عوارض داروهای عضله ساز برای مردان

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان موارد زیادی را شامل می‌شود که باعث می‌شود از خوردن این مواد تا می‌توانید دوری کنید.  از گذشته های نه چندان دور درست از زمانی که انسانها متوجه سلامت و طول عمر وفاکتورهای موثر بر آن شدند، داشتن اندام متناسب یکی از نشانه های سلامتی و توجه فرد به فاکتورهای مهمی از جمله میزان فعالیت بدنی و رژیم غذایی بوده است اما با تغییر سبک زندگی و عبور از دوران سنتی به مدرن و البته کوتاه شدن زمان انتظار برای رسیدن بر هر چیزی از جمله همین استانداردها؛ شرکت ها و کسب و کارهای متفاوت به دنبال راه حل های کوتاه و جایگزینی بودند که در کمترین زمان ممکن ما را به قله خواست های قلبی و البته خودشان را به اوج موفقیت های تجاری برسانند.

تجارت عضله یکی از همین میانبرهای امروزی است که اتفاقا در بین جوانان و نوجوانان جویای موفقیت و جذابیت طرفداران زیادی دارد. این میان برها گاهی به قیمت از دست دادن سلامت عمومی بدن و در بدترین حالت مرگ شما را به قله های قلبی تان می رساند. این مطلب نگاهی دارد به نقش استروئیدها در تخریب سلامت بدن

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان: استروئید چیست؟

استروئیدهای آنابولیک موادی مصنوعی هستند که ساختار شیمیایی آن ها شبیه هورمون های جنسی مردانه یا همان آندروژن هاست و درست به همین دلیل، بدن تاثیرات زیستی این هورمون ها را تقلید می کنند. اثرات آنابولیک این هورمون ها بر روی ماهیچه های اسکلتی واثرات آندروژنی آنها، خصوصیات جنسی مردانه را تقویت می کنند، بنابراین، «استروئیدهای آنابولیک آندروژنیک» نام مناسب تری برای این ترکیبات است. هرچند واژه استروئیدهای آنابولیک، اصطلاح رایج در مورد این دسته از داروهای شیمیایی یا مکمل های ورزشی هستند.

کی وارد بازار دارویی جهان شد؟

استروئیدهای آنابولیک در دهه ۱۹۳۰ میلادی با هدف درمان کم کاری غدد جنسی مردان، به بازار دارویی دنیا معرفی شدند. در این بیماران بیضه ها به مقدار کافی تستوسترون (مهم ترین هورمون جنسی مردان) تولید نمی کردند در نتیجه رشد و نمو استخوانی و ماهیچه ای فرد همچنین اعمال جنسی بیمار مختل می شد.

دانشمندان در مسیر درمان این بیماران دریافتند استروئیدهای آنابولیک می توانند رشد ماهیچه های اسکلتی در جانوران آزمایشگاهی را تقویت کنند. پس می توانند چنین تاثیری هم بر بدن انسان داشته باشند. درمان بیمارانی با توده عضلانی ضعیف، نوزادان نارس و بهبودیافتگان از سرطان با این داروها از جمله ویژگی هایی بود که این داروها را در بازار جهانی ماندگار کرد.

چرا مورد توجه ورزشکاران قرارگرفت؟

با بروز تأثیرات مثبتی که این داروها بر ساختار عضلانی و اسکلتی داشت وزنه برداران و بدنسازان س پس ورزشکاران دیگر رشته های ورزشی از این ترکیبات استفاده کردند. به این ترتیب، استفاده نادرست از استروئیدها چنان در میان ورزشکاران شایع شد که بر نتایج مسابقات تأثیر گذاشت. پس از کشف این تاثیرات بود که کمیته مقابله با دوپینگ، فهرست بلند بالایی از انواع استروئیدهای ممنوعه را تهیه و نمونه های خونی و ادراری ورزشکاران را با آنها مطابقت می دهد. این فهرست هر سال به روزرسانی می شود.

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک اثرات جانبی متنوعی دارد. بعضی از این اثرات از نظر ظاهری ناخوشایند هستند، مانند بروز آکنه یا التهابات موضعی که به شکل جوش و زخم خودش را نشان می دهد و بعضی دیگر زندگی مصرف کننده را به خطر می اندازند

ماهیت پنهان مکمل ها

مکمل هایی مانند دی هیدروایی آندرسترون (dhea) و اندروستن دیون (آندرو) می توانند در بدن به تستوسترون یا ترکیبات مشابه تبدیل شوند. به دلیل اثرات آنابولیکی این مواد است که از آنها استفاده می کنند اما این که چنین تبدیلی، تستوسترون کافی برای رشد ماهیچه ها را فراهم یا خود این ترکیبات رشد ماهیچه ها را تقویت می کنند، مشخص نیست. به هر حال، اگر مقدار زیادی از این ترکیبات مصرف شود به طوری که سطح تستوسترون به میزان نامتعارفی در بدن افزایش پیدا کند، قطعا اثرات جانبی خطرناک و غیرقابل بازگشتی خواهند داشت.

دلایل مصرف استروئیدها

 یکی از اصلی ترین و مهم ترین دلایل استفاده از استروئیدها، بهبود مهارت های ورزشی و عضله سازی در کوتاه ترین زمان است. استفاده نادرست از استروئیدها، در میان افرادی که برای جذابیت بدنی بیشتر تلاش می کنند بسیار شایع است. دلیل دیگر استفاده نادرست از استروئیدها، افزایش اندازه ماهیچه ها یا کاهش میزان چربی بدن است. افرادی که به این دلایل از استروئیدها استفاده می کنند، بیشتر به نوعی بیماری رفتاری دچارند که در آن مردان با وجودی که مقدار زیادی ماهیچه دارند، تصور می کنند، ضعیف هستند و زنان با وجودی که لاغر هستند، تصور می کنند بسیار چاقند. بیماری هایی که درمانی غیر از استروئید دارند؟

مصرف بی رویه استروئیدهای آنابولیک با سرطان کبد و شکل گیری کیست های پر خون در این اندام ارتباط دارد. دیده شده است که پاره شدن این کیست ها باعث خونریزی داخلی و مرگ می شود.

شیوه های متعارف مصرف وتحقيقات علمی بی فرجام

بعضی استروئیدهای آنابولیک به صورت خوراکی، بعضی به صورت تزريق درون ماهیچه ای و بعضی هم به صورت ژل و کرم موضعی مصرف می شوند. این باور در بین مصرف کنندگان وجود دارد که تاثیر ترکیب چند نوع آستروئید به صورت همزمان از مصرف به تنهایی یک نوع مکمل بیشتر است و به همین دلیل به طور معمول از دو یا چند استروئید آنابولیک مختلف استفاده می کنند. دیده شده است که دوز مصرف این مکمل ها در بین ورزشکاران بدنسازی بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر میزان مجاز این داروها با هدف درمان پزشکی است.

مصرف کنندگان استروئیدهای آنابولیک بیشتر مقدار مصرف خود را طی یک دوره شش تا ۱۲ هفته ای تنظیم می کنند. در ابتدای دوره مقدار اندکی استفاده می کنند و به آرامی مقدار مصرف را بالا می برند. در نیمه دوم دوره، این مقدار به کندی کاهش داده می شود تا به حد صفر برسد. گاهی این دوره با دوره دیگری دنبال می شود که در آن شخص بدون استفاده از دارو به ورزش خود ادامه می دهد. آنها باور دارند بدن با مقادیر بالای استروئیدها هماهنگی پیدا می کند اما این دیدگاه علمی نیست.

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان: جانتان در خطر است

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک اثرات جانبی متنوعی دارد. بعضی از این اثرات از نظر ظاهری ناخوشایند هستند، مانند بروز آکنه یا التهابات موضعی که به شکل جوش و زخم خودش را نشان می دهد و بعضی دیگر زندگی مصرف کننده را به خطر می اندازد، مانند بروز حملات قلبی کشنده و سرطان کبد. بیشتر این اثرات در صورت توقف مصرف دارو برگشت پذیرند اما متاسفانه باید گفت بعضی از آنها پایدار و دائمی هستند.

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان
عوارض داروهای عضله ساز برای مردان

عوارض ظاهری

اخلال در تولید طبیعی هورمون های مردانه کاهش تولید اسپرم و تحلیل رفتن بیضه ها، ریزش مو و بزرگ شدن سینه ها در مردان که خود زمینه ساز بروز س رطان سینه می شود از شایع ترین جلوه های ظاهری تاثیرات مخرب استروئید در بین مردان جوان است

استروئیدهای آنابولیک در زنان هم تاثیرات جانبی متعددی دارد از جمله بروز تاثیرات ثانویه مردانه مانند مرد نمایی، پوست زمخت، صدای کلفت و مردانه، ریزش موی سر و رشد بیش از اندازه مو در بخش های دیگر بدن، ایجاد آکنه، کیست ها و پوست و موی چرب و …

تاثیرات ظاهری فقط بخشی از عوارض نامطلوب این مواد شیمیایی است و باید دقت داشت که این مواد بر روح و روان افراد هم تأثیر می گذارند. میزان بالا و غیراستاندارد مصرف استروئید آنابولیک، تندخویی و ستیزه جویی در افراد را تشدید می کند.

سلامت استخوان ها درخطر است

افزایش میزان تستوسترون و دیگر هورمون های جنسی که در دوران بلوغ به صورت طبیعی انجام می شود باعث جهشی عادی در رشد پسر بچه ها می شود. وقتی این هورمون ها به مقدار معینی رسیدند، رشد استخوان ها متوقف شده و فرد به بیشترین حد ارتفاع خود می رسد. پس از این روند طبیعی، استخوان ها رشد طولی بیشتری نخواهند داشت و رشد قدی ژنتیکی ثبیت می شود ولی در صورت مصرف نادرست استروئیدهای آنابولیک مقدار هورمون های جنسی افزایش یافته و این اختلال غیرعادی موجب توقف رشد استخوان ها و کوتاهی قد در نوجوانان می شود. .

دیده شده است که دوز مصرف این مکمل ها در بین ورزشکاران بدنسازی بین ۱۰ تا ۱۰۰ برابر میزان مجاز این داروها با هدف درمان پزشکی است

خطر ابتلا به بیماری قلبی

استفاده نادرست از استروئیدهای آنابولیک با بیماری قلبی عروقی از جمله حمله قلبی و سکته حتی در ورزشکاران جوان (زیر ۳۰ سال) ارتباط نزدیکی دارد. این مواد با تغییر میزان لیپوپروتئین ها که کلسترول را در خون جابه جا می کنند، زمینه ساز بروز حملات قلبی بین ورزشکاران می شوند.

استروئیدها، به خصوص نوع خوراکی آنها، میزان لیپوپروتئین کم چگال (ldl) را افزایش و میزان لیپوپروتئین پرچگال (hdl) را کاهش می دهند. Ldl بالا و hdl پایین خطر انسداد عروق قلبی و مغزی را افزایش می دهد. در اثر این عارضه، مواد چرب درون سرخرگ ها رسوب و جریان خون را با مشکل روبه رو می کنند. اگر خون کافی به قلب نرسد، شخص ممکن است به حمله قلبی و اگر خون کافی به مغز نرسد، به سکته مغزی دچار شود.

از طرف دیگر استروئیدها، خطر شکل گیری لخته در رگ های خونی را افزایش می دهند. این امر می تواند باعث اختلال در جریان خون و آسیب به ماهیچه قلب شود. در نتیجه، قلب خون را به خوبی پمپ نمی کند. تنگی نفس، کبودی لب ها، آپنه در خواب و … از نشانه های بروز این بیماری است.

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان: بیماری های عفونی مرگبار

بسیاری از افراد کم تجربه و جوان که استروئیدهای آنابولیک تزریقی را انتخاب کرده اند، از سرنگ های غیر استریل و مشترک و گاهی چندبار مصرف استفاده می کنند به علاوه این که بعضی از این مواد به صورت غیرقانونی و در شرایط غیراستریل تهیه می شوند که همه این عوامل زمینه ساز ابتلا به انوع بیماری های عفونی کشنده مانند ایدز و هپاتیت هستند. عفونت های باکتریایی از دیگر عوارض استفاده از سرنگ های غیر بهداشتی است که می توانند باعث التهاب جدار داخلی قلب و درد و تورم در محل تزریق شوند.

عضله آمد، اخلاق رفت

تاثیرات ظاهری فقط بخشی از عوارض نامطلوب این مواد شیمیایی است و باید دقت داشت که این مواد بر روح و روان افراد هم تأثیر می گذارند میزان بالا و غیراستاندارد مصرف استروئیدهای آنابولیک، تندخویی و ستیزه جویی در افراد را تشدید می کند. اعمال تهاجمی (مانند برخورد فیزیکی، سرقت مسلحانه با استفاده از زور برای به دست آوردن چیزی) دزدی از فروشگاه ها و تخریب دارایی های دیگران، سرخوشی، افزایش انرژی، تحریک جنسی ، نوسانات روحی زیاد، آشفتگی روحی، فراموشکاری و گیجی از جمله عوارض روانی اثبات شده مصرف نامناسب این مواد است

عوارض داروهای عضله ساز برای مردان: اعتیاد و نوسانات روحی

تحقیقات نشان داده است که در صد نامشخصی از مصرف کنندگان استروئیدهای آنابولیک به این داروها معتاد می شوند و با وجود مشکلات متعدد فیزیکی، اثرات منفی بر روابط اجتماعی یا عصبی بودن و ستیزه جویی، به مصرف آنها ادامه می دهند. گزارش های علمی نشان می دهد آنان هنگام ترک این مواد به نوسانات روحی، خستگی، بی قراری، کاهش اشتهاء بی خوابی و افزایش میل به استفاده از استروئیدها دچار می شوند.

 

منبع: همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *