نحوه عملکرد رانیتیدین و عوارض جانبی رانیتیدین

رانیتیدین همواره یکی از داروهای پرمصرف بود که بدون نسخه نیز مصرف می‌شد. در این مطلب درباره نحوه عملکرد رانیتیدین و عوارض جانبی بخوانید.

رانیتیدین یک مسدود کننده هیستامین (H۲)است که برای پیش‌گیری و درمان زخم معده و روده در گربه‌ها و سگ‌ها استفاده می‌شود. این بیماری اغلب در موارد ورم معده و برای درمان بیماری بازگشت اسید معده تجویز می‌شود تا التهاب را تسکین دهد و به درمان کمک کند. رانیتدین هم چنین به تحریک مسیر غذا از طریق دستگاه گوارش کمک می‌کند.

این دارو باید به صورت مستقل مصرف شود به این دلیل که مصرف آن به همراه غذاهای دیگر تاثیر آن را کاهش خواهد داد.

شرح کلی نحوه عملکرد رانیتیدین و عوارض جانبی

هیستامین یک جز کلیدی در واکنش آلرژیک است که باعث التهاب و تورم می‌شود. رانیتیدین می‌تواند باعث درد شکم و اسهال شود. با ممانعت از گیرنده h2، گیرنده هیستامین را مهار می‌کند، رانیتیدین خروجی اسید معده را کاهش می‌دهد. این کار pH سیستم گوارشی را کاهش می‌دهد و که باعث التیام در یک محیط مساعد می شود.زخم معده را و یک محیط مساعد برای استراحت و التیام می‌بخشد.

اطلاعات بیشتر:

رانیتیدین را در یک ظرف سربسته و بدون تماس با هوا و در مکانی به دور از نور و گرمای مستقیم و زیاد محافظت کنید.

نحوه عملکرد رانیتیدین و عوارض جانبی

اگر دوز مصرفی را در یک وعده فراموش کردید چه کاری باید انجام دهید؟

هرچه زودتر همان میزان دوز را مصرف نمایید . اگر به زمان مصرف دوز بعدی نزدیک هستید نیاز نیست وعده قبلی را مصرف کنید بلکه طبق نظم گذشته ادامه دهید. مواظب باشید به حیوان خانگی خود دو وعده را در یک وعده ندهید .

عوارض جانبی و واکنش‌های مربوط به دارو:

رانیتیدین ممکن است منجر به این اثرات جانبی شود:

• استفراغ

• اسهال

• تپش قلب نامنظم

• تنفس سریع

• پرش(لرزش) عضلانی

رانیتیدین می تواند با این داروها واکنش نشان دهد، چرا که آن‌ها اسید معده را بهتر جذب می‌کنند:

• کتاکونازول

• ایتراکونازول

لطفا پیش از دادن این دارو و یا هر داروی دیگری که به حیوان خانگی شما داده می‌شود، به دامپزشک تان مراجعه کنید. بهتر است این داروها را حداقل دو ساعت قبل و یا پس از استفاده از رانیتیدین به آن‌ها بدهید.

از دادن رانیتیدین به حیوانات ماده که در دوران شیردهی هستند خودداری نمایید

هشدار: در زمانی از این دارو برای مقابله با بیماری کلیوی، بیماری کبد و یا بیماری قلبی ضربان قلب در حیوان خود استفاده می کنید مراقب تغییرات وزنی آن ها و اختلال ناشی از آن باشید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *