فواید رانیتیدین :‌ انواع درمان با رانیتیدین

رانیتیدین دارویی است که مقدار اسیدی که معده شما تولید می‌کند را کاهش می‌دهد. از جمله فواید رانیتیدین این است که برای زخم معده و برگشت اسید تجویز می‌شود، همچنین می‌توانید آن را از داروخانه بخرید و آن را برای رفع تپش قلب و یا سوهاضمه مصرف کنید .

رانیتیدین به عنوان قرص (۷۵ میلی‌گرم، ۱۵۰ میلی‌گرم و ۳۰۰ میلی‌گرم)، در بسته های دوازده تایی (۱۵۰ میلی‌گرم و ۳۰۰ میلی‌گرم)و همچنین به شکل شربت وجود دارد. همچنین ممکن است به وسیله تزریق در بیمارستان استعمال شود.

بخوانید: ۱۶ درمان خانگی التهاب لثه: علل بروز این بیماری و راه‌های درمان آن

رانیتیدین همچنین تحت نام‌های تجاری مختلفی از جمله Gavilast، Ranicalm، Ranitil و Zantac در دسترس است.

فواید رانیتیدین

افراد ۱۶ سال و بالای آن می‌تواند قرص‌های ۷۵ میلی‌گرم را بدون تجویز برای موارد زیر استفاده کنند:

درمان و پیش‌گیری از سوهاضمه، سوزش معده و دیگر علائم ناشی از اسید اضافی در معده، برای مثال مواردی که به دلیل خوردن یا نوشیدن چیزی به وجود می آید.

فواید رانیتیدین به دلایل زیر برای بزرگسالان، بچه ها و کودکان تجویز می‌شود:

• درمان زخم‌های زخم معده و جلوگیری از خونریزی مکرر از زخم معده.

• درمان و جلوگیری از زخم دستگاه گوارش در افرادی که داروهای ضد التهاب استروئیدی مصرف می‌کنند

• بیماری برگشت اسید از معده – مری، از جمله تسکین سوزش معده و مدیریت بلند مدت درمان آن .

• درد های مزمن گوارشی که مربوط به وعده‌های غذایی یا خواب آشفته است ربطی به موارد بالا ندارد .

• جلوگیری از خونریزی ناشی از استرس در روده افرادی که به شدت بیمار هستند (مثل مراقبت‌های شدید).

• جلوگیری از استنشاق اسیدی از شکم (تمایل اسید)در حین جراحی، و در طی دوره جراحی، و در زنان باردار در طول زایمان.

فواید رانیتیدین

رانیتیدین چگونه کار می‌کند؟

رانیتیدین یک نوع داروی مسدود کننده H۲ است. گیرنده‌های H2 بر روی سلول‌ها در آستر شکم یافت می‌شوند. ماده شیمیایی در بدن وجود دارد که آن را هیستامین می‌نامند، معمولا هیستامین روی این گیرنده‌ها عمل می‌کند و باعث می‌شود که آن‌ها اسید معده تولید کنند تا به هضم غذا کمک کنند. رانیتیدین با مسدود کردن گیرنده‌های H2 ، باعث می شود تا سلول‌های تولید کننده معده اسید اضافی تولید نکنند.

رانیتیدین به تسکین علایم سو هاضمه ناشی از اسید معده اضافی کمک می‌کند. همچنین از فواید رانیتیدین این است که برگشت اسید به لوله غذا را کاهش می‌دهد که در صورت رخ دادن این برگشت اسید می‌تواند موجب سوزش معده و آسیب به لوله غذا شود.

با کاهش مقدار اسید در معده و روده اثنی عشر، رانیتدیدین اجازه می‌دهد تا زخم های آن التیام یابد. اگر شما داروی ضد التهاب استروئیدی مانند دیکلوفناک را مصرف می کنید هم چنین این دارو می‌تواند به جلوگیری از رشد زخم کمک کند

فواید رانیتیدین چه میزان زمان نیاز دارد تا عمل کند؟

این امر بستگی به این دارد که شما برای چه چیزی از این دارو استفاده می کنید . درمان سوزش معده و عوارض سو هاضمه در یک ساعت و یا به گونه‌ای که در حدود ۱۲ ساعت طول بکشد، می تواند تسکین این درد طول بکشد.

با این حال، اگر برای درمان زخم معده یا برگشت اسید تجویز شده باشید، ممکن است قبل از التیام این شرایط چند هفته طول بکشد. برخی شرایط ممکن است نیاز داشته باشد که مصرف دارو همراه با دوران بلند مدت استراحت باشد، یا علائم را تحت کنترل داشته باشید و یا از شرایط بازگشت اجتناب کنید.

قبل از این که رانیتیدین را مصرف کنم چه نکاتی را باید بدانم؟

تپش قلب گاهی می‌تواند علائم بیماری‌های جدی‌تر مانند زخم معده یا سرطان معده باشد، بنابراین پزشک شما ممکن است بخواهد قبل از شروع درمان با رانیتیدین، این موارد را بررسی کند. اگر شما از عوارض طولانی‌مدت، سوزش معده و یا سو هاضمه رنج می‌برید، باید مطمئن شوید که پزشک شما را به طور منظم معاینه کند، به خصوص اگر بیش از ۵۵ سال سن داشته باشید، علائم جدیدی پیدا کرده‌اید و یا نیاز دارید که به صورت روزانه دارو مصرف کنید تا علائم بیماری خود را کنترل کنید.

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *