بهترین شیشه شیر : راهنمای خرید شیشه شیر نوزاد

نوزادان در شش ماه اول زندگی خود فقط و فقط با شیر تغذیه می شوند پس انتخاب بهترین شیشه شیر، بطری شیر و البته حفظ نظافت بطری از نکات مهم شش ماه اول زندگی آن ها محسوب می-شود.

انتخاب بهترین شیشه شیر: انواع مختلف بطری شیر

بطری های شیر به سه دسته تقسیم می شوند استیل، شیشه ای و پلاستیکی که رایج ترین ها هستند در این جا به معایب و مزایای هر کدام از آن ها می پردازیم.

بطری های پلاستیکی

برای انتخاب بهترین شیشه شیر دقت کنید که بطری های پلاستیکی با تمام مزایای چشمگیری که دارند ولی شست وشو و حفظ بهداشت آن ها دشوارتر از انواع دیگر است. جنس پلاستیک بوی نامطبوع را به سرعت جذب می کند همچنین دمای شیر در این بطری ها قابل کنترل نیست و به سرعت سرد می شود. شستن بطری های پلاستیکی باید حتما با فرچه های مخصوص شیشه شور انجام بگیرد زیرا شیر به راحتی روی دیواره های بطری خشک می شود. اگر بطری انتخاب شده دارای لوله یا اجزایی برای کم کردن هوای قابل انتقال به معده کودک است مادر باید زمان بیشتری را صرف شستن بطری کند. همچنین احتمال دارد بطری پلاستیکی در زمان شست وشو خراشیده شود و در خراش ها باکتری نفوذ کند. پس باید زود این شیشه ها را عوض کرد.

مزایای بطری شیر پلاستیکی:

وزن سبک
قیمت مناست
شفاف بودن ظرف
نبودن احتمال شکستگی و خطر برای نوزاد

معایب بطری شیر پلاستیکی:

بو گرفتن
خراشیده شدن
دوام کمتر
خراب شدن اجزا در در دمای بالا

چطور بهترین شیشه شیر را انتخاب کنیم؟

شیشه باید دارای درجه بندی واضح و خوانا باشد زیرا فرمول درست کردن شیرخشک کاملا با در نظرگرفتن درجه بندی شیشه ارتباط دارد، این خطوط با میلی لیتر مشخص می شوند. در زمان نوزادی کودک می تواند از شیشه شیرهایی با گنجایش کم استفاده کند (مثلا با گنجایش ۱۲۰ یا ۱۳۰ میلی لیتر) و البته همزمان با بزرگ شدن نوزاد مقدار مصرف شیر هم بیشتر می شود و مسلما به شیشه شیر بزرگتر نیاز است. توصیه می شود پس از خرید بطری شیر قبل از مصرف به مدت پنج دقیقه آن را در آب بجوشانید تا کامل برای استفاده استریل باشد.
از نشانه های ریفلاکس معده در کودکان استفراغ همیشگی بعد از مصرف شیر است. البته باید به این نکته اشاره کرد که بیشتر نوزادان هنگام هضم کردن شیر کمی استفراغ می کنند.

 

انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد
انتخاب بهترین شیشه شیر برای نوزاد

انتخاب بهترین شیشه شیر: بطری شیر استیل

این نوع بطری ها کاربرد کمتری دارند، برای توصیف آن ها می توان یک فلاسک استیل را با سری شیشه شیر تصور کرد. این نوع بطری ها خاصیت عایقی بی نظیری دارند، دمای آب یا شیر را در مقایسه با بطری های شیشه ای و پلاستیکی زمان طولانی تری گرم یا سرد نگه می دارند. از نظر دوام، خراشیدگی و شکستگی این بطری ها نسبت به انواع دیگر مقاوم تر هستند. همچنین شست وشوی این بطری به دلیل داشتن جنس استیل بسیار راحت است و با آسان ترین روش، تمام اثرات شیر تمیز می شود و هم بوی نامطبوع به خود نمی گیرد اما ساخت این نوع بطری ها زمان بر و هزینه بر است در نتیجه با قیمت بالاتری نسبت با انواع خود در بازار عرضه می شوند. در کنار تمام این مزایا اگر قیمت بالای آن را در نظر نگیریم عیب دیگر این محصول شفاف نبودن آن است در این بطری ها متوجه نمی شویم چه مقدار از شیر در بطری باقی مانده است.

مزایای بطری شیر استیل:

شست وشوی آسان
دوام بالا

معایب بطری شیر استیل:

شفاف نبودن بطری
قیمت بالای آن
بطری شیر شیشه ای

جنس شیشه با سطحی صاف قابلیت پاک شدن چربی ها را در زمان کمی برای مادر فراهم می کند. حسن دیگر این جنس بطری این است که خبری از ترکیبات ناسالم و غیربهداشتی نیست. بطری شیشه ای فقط در صورت شکستن خراب می شود. نوزادان معمولا پس از سه ماهگی بطری را با دستان خود نگه می دارند و هرقدر دستان شان قوی تر می شود دیگر تمایلی به نگه داشتن شیشه شیر از سوی مادر را ندارند در نهایت خیلی مستقل عمل می کنند که این خصلت از کودکان باعت می-شود در انتخاب بطری شیر شیشه ای تردید ایجاد شود.

در انتخاب بهترین شیشه شیر باید توجه کنید که بطری های شیشه ای در صورت شکستن، خراب و بلااستفاده می شوند. شکستگی این وسیله می تواند خطرناک باشد که بسیار به نوزاد نزدیک است. به همین دلیل کودکانی که به مهدکودک می روند معمولا اجازه استفاده از بطری شیشه ای را ندارند زیرا احتمال آسیب رسانی بسیار بالاتر از بطری های پلاستیکی است.

مزایای بطری شیر شیشه ای:

شستن آسان
دوام زیاد
بدون مواد شیمیایی

معایب بطری شیر شیشه ای:

وزن سنگین تر نسبت به بطری های پلاستیکی
نپذیرفتن استفاده از آن در بعضی مهدکودک ها
قیمت بالاتر آن نسبت به بطری های پلاستیکی

 

منبع: همشهری تندرستی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *