رانیتیدین برای نوزادان :‌ خوردن رانیتیدین برای نوزاد خطرناک است؟

حداکثر ۷۰ درصد از نوزادان تا زمانیکه چهارماهه شوند حداقل یک‌بار در روز استفراغ می‌کنند آن‌ها ممکن است از رفلاکس معده به مری رنج ببرند . گاهی پزشکان برای این کودکان رانیتیدین تجویز می‌کنند . والدین اغلب از دادن دوز اشتباه رانیتیدین وحشت می‌کنند . مصرف بیش از حد رانیتیدین معمولا باعث بروز مشکلاتی نمیشود؛ والدین باید به هر حال برای دریافت اطلاعات خاص به کنترل مسمومیت زنگ بزنند .

رانیتیدین برای نوزادان

اگر نوزاد شما برای سوزش معده با رانیتیدین (زانتاک )درمان میشود ، تنها نیستید . در حقیقت ، برگشت معده به مری نیز به نام سوزش معده ، برگشت اسید یا سوهاضمه ، در کودکان و کودکان بسیار رایج است . تا ۷۰ % نوزادان حداقل یک‌بار در روز در چهار ماه اول زندگی خود به خاطر رفلاکس معده به مری استفراغ می‌کنند .

بخوانید:‌عوارض جانبی رانیتیدین در بارداری + نحوه عمل زانتاک

رفلاکس معده به مری زمانی اتفاق می‌افتد که اسید معده به مری برمیگردد ، لوله غذا که گلو را به شکم متصل می‌کند ، مری، حساس است و به کلفتی معده نیست ، اسید در مری باعث درد می‌شود . کودکان با رفلاکس معده به مری ممکن است استفراغ بکنند، به خاطر درد ، مشکل تغذیه و سرفه که از بین نمی‌رود و د رآنها ادامه دارد .

درمان رفلاکس معده با رانیتیدین برای نوزادان

رفلاکس معده به مری اغلب اوقات زمانیکه کودک شش ماهه شود خود به خود ازبین میرود . تا آن زمان ، پزشکان اغلب برای تسکین درد و ناراحتی ناشی از رفلاکس معده به مری، رانیتیدین تجویز می‌کنند . رانیتیدین باعث کاهش اسید معده میشود . به صورت شربت به نوزادان و کودکان داده می‌شود ، هر چند که به عنوان قرص نیز در دسترس است .

رانیتیدین برای نوزادان

دارو تجویز شده شربت رانیتیدین برای نوزادان می‌تواند برای بسیاری از والدین در درمان کودکشان گیج‌کننده و باعث اشتباه شوند . به عنوان مثال یک اشتباه رایج این است که به جای ۷/۰ میلیلیتر تجویز شده ۷ میلیلیتر داده میشود . این ده برابر مقدار سفارش پزشک است .

وقتی پدر و مادر این اشتباه را متوجه میشوند ، با وحشت به مرکز کنترل مسمومیت تماس میگیرند . متخصصان کنترل مسمومیت به آن‌ها می‌گویند که رانیتیدین ایمن و قابل تحمل است. در مصرف بیش از حد ، ممکن است باعث خواب‌آلودگی خفیف شود . برخی از کودکان نیز ممکن است حالت تهوع کوتاه‌مدت ، استفراغ و اسهال داشته باشند . علایم شدید یا خطرناک بسیار نادر هستند .

جلوگیری از اشتباهات با رانیتیدین ( و داروهای دیگر ) :

• یک برنامه روتین داشته باشید که چه کسی و چه زمانی به کودک دارو میدهد

• از یک چک لیست ، برنامه ، یا تقویم برای یادداشت کردن زمانی که به کودک دارو میدهید استفاده کنید .

• هر بار که دارو می‌دهید برای میزان مصرفی برچسب را به دقت بخوانید .

• از سرنگ برای داروها استفاده کنید . آن‌ها را از پزشک یا داروخانه تهیه کنید . از قاشق‌های خانه و فنجان‌ها برای اندازه‌گیری دوزهای دارو استفاده نکنید .

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *