رانیتیدین و برگشت اسید معده : درمان رفلاکس

این نوشته در مورد رانیتیدین و برگشت اسید معده است.این بروشور برای والدین و مراقبان در مورد چگونگی استفاده از این دارو در کودکان نوشته شده‌است. اطلاعات ما گاهی از آنچه توسط تولید کنندگان تامین می‌شود متفاوت است، زیرا اطلاعات آن‌ها معمولا مربوط به بیماران بزرگ‌سال می باشد . لطفا این بروشور را با دقت بخوانید. آن را جایی مطمئن نگه دارید تا بتوانید دوباره آن را بخوانید.

بخوانید:‌ رژیم غذایی پس از زایمان: ۲۰ مواد مغذی برای مادران

چرا خوردن رانیتیدین برای فرزند من مهم است ؟

در برگشت اسید، محتویات معده به لوله غذا بر می گردد، که این امر هم دردناک است و هم می‌تواند به لوله غذا آسیب برساند. رانیتیدین با کاهش مقدار اسید در معده عارضه برگشت اسید را کاهش می‌دهد.

رانیتیدین به چه شکل موجود است؟

بسته قرص های: ۱۵۰ میلی‌گرمی، ۳۰۰ میلی‌گرمی

قرص‌های جوشان ۱۵۰ میلی‌گرم، ۳۰۰ میلی‌گرم، این قرص‌ها ممکن است حاوی اسپارتام یا سدیم ( با داروساز باید مشورت نمایید)باشند.

شربت : ۷۵ میلی‌گرم در ۵ میلی‌لیتر، ممکن است حاوی مقدار کمی الکل باشد.

چه وقت باید رانیتیدین مصرف کنیم؟

ممکن است روزی یکبار، دو بار یا سه بار نیاز به مصرف آن باشد. پزشک شما به شما خواهد گفت که چگونه این کار را انجام دهید.

روزی یک بار: می‌تواند مصرف آن در صبح یا عصر باشد.

دو بار در روز: باید یک‌بار صبح و یک‌بار در عصر باشد. به طور ایده‌آل این زمان‌ها ۱۰ تا ۱۲ ساعت از هم فاصله دارند، برای مثال زمانی بین ۷ تا ۸ صبح و بین ۷ تا ۸ بعد از ظهر.

سه بار هر روز: باید یک‌بار در صبح باشد، یک‌بار در اوایل بعد از ظهر و یک‌بار در شب. به طور ایده‌آل این زمان‌ها حداقل ۶ ساعت از هم فاصله دارند، برای مثال ۸ صبح، ۲ بعد از ظهر و ۸ شب

در همان زمان (های) مشخص هر روزه و سر ساعت های مشخص به کودکانتان دارو بدهید تا این بخشی از برنامه روتین کودک شما شود همچنین به شما کمک می‌کند تا زمان آن را خاطر داشته باشید.

چقدر باید این دارو را به کودکم بدهم؟

پزشک شما مقدار مصرف آن (دوز)را که برای کودک شما مناسب است برای شما مشخص خواهد کرد. این مقدار در برچسب دارو نشان داده می‌شود.

مهم است که دستورالعمل‌های پزشک خود را در مورد این که چقدر باید از این دارو به کودک خود بدهید، رعایت کنید.

چگونه باید این کار را انجام دهم؟

قرص ها باید با یک لیوان آب، شیر یا آب‌میوه مصرف شوند. کودک شما نباید این قرص را بجود.

قرص‌های با قابلیت حل شدن، باید در ۱۰ میلی‌لیتر آب حل شوند (دو قاشق دارو). به آرامی این مخلوط را با مقدار کمی از آب‌میوه (مانند سیب، پرتقال یا آناناس)، یا به رب سیب یا ماست اضافه کنید. از شیر، آب و نوشیدنی‌های گازدار دیگر استفاده نکنید. کودک شما باید تمام این ترکیب را صاف کند و بنوشد.

شربت رانیتیدین: اندازه‌گیری مقدار مناسب با استفاده از قاشق و یا سرنگ دهانی. شما می‌توانید این وسیله را از داروساز دریافت کنید. از یک قاشق چای خوری آشپزخانه استفاده نکنید چون مقدار مناسب را به شما نشان نمی دهد و دقیق نیست.

اثرگذاری رانیتیدین و برگشت اسید معده از چه زمانی شروع می شود ؟

این دارو پس از حدود ۲ ساعت باعث تسکین درد و کاهش هوارض ناشی از برگشت اسید معده می شود. . با این حال، زمانی که به طور منظم دارو به کودکان داده می‌شود بهتر عمل می‌کند. بنابراین مهم است که هر روز به کودک خود آن را بدهید، همان طور که پزشک شما تجویز کرده‌است، حتی اگر کودک شما احساس خوبی نداشته باشد.

اگر بچه‌ام بیمار است (استفراغ می‌کند) چه کنم؟

اگر کودک شما کم‌تر از ۳۰ دقیقه پس از خوردن دوز معین رانیتیدین آن را بالا می آورد، ، یک‌بار دیگر همان دوز را به آن‌ها بدهید.

* اگر کودکتان بعد از ۳۰ دقیقه پس از خوردن دز مشخص دارو استفراغ می کند، نیازی نیست که مقدار دیگری به آن‌ها بدهید. تا دز بعدی صبر کنید .

اگر فرزند شما دوباره بیمار می‌شود، از پزشک عمومی، داروساز یا بیمارستان مشاوره بگیرید. آن‌ها تصمیم‌گیری خواهند کرد که چه کاری براساس شرایط کودک و داروی خاص انجام دهند.

اگر مصرف دارو را در زمان مقرر فراموش کنم باید چه کار کرد؟

اگر شما معمولا روزی یک‌بار آن را به کودک خود می دهید هر وقت یادتان افتاد همان میزان را به کوک خود بدهید ، و وعده بعدی را ۱۲ ساعت بعد از این وعده به او بدهید.

اگر شما معمولا هر روز دو بار به کودک می‌دهید،اگر تا ۴ ساعت بعد از اینکه باید می دادید یادتان بیاید ، به فرزندتان مقدار فراموش شده را بدهید. به عنوان مثال، اگر شما معمولا در حدود ساعت ۷ صبح یک دوز می‌دهید، شما می‌توانید دز مناسب را در هر زمان تا ساعت ۱۱ به او بدهید. اگر بعد از آن به یاد بیاورید، مقدار فراموش شده را ندهید.و تا موعد دوز بعدی صبر کنید .

اگر شما معمولا هر روز سه بار به آن می‌دهید،ومقدار فراموش شده را ندهید و تا موعد دوز بعدی صبر کنید .

اگه بیشتر از مقدار مشخص شده دارو به کودک بدهم باید چه کاری کرد؟

رانیتیدین به طور معمول یک داروی ایمن است و بعید است اگر اشتباهی در مصرف دوز بکنید و بیشتر از مقدار مشخص از آن به بیمار بدهید مشکلی ایجاد کند , اگر نگران بودید که ممکن است به کودک خود بیش از حد دارو داده باشید , با پزشک خود تماس بگیرید .

در صورت نیاز به مشاوره پزشکی بسته‌بندی و جعبه دارو را به همراه داشته باشید. .

آیا عوارض جانبی احتمالی برای رانیتیدین و برگشت اسید معده وجود دارد ؟

ما از داروها برای بهتر کردن کودکان خود استفاده می‌کنیم , اما گاهی اوقات عوارض جانبی دیگری نیز این داروها دارند که ما آنان را نمی پسندیم ( عوارض جانبی ) .

• کودک شما ممکن است وقتی شروع به مصرف رانیتیدین می کند اثرات جانبی زیر را داشته باشد اما باید دارو را استفاده کند . اگر عوارض پس از یک هفته ادامه پیدا کردند , با پزشک خود تماس بگیرید .

• ممکن است درد معده داشته باشند , احساس تهوع یا استفراغ داشته باشند یا دچار اسهال شوند .

• ممکن است دچار سردرد شوند .

• هنگام برخاستن , ممکن است احساس سرگیجه کرده یا نوری را در مقابل چشمان خود مشاهده کنند . این به این دلیل است که رانیتیدین فشار خون را کاهش می‌دهد . مطمئن شوید که آن‌ها به آرامی می‌ایستند و اگر احساس سرگیجه و یا سرگیجه کنند , می‌نشینند یا دراز می‌کشند . اگر این اتفاق می‌افتد , با پزشک خود تماس بگیرید تا فشار خون کودک را چک کند .

• ممکن است دچار خارش پوست شوند . شاید استفاده یک کرم نرم کننده که پوست را نرم می‌کند به رفع این عارضه در آن ها کمک کند . اگر خارش باعث ناراحتی کودک می‌شود و یا پس از چند روز ادامه می‌یابد , با پزشک خود تماس بگیرید .

• ممکن است احساس خستگی کنند .

گاهی ممکن است اثرات جانبی دیگری نیز وجود داشته باشد که در بالا ذکر نشده اند . اگر متوجه چیز غیر معمول شده و نگران هستید , با پزشک خود تماس بگیرید . می‌توانید هر گونه عوارض احتمالی را به پزشک خود گزارش کنید .

آیا می توان داروهای دیگری در را هم زمان با رانیتیدین مصرف کرد ؟

شما می‌توانید داروهایی به کودک خود بدهید که حاوی پاراستامول و یا ایبوپروفن است , مگر این که پزشک شما به شما بگوید که این کار را نکنید .

قبل از دادن داروهای دیگر به فرزندتان با پزشک مشورت کنید . این نکته شامل داروهای گیاهی یا مکمل نیز می‌شود .

توصیه‌های کلی در مورد رانیتیدین و برگشت اسید معده

سعی کنید هر روز در حدود ساعت های معین دارو بدهید تا به خاطر داشته باشید و فراموش نکنید .

فقط این دارو را به فرزندتان بدهید . هرگز آن را به هیچ‌کس دیگر ندهید , حتی اگر وضعیت آن‌ها یک‌سان باشد , چون این کار می‌تواند به آنها آسیب برساند .

اگر فکر می‌کنید فرد دیگری اتفاقا دارو را مصرف کرده باشد , با پزشک خود تماس بگیرید .

مطمئن شوید که همیشه دارو کافی دارید . سفارش جدیدی را حداقل سه هفته پیش از موعد مصرف سفارش دهید .

اطمینان حاصل کنید که دارویی که در خانه دارید به ” زمان تاریخ انقضا ” نرسیده است . داروهای قدیمی را به داروخانه خود بدهید تا از شر آنها خلاص شوید .

این دارو را کجا نگه دارم ؟

• دارو را در یک کابینت نگه دارید , دور از گرما و نور مستقیم خورشید . لازم نیست در یخچال نگهداری شود .

• اطمینان حاصل کنید که کودکان قادر به دیدن یا رسیدن به دارو نیستند .

• دارو را در ظرف نگهداری کنید .

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *