم خطرناک یا آفلاتوکسین را به واسطه مجرای معده و روده در بدن محدود می‌کند.

کلروفیلین یکی از مشتقات کلروفیل است که می‌تواند فرآيند متابولیک مواد پیش سرطان‌زا را، که دلیل اصلی نقص dna و مشکلات جدی‌تر هپاتیت و سرطان کبد هستند، متوقف کند. به علاوه، خواص ضدعفونی کنندگی یافت شده در کلروفیل موجب ایجاد خاصیت پیشگیری شیمیایی در افراد مبتلا به سرطان است. اگر کلروفیل را به صورت منظم از سبزیجات دریافت کنید،‌شکل‌گیری تومورها در بدن‌تان نیز کاهش می‌یابد.

۳. آنتی اکسیدان‌ها

کلروفیل دارای آنتی اکسیدان قدرتمندی است که برای سلامتی فرد مفید است. این آنتی اکسیدان‌ها به خنثی سازی مولکول‌های مخرب یا رادیکال‌های آزاد موجود در بدن کمک می‌کند و از شما در برابر بیماری‌های مختلف یا آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو محافظت می‌کند. آنتی اکسیدان‌ها در ترکیب با طیف گسترده‌ای از مواد معدنی موجود در سبزیجات که مصرف می‌کنید، سلامت پوست‌تان را بهبود می‌بخشد به ویژه از بروز چین و چروک و دیگر علائم پیری جلوگیری می‌کند.

۴. درمان آرتروز

یکی دیگر از فواید کلروفیل این است که می‌تواند آرتروز را درمان کند، که به خاطر خواص ضد التهابی آن است. به استناد تحقیقاتی که پیشتر انجام شده است، کلروفیل و مشتقات آن از رشد باکتری‌های ایجاد کننده التهاب از جمله التهاب در مفاصل جلوگیری می‌کنند. به همین دلیل، کلروفیل در فیتو مدیسین یا درمان با گیاهان، یک ماده بالقوه به شمار می‌آید که برای درمان مشکلات دردآور مانند فیبرومیالژیا و آرتروز مفید است.

۵. تسریع گوارش

تسریع گوارش نیز یکی دیگر از فواید سلامتی کلروفیل است. این ویژگی کلروفلیل به حفظ فلور روده کمک مي‌کند و حرکات روده را بهبود می‌بخشد. به علاوه، کلروفیل در ترمیم بافت آسیب دیده روده نیز مفید است. ممکن است در مورد ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ در افرادی که سبزیجان برگ سبز مصرف نمی‌کنند چیزهایی شنیده باشید،‌بنابراین بهتر است به اندازه کافی سبزیجات مصرف کنید تا از بروز این بیماری جلوگیری کنید. برخی مطالعات نشان داده‌اند که کلروفیل می‌تواند با پاکسازی روده از سمی بودن سلولی جلوگیری کند. شما همچنین می‌توانید یبوست را نیز با کلروفیل درمان کنید و ناراحتی‌های ناشی از گاز معده و دیگر مشکلات گوارشی را برطرف کنید.

۶. کنترل گرسنگی

افرادی که وزن سالم‌شان را حفظ می‌کنند ولی مرتب احساس گرسنگی دارند بهتر است از خوراکی‌های سرشار از کلروفیل مصرف کنند زیرا این ماده می‌تواند به کنترل این شرایط کمک کند. به استناد تحقیقاتی که قبلا در این زمینه انجام شد، کلروفیل به از بین بردن گرسنگی کمک می‌کند. در میان گروهی از شرکت کنندگان در این تحقیق، آن دسته از افرادی که غذای حاوی کلروفیل مصرف می‌کردند گرسنیگ کمتری را تجربه می‌کردند و سطح قند خون پایداری داشتند. خلاصه این‌که، کلروفیل می‌تواند یک روش مؤثر برای کنترل گرسنگی و حمایت از فرآیند کاهش وزن باشد.

۷. سم زدایی بدن

سم زدایی بدن یکی از فواید مهم کلروفیل است که به خاطر وجود ویژگی پاکسازی کنندگی آن است. کلروفیل ترکیباتی را شکل می‌دهد که مسئول موتاژن‌ها یا مواد جهش‌زا هستند و در خروج فلزات سنگین مانند جیوه و مواد شیمیایی سمی از بدن نقش دارند و به این ترتیب ریسک بیماری‌های بیشتر را از بین می‌برند. به علاوه، کلروفیل می‌تواند به جریان خون کمک کند و اکسیژن زیادی را برای تمام بخش‌های بدن فراهم کند که به این ترتیب می‌تواند ناخالصی‌ها و سموم را از بدن پاک کند. این ماده همچنین در از بین بردن داروها و آفت‌کش‌های درون بدن و کاهش اثرات بد پرتو درمانی نیز مفید است. به همین دلیل است که کلروفیل را پاک کننده کبد می‌گویند.

خواص کلروفیل برای پوست و سرطان و بدن و آشپزی

همان‌طور که پیشتر گفته شد، کلروفیل می‌تواند به واسطه خروج مواد اضافی از بدن، ایجاد تعادل در سطح مایعات بدن و پیشگیری از خطر ابتلا به یبوست، که به قابلیت کلروفیل برای کمک به فرآیند کاهش وزن می‌آید، در پاکسازی بدن نقش مهمی را ایفا کند.

۸. بهبود ایمنی بدن

یکی دیگر از فواید کلروفیل عبارت است از بهبود سیستم ایمنی. در واقع، با ماهیت قلیایی که دارد، ایت ماده به تقویت جداره‌های سلولی و در کل سیستم ایمنی بدن کمک می‌کند. می‌توان این‌گونه تشریح کرد که باکتری‌های بی‌هوازی، نوعی باکتری که موجب گسترش بسیاری از بیماری‌ها در بدن انسان می‌شوند، در چنین محیط قلیایی نمی‌توانند جان سالم به در ببرند و در نتیجه خطر ابتلا به بیماری‌ها کاهش می‌یابد. به علاوه، کلروفیل مي‌تواند به عنوان یک اکسیژنراتور عمل می‌کند که بدن را به مقابله با بیماری‌ها تشویق می‌کند و سطح انرژی بدن را بهبود می‌بخشد.

۹. کمک به التیام زخم‌ها

به نظر شگفت انگیز می‌آید که کلروفیل قدرت درمان جراحات را داشته باشد. به استناد تحقیقاتی که پیشتر در این زمینه انجام شده است، وقتی کلروفیل به صورت موضعی استعمال شود. می‌تواند زخم‌ها و سوختگی را درمان کند. این ماده به کاهش التهاب محلی، از بین بردن میکروب‌ها، حمایت از بافت‌های سالم بدن و حمایت مؤثر از سلول‌ها در برابر عفونت‌ها کمک کند. کلروفیل با عفونت‌زدایی محیط داخلی بدن محیط را برای باکتري ها نامناسب می‌کند، کلروفیل به پیشگیری از رشد باکتری‌ها و همچننی تسریع فرآيند درمان کمک می‌کند. به علاوه، درمان با کلروفیل برای درمان زخم واریسی مزمن پا توصیه می‌شود.

۱۰. پیشگیری از بی‌خوابی

یکی دیگر از فواید کلروفیل برای سلامتی این است که از بی‌خوابی پیشگیری می‌کند. ماده‌ای در کلروفیل وجود دارد که بر عروق و اعصاب خاصیت آرامش‌بخشی دارد و حریان خون را در بدن بهبود می‌بخشد و به کاهش ریسک بی‌خوابی و در نتیجه کاهش علائم متعاقب آن مانند خستگی و عصبی بودن کمک می‌کند.

۱۱. درمان ورم لوزالمعده

به استناد مطالعاتی که پیشتر انجام شده است، متخصصین سلامتی اثبات کرده‌اند که کلروفیل می‌تواند ورم لوزالمعده مزمن را درمان کند. کلروفیل به درمان تب و مقابله با دردهای شکمی و همچنین ناراحتی‌های ناشی از ورم لوزالمعده کمک می‌کند و هیچ عارضه جانبی ندارد.

۱۲. خواص ضد میکروبی

فواید کلروفیل به خاطر وجود خواص ضد میکروبی آن است. برخی مطالعات اخیر نشان داده‌اند که کلروفیل قلیایی می‌تواند تأثیر درمانگری بر بدن در مبارزه با مشکلاتی مانند کاندیدا آلبیکانس داشته باشد؛ کاندیدا آلبیکانس یک عفونت است که به واسطه ایک گونه مخمر به نام کاندیدا ایجاد می‌شود که در بدن وجود دارد ولی بلافاصله رشد بسیار زیاد و بسیار سریعی دارد.

۱۳. ایجاد تعادل بین نسبت اسید – قلیایی بدن

نسبت اسید – قلیایی نثش بسیار مهمی را در سلامتی بدن ایفا می‌کند و کلروفیل می‌تواند این نسبت را به تعادل برساند و این یک راه برای بهبود سلامت کلی بدن است. در واقع، ماده معدنی موجود در کلروفیل به نام منیزیوم بسیار قلیایی است، به این معنی که می‌تواند شرایط قلیایی مناسب را در بدن ایجاد کند. علاوه بر قلیایی بودن، سطح اکسیژن مناسب بدن نیز با کلروفیل تنظیم می‌شود. بنابرانی، کلروفیل در پیشگیری از گسترش پاتوژن‌ها در محیط بسیار مؤثر است. منیزیوم همچنین مسئول حفظ سلامت قلبی و عروقی و حمایت از عملکرد مغز، کبد، کلیه و عضلات است. به همین دلیل، بهتر است خوراکی‌های سرشار از کلروفیل را مانند سبزیجات برگ پهن یا صیفی‌جات مصرف کنید تا کلروفیل مورد نیاز بدن‌تان تأمین شود.

۱۴. تقویت استخوان‌ها و عضلات

تقویت استخوان‌ها و عضلات یکی دیگر از فواید کلروفیل برای سلامتی است.

کلروفیل می‌تواند به شکل‌گیری و حفظ استخوان‌های محکم کمک کند.

منیزیوم موجود در این ماده برای تقویت سلامت استخوان در ترکیب با دیگر مواد مغذی مانند ویتامین D و کلسیم کمک می‌کند.

نکته بعد این‌که، کلروفیل همچنین به عضلات و انقباض و آرامش آن‌ها کمک می‌کند.

۱۵. از بین بردن بوی بد

کلروفیل وقتی در دهانشویه مورد استفاده قرار بگیرد در مبارزه با بوی بدن دهان خوب عمل مي‌کند.

همان‌طور که در بالا اشاره شد، این ماده مي‌تواند گوارش را تقویت کند، یکی از دلایل بوی بد دهان گوارش ضعیف است.

کلروفیل می‌تواند بوی نامطبوع دهان و گلو را برطرف کند، فرآیند گوارش را بهتر کند و روده و جریان خون را پاکسازی کند.

\کلروفیل برای بیماران مبتلا به کولوستومی و اختلالات متابولیک مانند تری متیل آمینوریا به صورت خوراکی داده می‌شود تا بوی بدن ادرار و مدفوع آن‌ها از بین برود.

کلروفیل نه تنها به درمان مشکل بوی نامطبوع کمک مي‌کند بلکه به مقابله با دیگر مشکلات دهان و دندان نیز کمک می‌کند.

به عنوان مثال، برای درمان علائم عفونت دهانی و درمان لثه متورم و خونریزی کرده نیز استفاده می شود.

۱۶. بهبود شرایط پوست

شاید می‌دانستید سبزیجات برگ پهن برای سلامت پوست بسیار مفید هستند و کلروفیل موجود در آن ها نقش مهمی را در این زمینه ایفا می‌کند. در واقع، کلروفیل نشان داده است که دارای خاصیت ضد ویروسی است که از رشد تبخال در دهان و اندام تناسلی به خاطر ویروس هرپس کمپلکس جلوگیری می‌کند. به علاوه، کرم‌ها یا پمادهای حاوی کلروفیل نیز اگر روی پوست استعمال شوند به کاهش اندازه تبخال و تسریع زمان درمان آن کمک می‌کنند.

کلروفیل منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها و منیزیوم است که می‌تواند به پیشگیری از علائم زودهنگام پیری و حفظ بافت‌های سالم کمک کند. به عبارت دیگر، کلروفیل آنزیم‌های ضد پیری را برمی‌انگیزاند و آن‌ها را برای داشتن پوستی سالم و جوان به کار می‌گیرد. همچنین، ویتامین K یافت شده در کلروفیل می‌تواند به پاکسازی و تحریک غدد فوق کلیوی بپردازد و در نتیجه عملکرد آن‌ها را در بدن بهبود ببخشد.

خواص کلروفیل برای پوست و سرطان و بدن و آشپزی

مقاومت در برابر زونا

یکی دیگر از فواید کلروفیل برای پوست این است که می‌تواند از پوست در برابر بیماری زونا محافظت کند، برخی علائم مانند زخم‌های دردناک را درمان کند و حتی ریسک ابتلا به سرطان پوست را نیز کاهش دهد. در واقع، کلروفیل را می‌توان مستقیما به بدن تزریق کرد تا از تکرار سلول‌های سرطانی جلوگیری شود.

۱۷. استفاده از کلروفیل در آشپزی

احتمالا نسبت به میزان وجود کلروفیل در غذاهای‌تان و همچنین مصرف منظم آن آگاه هستید. در واقع، کلروفیل و مشتقات آن می‌توانند برای ایجاد رنگ سبز در انواع نوشیدنی‌ها و خوراکی‌ها استفاده شوند و حتی می‌توانند به عنوان یک افزودنی سرو شوند.

۱۸. محافظت از DNA

محافظت از DNA در برابر فست فودها نیز یکی دیگر از فواید کلروفیل برای پوست و سلامتی است. فست فودها نه تنها تأثیر بدی بر اندازه دور کمر شما یا مشکل اضافه وزن‌تان دارند بلکه به خاطر وجود مواد شیمیایی مخرب، به روده و DNA سلول‌های روده نیز آسیب وارد می‌کنند. به استناد تحقیقی که در این زمینه انجام شده است، آن دسته از شرکت کنندگانی که همراه خوراکی‌های سرخ شده‌شان از خوراکی‌های محافظ حاوی کلروفیل استفاده می‌کنند به آسیب کمتری در DNA سلول‌های روده‌شان دچار شدند. بنابراین به جای مصرف خوراکی‌های سرخ شده به تنهایی، بهتر است مقداری سبزی برگ پهن سرشار از کلروفیل در کنار آن مصرف کنید تا از سلامت‌تان محافظت کنید.

۱۹. منابع کلروفیل

از آن‌جایی‌که مزایای کلروفیل برای سلامتی و پوست بسیار زیاد است، مردم همیشه به دنبال خوراکی‌های سرشار از کلروفیل می‌گردند. در واقع، اضافه کردن کلروفیل به برنامه غذایی روزانه‌تان کار دشواری نیست زیرا تقریبا تمام گیاهان سبز حاوی سطوح بالایی از کلروفیل هستند و سبزیجاتی که هر روز مصرف می‌کنید هم سرشار از کلروفیل هستند. بنابراین،‌بهتر است انواع مختلف سبزیجان از جمله لوبیا سبز، شابانک، پیازچه، جوانه گندم و سبزیجات سبز تیره مانند اسفناج، جعفری، شاهی، کلم کالی و برگ چغندر مصرف کنید تا بدن‌تان به صورت طبیعی کلروفیل دریافت کند. بهتر است به خاطر داشته باشید که پخت بیش از حد غذا می تواند خواص کلروفیل و منیزیوم موجود در غذا را از بین ببرد، بنابراین، بهتر است این سبزیجات را به صورت خام یا بخارپز مصرف کنید.

۲۰. برخی نکات احتیاطی

علیرغم خواص کلروفیل برای سلامتی، بهتر است در برخی شرایط به مصرف این ماده دقت کنید. تا به حال، هیچ تأثیر سمی از مصرف دوز نرمال کلروفیل گزارش نشده است، ولی مصرف بیش از اندازه آن می‌تواند موجب بروز علائمی مانند اسهال، درد شکمی و حرکات غیرعادی روده شود. در این زمان مصرف کننده باید به دنبال درمان باشد.

به زنان باردار و شیرده توصیه میشود از مکمل کلروفیل استفاده نکنند زیرا شواهد ایمن بودن آن موجود نیست.

بیمارانی که آزمایش مدفوع گایاک دارند بهتر است از مصرف خوراکی کلروفیل اجتناب کنند تا از وجود خون اشتباه در مدفوع‌شان جلوگیری کنند.

در واقع، مصرف خوراکی کلروفیل می‌تواند موجب تغییر رنگ زبان شود. به علاوه، مصرف موضعی کلروفیل می‌تواند موجب ایجاد حس سوزش خفیف و خارش شود.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *