۱۵ درمان خانگی عفونت گلو : پیشگیری و درمان سنتی عفونت گلو

درست مانند هر بیماری التهابی دیگر، عفونت گلو نیز می‌تواند مزمن یا حاد باشد. در بسیاری از موارد، عفونت گلو به واسطه ویروس ایجاد شده است در حالی‌که دیگر موارد به خاطر باکتری، قارچ یا محرک‌هایی مانند آلاینده‌ها و مواد شیمیایی ایجاد می‌شوند. درمان خانگی عفونت گلو راه‌های متنوعی دارد.

عفونت گلو به واسطه عوامل زیادی ایجاد می‌شود:

– سرما خوردگی معمولی / آنفولانزا و دیگر باکتری‌ها / ویروس‌ها

– عوامل فیزیکی و محیطی: آلرژن‌ها، آلوده کننده‌ها، استعمال دخانیات و هوای خشک.

عفونت گلو می‌تواند به ورم لوزه بیانجامد که تنفس و بلع را دشوار می‌کند. ممکن است عفونت گلو با سرفه و تب همراه باشد، مانند موقعی که به واسطه عفونت مجرای تنفسی بالایی رخ می‌دهد. ممکن است عفونت گلو به صورت جداگانه اتفاق بیافتد ولی معمولا با بیماری‌های ذیل همراه است: التهاب ویروسی، ورم لوزه، راش، آنفولانزا، سرخک، دیفتری، سیاه سرفه یا برخی بیماری‌های خونی.

نکاتی برای پیشگیری از عفونت گلو

در این‌جا چند نکته برای محافظت از گلوی‌تان در برابر عفونت آمده است. تمیز و سالم نگه داشتن گلو مهمترین عادت روزانه‌ای است که باید انجام دهید.

– بهداشت دهان و دندان‌تان را رعایت کنید، دندان‌های‌تان را مسواک کنید و گلوی‌تان را با آب نمک تمیز کنید.

– قبل از بیرون رفتن و قرار گرفتن در فضاهای باز از ماسک استفاده کنید تا آلودگی‌ها و هوای آلوده وارد دهان‌تان نشود. باکتری‌های موجود در هوا می‌توانند دلیل بروز عفونت گلو باشند.

– از کار کردن یا خوابیدن در محیط‌های آلوده یا هوای خشک پرهیز کنید. وقتی در محیط‌های سرد و خشک هستید بهتر است چند مرتبه در روز آب گرم بنوشید.

– از نوشیدنی‌ها یا خوراکی‌های سرد یا اضافه کردن یخ به نوشیدنی‌های‌تان خودداری کنید.

– بگذارید در اتاق خواب‌تان هوا جریان داشته باشد ولی در مسیر مستقیم باد قرار نگیرید. دمای کولر را در دمای مناسب قرار دهید.

اصول درمانی درمان خانگی عفونت گلو

آنتی بیوتیک‌ها تنها موقعی اثرگذار هستند که عامل بروز گلودرد میکروبی باشد. استفاده از آنتی بیوتیک به جای درمان‌های خانگی برای درمان عفونت گلو روش مناسبی نیست. در برخی موارد آنت یبیوتیک شرایط را دشوارتر می‌کند. اصول درمانی بر مبنای دلیل بروز بیماری استوار است. بهتر است تنها در مواقعی از آنتی بیوتیک استفاده شود که عامل بیماری باکتری باشد. همچننی انتی بیوتیک‌ها باید مناسب سن، وضعیت بیماری و پویایی آنتی بیوتیک‌ها تجویز شوند.

درمان خانگی عفونت گلو

۱. عسل

درمان عفونت گلو با عسل یک روش محبوب برای درمان بیماری‌های مرتبط با گلو و سیستم ایمنی افراد است. با این‌حال، بسیاری از افراد با روش صحیح استفاده از آن برای گرفتن بهترین نتیجه آشنا نیستند. آیا می‌دانید عفونت گلو را چطر با عسل درمان کرد؟

الف. درمان عفونت گلو با عسل و زنجبیل

همان‌طور که می‌دانید، زنجبیل یک طعم دهنده عالی در غذا است. گرما و رایحه متمایزکننده آن نشانگر طعم خاص و کاربری فوق‌العاده آن است. زنجبیل آنتی باکتریال قدرتمندی است، بنابراین در میان درمان‌های خانگی عفونت گلو در بزرگسالان قرار دارد. همچنین برای درمان سرفه یا سرماخوردگی نیز بسیار مؤثر است. ترکیب کردن عسل و زنجبیل موجب بالا رفتن کاربری آن‌ها مي‌شود. برای استفاده از فواید عسل به این ترتیب عمل کنید.

– مقداری زنجبیل تازه بردارید، خوب بشویید و بکوبید تا عصاره آن گرفته شود. سپس، با مقدار مساوی عسل ترکیب کنید. این ترکیب را سه مرتبه در روز و هر مرتبه یک قاشق چایخوری بنوشید.

– روش دیگر این است که، زنجبیل تازه را بشویید و برش بزنید یا رنده کنید. در عسل بخیسانید. سپس برش‌های زنجبیل تازه را در دهان‌ةان بگذارید. این روش برای درمان عفونت گلو بسیار مؤثر است. عسل و زنجبیل به تدریج جذب گلوی‌تان می‌شوند. علائم عفونت گلو به سرعت از بین می‌روند و سرفه کاهش پیدا می‌کند.

ب. درمان عفونت گلو با عسل و لیمو تازه

این مواد حاوی آنتی اکسیدان‌های زیاد و ویتامین C زیادی هستند. لیمو ترش است، بنابراین می‌تواند به خوبی بدن را تصفیه کند. در مورد عفونت گلو، لیمو مي‌تواند سرفه و خلط را کاهش دهد، گلو را تسکین دهد و بدن را تقویت کند. روش استفاده به این شرح است.

– آب لیمو را بگیرید و با نسبت ۲:۱ با عسل ترکیب کنید. این ترکیب را بنوشید.

بخوانید: ۲۳ بهترین درمان خانگی عفونت باکتریایی دهان و گلو + ۲۱ راه پیشگیری از آن

– هر روز ۲-۴ مرتبه بنوشید تا نتیجه بهتری بگیرید. این روش همچنین برای درمان سرفه و عفونت گلو در کودکان نیز مؤثر است. برای کودکان بهتر است نسبت این دستور را به ۱:۱ کاهش دهید.

– عسل، لیمو و شکر نیز ترکیب خوبی برای درمان‌های خانگی عفونت گلو در کودکان هستند. برای تهیه این ترکیب، ۱ لیتر عسل، ۱ کیلوگرم لیموی ورقه شده، ۱/۲ کیلوگرم شکر آماده کنید. تمام مواد را در یک شیشه تمیز بریزید. بگذارید ۳ ماه بماند و سپس استفاده از آن را شروع کنید. شما می‌تواند از این روش برای دوره‌های بلند مدت استفاده کنید. در صورتی که کودک‌تان علائم عفونت گلو از خود بروز داد، درمان آن در خانه آماده است.

– درمان عفونت گلو با ترکیب عسل و کامکوات نیز یک روش درمانی ساده است. کامکوات را خوب بشویید، آن را به دو نیم تقسیم کنید. هسته آن را جدا کنید و روی آن عسل بریزید تا آن را بپوشاند. این ترکیب را حرارت دهید و ۲-۳ مرتبه در روز بنوشید. هر مرتبه ۱-۲ قاشق چایخوری از آن استفاده کنید. این میزان بسته به سن بیمار قابل تغییر است. این روش می‌تواند به کاهش علائم خارش و درد گلو کمک کند، سرفه را کاهش دهد و به درمان عفونت گلو کمک کند.

درمان خانگی عفونت گلو

ج. درمان عفونت گلو با عسل و آب گرم

راه ساده‌تری برای درمان عفونت گلو با استفاده از عسل وجود دارد که احتمالا نمی‌دانستید. عسل را می‌توان با آب گرم مخلوط کرد و چند برش لیمو به آن اضافه کرد. شما می‌توانید این ترکیب را هر روز صبح بنوشید تا در گلوی‌تان احساس راحتی کنید. این عادت را مدت زمان زیادی ادامه دهید تا نشانه‌های عفونت گلوی‌تان کاملا از بین بروند. با این حال، استفاده از عسل به عنوان درمان خانگی عفونت گلو در کودکان نباید برای کودکان زیر ۱۲ ماه سن (کمتر از یک سال) استفاده شود.

نکاتی برای استفاده از عسل برای درمان عفونت گلو

عسل ماده‌ای که در طب دهان مورد استفاده قرار می‌گیرد. با این حال، عسل تنها زمانی مؤثر است که خواص آن تضمین شده باشد. در واقع، عسلی که در فروشگاه‌ها با قیمت کم عرضه می شود عسل طبیعی نیست.

بسیاری از انواع عسل از ترکیب عسل خالص با آب شکر تهیه می‌شود. میزان کم یا زیاد بودن عسل پاقعی موجود در آن به قیمت آن بستگی دارد.

۲. سیر

سیر یکی از درمان‌های خانگی طبیعی برای عفونت گلو است. سیر حاوی آلیسین است که یک آنتی بیوتیک قدرتمند است و ویروس‌ها و باکتري‌ها را از بین می‌برد. بنابراین، استفاده از سیر برای عفونت گلو می‌تواند باکتری‌های مضر را از بین ببرد و گلودردتان را از بین ببرد و بیماری را در مدت زمان کوتاهی برطرف کند. به همین طریق است که می‌تواند به سرعت و به صورت مؤثر گلودرد را درمان کند.

گذاشتن یک حبه سیر تازه در دهان به مدت ۵-۱۰ دقیقه نیز مفید است. شما می‌توانید سیر تازه را بین دندان‌های‌تان خرد کنید و آب آن را ببلعید. راه آسانی نیست ولی به از بین رفتن مستقیم باکتری‌ها در ناحیه عفونی کمک می‌کند. به علاوه، برای سلامت دندان نیز مفید است.

همچنین، شما می‌توانید سیر را بکوبید. مقداری از آن را در یک قوری کوچک بریزید و آب و عسل به آن اضافه کنید. ترکیب را بجوشانید تا یکدست شود. بگذارید خنک شود و چند مرتبه در روز میل کنید. پس از مدت زمان کوتاهی، بیماری از بین خواهد رفت.

۳. زنجبیل

شما می‌توانید از زنجبیل به عنوان درمان خانگی عفونت گلو استفاده کنید. دمنوش زنجبیل می‌تواند از طریق گرم کردن و عفونت‌زدایی در مناطق ملتهب به از بین رفتن عفونت گلو کمک کند. استفاده از زنجبیل بسیار ساده است.

– یک تکه زنجبیل تازه را پوست بگیرید. خرد کنید و در یک قابلمه کوچک بریزید.

– مقداری آب اضافه کنید و بگذارید ۵ دقیقه بجوشد. سپس آن را صاف کنید. این ترکیب را هر روز به جای آب بنوشید. این کار به تسکین گلو و کاهش درد کمک می‌کند.

– به علاوه شما می‌توانید از یک روش دیگر نیز استفاده کنید. یک فنجان دمنوش زنجبیل درست کنید و مقداری عسل و آب لیمو به ان اضافه کنید. این ترکیب را هر روز بنوشید. این کار تأثیر زیادی خواهد داشت

۴. آب نمک

همان‌طور که می‌دانید آب نمک دارای خواص آنتی باکتریال است. به همین خاطر است که آب نمک یک درمان محبوب برای کاربری‌های آنتی باکتریال است. در اکثر موارد، برای محافظت از گلو در برابر باکتری‌های مضر، مفید است. همچنین می‌توان از آب نمک برای درمان گلو درد و پیشگگیری از بدتر شدن علائم نیز استفاده کرد. روش استفاده به این شرح است.

– نمک را با آب خالص ترکیب کنید تا محلول رقیقی به دست بیاید.

– دو مرتبه در روز این محلول را در دهان‌تان بریزید و بگذارید چند دقیقه بماند.

– شما می‌توانید برای خلاص شدن از این بیماری بیش از دو مرتبه در روز نیز از این ترکیب استفاده کنید.

۵. لیمو

لیمو یکی از بهترین درمان‌هیا خانگی عفونت گلو است زیرا اسید سیتروس موجود در آن می‌تواند مخاط را که عامل بیماری است از بین ببرد. به علاوه، استفاده از لیمو برای عفونت گلو باعث می‌شود تا گلوی‌تان تسکین پیدا کند و از التهاب و درد خلاص شود. شاید ندانید که ویتامین C موجود در لیمو و آنتی اکسیدان‌ها می‌توانند سیستم ایمنی بدن‌تان را تقویت کنند. این میوه دارای خواص ضد عفونی کنندگی است که موجب از بین رفتن باکتری‌ها و ویروس‌های ایجاد کننده گلودرد و محافظت از بدن می‌شود. استفاده از لیمو می‌تواند بزاق را بیشتر کند و نواحی آسیب دیده را مرطوب کند. با مواد مغذی و روان کنندگی که دارد، لیمو یک میوه بسیار سالم است که نه تنها برای مصرف یا طعم دهی مفید است بلکه خواص درمانی مختلفی نیز دارد.

شما می‌توانید از آب لیمو یا ترکیب لیمو و آب نمک استفاده کنید.

دستور ۱:

– آب نصف لیمو را بگیرید. با مقدار کمی آب مخلوط کنید.

– از قاشق برای مخلوط کردن آن‌ها استفاده کنید و محلول را غرغره کنید.

– می‌توانید آب لیمو را به صورت مستقیم و بدون ترکیب شدن با آب نیز غرغره کنید.

دستور ۲:

– ۱ قاشق چایخوری نمک را با آب لیمو ترکیب کنید.

– با یک فنجان آب گرم مخلوط کنید.

– سه مرتبه در روز غرغره کنید. هر مرتبه حداقل ۱ دقیقه طول بکشد.

درمان خانگی عفونت گلو

۶. ریحان

ریحان یک گیاه محبوب است. این گیاه نه تنها در غذا مورد استفاده قرار میگیرد، بلکه درمان خوبی برای بسیاری بیماری‌ها است. این گیاه رایحه ملایمی دارد. بنابراین، در بسیاری از غذاهای ایتالیایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از گونه‌های محبوب ریحان که به خاطر عطر و خواص درمانی‌اش مورد استفاده قرار می‌گیرد ریحان مقدس است.

برگ ریحان را می‌توان در آشپزی و پزشکی مورد استفاده قرار داد. می‌توان از آن روغن معطر نیز گرفت. برای استفاده از این گیاه به شرح ذیل عمل کنید:

– ۵-۶ برگ ریحان را در آب بجوشانید.

– روغن معطر را روی گلو سینه‌تان بمالید.

– با انگشت ماساژ دهید تا روغن جذب بدن‌تان شود.

این روغن یکی از مؤثرترین درمان‌های خانگی عفونت گلو است.

۷. درمان خانگی عفونت گلو با کنجد

کنجد یک درمان انتی باکتریال خوب برای بسیاری از بیماري‌ها مرتبط با پاتوژن پوست است. کنجد مي‌تواند به لطف خواص ضد ویروسی و ضد التهابی که دارد قارچ پوستی را درمان کند. برای بهره‌منید از خواص آن به شرح ذیل عمل کنید.

– دو قاشق غذاخوری روغن کنجد را با یک قاشق غذاخوری عسل ترکیب کنید.

– خوب هم بزنید و سه مرتبه در روز مصرف کنید.

– این کار را مرتب ادامه دهید تا گلوی‌تان خوب شود.

۸. نمک اپسوم

نمک اپسوم، بر خلاف نمک دریا، ترکیبی است که ماده اصلی آن سولفات منیزیوم است. این ماده می‌تواند فواید زیادی برای بدن داشته باشد، بنابراین می‌تواند بسیاری از مشکلات سلامتی را درمان کند. یکی از رایج‌ترین فواید نمک اپسوم زمانی است که به عنوان دهانشویه مورد استفاده قرار می‌گیرد. این نوع نمک با هالیتوز مزمن (بد بویی دهان) و عفونت گلو مقابله می‌کند. شما می‌توانید این نمک را غرغره کنید و به عنوان یک میکروب کش برای پاکسازی دهان‌تان از آن استفاده کنید. بهتر است از نمک اپسوم استفاده کنید زیرا بر فشار خون تأثیر نمی‌گذارد.

– ۱ فنجان آب ولرم را با ۲ قاشق غذاخوری نمک اپسوم ترکیب کنید و خوب هم بزنید تا حل شود.

– مقدار کمی از این محلول را در دهان‌تان بریزید و بگذارید در دهان و گلوی‌تان بماند.

– کمی دهان‌تان را باز کنید تا هوا از گلوی‌تان عبور کند و در دهان‌تان حباب آب تشکیل شود. این کار را ۵ ثانیه انجام دهید. سپس دهان‌تان را ببندید و آب را در دهان و گلوی‌تان بچرخانید. این کار را ۵-۶ مرتبه تکرار کنید. سپس مایع را از دهان‌تان خارج کنید و دهان‌تان را با آب تمیز بشویید.

۹. روغن معطر اوکالیپتوس

این روغن معطر دارای خواص درمانی زیادی است. روغن اوکالیپتوس یک خلط آور است که به پاکسازی سموم و میکروارگانیسم‌های بد از بدن کمک می‌کند، به گونه‌ای شما را از بیماری دور نگه می‌دارد. برای بهره‌مندی از فواید این روغن برای بهبود عفونت گلو می‌توانید به شرح ذیل عمل کنید.

– ابتدا، یک مرطوب کننده هوا آماده کنید. عفونت گلوی شما به لطف رطوبت موجود در هوا آزاردهنده نخواهد بود.

– ۱-۲ قطره روغن اوکالیپتوس در مرطوب کننده هوا بریزید. خواص ضد میکروبی روغن اوکالیپتوس اجازه شکل گیری کپک قارچی را نمی‌دهد و خلط گلوی‌تان راحت‌تر از بین می‌رود.

– غدد لنفاوی گلوی‌تان را به آرامی با چند قطره روغن ماساژ دهید. با انگشت‌تان به آرامی فشار دهیدتا جذب پوست‌تان شود. از این روغن به ناحیه بالای قفسه سینه‌تان نیز بزنید. مهمترین بخش قفسه سینه بین دنده‌ها است.

– این کار را تا زمانی‌که از شر درد و التهاب خلاص شوید ادامه دهید. این کار ۲۰-۴۰ دقیقه زمان می‌برد.

– با آب غرغره کنید. چند قطره روغن آویشن با پایه خوراکی را به آن اضافه کنید تا با عفونت‌های ویروسی و باکتریایی مقابله کند.

۱۰. ریشه شیرین بیان

یکی دیگر از رایج‌ترین درمان‌های خانگی عفونت گلو برای کودکان این است که از ریشه شیرین بیان استفاده کنید. ریشه شیرین بیان یکی از درمان‌های گیاهی است که برای درمان بسیاری بیماری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد مانند زخم معده، عفونت‌های ویروسی، گلو درد یا آلرژی.

پیش از استفاده از ریشه شیرین بیان باید چند نکته را به خاطر داشته باشید. شما نباید در مصرف ریشه شیرین بیان زیاده روی کنید، زیرا ممکن است به افزایش فشار خون، کاهش سطح پتاسیم، یا احتباس نمک و آب منجر شود. همچنین، نباید ریشه شیرین بیان را با داروهای ادرارآور، کورتیکو استروئید یا داروهای پایین آورنده پتاسیم مصرف کرد. ریشه شیرین بیان را نباید در بیماری‌های مرتبط با قلب یا در بیماران مبتلا به فشار خون و زنان باردار استفاده کرد. شما می‌توانید به شرح ذیل از ریشه شیرین بیان استفاده کنید.

روش ۱:

– ۱/۴ ریشه لیکوریک را بردارید. آن را در دهان‌تان و نزدیک گلوی‌تان بگذارید. بگذارید ریشه شیرین بیان با بزاق‌تان خییس شود و ماده درمانی آن آزاد شود. علائم گلو دردتان در مدت ۳ روز از بین خواهند رفت.

– در مورد کودکان، لازم است ریشه شیرین بیان را در آب جوش بریزید و بگذارید خنک شود. برای هر مرتبه استفاده، ۲ تا ۳ قطره از این محلول را در دهان کودکان بریزید. این کار را ۵ تا ۶ مرتبه در روز تکرار کنید. این کار را به مدت ۲-۳ روز ادامه دهید تا بیماری برطرف شود.

روش ۲:

– پودر ریشه شیرین بیان را با آب مخلوط کنید یا در آب گرم بخیسانید. از این آب به عنوان دهانشوی روزانه استفاده کنید. ویژگی خوب ریشه شیرین بیان می‌تواند درد گلو را درمان کند و نشانه‌های عفونت گلو را به صورت مؤثری درمان کند. پس از خیساندن یا شستشوی دهان‌تان با آب ریشه شیرین بیان، بهتر است دندان‌های‌تان را مسواک کنید تا آن‌ها را تمیز و درخشان نگه دارید.

روش ۳:

– مقداری ریشه شیرین بیان را با دارچین و آب بجوشانید تا یک درمان گیاهی درست کنید. این دمنوش را هر روز مصرف کنید تا عفونت گلوی‌تان به سرعت درمان شود و به آرام شدن ذهن‌تان نیز کمک می‌کند.

۱۱.  درمان خانگی عفونت گلو با گل ختمی یا مارشمالو

گل ختمی نوعی گیاه است که عمدتا در آمریکای شمالی و اروپا کشت می‌شود. به خاطر لعاب دار بودن می‌تواند غشای مخاط را در مدت زمان کوتاهی تسکین دهد.

بسیاری از افراد هنوز فکر می‌کنند مارشمالویی که به عنوان میان وعده مصرف می کنیم هنوز هم حاوی عصاره ریشه گل ختمی است. ولی مارشمالویی که در فروشگاه‌ها به فروش می‌رسد حاوی گل ختمی نیست بنابراین نمی‌تواند به عنوان درمان خانگی عفونت گلو مورد استفاده قرار بگیرد.

دمنوش ریشه گل ختمی را می‌توانید به روش ذیل تهیه کنید.

– ۱ قاشق غذاخوری ریشه خشک شده شیرین بیان را در ۱ فنجان آب جوش بریزید.

– بگذارید دم بکشد و به مدت ۳۰ تا ۹۰ دقیقه بماند و سپس صاف کنید.

– هر روز ۳ فنجان از این دمنوش بنوشید تا علائم عفونت گلوی‌تان از بین برود.

اگر به دیابت مبتلا هستید قبل از مصرف با پزشک‌تان مشورت کنید. گل ختمی می‌تواند قند خون را کاهش دهد. در عین حال، مصرف گل ختمی می‌تواند جذب دارو را کاهش دهد. زنان باردار یا شیرده نباید از این گیاه استفاده کنند.

۱۲. درمان خانگی عفونت گلو با نارون قرمز

سال‌ها است از نارون قرمز به عنوان درمان عفونت گلو، لارنژیت یا سرفه خشک استفاده می‌شود. پوست داخلی این گیاه وقتی با آب مخلوط شود یک ژل ضخیم تشکیل می‌دهد. این ژل موجب تسکین گلوی‌تان می شود. بسیاری از درمان‌گرها توصیه می‌کنند از روش ذیل استفاده کنید.

– یک فنجان آب جوش را روی نصف قاشق چایخوری پودر پوست نارون قرمز بریزید.

– بگذارید دم بکشد.

– زمانی‌که خنک شد با آن غرغره کنید.

۱۳. دمنوش درمانی

چای سیاه دارای ترکیبات فعالی به نام تانن است. تانن‌ها ضدعفونی کننده هستند و می‌توانند بافت متورم گلو را تسکین دهند و بیماران را درمان کنند. وقتی چای سیاه درست می‌کنید تا برای مقاصد درمان خانگی از آن استفاده کنید می‌توانید مقداری عسل یا لیمو نیز به آن اضافه کنید.

دمنوش زنجبیل نیز یک درمان جایگزین برای درمان عفونت گلو است. اگر گرم استفاده شود بهتر است. چندین مرتبه در روز این دمنوش را غرغره کنید، همچنین می‌توانید آن را بنوشید. می‌توانید برای افزایش خاصیت آن لیمو اضافه کنید. به شرح ذیل عمل کنید.

– ۱ قاشق چایخوری آب لیمو، کمی فلفل کاین و ۱ قاشق چایخوری عسل را ترکیب کنید.

– این ترکیب را خوب هم بزنید و به چای‌تان اضافه کنید.

– این ترکیب را غرغره کنید.

– می‌توانید به صورت منظم از این ترکیب استفاده کنید.

۱۴. سرکه سیب

سرکه سیب درست همانند لیمو، می‌تواند یک درمان جایگزین خوب باشد که به درمان عفونت گلو کمک می‌کند. برای دستور استفاده از سرکه سیب، ۱/۴ قاشق چایخوری زنجبیل تازه رنده شده را به نوشیدنی‌تان اضافه کنید. راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند عفونت گلو را با سرکه سیب درمان کنند.

دستور ۱:

– ۲ قاشق غذاخوری سرکه سیب و مقداری نمک را در یک فنجان آب گرم حل کنید.

– از این محلول به عنوان دهانشویه استفاده کنید. صبح، پس از ناهار، بعد از ظهر و شب دهان‌تان را ۳-۴ مرتبه با این دهانشوبه بشویید. این کار می‌تواند به از بین رفتن باکتري‌ها، تسکین گلو و کاهش درد کمک کند.

دستور ۲:

– ۲ قاشق چایخوری سرکه سیب را در یکی فنجان آب گرم یا آب جوشیده سرد حل کنید.

– مقداری عسل به این ترکیب اضافه کنید تا نوشیدن آن راحت‌تر شود و گلوی‌تان را بهتر تسکین دهد.

– ۲-۳ فنجان سرکه سیب بنوشید تا نتیجه مؤثرتری بگیرید.

دستور ۳:

– ۱ قاشق چایخوری سرکه سیب را با ۱ قاشق چایخوری عسل، ۱ قاشق چایخوری آب لیمو و ۳-۵ دانه فلفل سیاه ترکیب کنید.

– آن‌ها را در یک فنجان آب گرم بریزید. بگذارید کمی خنک شود و آرام آرام بنوشید. بگذارید این ترکیب در گلوی‌تان جریان کند و جذب شود.

– این نوشیدنی را ۴ مرتبه در روز بنوشید تا درد ناشی از عفونت گلوی‌تان برطرف شود.

۱۵. نعناع فلفلی

منتول موجود در نعناع فلفلی به عنوان یک قابض عمل می‌کند و مخاط گلو را نازک می‌کند. نعناع اثر تسکین دهنده‌ای بر عفونت گلو دارد و سرفه خشک را بهبود می‌بخشد. راه‌های زیادی برای استفاده از نعناع فلفلی وجود دارد. معمولا از دمنوش نعناع یا روغن نعناع فلفلی استفاده می‌شود.

روغن معطر نعناع فلفلی در میان بهترین درمان‌های خانگی طبیعی توصیه شده برای عفونت گلو قرار دارد. علائم خارش در گلو را به سرعت از بین می‌برد. برا یاستفاده از این روغن معطر می‌توانید مانند دیگر روغن‌های معطر عمل کنید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *