راه از بین بردن موخوره و خشکی مو / رنگ کردن موها را خشک می کند؟

در این مطلب به شما اطلاعاتی درباره خشک شدن مو، خشکی مو، رابطه خشک شدن مو رنگ کردن مو، راه از بین بردن موخوره، دلیل خشک شدن مو، ریزش مو با افزایش سن خواهیم داد.

چه ورزشکار و خوش هیکل باشید ، چه فردی با اندام معولی و ظریق ، چه خوب با دیگران رفتار کنید و چه لباس هایی شیک بپوشید ، در هر صورت موهای شما در احساسی که شما از خود دارید بسیار مهم هستند. در این مقاله نویسنده رایج ترین افسانه هایی که کارشناسان برای داشتن موهایی شفاف و درخشنده ارائه کرده اند را فهرست وار بیان می کنند.

افسانه ۱: می توان موخوره را با انتخاب مخصول ترمیم مناسب درمان کرد

 تنها راه برای خلاص شدن از شر موخوره کوتاه کردن آن است

خشکی مو

درمان هایی ترمیمی موخوره می توانند به طور موقت موها را چنان نشان دهند که انتهای دوشاخه شده موها قابل تشخص نباشد اما این تاثیر تنها تا زمانی باقی است که تاثیر شامپو روی مو باقی می ماند. یکی از دانشمندان موسسه بریتانایی P&G در این باره می گوید: ” بهترین راه این است که از وقوع این اتفاق جلوگیری کرد و می توان با استفاده از یک نرم کننده مناسب در هر بار شستشو با شامپو و استفاده از سرم های محافظ مو در برابر حرارت هنگام استفاده از حالت دهنده های مو از و قوع موخوره جلوگیری کرد.”

افسانه ۲: رنگ کردن موها آنهارا خشک و شکننده می کند

واقعیت: مادامی که از موهای خوئد به درستی مخافظت کنید رنگ کردن تاثیری در آسیب زدن به موها ندارد.

رنگ کردن مو نه تنها باعث خشکی مو نمی شود بلکه در صورتی که دستورات داده شده توسط کارخانه سازنده رنگ مو درست اجرا شود برای موها هیچ آسیبی ندارد.

کیتی راجرسون در این باره می گوید: ” انتخاب یک محصول روزانه مراقبت از مو که برای موهای شما ساخته شده باشد و مخصوص موهای رنگ شده باشد برای حفظ سلامت مو بسیار مفید است.

استفاده دائمی از شامپو و حالت دهنده ای که برای موهای رنگ شده ساخته شده باشد بسیار مهم است. این امر به حفظ رنگ موی شما و حفظ حالت خوب موهای شما بسیار کمک می کند.

شامپوی محافظ رنگ موی پنتین گزینه بسیار خوبی است. چرا که یک لایه محافظ بر روی موها ایجاد می کند. و از آسیب دیدگی انها در آینده ممانعت می کند.

افسانه ۳: با افزایش سن ریزش مو قطعی است

واقعیت: لزوما این گونه نیست. این امر به ژن هایی که در بدن شما وجود دارد بستگی دارد. و هورمون ها نی زدر این امر بسیار تاثیر گذار هستند.

طاسی نظام مند که در پزشکی آلوپسی نامیده می شود اغلب به نوعی از طاسی و ریزش مو در زنان و مردان اطلاق می شود. در این حالت وراثت و فاکتورهای هورمونی نقش دارند. کیتی در این باره می گوید: از زمان تولد ما با زن هایی متولد می شویم که نشان می دهند ریزش موی ما در بزرگسالی و کهن سالی چگونه خواهد بود .

ریزش مو یکی از طبیعی ترین فرآیندهای رشد مو و سیکل اصلاح مو است و اغلب مردم روزانه به طور متوسط ۵۰ الی ۱۰۰ دانه موی خود را از دست می دهند. البته در صورتی که فولیکول مو وارد فاز استراحت طولانی مدت شود دیگر موی جدیدی رشد نخواهد کرد. این امر هم به صورت ارثی به فرد منتقل می شود. سطوح متغیر اندروژن ها که هان هورمون های مردانه هستند می توانند در ریزش مو موثر باشند. زنانی که سطح اندروژن آنها بالا است بیشتر در معرض طاسی زنان قرار دارند.

افسانه ۴: نازک بودن مو ارثی است و یا به سن مربوط است

علاوه بر واقعیاتی که درباره خشکی مو به شما گفتیم باید بدانید که با پیر شدن ما فولیکول ها ی مو تحت تاثیر قرار می گیرند.

و با موهای جایگزین می شوند که ظریف تر هستند و این فرایند تا توقف فرآیند رشد موها ادامه پیدا می کند. ابعاد موها کم می شود تا زمانی که در حجم موها تغییر قابل ملاحظه ای مشاهده می شود و چنان تلقی می شود که سیکل رشد دچار افول شده است. با کمتر شدن خاصیت الاستیکی مو موها شکننده تر شده و ریزش آنها زیادتر می شود.

افسانه ۵: موها تنها تا اندازه معینی از لحاظ قدی رشد می کنند

خشکی مو

واقعیت: نهایت طول مو کاملا به ژنتیک افراد و متغیرهای مختلف دیگری ربط دارد و در اشخاص مختلف متفاوت است.

هر فولیکول مو یک دوره رشد دارد و یک دوره استراحت. دوره اناژن زمانی است که مو رشد می کند. در دوره کاتاژن موها از رشد باز می ایستند و ریشه مو از منبع تغذیه خونی خود جدا می شود و از سلولی که موی جدید می سازد جدا می شود. پس از آن دوره تلوژن آغاز می شود که در آن فولیکول مو وارد فاز استراحت می شود. بدین ترتیب به تدریج فاز ریزش مو تمام شده و مجددا موها شروع به رشد می کنند.

شاید به ظاهر شاهد رشد موهای خود نباشید اما این موها قبل از انکه به قد قابل ملاحظه ای برسند می شکنند. برس و شانه زدن زیاد موها ، حالت دادن آنها و تغییر حالت دادن دائمی آنها می تواند سبب موخوره و شکسته شدن موها شود. لذا اگر موها هم چنان به شکسته شدن ادامه دادند و سرعت رشد انها با سرعت ریزش آنها برابر باشد در نهایت متوجه رشد موهای جدید نشده و گمان می کنید موهای شما از رشد بازایستاده است.

افسانه ۶: موی خشک تنها نوع موی شما است و شما در ایجاد خشکی مو نقشی نداشته اید

واقعیت: موهای خشک زمانی ایجاد می شوند که رطوبت لازم به موهای شما نرسد

این امر سبب کاهش شفافیت موهای شما می شود و انها را به حالت وز کرده و مرده نشان می دهد. موهای خشک به گفته کیتی می توانند به سبب حالت دهی بیشازا ندازه ان یا عدم حفاظت در برابر آسیب های محیطی مانند هوای خشک و آفتاب ایجاد شده باشند . استفاده از یک شامپو و نرم کننده مناسب که برای موهای شما مناسب باشد و سبب حفظ رطوبت در موهای شما شود به خوب و مرطوب نگهداشتن موهای شما بسیار کمک میکند . شامپوی پنتین برای این امر بسیار مناسب است. البته استفاده از ماسک مو نیز تاثیر گذار است.

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *