آیا مصرف رانیتیدین برای کودکان بی خطر است؟

آیا مصرف رانیتیدین برای کودکان بی خطر است ؟ زانتاک یکی از داروهایی است که اسید معده و شرایط مرتبط را درمان می کند. همچنین ممکن است آن را با نام عمومی ، رانیتیدین بشناسید. رانیتیدین متعلق به یک دسته از داروهایی است که به نام مسدود کننده های گیرنده هیستامین-۲ یا مسدود کننده های H2 شناخته می شود. مسدود کننده های H2 مقدار اسید که سلول های خاصی در معده شما ایجاد می کند را کاهش می دهد.

رانیتیدین برای کودکان همچنین می تواند یک راه امن و موثر برای کاهش اسید معده، سوزش معده و درد در نوزاد شما باشد، اما موارد احتیاطی خاصی وجود دارد.که باید بیشتر در مورد سوزش معده در نوزادان و اینکه چگونه ازانواع خاصی از زانتاک برای درمان استفاده کنیم بدانیم

شناسایی سوزش معده در نوزادان

بعضی از کودکان اسید معده زیادی ترشح میکنند. ماهیچه بین مری (یا لوله غذا) و معده، مری پایینی نامیده میشود. این ماهیچه باز می شود تا اجازه دهد غذا از مری به داخل معده حرکت کند. به طور معمول، برای جلوگیری از حرکت اسید از مری به معده بسته می شود. در برخی از نوزادان، این عضله به طور کامل تکامل پیدا نکرده وممکن است کمی از اسید به مری برگردد.

اگر این اتفاق می افتد، اسید می تواند مری را تحریک کند و باعث احساس سوزش یا درد شود. بازگشت اسید بیش از حد برای مدت طولانی می تواند باعث زخم شود. این زخم ها می توانند در هر کجا از مری و معده کودک و قسمت ابتدایی دوازدهه (روده کوچک) ایجاد شوند.

کاهش اسید معده بیش از حد کودک شما می تواند باعث کاهش تحریک پذیری درد ناشی از بازگشت اسید پس از غذا شود. همچنین می تواند به کودک کمک کند که به راحتی غذا بخورد، که سبب افزایش وزن و عدم کاهش وزن می شود. همانطور که نوزاد رشد می کند، ماهیچه مری پایینی آنها شروع به کار بهتر می کند و کمتر بالا می آید و در نتیجه باعث تحریک کمتر می شود

انواع و میزان مصرف رانیتیدین برای کودکان

نوع زانتاکی که می توانید به کودک خود بدهید، در شربت ۱۵ میلی گرم در میلی لیتر قرار میگیرد. این شربت فقط با نسخه قابل دسترس است. اشکال زیادی از رانتاک در موجود است، اما تنها باید توسط افراد ۱۲ ساله یا بالاتر استفاده شوند.

زانتاک را ۳۰-۶۰ دقیقه قبل از تغذیه نوزاد به او بدهید. دوز بر پایه وزن هر شخص است. دوز شربت زانتاک را با قطره چکان دارو یا یک سرنگ دهانی اندازه گیری کنید. اگر شما قبلا آن را به نوزاد خود نداده اید، می توانید ابزار اندازه گیری را در داروخانه پیدا کنید

مصرف خوراکی رانیتیدین برای کودکان برای زخم معده، مری و دوازدهه

درمان اولیه معمولی ۴-۲ میلی گرم بسته به وزن کودک دو بار در روز برای چهار تا هشت هفته است. به کودک خود بیش از ۳۰۰ میلی گرم در روز ندهید.

در حالی که زخم ها بهبود می یابند، می توانید با زانتاک درمان نوزاد خود را ادامه دهید. به همان اندازه ۲-۴ میلی گرم بر کیلوگرم است، اما شماباید فقط یک بار در روز در هنگام خواب به او بدهید. این درمان می تواند تا یک سال طول بکشد. اطمینان حاصل کنید که بیش از ۱۵۰ میلی گرم در روز ندهید

مصرف خوراکی برای بازگشت مری به معده یا التهاب مری فرسایشی

برای درمان بیماری بازگشت گوارشی (مری به معده) یا بیماری التهاب مری فرسایشی، دوز معمولی آن ۲٫۵-۵ میلی گرم بر کیلوگرم بسته به وزن کودک دو بار در روز است. علائم کودک شما می تواند در عرض ۲۴ ساعت بهبود یابد، اما درمان بیماری التهاب مری فرسایش معمولا چند ماه طول می کشد.

عوارض جانبی رانیتیدین

اکثر مردم زانتاک را نسبتا خوب تحمل می کنند اما برای کودک شما ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• سردرد

• یبوست

• اسهال

• •حالت تهوع

• •استفراغ

• •جوش

تداخلات دارویی رانیتیدین برای کودکان

رانیتیدین می تواند تغییراتی در بدن کودک برای جذب دارو ایجاد کند ،تغییراتی که در میزان ترشح اسید معده انجام میدهد. همچنین می تواند بر روی چگونگی خارج شدن داروها ازطریق کلیه ها تاثیر بگذارد. زانتاک می تواند آنزیم های کبد را مسدود کنند که داروها را تجزیه می کنند.

این اثرات ممکن است بر سایر داروها یا مواد دیگری که ممکن است به کودک خود بدهید تأثیر بگذارد. دقت کنید که پزشک همه داروهایی را که به کودکتان میدهید ، از جمله داروهای بدون نسخه، ویتامین ها و مکمل ها را می داند. این اطلاعات به پزشک کمک میکند که بداند آیا دلیلی وجود دارد که برای فرزند شما زانتاک ایمن نباشد.

نتیجه

رانیتیدین را می توان با خیال راحت در نوزادان استفاده کرد. با این حال، تنها شکل برای نوزادان یک شربت است که باید توسط پزشک کودک شما تجویز شود. زانتاک بدون نسخه که ممکن است در کابینت پزشکی خود داشته باشید، برای نوزادان تایید نشده است.

مقدار شربت تایید شده رانیتیدین برای کودکان بر اساس شرایط و وزن کودک شما است. بسیار مهم است که مقدار آن دقیقا بر اساس دستورالعملهایی که پزشک داده، باشد . مصرف بیش از حد در نوزادان میتواند تشخیص آن دشوار باشد. اگر همیشه در مورد درمان کودک خود شک دارید، یک قاعده خوب همیشه این است که از پزشک خود بپرسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *