عفونت گوش در استخر:۱۲ درمان خانگی عفونت گوش + دلایل و علائم

در این مطلب اطلاعاتی در زمینه عفونت گوش در استخر و دلایل آن، و انواع عفونت گوش شناگران و درمان های خانگی برای عفونت گوش در استخر می خوانید.

عفونت گوش در استخر عبارت است از التهاب کانال ارتباطی پرده گوش با گوش خارجی. وقتی یک نفر از طریق شنا یا حمام کردن در تماس مستقیم با آب قرار می‌گیرد، رطوبت – آب و انواع مختلف باکتری‌ها – در کانال گوش گرفتار می‌شود. مجرای گوش قرمز و دردناک می‌شود و از این تحریک متورم می‌شود.

انواع عفونت گوش در استخر 

عفونت گوش در استخر لزوما در شناگران یافت نمی‌شود. برعکس، این مشکل بیشتر در افرادی دیده می شود که شناگر نیستند. آدم‌ها فارغ از سن و جنسیت‌شان اگر در معرض تغییرات آب و هوایی باشند می‌توانند در معرض عفونت گوش شناگر قرار بگیرند. حتی کشاورزان نیز اگر غالبا برای مدت زمان طولانی در معرض عواملی مانند باد یا باران قرار بگیرند نیز می‌توانند از این شرایط رنج ببرند.

بین ۳ تا ۵ درصد از جمعیت جهان بر یک مبنای منظم از این درد تپنده و دردناک و همچنین مشکلات شنوایی مرتبط با عفونت گوش شناگر رنج می‌برند و تقریبا ۲ میلیون نفربه صورت سالانه این شرایط را تجربه می‌کنند. علیرغم این واقعیت که کودکان به خاطر شنا کردن در فضای باز مانند دریاچه‌ها و رودخانه‌ها بیشتر به عفونت گوش مبتلا می‌شوند، ولی بزرگسالان نیز نسبت به این مسئله آسیب‌پذیر هستند. درد نخستین علامت عفونت گوش خارجی است که نام علمی آن عفونت گوش شناگر است. درد زمانین احساس می‌شود که فرد غذا می‌جود یا نرمه گوشش را می‌کشد.

درمان های ابتدایی

وقتی یک عفونت جدی در بدن گسترش پیدا می‌کند، می‌تواند بسیار دردناگ شود و درمان آن بدون استفاده از آنتی بیوتیک دشوار خواهد بود. در اکثر داروخانه‌ها قطره‌های گوش بدون نسخه به فروش می‌رسد که مي‌توانند رطوبت درون گوش را در فرد مبتلا به عفونت تگرار شونده گوش شناگر خشک کند. با این حال، محافظت از مجرای گوش با قرار دادن توپی مخصوص در آن یا موم جایگزین دست ساز و در عین حال بهبود سلامت ایمنی کلی بدن با رژیم غذایی سالم نیز می‌تواند ریسک ابتلا به عفونت گوش شناگر را در شما و فرزندتان کاهش دهد.

عفونت گوش در استخر:۱۲ درمان خانگی عفونت گوش + دلایل و علائم

وقتی پای عفونت گوش شناگر در بزرگسالان در میان است، بهترین کار پیشگیری است. روش نهایی برای مقابله با عفونت گوش شناگر این است که از شروع آن جلوگیری شود. در صورت بروز عفونت شدید، ممکن است به شدت آسیب وارد کند و آن‌قدر تشدید شود که تحمل آن بدون آنتی بیوتیک ممکن نباشد.

دلایل اصلی عفونت گوش در استخر در بزرگسالان

افرادی که سیستم ایمنی نامناسبی دارند و ساختار گوش‌شان مشکل دارد غالبا به عفونت گوش در استخر مبتلا می‌شوند.

بخوانید: ۲۰ نکته هوشمندانه برای آموزش شنا به کودکان

افراد مبتلا به درماتیت یا پسوریازیس نیز می‌توانند به خاطر خشکی و ترک خوردن پوست‌شان که فرصت بقا و تکثیر باکتری‌ها را فراهم می‌کند، به سرعت به عفونت گوش مبتلا شوند.

دیگر آسیب‌ها یا جراحت‌های وارد شده به گوش نیز می‌تواند عامل دخیل در عفونت باشند. عفونت گوش در استخر بیشتر زمانی اتفاق می‌افتد که پوست مجرای گوش ملتهب، خراشیده و ترک خورده شود.

عفونت گوش می‌تواند ارثی باشد. به عبارت دیگر، عفونت گوش در خانواده منتقل می‌شود. به این ترتیب که اگر والدین مشکل عفونت گوش داشته باشند فرزندان ریسک بالاتری از ابتلا به عفونت گوش دارند.

آب کثیف و عفونت گوش در استخر

آب کثیف یا کم کیفیت استخرهای عمومی نیز می‌تواند یک دلیل دیگر برای ابتلا به عفونت گوش باشد زیرا شناگران می‌توانند باکتری‌های بد را در گوش‌شان منتقل کنند. میکروب‌های موجود در استخر و آب‌های مناطق تفریحی در میان رایج‌ترین دلایل بروز عفونت گوش شناگر در کودکان و بزرگسالان است.

تمیز کردن بیش از حد گوش نیز می‌تواند این مشکل را تشدید کند و موجب بروز آسیب به مجرای داخلی گوش و از بین رفتن مقدار زیادی از موم محافظ گوش شود.

علائم رایج عفونت گوش در استخر در بزرگسالان

علائم عفونت گوش شناگر عبارتند از: خارش گوش، دشواری در شنیدن در مقایسه با شرایط معمول، تخلیه عفونی گوش، قرمزی، سفتی، درد گوش و فشار در اطراف ناحیه مبتلا، دشواری در خوابیدن روی گوش آسیب دیده به همراه سردردهای تپنده.

در عفونت‌های شدید، ممکن است در گردن‌تان و دیگر بخش‌های بدن‌تان نیز احساس تورم داشته باشید،‌به علاوه این‌که در حرکت دادن فک‌تان نیز با مشکل مواجه می‌شوید.

معمولا عفونت گوش شناگر به صورت خارش گوش شروع می‌شود و سپس به آرامی به عفونت جدی‌تری منجر می‌شود که موجب تورم می‌شود. اگر تنها علامتی که احساس می‌کنید خارش است، خبر خوبی است به این معنی که عفونت هنوز گسترش نیافته است و هنوز برای پیشگیری از شکل‌گیری عفونت زمان هست.

۱۲ درمان خانگی عفونت گوش در استخر در بزرگسالان

۱. تسکین درد با گرما

در صورت بروز عفونت گوش شناگر، بهتر است روی گوش دردناک کمپرس گرم بگذارید تا از شدت درد کاسته شود. شما می‌توانید با استفاده از سشوار یا مایکروویو یک حوله را گرم کنید یا این‌که است بطری آب گرم استفاده کنید و برای مدتی روی گوش‌تان فشار دهیدتا احساس راحتی کنید. به این ترتیب، گرما می‌تواند التهاب را کاهش دهد و گوش‌تان را به حالت نرمال بازگرداند.

۲. استعمال روغن‌های معطر یا قطره‌های مفید

انواع روغن‌ها و قطره‌های طبیعی وجود دارند که می‌تواند در گوش ریخت تا از رطوبت و شکل‌گیری عفونت پیشگیری کرد. این موارد شامل برخی روغن‌های معطر مانند روغن معدنی و روغن اسطوخودوس است به این خاطر که این روغن‌ها دارای محتوای آنتی باکتریال و ضد التهابی هستند. بنابراین، در درمان علائم ایجاد کننده عفونت گوش در استخر در بزرگسالان مؤثر است.

وقتی از عفونت گوش در استخر رنج می‌برید، بهتر است قبل از ریختن قطره یا روغن دلخواه‌تان در گوش، به آرامی گوش‌تان را کمی بکشید. احتمالا بخواهید مقداری سرتان را تکان دهید تا قطره به درون گوش‌تان نفوذ کند و سپس چند دقیقه صبر کنید و همین کار را برای گوش دیگرتان نیز انجام دهید.

۳. مالیدن الکل و سرکه به ناحیه مبتلا

یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی عفونت گوش در استخر این است که از ترکیب الکل و سرکه استفاده کنید. به عبارت دیگر، این راه حل عبارت است از مالیدن ترکیب الکل و سرکه به میزان مساوی. الکل با آب موجود در گوش ترکیب می‌شود و سپس تبخیر می‌شود، آب گوش را از بین می‌برد در حالی‌که حالت اسیدی سرکه مانع رشد باکتری‌ها می‌شود. چند قطره از این محلول را در هر گوش‌تان بریزید.

یک راه دیگر این است که ۲ تا ۳ قطره سرکه سفید قوی را هر دو ساعت یک بار در گوش‌تان بریزید. این کار برای جلوگیری از عفونت باکتریایی یا قارچی مفید است.

۴. جایگزین موم گوش انتخاب کنید

وقتی به عفونت گوش در استخر مبتلا می‌شوید، موم طبیعی گوش‌تان از بین می رود.

می‌توانید موم طبیعی گوش‌تان را با استفاده از جایگزین موم مانند ژله پترولیوم بازسازی کنید.

یک تکه پنبه را در مقداری پترولیوم فرو کنید و سپس به آرامی درون گوش‌تان بمالید.

این کار قطعا به جذب رطوبت و خشک شدن درون گوش کمک می‌کند.

۵. از خارج کردن موم گوش اجتناب کنید

موم گوش اساسا عملکرد مهمی دارد و محافظی در برابر باکتری‌های بد است، یک مانع درون گوش ایجاد مي‌کند و از انباشت رطوبت جلوگیری مي‌کند. وقتی به عفونت گوش در استخر مبتلا می‌شوید، بهتر است از پاک کردن و از بین بردن موم گوش خودداری کنید، به ویژه اگر مستعد عفونت هستید. اگر احساس می‌کنید موم گوش‌تان بیشتر از همیشه تولید می‌شود و نمی‌توانید آن را تحمل کنید، بهتر است در مورد خارج کردن ایمن موم اضافی با استفاده از تجهیزات ویژه با پزشک‌تان مشورت کنید.

عفونت گوش در استخر:۱۲ درمان خانگی عفونت گوش + دلایل و علائم

۶. موقتا از آب دوری کنید

برای این‌که عفونت ایجاد شده به خاطر بیماری عفونت گوش در استخر در شما تشدید نشود، توصیه می‌شود تا زمانی‌که وضعیت‌تان بهتر نشده است از آب دوری کنید. بسیار مهم است تا زمانی‌که عفونت‌تان از بین نرفته است وارد آب نشوید و اگر گوش داخلی‌تان خیس شد سعی کنید به محض این‌که از آب خارج شدید با سشوار به دقت گوش‌تان را خشک کنید.

۷. از خوراکی‌های بسته بندی شده، فرآوری شده و قندی دوری کنید

خوراکی‌های بسته بندی شده و فرآوری شده مانند هات داگ، پاپ کورن و غیره ممکن است حاوی مواد شیمیایی اضافی باشند که سطح سدیوم، رنگ و دیگر مواد شیمیایی بالایی در آن‌ها وجود داشته باشد که بزرگسالان و کودکان به آن آلرژی داشته باشند. سعی کنید از اکثر خوراکی‌های بسته بندی شده دوری کنید و غذای واقعی و کامل بخورید. به علاوه، بهتر است شکر را در فهرست خوراکی‌هایی قرار دهید که در زمان درمان عفونت گوش شناگر باید از آن‌ها اجتناب کرد. این مورد قابل درک است چرا که شکر بسیار التهاب آور است و در نتیجه عملکرد سیستم ایمنی را کاهش می‌دهد و به گوش آسیب بیشتری وارد می‌کند.

۸. از خوراکی‌های بالقوه آلرژی‌زا اجتناب کنید، به ویژه محصولات متعارف لبنی

برخی آلرژن‌های رایج عبارتند از مواد لبنی متعارف، گلوتن، میگو و بادام زمینی، که می‌توانند التهاب را افزایش دهند. بسیار مهم است که بدانید چه خوراکی یا گروه خوراکی می‌توانند آلرژی شما را بیشتر کنند و عفونت گوش در استخر را در شما شدیدتر کنند.

محصولات لبنی یک گروه غذایی بزرگ هستند که اگر به مشکل عدم تحمل لاکتوز دچار هستید باید از آن‌جا اجتناب کنید. وقتی به عفونت گوش مبتلا هستید، مصرف زیاد محصولات لبنی مانند شیر گاو، بستنی، پنیر و غیره می‌تواند برای گوش‌تان مضر باشد. محصولات لبنی پاستوریزه تهیه شده از شیر گاو می‌توانند موجب تولید مخاط شوند و عفونت‌های گوش، گلو یا گرفتگی مسیر بینی را شدیدتر کنند.

۹. خوراکی‌های سرشار از آنتی اکسیدان مصرف کنید

ثابت شده است خوراکی‌های سرشار از آنتی اکسیدان در درمان مشکلات سلامتی مرتبط با التهاب بسیار مفید هستند. تمام انواع سبزیجات و میوه‌ها، به ویژه خوراکی‌های سرشار از آنت یاکسیدان مانند ویتامین C، موجب تقویت سیستم ایمنی بدن‌تان می‌شوند. این امر به تسریع زمان بهبود و مقابله با عفونت‌های باکتریایی آتی کمک می‌کند.

به علاوه، سیر، زنجبیل، زردچوبه و دیگر انواع ادویه‌جات و همچنین گیاهان دارویی می‌توانند همین خاصیت را داشته باشند. این گیاهان و ادویه‌جات دارای خواص طبیعی ضد میکروبی، ضد التهابی و آنتی باکتریال است که آن‌ها را برای درمان خانگی طبیعی عفونت گوش در استخر در بزرگسالان ایده‌آل می‌کند.

۱۰. خوراکی‌های سرشار از امگا – ۳ مصرف کنید

امگا – ۳ یک عامل کلیدی است و باید برای کاهش التهاب بدن مورد استفاده قرار بگیرد.

می‌توانید مقدار مورد نیاز بدن‌تان را از خوراکی‌های روزانه‌ای که مصرف می‌کنید دریافت کنید.

ماهی وحشی مانند سالمون یا ماهی تن و دیگر پروتئین‌ها و چربی‌هایی مانند مغزها و دانه‌ها می‌توانند به کاهش التهاب ناشی از عفونت کمک کنند.

دیگر منابع دریافت پروتئین خالص که در عملکرد ایمنی کمک می‌کنند: از تخم مرغ محلی، گوشت گوساله چرای طبیعی و ماکیان.

۱۱. مصرف خوراکی‌های سرشار از روی را افزایش دهید

روی می‌تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند و درمان را تسریع کند.

خوراکی‌هایی مصرف کنید که حاوی روی یا زینک زیادی باشند چرا که می‌توانند فرآیند درمان عفونت گوش در استخر را تسریع کنند.

برخی خوراکی‌ها سرشار از روی هستند، ولی این گوشت قرمز و گوش ماکیان است اکثر نیاز روزانه افراد به روی را تأمین می‌کند.

دیگر منابع خوب دریافت روی عبارتند از: لوبیا، مغزها، انواغ غذاهای دریایی، گندم کامل، غلات صبحانه غنی شده و محصولات لبنی ارگانیک.

۱۲. خوراکی‌هایی مصرف کنید که پروبیوتیک طبیعی هستند

این یک دیدگاه همه‌گیر است که پروبیوتیک‌ها به بهبود سلامت روده و ایمنی کلی بدن کمک می‌کنند.

وقتی پای مسائل سلامتی به میان می‌آید، سلامت روده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

بهبود شرایط روده به درمان عفونت‌های ناشی از گوش شناگر کمک می‌کند.

برخی گروه‌های خوراکی می‌توانند پروبیوتیک کافی را برای روده در اختیارتان قرار دهند.

ماست، که یکی از بهترین منابع پروبیوتیک است. کفیر که حاوی باکتری‌های خوب است که سلامت بدن را بهبود می‌بخشند.

دیگر موارد عبارتند از: کلم ترش، تمپه، کیمچی، میسو و کامبوچا است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *