۱۹ درمان خانگی خارش و التهاب نیش حشرات + پیشگیری

در این مطلب اطلاعاتی پیرامون درمان خانگی خارش و التهاب نیش حشرات و درمان ورم ناشی از نیش حشرات به شما خواهیم داد.

حشرات همیشه حضور چندش‌آوری دارند. آن‌ها غالبا ترسناک هستند. با این حال، علیرغم ترسناک بودن‌شان، تمام حشرات موجب آسیب نمی‌شوند. انواع مختلفی از حشرات وجود دارند از جمله: ساس، کنه، پشه، زنبور، شپش و غیره. برخی از حشرات بی آزار هستند در حالی‌که نیش برخی از آن‌ها سمی است. به طور کلی، نیش حشرات همیشه یک تجربه آزاردهنده و دردناک است. ولی گزیده شدن توسط حشرات به معنای لزوم مراجعه به پزشک نیست.

درمان‌های طبیعی زیادی برای خلاص شدن از نیش حشرات وجود دارد. ما در این نوشتار شما را با ۱۹ درمان خانگی نیش حشرات و تورم و خارش ناشی از آن آشنا می کنیم تا درد آن را کاهش دهید و فرآیند درمان سریع‌تر طی شود.

درمان خانگی خارش و ورم و التهاب ناشی از نیش حشرات روی صورت

۱. عسل

عسل در درمان بسیاری از مسائل زیبایی و سلامتی مورد استفاده قرار می‌گیرد. عسل دارای خواص آنتی باکتریال و ضد عفونی کنندگی است. همچنین خواص تسکین دهندگی نیز دارد؛ بنابراین عسل می‌تواند درد و خارش ناشی از نیش حشرات را درمان کند. استفاده از عسل می‌تواند به پیشگیری از گسترش عفونت نیز کمک کند. برای درمان نیش حشرات، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مقدار کمی عسل را روی ناحیه مبتلا بگذارید. اجازه دهید ۳۰ دقیقه بماند و سپس با آب ولرم بشویید. بهتر است شستشو را با دقت انجام دهید زیرا باقی ماندن عسل روی پوست می‌تواند حشرات را جذب کند.

۲. جریان الکتریکی

جریان الکتریکی یک تاکتیک نظامی است. جریان الکتریکی در درمان نیش عنکبوت، مورچه یا زنبور عسل مؤثر است. برای درمان نیش حشرات، تنها کاری که لازم است انجام دهید این است که ناحیه مبتلا را خیس کنیدو یک باطری ۹ ولت به آن وصل کنید. جریان الکتریکی می‌تواند از گسترش سم و عفونت نیش حشرات جلوگیری کند. همچنین به تسکین درد و خارش ناشی از نیش حشرات نیز کمک می‌کند. بنابراین، اگر به دنبال درمان خانگی شگفت‌انگیزی برای نیش حشرات هستید، نباید از جریان الکتریکی غافل شوید. با این حال، اگر ناحیه مبتلا روی صورت یا نزدیک چشم‌تان است، بهتر است در زمان انجام این کار دقت زیادی داشته باشید. توصیه می‌شود قبل از انجام این روش با پزشک‌تان مشورت کنید.

۳. پوست موز

مالیدن پوست موز یکی از درمان‌های خانگی شگفت انگیز برای از بین بردن تورم و خارش ناشی از نیش حشرات روی صورت و اطراف چشم است. موز سرشار از کلسیم است؛ بنابراین، استفاده از موز می‌تواند فرآیند درمان گزیدگی توسط حشرات و دیگر مشکلات سلامتی را تسریع کند. با این حال، اگر برا یدرمان نیش حشرات از موز استفاده می‌کنید، بهتر است مراقب باشید زیرا موز مي‌تواند به خاطر شیرینی‌اش حشرات بیشتری را به خود جذب کند.

۴. آلوئه ورا

آلوئه ورا یکی از درمان‌های خانگی فوق‌العاده برای درمان تورم و خارش ناشی از نیش حشرات روی صورت و نزدیک چشم‌ها است. آلوئه ورا دارای خواص ضد التهابی است؛ بنابراین، می‌تواند درد و خارش ایجاد شده توسط نیش حشرات را درمان کند. برای درمان نیش حشرات، لازم است برگ آلوئه ورا را بکوبید تا خمیر آلوئه ورا به دست بیاید. این خمیر را به ناحیه مبتلا بزنید و با استفاده از پارچه آن را بپیچید. برای تسریع فرآيند درمان این کار را هر روز انجام دهید.

۵. برگ ریحان

برگ ریحان دارای خواص ضد التهابی است و به همین دلیل در فهرست درمان‌های خانگی نیش حشرات قرار گرفته است. برگ ریحان می‌تواند تورم و خارشی ناشی از نیش حشرات را، به ویژه نیش پشه، درمان کند. استفاده از برگ ریحان می‌تواند در کاهش تورم و خارش ناشی از نیش حشرات کمک کند.

روش کار به این شرح است:

– مقداری برگ ریحان را بکوبید تا خمیر به دست آید.

– این خمیر ریحان را روی ناحیه مبتلا بزنید.

– بگذارید ۳۰ دقیقه بماند.

– سپس با آب ولرم بشویید.

وقتی از برگ ریحان برای درمان نیش حشرات استفاده می‌کنید بهتر است مراقب باشید زیرا ریحان می‌تواند حشرات را به سمت شما جذب کند.

۶. الکل

الکل یک درمان خانگی قدرتمند و مؤثر برای درمان نیش حشرات است. مقداری الکل را روی ناحیه مبتلا بزنید و شاهد بهبود شرایط‌تان باشید.

۷. لیسترین

علیرغم ناشناخته و غیرمعمول بودن این درمان، از آن‌جایی که لیسترین حاوی منتول است می‌تواند التهاب،‌خارش و درد ناشی از نیش حشرات را درمان کند. بهتر است لیسترین را بلافاصله پس از گزیده شدن روی ناحیه مبتلا بزنید تا از شر درد خلاص شوید.

۸. سرکه سیب

درمان خانگی خارش و التهاب نیش حشرات

استعمال سرکه سیب می‌تواند از گسترش عفونت و خارش ناشی از نیش حشرات جلوگیری کند. سرکه سیب می‌تواند ناحیه گزیده شده را تسکین دهد. بنابراین، سرکه سیب یک درمان خانگی بسیار خوب برای نیش حشرات روی صورت و نزدیک چشم است. سرکه سیب می‌تواند به درمان خارش کمک کند.

۹. روغن درخت چای

روغن درخت چای حاوی خواص ضد التهابی است؛ بنابراین، روغن درخت چای می‌تواند خارش را از بین ببرد و از گسترش عفونت جلوگیری کند. جای تعجب نیست که روغن درخت چای یکی از درمان‌های خانگی فوق‌العاده برای درمان نیش حشرات است. با این حال مهم است توجه داشته باشید که روغن درخت چای می‌تواند حس سوزش ایجاد کند. توصیه می‌شود روغن درخت چای را با مقداری آب رقیق کنید.

۱۰. نوار چسب

نوار چسب نه تنها یک درمان خانگی خوب برای درمان تورم و خارش ناشی از نیش حشرات است بلکه یک اقدام پیشگیرانه نیز به شمار می‌آید. استفاده از نوار چسب می‌تواند شما را از خراشاندن ناحیه گزیده شده مصون بدارد. وقتی یک پشه یا حشره شما را نیش زد، خارش ناشی از آن شما را وادار می‌کند به آن ناحیه خراش وارد کنید، که به عفونت و از بین رفتن پوست‌تان منجر می‌شود.

۱۱. بلغور جو دو سر

صبحانه مورد علاقه شما یکی از درمان‌های خانگی مؤثر برای تورم و خارش ناشی از نیش حشرات است. بلغور جو دو سر ترکیبات ویژه‌ای دارد که خواص ضد التهابی دارند؛ بنابراین، بلغور جو دو سر در کاهش ورم و خارش مؤثر است.

روش کار به این شرح است:

– آب و بلغور جو دو سر را بخ مقدار مساوی با هم ترکیب کنید.

– خمیر جو دو سر را روی ناحیه مبتلا بزنید.

– از یک پارچه تمیز استفاده کنید و به مدت ۱۰ دقیقه آن را ببندید.

– سپس آن را پاک کنید.

برای این‌که نتیجه مطلوبی بگیرید، بهتر است این درمان را تکرار کنید.

۱۲. یخ

یخ و دمای سرد می‌توانند التهاب و تورم ناشی از نیش حشرات را درمان کنند. دمای سرد می‌تواند پوست را بی حس کند و خلاصی موقتی درد را برای‌تان به همراه داشته باشد. یخ و دمای سرد، درمان‌های طبیعی نیش حشرات روی صورت و بدن هستند.

وقتی از یخ روی ناحیه مبتلا استفاده می‌کنید باید توجه داشته باشید که یخ نباید بیش از ۵ دقیقه به صورت مستقیم روی یک ناحیه قرار داشته باشد زیرا ممکن است به آسیب پوستی منجر شود.

روش کار به این شرح است:

– مقداری یخ را خرد کنید و در یک پارچه بریزید.

– روی ناحیه مبتلا بگذارید.

– اجازه دهید چند دقیقه بماند.

۱۳. جوش شیرین

جوش شیرین دارای خواص و کاربردهای بسیاری است. این ماده در هر آشپزخانه‌ای موجود است و غالبا برای پخت نان یا تمیز کردن شیرآلات مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جوش شیرین برای درمان نیش حشرات نیز استفاده می‌شود.

روش کار به این شرح است:

– ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین را با مقدار کافی آب مخلوط کنید تا یک خمیر به دست بیاید.

– خمیر را روی ناحیه مبتلا بزنید.

– بگذارید در حدودد ۱۰ دقیقه بماند.

– سپس با آب ولرم بشویید.

۱۴. پیاز

پیاز می‌تواند بلافاصله شما را از شر نیش حشرات خلاص کند. آب پیاز در کاهش التهاب و نیش حشره مؤثر است. پیاز دارای خواص ضد قارچی است و می‌تواند به کاهش ریسک عفونت کمک کند.

روش کار به این شرح است:

– پیاز را برش بزنید.

– برش‌های پیاز را به مدت چند دقیقه روی ناحیه گزیده شده قرار دهید.

– سپس با آب بشویید.

۱۵. آویشن

غالبا از برگ آویشن در پخت ماهی، سیب زمینی و دیگر خوراکی‌های خوشمزه استفاده می‌شود. با این حال، بسیاری از افراد نمی دانند که آویشن یکی از درمان‌های خانگی مؤثر برای درمان نیش حشرات روی صورت و بدن است. آویشن در کاهش خارش و التهاب ناشی از نیش پشه بسیار مؤثر است. آویشن دارای خواص ضد قارچی و آنتی باکتریال است؛ بنابراین، می‌تواند عفونت و خارش ناشی از نیش پشه یا حشرات را از بین ببرد.

روش کار به این شرح است:

– مقداری برگ آویشن را بکوبید.

– برگ‌های کوبیده شده را روی ناحیه گزیده شده قرار دهید.

– بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

– سپس پاک کنید و با آب ولرم بشویید.

همچنین می‌توانید مقداری برگ آویشن را در آب بجوشانید و سپس یک تکه پارچه را در آن بخسانید و محل گزیده شده را به مدت چند دقیقه با آن پارچه ببندید.

بیش تر بخوانید: آنتی بیوتیک طبیعی: ۱۸ بهترین آنتی بیوتیک و ضدبیماری های طبیعی که از بدن محافظت می‌کنند

شما می‌تواند پس از استفاده از این روش روی ناحیه مورد نظر چند مکعب یخ بگذارید تا از خواص خنک کنندگی طبیعی آن بهره‌مند شوید.

۱۶. فندق افسونگر

فندق افسونگر یکی از بهترین درمان‌های خانگی برای درمان التهاب و خارش ناشی از نیش حشرات است. فندق افسونگر دارای خاصیت قابض بودن است و تانن دارد. به همین دلیل است که غالبا فندق افسونگر یکی از مواد تشکیل دهنده داروهای بدون نسخه است. استعمال موضعی فندق افسونگر می‌تواند شماری از مشکلات پوستی مانند خراش‌های عمیق، خراش‌های جزئی یا هموروئید را درمان کند. استعمال فندق افسونگر می‌تواند به تسکین التهاب، حس سوزش و خارش ناشی از نیش حشرات کمک کند. بهتر است این درمان را تکرار کنید تا درمان سریع‌تر انجام شود.

۱۷. دمنوش بابونه

بابونه یکی از رایج‌ترین درمان‌های خانگی برای نیش حشرات و بسیاری از بیماری‌ها است. استعمال دمنوش بابونه بر پوست می‌تواند التهاب را تسکین دهد، خارش پوستی را کاهش دهد و فرآیند درمان را تسریع کند.

روش کار به این شرح است:

– یک عدد چای کیسه‌ای گل بابونه خشک را به مدت چند دقیقه در آب جوش قرار دهید.

– سپس کیسه چای بابونه را به مدت ۳۰ دقیقه در یخچال قرار دهید.

– کیسه را فشار دهید تا آب اضافی آن گرفته شود.

– روی ناحیه مبتلا قرار دهید.

– بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

– با یک پارچه خیس محل را پاک کنید.

۱۸. سیر

سیر دارای فواید سلامتی زیادی است. سیر می‌تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان کند از جمله بیماری قلبی و فشار خون بالا. وقتی سیر به صورت موضعی استفاده شود، یکی از درمان‌های خانگی فوق‌العاده برای درمان نیش حشرات است.

برای درمان نیش پشه یا حشرات به شرح ذیل عمل کنید:

– یک حبه سیر تازه را بکوبید و له کنید.

– سیر له شده را با روغن نارگیل ترکیب کنید.

– این ترکیب را به ناحیه مبتلا بزنید.

– بگذارید ۱۰ دقیقه روی پوست‌تان بماند.

– سپس با یک پارچه پاک کنید.

این کار را در صورت لزوم تکرار کنید تا نتیجه دلخواه‌تان را به دست آورید.

۱۹. گِل

گِل یکی از درمان‌های خانگی تورم و خارش ناشی از نیش حشرات است. گِل می‌تواند فرآيند درمان را تسریع کند و از عفونت ناشی از نیش حشره جلوگیری کند.

روش کار به این شرح است:

– یک لایه نازک گِل را روی ناحیه مبتلا بزنید.

– بگذارید ۱۰ دقیقه بماند.

– آن را پاک کنید و با آب ولرم بشویید.

پیشگیری از نیش حشرات

بدن ما واکنش‌های متفاوتی نسبت به نیش حشرات یا گزش آن‌ها نشان می‌دهد. برخی افراد هیچ واکنشی نشان نمی‌دهند در حالی‌که برخی دیگر از افراد به شدت واکنش آلرژیک نشان می‌دهند. در موارد واکنش آلرژیک شدید ناشی از نیش حشرات، فرد به مراقبت‌های فوری پزشکی نیازمند خواهد شد، پس سریعا درخواست کمک کنید.

این درمان خانگی خارش و التهاب نیش حشرات برای واکنش‌های رایج خفیف مناسب هستند. این درمان‌ها ناراحتی و خارش ناشی از نیش حشرات را کاهش می‌دهند.

حشرات و پشه‌ها در آب و هوای گرم زنده می‌مانند. بنابراین، پیشگیری بهترین راه است. به عنوان مثال، بهتر است زمانی را برای قرار گرفتن در فضای آزاد انتخاب کنید که بین غروب و طلوع آفتاب باشد. به علاوه، توصیه می‌شود وقتی در فضای باز هستید لباس‌های آستین بلند و شلوارهای بلند بپوشید. استعمال اسپری ضد حشرات نیز یک روش خوب برای پیشگیری از نیش حشرات است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *