حساسیت به پیچک سمی: ۱۰ درمان سریع تاول پیچک سمی در خانه + عکس

در این مطلب اطلاعاتی در زمینه حساسی به پیچک سمی و پیچک سمی چیست؟ و درمان خانگی و سریغ تاول پیچک سمی به شما خواهیم داد.

پیچک سمی گیاهی است که به خاطر ایجاد التهاب شدید روی پوست شناخته شده است؛ به این نوع التهاب درماتیت تماسی می‌گویند. پیچک سمی دارای نوعی شیره است که اگر مستقیما با پوست در تماس باشد ایجاد تحریک پوستی می‌کند.

شیره پیچک سمی چیست و چگونه بیماری ایجاد می کند؟

شیره پیچک سمی تقریبا در تمام قسمت‌های گیاه وجود دارد، از جمله برگ، ساقه و ریشه. این شیره حاوی روغنی به نام اوروشیول است که یک ماده روغنی و زرد کم رنگ است. در صورتی که این روغن به شدت چسبنده با پوست تماس پیدا کند، می‌تواند موجب بروش راش و تاول روی پوست شود. اگرچه برخی افراد به این روغن حساسیت ندارند و هرگز نشانه‌ای از خود بروز نمی‌دهند ولی ۸۵ درصد از افراد پس از تماس با پیچک سمی راش را تجربه می‌کنند. نشانه‌های واکنش نسبت به پیچک سمی غالبا عبارتند از خارش شدید، برآمدگی‌های قرمز رنگ به نام سفت دانه (جوش زیرپوستی)، تورم، کهیر، تاول که غالبا به صورت خطی بروز می‌کنند، قرمز شدن پوست و پوسته پوسته شدن آن.

حساسیت به پیچک سمی: ۱۰ درمان سریع تاول پیچک سمی در خانه + عکس

از آنجایی که ممکن است در فعالیت‌های بیرون از خانه با پیچک سمی تماس پیدا کنید بهتر است نسبت به آن آگاهی داشته باشید. واکنش شدید نسبت به پیچک سمی در اولین تماس فرد با این گیاه بسیار نادر است، با این حال، احتمالا در تماس بعدی‌شان دچار راش خواهند شد. هیچ زمان مشخصی برای درمان کامل تاول‌ها و راش‌ها وجود ندارد، ولی در اکثر مواقع بدون استفاده از کرم‌های موضعی یا دارو در مدت چند هفته پس از تماس از بین می‌روند. عامل اصلی ایجاد کننده مشکلات پوستی قطعا همان روغن اوروشیول است که در گیاه وجود دارد. با این حال، نکات و ترفندهایی وجود دارند که شما می توانید با دنبال کردن آن‌ها از شدت این مشکلات پوستی بکاهید و پوست‌تان را سریع‌تر از تاول و راش ایجاد شده به واسطه پیچک سمی التیام دهید.

علائم تماس با پیچک سمی

عمدتا، مردم می توانند به راحتی راش را در خانه درمان کنند. با این حال، اگر هر یک از علائم ذیل را تجربه کردید بهترین کار این است که با پزشک مشورت کنید تا درمان مقتضی روی شما انجام شود. اگر هر یک از نشانه‌ها و علائم ذیل را داشتید، بهتر است بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید.

بیش تر بخوانید: درمان اسهال استفراغ با سرکه سیب + ۵ نکته کاربردی

– پس از ایجاد و گسترش راش‌ها، تنفس یا بلع برای‌تان دشوار شده است.

– صورت و دستگاه تناسلی‌تان بیشترین راش و تاول را دارد.

– بدن‌تان عمدتا از برجستگی‌های قرمز و راش‌های خارش‌دار پُر شده است.

– تاول‌ها یا راش‌های بسیار زیادی در بدن‌تان دیده می‌شود.

– پوست‌تان به شدت می‌خارد و واقعا هیچ درمانی نمی‌تواند خارش‌تان را کم کند.

– تورم یکی از اصلی‌ترین علائم است، به ویژه در ناحیه صورت و پلک‌ها.

اگر علائم جدی فوق را ندارید، راش‌ها در بخش کوچکی از بدن بروز کرده‌اند و قطعا اطمینان دارید راش‌ها به خاطر تماس با پیچک سمی هستند، احتمالا می‌توانید این راش‌ها را در خانه درمان کنید. ما در این نوشتار شما را با ۱۰ درمان سریع و طبیعی راش و تاول ناشی از تماس با پیچک سمی آشنا می‌کنیم. با ما همراه باشید.

روش های طبیعی و سریع درمان راش و تاول ناشی از تماس با پیچک سمی

۱. ناحیه مبتلا را به آرامی شستشو دهید

آب برای افراد مبتلا به آلرژی یا مشکلات پوستی از جمله راش پیچک سمی یک همراه خوب به حساب می‌آید. خیساندن در آب، به ویژه در آب سرد، می‌تواند سوزش و خارش ناشی از پیچک سمی را کاهش دهد. بنابراین به عنوان یک روش سریع طبیعی برای درمان راش و تاول ناشی از حساسیت به پیچک سمی در خانه تنها کاری که باید انجام دهید این است که ناحیه مبتلا را به آرامی با آب سرد بشویید.

با این حال، بهتر است توجه داشته باشید که آب گرم یا داغ می‌تواند مشکل را بدتر کند. از سوی متخصصین توصیه می‌شود از آب صابون برای زدودن روغن سمی باقیمانده روی پوست‌تان استفاده کنید. نکته‌ای که بهتر است به خاطر داشته باشید این است که مواد شیمیایی خشن و اسکراب‌های فیزیکی سخت می‌توانند آسیب بیشتری را به پوست حساس شما وارد کنند. پس از شستشوی پوست، به آرامی پوست‌تان را خشک کنید، دقت کنید حوله را روی پوست‌تان نکشید و فقط با گذاشتن و برداشتن حوله پوست‌تان را خشک کنید.

۲. لباس‌های‌تان را بشویید

لازم است همه لباس‌های‌تان را که احتمالا روی آن‌ها روغن اوروشیول وجود دارد بشویید. تمام لباس‌هایی را که در زمان تماس با این گیاه سمی به تن داشتید کامل بشویید. روغن اوروشیول می‌تواند به لباس بچسبد و اگر با پوست‌تان تماس پیدا کند می‌تواند مجددا به بروز راش منجر شود. بنابراین، پس از تمام با پیچک سمی، تمام لباس‌های‌تان را درون ماشین لباسشویی بریزید و بگذارید مواد شوینده کار خودشان را انجام دهند.

۳. پوست‌تان را خراش ندهید، چرا که می‌تواند موجب عفونت شود

ما می‌دانیم اسکراب کردن پوست ناحیه مبتلا چه قدر وسوسه کننده است زیرا در پوست آن ناحیه شدیدا احساس خارش و ناراحتی وجود دارد. با این حال، خراش دادن پوست تنها باعث تشدید این وضعیت می‌شود و شانس بیشتری را برای وارد شدن آسیب بیشتر به پوست فراهم مي‌کند. خاراندن پوست، لایه محافظ پوست که آن را پوشش داده است تخریب می‌کند و پوست شما را در معرض ورود پاتوژن‌ها قرار می‌‌دهد. هر قدر پوست‌تان خارش داشته باشد، بهتر است به خاطر داشته باشید که خاراندن و خراشیدن پوست بدترین کاری است که می‌توانید با پوست‌تان انجام دهید. اگر آن‌قدر خارش زیاد بود که غیرقابل تحمل شد، ماساژ دادن آرام با حرکت دایره‌ای احتمالا به کاهش علائم کمک می‌کند.

۴. ناحیه مشکل ساز را با الکل بشویید

وقتی از ناراحتی ناشی از راش یا حساسیت به پیچک سمی رنج می‌برید الکل می‌تواند به شما کمک کند. بنابراین برای خلاص شدن از شر روغن اوروشیول، که دلیل اصلی بروز راش و تاول‌های آزاردهنده پس از تماس با پیچک سمی شناخته شده است، استعمال مقداری الکل بر ناحیه مبتلا می‌تواند به درمان آن کمک کند. اگر بلافاصله پس از تماس با این گیاه، به صورت ایده‌آل ۱۰ دقیقه، از این درمان استفاده کنید بهترین نتایج را خواهید برد. به این ترتیب، ویژگی پاک کنندگی الکل نتیجه خوبی را برای از بین بردن سم ناشی از این روغن خواهد داشت و در نتیجه در روزهای بعد با مشکلات کمتری مواجه خواهید شد.

از لحاظ علمی ثابت شده است که اگر راش‌ها و تاول‌ها را نتوان به خوبی با آب و الکل درمان کرد، روغن اوروشیول می‌تواند برای یک دوره زمانی طولانی همچنان روی لباس، حیوانات خانگی و پوست‌تان باقی بماند.

۵. از کمپرس سرد استفاده کنید

برای کاهش خارش و التهاب ناشی از تماس با پیچک سمی احتمالا کمپرس سرد بسیار مفید باشد. برای آماده کردن کمپرس، می‌بایست یک تکه پارچه تمیز را زیر آب سرد بگیرید و سپس آب اضافی آن را بگیرید. پارچه را به مدت ۱۵ تا ۳۰ دقیقه روی پوست قرار دهید. این کار را چندین مرتبه در روز تکرار کنید و شاهد بهبود شرایط پوست‌تان باشید.

برای از بین بردن تورم و خارش پوست، توصیه می‌شود از تلفیق روش دمای پایین به همراه مقداری مایع قابض استفاده کنید. سرکه سیب و چای سیاه دو درمان سریع پیشنهادی برای از بین بردن راش و تاول ناشی از پیچک سمی در خانه هستند.

۶. خودتان را با حمام بلغور جوی دوسر درمان کنید

یکی از روش‌های طبیعی برتر در مورد نحوه درمان راش‌ها و تاول‌های پوستی در خانه این است که از جوی دو سر استفاده کنید. این درمان سال‌ها برای تسکین التهاب و درمان بسیاری از مشکلات پوستی از جمله راش مورد استفاده قرار می‌گرفته است. به استناد تحقیقات علمی انجام شده در این زمینه، بلغور جوی دو سر دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که برای بسیاری مشکلات پوستی مفید است.

اضافه کردن بلغور جوی دو سر یا محصولات بر پایه بلغور جوی دو سر به آب ولرم حمام تان مي‌تواند یک راه ساده و آسان برای درمان حسایت به پیچک سمی باشد. خیس خوردن به مدت ۳۰ دقیقه در وان حمام می‌تواند علائم این آلرژی را از بین ببرد.

۷. از خاک رس بنتونیت استفاده کنید

خاک رس بنتونیت یک نوع خاک رس طبیعی شناخته شده است که در تعدادی از محصولات زیبایی و مراقبت فردی استفاده می‌شود. از خاک رس بنتونیت مي‌توان به عنوان ماسک صورت برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی از جمله آکنه و آلرژی استفاده کرد. برخی افراد گفته‌اند پس از استفاده از خمیر خاک رس بنتونیت و آب بر ناحیه مبتلا، از راش ناشی از پیچک سمی خلاص شده‌اند.

همچنین، مطالعات نشان می‌دهند انتخاب نسخه اصلاح شده این خاک رس، که در بسیاری از فروشگاه‌ها موجود است، در پیشگیری یا کاهش آلرژی‌های ناشی از پیچک سمی و همچنین دیگر انواع آلرژی‌ها به طور کلی، مؤثر است.

۸. احتمالا جوش شیرین هم مفید است

جوش شیرین، که غالبا از آن به عنوان بی‌کربنات سدیم نیز یاد می‌شود، یک ماده بسیار مهم است که عمدتا در شیرینی پزی استفاده می‌شود. به علاوه، جوش شیرین را می‌توان به عنوان یک عامل تمیزکننده آشپزخانه و همچنین درمان طبیعی برای مقاصد چندگانه نیز استفاده کرد. همچنین، بسیاری از افراد از جوش شیرین برای اهداف زیبایی نیز استفاده می‌کنند مانند سفید کردن دندان‌ها و لایه برداری پوست.

شما می‌توانید با یک گام ساده وقتی می‌خواهید حمام کنید یک فنجان جوش شیرین را به عنوان یک اسکراب طبیعی با آب مخلوط کنید، این کار برای افرادی که می‌خواهند فورا از شر راش یا تاول ناشی از پیچک سمی خلاص شوند توصیه می‌شود.

۹. با آب ولرم یک حمام کوتاه داشته باشید

توصیه می‌شود پوست‌تان را به طور کامل با صابون ساده و آب ولرم بشویید تا روغن‌های سمی این گیاه را از پوست‌تان بزدایید. اگر چه وقتی پای درمان خانگی برای کنترل علائم حساسیت به پیچک سمی در میان است آب می‌تواند جایگزین مؤثری برای الکل باشد، ولی حالت بهینه این است که در درجه اول به سراغ الکل بروید. اگر نمی‌توانید بوی تند آن را تحمل کنید، می‌توانید پس از استعمال، قسمت‌های اضافی را با آب بشویید.

همچنین اعتقاد بر این است که حمام کردن زمان ۶۰ دقیقه پس از تماس با این گیاه می‌تواند از گسترش و شدت راش‌ها بکاهد. هر چیزی را که با این گیاه در تماس بوده است بشویید. بهتر است در زمان انجام این کار از دستکش پلاستیکی استفاده کنید.

۱۰. از آلوئه ورا استفاده کنید

سالیان سال است که از آلوئه‌ورا به عنوان یک درمان طبیعی استفاده می‌شود.

آلوئه ورا را غالبا “گیاه معجزه‌گر” می‌نامند.

این گیاه همچنین یکی از فوق سریع‌ترین روش‌های طبیعی برای درمان راش و تاول ناشی از پیچک سمی در خانه است.

آلوئه‌ورا هرگونه آسیب پوستی یا سوزش را درمان می‌کند، تسکین می‌دهد و از شدت التهاب می‌کاهد.

چطور در خانه تاول‌های ناشی از پیچک سمی را کاهش دهیم؟

از خواص تسکین دهندگی ژل آلوئه ورا استفاده کنید.

ابتدا، یک یا دو برگ تازه آلوئه ورا را آماده کنید.

بهتر است مراقب باشید انگشتان‌تان را نبرید زیرا اطراف برگ آلوئه ورا خارهای کوچکی وجود دارد.

وقتی برگ‌ها آماده شدند، با یک چاقوی تیز برگ‌ها را دو نیم کنید. اکنون با استفاده از قاشق ژل درون هر برگ را خارج کنید.

سپس بهتر است مستقیما این ژل را روی ناحیه ملتهب پوست بگذارید.

وقتی کارتان تمام شد حتما باقیمانده ژل آلوئه ورا را در یخچال بگذارید تا بتوانید مجددا از آن استفاده کنید.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *