خواص و فواید خوردن شیر در شب

این یک دانسته عمومی است که باید مصرف شیر را از سنین کودکی آغاز کرد تا رشدمان بهتر انجام شود. بدون شیر، امکان ندارد بتوانیم استخوان‌ها و دندان‌های‌مان را تقویت کنیم؛ شیر به عنوان منبعی از انرژی استفاده می‌شود که بافت‌های بدن را حفظ و بازسازی می‌کند.

افراد زیادی از فواید خاص شیر نوشیدن در شب برای سلامت عمومی بدن آگاه نیستند. در ادامه شما را با فواید نوشیدن شیر سرد در شب برای سلامتی آشنا می‌کنیم.

فواید سلامتی این کار چیست؟

۱. نوشیدن شیر سرد در شب به کاهش وزن کمک می‌کند

شیر غالبا با افزایش وزن در ارتباط است، ولی بسته به نوع شیری که مصرف می‌کنید همیشه این ویژگی را ندارد. گفته می‌شود شیر سرد به واسطه افزایش تراکم استخوان به صورت خودکار به کاهش وزن منجر می‌شود.

۲. نوشیدن شیر در شب موجب کاهش اسید معده می‌شود

شیر سرد یک درمان خوب برای اسید معده است. مصرف شیر سرد می‌تواند به مرور زمان این ناراحتی را که موجب اختلال خواب می‌شود از بین ببرد.

۳. نوشیدن شیر سرد موجب کاهش گرسنگی می‌شود

وقتی شیر سرد بین وعده‌های غذایی مصرف شود می‌تواند به راحتی گرسنگی را مرتفع کند و جایگزین خوبی برای اسنک‌ها است.

۴. نوشیدن شیر سرد در شب بدن را هیدراته نگه می‌دارد

شیر سرد به خاطر الکترولیت‌هایی که دارد بدن‌تان را هیدراته نگه می‌دارد. این الکترولیت‌ها در قالب پتاسیم و سدیوم هستند.

۵. نوشیدن شیر سرد در شب به عنوان یک درمان

کودکان معمولا از شیر به خاطر طعم آن خوش‌شان نمی‌آید، و شیر نوشیدن برای آن‌ها به یک چالش تبدیل می‌شود. در عوض، شیرهای طعم دار به عنوان یک جایگزینی برای علاقمند کردن کودکان به نوشیدن شیر تولید شدند. به این ترتیب، کودکان از مزایای نوشیدن شیر سرد در شب بی بهره نخواهند بود.

۶. نوشیدن شیر سرد در شب موجب بازیابی انرژی‌تان پس از ورزش می‌شود

پس از ورزش‌ها و تمرینات سنگین، بدن‌تان به بازیابی فوری انرژی نیاز دارد و شیر سرد می‌تواند به خوبی این نقش را ایفا کند. نوشیدن یک لیوان شیر سرد پس از ورزش از افزایش وزن جلوگیری می‌کند و قند و پروتئین سالمی دارد که جایگزین بافت‌های از دست رفته می‌شود.

۷. نوشیدن شیر سرد در شب برای سلامت پوست

ویتامنی‌ها و مواد معدنی موجود در شیر حاوی ترکیبات جالبی برای پوست هستند که می‌توانند به صورت همزمان پوست‌تان را تغذیه کنند، رنگ آن را بهبود ببخشد و پوست‌تان را مرطوب کند.

۸. نوشیدن شیر سرد در شب خواب آلودگی‌تان را بیشتر می‌کند

تسریع فرآیند خواب با استفاده از شیر یک روش کارآمد است چرا که شیر حاوی ملاتونین است. ملاتونین به تنظیم چرخه خواب – بیداری می‌پردازد. ملاتونین همچنین سیگنال‌هایی را به مغز ارسال می‌کند که نشان می‌دهد زمان خواب فرا رسیده است و مغز نیز سروتونین تولید می‌کند که خاصیت آرامش بخشی برای بدن دارد.

۹. نوشیدن شیر سرد در شب به خاطر وجود تریپتوفان

تریپتوفان ماده کلیدی تولید سروتونین است که خاصیت آرامش بخشی و تسکین دهندگی به بدن را دارد. این ماده همچنین به خاصیت شیر در تسریع روند خواب نیز مرتبط است.

۱۰. نوشیدن شیر سرد در شب برای تقویت دندان‌ها و استخوان‌ها و رشد عضلانی

چه راهی بهتر از مصرف شیر برای تقویت دندان‌ها، استخوان‌ها و رشد عضلانی وجود دارد چرا که شیر حاوی پروتئین است.

به طور کلی، در زمان خرید شیر باید موارد ذیل را مد نظر قرار دهید تا سالم‌ترین نوع شیر را خریداری کنید.

  • چربی – حداکثر درصد چربی برای هر وعده نباید از ۱.۵ درصد چربی کل تجاوز کند.
  • کلسیم – شیر در هر ۲۵۰ میلی لیتر حاوی ۵۰۰ میلی گرم کلسیم است که برای برآوردن نیازهای روزانه کلسیم انسان کافی است. این مقدار در مورد شیر گاو صدق می‌کند. برای دیگر انواع شیر مانند شیر سویا، اطمینان حاصل کنید که کلسیم اضافه شده دارد.
  • پروتئین – شیر یک منبع جایگزین برای دریافت پروتئین است. شما می‌توانید از شیرهای با پروتئین افزوده نیز استفاده کنید.
  • آلرژی – توجه داشته باشید که به مواد تشکیل دهنده شیر آلرژی نداشته باشید. قبل از خرید شیر مواد تشکیل دهنده آن را از روی برچسب موجود روی بسته بندی بررسی کنید و به دقت به حقایق تغذیه‌ای آن دقت کنید تا با واکنش‌های آلرژیک ناخواسته مواجه نشوید.
  • بودجه – اگر بودجه محدودی دارید، به دنبال برندهایی باشید که قیمت‌های مقرون به صرفه ارائه می‌کنند یا از شیر خشک استفاده کنید.
  • طعم – قطعا وقتی پای طعم شیر به میان می‌اید هر شخصی دارای اولویت‌هایی است. قطعا شیر کم چرب بر شیر پرچرب اولویت دارد.

One thought on “خواص و فواید خوردن شیر در شب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *